sınıf annesi nereye şikayet edilir

Amphitrite35

Guru
Kayıtlı Üye
14 Mart 2012
200
83
merhaba hanımlar, gruba girmeyeli uzun zaman olmuş :)
benim kızım 1. sınıfa gidiyor ve sınıf annesinin ile son zamanlarda sorunlar yaşıyorum.
çocuğum yokken bile bu sınıf annesi olayı bana hep saçma geldi
pedagojik hiçbir eğitimi olmayan, gözlemlediğim kadarı ile genelde egolu , çok konuşan gergin tipler hep sınıf annesi
sınıf anneliği yasal değil diye biliyorum , okul yönetmeliklerinde yer almıyor , bununla ilgili şikayetlerimizi hangi merciye yapmamız gerekir acaba ?

Son düzenleme:
merhaba hanımlar, gruba girmeyeli uzun zaman olmuş :)
benim kızım 2. sınıfa gidiyor ve sınıf annesinin ile son zamanlarda sorunlar yaşıyorum.
çocuğum yokken bile bu sınıf annesi olayı bana hep saçma geldi
pedagojik hiçbir eğitimi olmayan, gözlemlediğim kadarı ile genelde egolu , çok konuşan gergin tipler hep sınıf annesi
sınıf anneliği yasal değil diye biliyorum , okul yönetmeliklerinde yer almıyor , bununla ilgili şikayetlerimizi hangi merciye yapmamız gerekir acaba ?
Milli eğitime dilekçe şeklinde verebilir ya da Cimer'den şikayet edebilirsiniz

Sınıf annesinin yasal bir dayanağı yok. Yasak olduğu söyleniyor ama bunun da dayanağını bilmiyorum. Kanunla yasaklanmış bir şey mi bilmiyorum.

Genelde öğretmenin işini kolaylaştırmak, angarya işleri yapacak ya da işte geziye giderken falan öğretmene yardımcı olacak biri gerektiği için tercih ediliyor. Sınıf annesi olmasa öğretmeninizin iş yükü artacak, çocuklarla ilgilenecek daha az zamanı olacak.

Şikayeti sanıyorum meb’e yapabilirsiniz.

Sınıf annesinin yasal bir dayanağı yok. Yasak olduğu söyleniyor ama bunun da dayanağını bilmiyorum. Kanunla yasaklanmış bir şey mi bilmiyorum.

Genelde öğretmenin işini kolaylaştırmak, angarya işleri yapacak ya da işte geziye giderken falan öğretmene yardımcı olacak biri gerektiği için tercih ediliyor. Sınıf annesi olmasa öğretmeninizin iş yükü artacak, çocuklarla ilgilenecek daha az zamanı olacak.

Şikayeti sanıyorum meb’e yapabilirsiniz.

Bizim sınıf annesi yok. Öğretmen karşı. Bu sınıfın annesi de babası da benim. İşime karışılmasından hoşlanmam dedi. Kafamız o kadar rahat ki

Bizim sınıf annesi yok. Öğretmen karşı. Bu sınıfın annesi de babası da benim. İşime karışılmasından hoşlanmam dedi. Kafamız o kadar rahat ki
Sınıf kalabalık değildir muhtemelen. Kalabalık olmayan sınıflarda gerekli bişey değil zaten. Sınıf annesi öğretmenin işine karışamaz ki zaten. Öğretmen görev verir sınıf annesi yapar.

Ben de görüyorum kendini sınıfın kraliçesi sanan sınıf anneleri, özellikle sosyal medyada. O da öğretmenin pasifliğinden kaynaklanıyor muhtemelen.

Sınıf kalabalık değildir muhtemelen. Kalabalık olmayan sınıflarda gerekli bişey değil zaten. Sınıf annesi öğretmenin işine karışamaz ki zaten. Öğretmen görev verir sınıf annesi yapar.

Ben de görüyorum kendini sınıfın kraliçesi sanan sınıf anneleri, özellikle sosyal medyada. O da öğretmenin pasifliğinden kaynaklanıyor muhtemelen.

34 kişi sınıf az değil yani. Diğer sınıflarda var. Öğretmen işine karışılmasından hoşlanmıyor. Böyle şatafatlı cıncıklı işlere de girmiyor. Kendi erkek mesela sınıf annesi işine çok yarardı ama adam okulun başından beri çok iyi idare ediyor. Velileri mum etti.

34 kişi sınıf az değil yani. Diğer sınıflarda var. Öğretmen işine karışılmasından hoşlanmıyor. Böyle şatafatlı cıncıklı işlere de girmiyor. Kendi erkek mesela sınıf annesi işine çok yarardı ama adam okulun başından beri çok iyi idare ediyor. Velileri mum etti.
Ahahah o zaman öğretmeni tebrik edip reverans yaparak çekiliyorum huzurundan 😂

ne işe yarıyor ki bu sınıf annesi
çok mu önemli biri yani vasfı nedir hiçbir eğitimi yoksa vasfı yoksa ne işi var okulda
siz ne gibi sorunlar yaşadınız ?
ben olsam şikayet ederim ya herkes kendi görevini yapsın öğretmen bunun için maaş alıyor zaten
yanına bi yardımcı gerekiyorsa o da maaşlı vasıflı bi çalışan şeklinde ilgili mercii tarafından görevlendirilsin

Ne yapıyor sınıf annesi, neden şikayetçisiniz?
kendi gönüllü olarak yapmak istedigi işi sürekli atar gider yaparak yapıyor, aferin delisi gibi geliyor bana,.
organizasyon yetenegi güzel ve çalışkan bir kadın ama insanların kibarca sordugu bir soruya verdigi kaba tavırlar, sürekli ben çok uğraşıyorum ben herşeyin en iyisini yapıyorum diyip söylenmesi ve insanların sürekli onu taktir etmelerini beklemesi bana abartı geliyor. normalde çok severdim ve desteklerdim ancak son günlerde yaptıkları canımı iyice sıktı. insanlarda otoriteye karsı bir korku ve çogunluktan dışlanma tedirginligi her zaman vardır bilirsiniz ancak bu kadın bence bunun çok farkında oldugu için yaptıgı her şeye kimse bişey diyemez ve bana katlanmak zorundalar gözü ile bakıyor heralde.

en önemli sebebi çocuk ayrımcılıgı , dışlama ve çocugun yalan söyledigi konsunda ısrarcılıgı

kendi gönüllü olarak yapmak istedigi işi sürekli atar gider yaparak yapıyor, aferin delisi gibi geliyor bana,.
organizasyon yetenegi güzel ve çalışkan bir kadın ama insanların kibarca sordugu bir soruya verdigi kaba tavırlar, sürekli ben çok uğraşıyorum ben herşeyin en iyisini yapıyorum diyip söylenmesi ve insanların sürekli onu taktir etmelerini beklemesi bana abartı geliyor. normalde çok severdim ve desteklerdim ancak son günlerde yaptıkları canımı iyice sıktı. insanlarda otoriteye karsı bir korku ve çogunluktan dışlanma tedirginligi her zaman vardır bilirsiniz ancak bu kadın bence bunun çok farkında oldugu için yaptıgı her şeye kimse bişey diyemez ve bana katlanmak zorundalar gözü ile bakıyor heralde.

en önemli sebebi çocuk ayrımcılıgı , dışlama ve çocugun yalan söyledigi konsunda ısrarcılıgı
Ezik psikolojisi işte şikayet etmeniz iyi olur

nesini şikayet edeceksiniz onu anlamadım!!
hakaret mi etti? sadece siz hoşlanmadınız diye şikayet mi edilir?
şikayet için ciddi doneler lazım
sınıf anneliği öğretmenlerin ve velilerin elini kolaylaştıran bir şey.
hakkı ile yapanlar için büyük özveri.
ama sınıf annesiyim diye özel ilgi bekliyorsa o kısmı yanlış.
bizim 2 yıl önceki sınıf annemiz çok özverili idi,en ufak şeyle ilgilenr,tüm çocuklara göz kulak olurdu ,başı sıkışan onu arardı ,ALLAH RAZI olsun her sıkıntımıza koştu,çalışan anneler için özellikle çok yardımcı oluyordu her anlamda.
burada mesela sınıf anneliği değil karakter meselesi
çok iyi sınıf anneleri olduğu gibi ,bahsettiğiniz tam tersi veliler de var,ortak birşey yapmaya kalkınca hemen sivrilen,hiçbirşey yapmak istemediği halde her işe karışıp ,laf sokan huzur bozan veliler de çokça var.
ve bu noktada sınıf anneleri düzeni korumak ve ortamı yumuşatmak,işlerin kolay yürümesini sağlamak için birebir.
siz olayı tam ayrıntılı anlatmamışsınız,sizi geren şey ne daha net anlatın ona göre yorum yapılsın

ne işe yarıyor ki bu sınıf annesi
çok mu önemli biri yani vasfı nedir hiçbir eğitimi yoksa vasfı yoksa ne işi var okulda
siz ne gibi sorunlar yaşadınız ?
ben olsam şikayet ederim ya herkes kendi görevini yapsın öğretmen bunun için maaş alıyor zaten
yanına bi yardımcı gerekiyorsa o da maaşlı vasıflı bi çalışan şeklinde ilgili mercii tarafından görevlendirilsin
öğretmenin angarya işlerini yapmak , mesela kostümleri ayarlamak , kitapçı ile konuşmak , piknik için insanları organize etmek vs gibi , aslında gerekli bir kişi
ama sistem buna göre işlemiyo , bu işleri yapmakla kalmayıp veliler ve öğrenciler üzerinde baskı kuruluyor , gereksiz yorumlar ve eleştiriler sanki bir uzman edası ile yapılabiliyor , kendine hak görebiliyor bunu . her laftan alınan bir tip mesela bizimki ama kendi pat pat herkese ben dobrayım ve objektifim yakıştırması ile söyleyebilir istediklerini

Sinif annesiyim. Etkinlik ucreti , ivir zivir her seye yardim ediyoruz acikcasi. Sadece yardim. Ben bile bu sekilde yoruluyorsam , ogretmen ek olarak bunlari da yapsa ne kadar yorulur.
Yani sirf degisik bir tipe denk gelmiyoim diye sinif annesi oldum . Tek yaptigim yardim🌺

O tipler öyle bir yandaş bulur ki haklı olduğunuz konuda sırf siz muhalefetsiniz diye dislarlar
şu anda o radedeye henüz gelmedik ancak sınıf toplumu içinde ona olan yanlışları söylersem kraldan çok kralcıların karşıma çıkacagına eminim :) çocuk söz konusu olunca insan her kafasına eseni de yapamıyor işte ya hiçbişey yokmuş gibi devam etmek gerekecek yada herşeyi göze alıp konuşup şikayet edip vs sınıfı veya okulu değiştimek gerekecek

Bende sınıf annesiyim. Öğretmen kitap ve sınıf parası toplanacak dedi, topladım. O uğraşsa kitapla filan daha zor olacak.

Benim formasyonum var buarada. 😆Ama bununla ne alakası var anlamadım. Kişilikle alakalı bir durum. Biz sınıf annesi olduğum sınıfta çok uyumluyuz. Birbirimize yardım ediyoruz. Bence sizin sınıf annesi sıkıntı.

Sınıf babası yok mu ona şikayet edin:d

Şaka bir yana sınıf annesi denen şey gönüllü olarak öğretmene yardımcı olan, ders dışı etkinliklerde öğretmenin yükünü hafifleten kişidir. Öğretmenin velilerle fazla yüz göz olmasının önüne geçilmesi açısından faydalı olabiliyor. Ama öğrencilerle birebir iletişime geçme,uyarma durumu asla olamaz. Öğretmen-öğrenci iletişimine ve sınıf düzenine müdahale edemez. Ders dışında öğretmenin gönüllü asistanlığını yapan kişi diyebiliriz kısaca.

X