Sizce Bunu Atlatabilir miyiz? Ya da Nasıl Atlatırız Çok Utanıyorum

Kusura bakmayın ama asgari ücret bile olmayan bir mebla için ortalığın içine etmişsiniz. Kaldı ki evlenecek yaşta iseniz annenizin lafiyla nasıl bu hatayı yaptınız. Daha evli bile değilken haddiniz olmadan ailesine destek olmasını engellemiş siniz akabinde 5 katı daha fazla bir meblayi kendi ailenize vermişsiniz. Resmen karmayi yasamissiniz. Birde yardım etmek istediği kişi kizkardesi bu daha da agrina gitmistir. Başlarında baba yok kız başına bir düzen kurmaya çalışıyor abisinden borç istiyor siz buna hangi mantıkla mani olursunuz. Herşeyden önce yetim bu cocuklar. Nasıl toparlarsiniz bilmem ama işiniz çok zor.
Adam hala kendini suçluyor yetim kızkardeşine borç verme diye rest çeken kızı ve 5 kat fazla parayı hupleten cadı kaynanasını değil.. çok üzüldüm adama ..kimler kimlerle beraber
İnşallah ayrılırsıniz da adam hayırlı birini bulur

on bin lira nedir ya. senin yerinde olsam ben yollarım o on bin lirayı.

eşimin para gönderme alma mevzularına hiç karışmadım. hep yolla hep al ne istersen onu yap dedim.

inşallah barışırsınız ne diyeyim

Onlardan defalarca kez özür diledim.Affettiklerini söylüyolar beni.Ama nişanlım kendini affetmiyo.Benim aptalca seçim yapmasını istemem yüzünden suçluyo kendini
Anneniz karlı dağdan serin takılıyor anlaşılan. Hem lafımı söylerim, hem kızımın parasını yerim, hem de hiç ona buna ağız eğip başımı ağrıtmam modunda. Kendisi niye sizden ve nişanlınızdan özür dilemiyor? Oğlum ben çok büyük hata yaptım, beni ister affet ister affetme ama çok pişmanım, kızım anne sözü dinledi ama ben söylememem gereken bir şey söyledim, bundan sonra hiç bir şeyinize asla karışmıycam… Tık yok kadında, niye? Olay sadece siz değilsiniz hala anlamıyor musunuz? Aileniz de yamuk yapmış damada. Evlenince ailenizle bağınızı kopartacak mısınız, annemi öldü sayıyorum mu diyeceksiniz?

Neyse arada bir böyle konular iyi geliyor, dengeleniyor. Hep erkek tarafına sövüp sayıyoruz, bazen de böyle erkek tarafı zavallı gariban, püri pak olsun, kadın tarafına saydıralım.

Ben sizin yerinize utandım olan durumdan. Çok sıkışık falan değilsiniz 50 bin kardeşe verebildiğinize göre, 10 bin verse nişanlınız dünya yıkılmazmış. Ama durumd düzelse bile eksi ile başlıyorsunuz artık evliliğe. yarın aile sürekli bir şeyler talep ediyor bile olsa artık ağzınızı açtığınız anda, "sen zaten böyle bir insansın, bak vaktinde sen şöyle yapmıştın" denir ve en haklı durumda bile olsanız sözünüz itibarsızlaştırılır. cidden çok kötü bir duruma düşürmüşsünüz hem kendinizi hem de nişanlınız ve ailesini.

Kızlar merhaba.27 yaşındayım Haziran ayında düğünüm var.Şimdiye kadar ne nişanlımla ne kaynanamla ne de görümcemle hiç sorun yaşamamıştık. Ama annemin gazına geldim nişanlımla çok fena tartıştık barışır mıyız bilmiyorum .
Nişanlım ve ben ikimizde memuruz.Nişanlımın babası vefat etmiş annesinin sadece babadan kalan maaşı ve evi var .Şimdiye kadar hiç destek istememişlerdi.Kız kardeşi mayıs öğretmen atamalarında atandı.Eylül ayında göreve başlayacaklardı.Temmuz gibi atandığı ile ev kiralamaya gitti.Geçen sene ücretli öğretmenlik yapmıştı birikimi vardı biraz.Fakat birikimi emlakçı depozito eşya falan derken yetmemiş.Nişanlımdan 10 bin tl kadar borç istedi göreve başlayınca ödeyeceğini söyledi.Annemin gazına geldim kabul etmedim nişanlıma çok sert çıktım.Ailenin kıçında dolanmaktan vazgeç dedim göndertmedim.Annesi akrabalarından borç bulmuş bunu duyunca çok pişman oldum.Bizimkilerlede biraz atıştık.Hata yaptığımı anladım ama baya geç anladım.Geçen hafta annem para istedi. Erkek kardeşim lise son sınıf dershaneneye kaydoldu.Desteğe ihtiyaçları olmuş hayır diyemedim.50 bin kadar verdim.Nişanlım bunu öğrenmis çok büyük tartıştık.İşte kardeşime 2 aylık borca hayır diyon ama senin kardeşin olunca direk geri gelmeyeceğini bile bile yardım ediyosun, sen öğrenememişsin ailenin kıçında gezmemeyi falan dedi.Benim o zaman dediğim şeyleri teker teker yüzüme vurdu hiçbir şey diyemedim.En son giderken kendi ailene ağam paşam benim aileme hadi ordan diyorsun seni nasıl sevmişim dedi yıkıldım.
1 haftadır konuşmuyor.Kaynanam araya girdi barıştırmak için çırpınıyor.Görümcem başka şehirden telefonla abisini ikna etmeye uğraşıyor.Ya onların bu çabasını görünce yerin dibine giriyorum.Bana moral vermeye çalışıyorlar nişanlımı ikna etmeye uğraşıyorlar. Bizimkilere bakıyorum parayı aldılarya hicbir şey umurlarında değil.En son 2 gün önce patladım aileme bağırıp çağırdım 2 gündür ananemde kalıyorum.Ne annem ne babam arayıp sordukları yok.Nişanlımın ailesine bakıyorum o dediğim laflara rağmen hep yanımda olmaya çalışıyorlar çok utanıyorum.

Güncelleme
Kaynanam ve görümcen nişanlımla konuşmuş.Haftaya cuma Van'a gidecekler.Nişamlım kardeşinin onu affettiğini görmeli.Görümcem telde ne kadar derse desin kendini suçlamaktan vazgeçmiyor.Çökmüş durumda.Önce kendini affetmeli.Sonra beni affeder mi bilmiyorum.Umarım affeder.Bunun için ugraşıcam nasıl yapıcam bilmiyorum.Yaptığım şeyin onu seçim yapmak zorunda bırakmamın ne kadar kötü olduğunu zaman geçtikçe daha çok anlıyorum.Elimden keşke demekten başka bir şey gelmiyor.
kusura bakmayın ama haklı ben annesi ve kız kardeşinin yerinde olsam tırnağımı kıpırdatmam sizin için bu kadar ego, bu kadar kapris zira fazla

hanım kızımız da demiyor ki ailesine bunu yapan bana ne yapmaz

Dengini bulmuş, niye desin ki. 😒 Adamın annesiyle, kız kardeşi için acı bir tecrübe olmuş. Üstelik hibe değil borç istemiş kardeşi, istenen de 10 bin TL; adam 10 bin TL' sine kıyamamış, kardeşini silmiş.

görümceniz ne kadar mübarek bi insanmış ki zor zamanında elinden tutmamışsınız ama size destek oluyor. ben olsam ayrılırdım sanırım. bu basit bir şey değil güveni de sarsıldı.
O da ayrı bir saf çok üzerler bu kadar saf olmasa keşke

Konu sahibi hatalı tamam da nişanlısının lafıyla hareket edip kızkardeşine sırtını dönen abiye ne demeli?
Ben o kızın yerinde olsam abime güvenmem bundan sonra.
Nişanlı çift olarak ikiniz de sağlıklı düşünemiyorsunuz, doğru yaklaşım sergilemiyorsunuz.

10 bin lira için bu kadar cikisman yanlış annenin gazına gelmişsin.
Tamam hatani anlamissin geri basmissin ama evlilik öncesinde bir erkeğin kafasını karistracak bir durum.
Nisanlinin ailesi olumlu bir çabaya girmiş normalde gaz verip bırak derler çünkü .
Aile olarak çok iyiler belli .
Umarım barisirsiniz sen düşünmeden fazla hareket etmişsin çünkü böyle bir insan olduğunu düşünmedim yazdıklarından

Adam hala kendini suçluyor yetim kızkardeşine borç verme diye rest çeken kızı ve 5 kat fazla parayı hupleten cadı kaynanasını değil.. çok üzüldüm adama ..kimler kimlerle beraber
İnşallah ayrılırsıniz da adam hayırlı birini bulur

Oda ailesinin manipülesi altında adam barışcak bence barışsalar dahi adam ufak bir kavga da yüzüne vurur her zaman ara ara soğuk olur kinlenir durduk yere aklına geldikçe kendi vicdanı yüzünden.
O aile affederek en büyük cezayı ikisine vermiş büyük olgunluk. Hayatta umursamam böyle abi yenge düşman g.tüne.

Affetse barışsanız bile sana masum bakmaz bir daha. Saf duygular o temiz sevgi bozuldu bi kere geçmiş olsun. Araya bir çıkar ve soğukluk girdi artık. Erkekler böyle olaylarda barışsalar bile unutmuyorlar. Ayrıca çook bencilsiniz iyi olmuş zaten.

Kızlar merhaba.27 yaşındayım Haziran ayında düğünüm var.Şimdiye kadar ne nişanlımla ne kaynanamla ne de görümcemle hiç sorun yaşamamıştık. Ama annemin gazına geldim nişanlımla çok fena tartıştık barışır mıyız bilmiyorum .
Nişanlım ve ben ikimizde memuruz.Nişanlımın babası vefat etmiş annesinin sadece babadan kalan maaşı ve evi var .Şimdiye kadar hiç destek istememişlerdi.Kız kardeşi mayıs öğretmen atamalarında atandı.Eylül ayında göreve başlayacaklardı.Temmuz gibi atandığı ile ev kiralamaya gitti.Geçen sene ücretli öğretmenlik yapmıştı birikimi vardı biraz.Fakat birikimi emlakçı depozito eşya falan derken yetmemiş.Nişanlımdan 10 bin tl kadar borç istedi göreve başlayınca ödeyeceğini söyledi.Annemin gazına geldim kabul etmedim nişanlıma çok sert çıktım.Ailenin kıçında dolanmaktan vazgeç dedim göndertmedim.Annesi akrabalarından borç bulmuş bunu duyunca çok pişman oldum.Bizimkilerlede biraz atıştık.Hata yaptığımı anladım ama baya geç anladım.Geçen hafta annem para istedi. Erkek kardeşim lise son sınıf dershaneneye kaydoldu.Desteğe ihtiyaçları olmuş hayır diyemedim.50 bin kadar verdim.Nişanlım bunu öğrenmis çok büyük tartıştık.İşte kardeşime 2 aylık borca hayır diyon ama senin kardeşin olunca direk geri gelmeyeceğini bile bile yardım ediyosun, sen öğrenememişsin ailenin kıçında gezmemeyi falan dedi.Benim o zaman dediğim şeyleri teker teker yüzüme vurdu hiçbir şey diyemedim.En son giderken kendi ailene ağam paşam benim aileme hadi ordan diyorsun seni nasıl sevmişim dedi yıkıldım.
1 haftadır konuşmuyor.Kaynanam araya girdi barıştırmak için çırpınıyor.Görümcem başka şehirden telefonla abisini ikna etmeye uğraşıyor.Ya onların bu çabasını görünce yerin dibine giriyorum.Bana moral vermeye çalışıyorlar nişanlımı ikna etmeye uğraşıyorlar. Bizimkilere bakıyorum parayı aldılarya hicbir şey umurlarında değil.En son 2 gün önce patladım aileme bağırıp çağırdım 2 gündür ananemde kalıyorum.Ne annem ne babam arayıp sordukları yok.Nişanlımın ailesine bakıyorum o dediğim laflara rağmen hep yanımda olmaya çalışıyorlar çok utanıyorum.

Güncelleme
Kaynanam ve görümcen nişanlımla konuşmuş.Haftaya cuma Van'a gidecekler.Nişamlım kardeşinin onu affettiğini görmeli.Görümcem telde ne kadar derse desin kendini suçlamaktan vazgeçmiyor.Çökmüş durumda.Önce kendini affetmeli.Sonra beni affeder mi bilmiyorum.Umarım affeder.Bunun için ugraşıcam nasıl yapıcam bilmiyorum.Yaptığım şeyin onu seçim yapmak zorunda bırakmamın ne kadar kötü olduğunu zaman geçtikçe daha çok anlıyorum.Elimden keşke demekten başka bir şey gelmiyor.
Sizi çok iyi anlıyorum bir anlık dolduruşa gelmişsiniz ve çok pişman olmuşsunuz. malesef ki insanın kendine yaptığı kötülüğü kimse kimseye yapamıyor. benzer bir durumdayım, kendiniz için bol bol dua edin bende öyle yapıyorum

Sizi çok iyi anlıyorum bir anlık dolduruşa gelmişsiniz ve çok pişman olmuşsunuz. malesef ki insanın kendine yaptığı kötülüğü kimse kimseye yapamıyor. benzer bir durumdayım, kendiniz için bol bol dua edin bende öyle yapıyorum

Benzer durumda değilsiniz konu sahibi ihanet etmiş para mevzusunda bencillik yapmış sen ise kafana göre ayrılmışsın sebebsiz.
Bol bol dua etmekle olmuyor karakteri düzeltmek mesele konu sahibi yakalandı ve terk edildi diye üzülüyor yoksa para gitmemiş kız mağdur olmuş umrunda değildi.

Güncelleme
Merhaba @ALEY91 kardeşim , zaten pişmanlığınız sizi yeteri kadar hırpalanmış,kahretmiş. Bir ömür sürecek kinin mayası oluşmuş,bu durumu zaman içinde bertaraf edebilirsiniz lakin,zaman içinde, sabır.evet siz bundan sonra neler yapabilirsiniz konusunda ise,zaten hakikatleri görüyorsunuz artık. Kendi ailenize biraz fazla mesafe koyun derim ,zira bu yaşananların müsebbibi sizin aileniz.onlarda biz evladımıza, neler yaptığını bir düşünüp farkındalığı idrak etsinler. Nisanlınızın ailesine, duruşlarından ötürü çok saygı duydum bravo. İstişarelerinizi sadece nisanlınızın ile yapmanız,daha sağlıklı olacağını düşünüyorum, zira o sizin,hayat arkadaşınız ,yoldaş olacaksınız birbirinize. Birliktelik yoruldukca birbirine destek omuz vermektir. Güven,samimiyet, anlayış, fedakarlık olmazsa olmazıdır. Kendinizi daha fazla yıpratmayın,zira olan olmuş,ama ailenin tümünden bir gaflete düştüğünüzü paylaşıp üzgünün olduğunuzu hissetirin. Ve hayat arkadaşınıza, bunun bir dahasının asla olmayacağını söyleyiniz. Ne olursa olsun saygı çerçevesinde istişare, enkaz oluşmasını önler. İçten pişmanlık özrü, her vijdanli kalbi titretir ( tekrarları olmamak kaydı ile) . Tüm olumsuzlukların bertaraf olması, tüm güzelliklerin yaşanması temennilerimle 🤲. Birşey yapmadan, söylemeden önce lütfen empati yapalım. Ömür dediğin nedir ki, güzel yaşamak, güzel hatırlanmak güzel sevilmek 💚 sevmek. Sevgiler 💚

X