Sokak ortasında bağıran koca

Şuan çok negatif olabilirim kusura bakmayın lütfen ancak ben burda mesleki seviyeme göre iş bulabileceğimi pek düşünmüyorum. Bu arada artık önemli değil zaten. En düşük seviyeden de başlamaya hazırım. Herşeye ne yazık ki en baştan başladığımız için buna da baştan başlamamız gerekiyor sanırım. Olsun ne yapayım hiç önemli değil artık.
Çoğu kadın bırak B1 seviyesini kursa bile düzenli gitmiyor. Siz başarmışsınız. Hem yazılı hem sözlü mü sertifikanız? Mesleğimi yapmak istiyorum dediniz, göremedim yorumda akademik mesleğiniz mi var? Yani denklik vs problemi mi yaşıyorsunuz?
Evet bir yerden başlayın, Almanlar çalışan insanı sever ve her türlü kolaylığı yapar. Çocuğunuz için kreş kaydı yaptınız mı, bekleme listesi sorunu yaşamayın sonra. 4 yaşında zaten zorunlu Kindergarten başlıyor, üstelik çalışacaksanız oradan Tagesschuleye devam edebilir. Bilmediğinizi düşünerek yazıyorum. Orada daha uzun kalıyor, yemek yiyip oyun vs oynuyorlar. Mesafe varsa da öğretmenler Kindergarten'a gelip çocukları alıp Tagesschule ye götürüyorlar.

Ben sizi çok güçlü ayakları yere basıyor gördüm. Size sokak ortasında bağıran adama hiç mecbur değilsiniz. Biri nasıl polisi arayıp şikayet etmedi şaşırdım. Orada cesaret ister sokak ortasında bir kadına böyle davranmak.

Öncelikle şöyle soyleyeyim, muhtaç değilsiniz madem o adamın işi için işi gücü bırakıp geldiniz, adamın bunun kıymetini bilmesi gerek yoksa basıp dönersiniz o da sap gibi kalır
Kocamış öküzlere meraklı Alman kadını da yok emin olun sap ötesi kalır
Eşi kaldırıp getiriyorsan ülkesinden o zaman bunun bilincinde olucaksın of bile demeyeceksin ki eş kötü hissetmeyecek ama sizin öküzde o kafa nerdeee
Son olarak işsiz güçsüz kalacağınız yere Monako olsa gitmeyin hanımlar, elinizdeki altı üstü Türk erkeği kapasitesi belli bunalırsınız
Konuya döneyim ya insan gibi davransın ya da binin uçağa gelin bu ka

Öncelikle şöyle soyleyeyim, muhtaç değilsiniz madem o adamın işi için işi gücü bırakıp geldiniz, adamın bunun kıymetini bilmesi gerek yoksa basıp dönersiniz o da sap gibi kalır
Eşi kaldırıp getiriyorsan ülkesinden o zaman bunun bilincinde olucaksın of bile demeyeceksin ki eş kötü hissetmeyecek ama sizin öküzde o kafa nerdeee
Son olarak işsiz güçsüz kalacağınız yere Monako olsa gitmeyin hanımlar, elinizdeki altı üstü Türk erkeği kapasitesi belli bunalırsınız
Konuya döneyim ya insan gibi davransın ya da binin uçağa gelin bu kadar
Dedim ya okumuş cahilim diye… aslında Türkiye’deyken o dönemde kendi yaptığı işi pek iyi gitmediği için iş bul demiştim. Oda Tr’de birine bağlı çalışmaktansa Almanya’da iş bulurum dedi. Bende o dönemde pek inanmamıştım. ( Almanca eğitim alan okullarda okuduğu için dili iyi) o yüzden pek bir araştırma yapma gereğide duymadım o dönem nasılsa bulamaz diye. O kadar hızlı oldu ki herşey. Bende nasılsa iş bulurum düşüncesiyle 4 ayda falan taşındık. Meğer öyle değilmiş. Valla minnet duymak bir yana kendisininde çok fazla fedakarlık yaptığını söyler. Duymayan birine birşey anlatamazsınız… inanın hiç bir cümle, hiç bir kelime yeterli olmuyor.

Çoğu kadın bırak B1 seviyesini kursa bile düzenli gitmiyor. Siz başarmışsınız. Hem yazılı hem sözlü mü sertifikanız? Mesleğimi yapmak istiyorum dediniz, göremedim yorumda akademik mesleğiniz mi var? Yani denklik vs problemi mi yaşıyorsunuz?
Evet bir yerden başlayın, Almanlar çalışan insanı sever ve her türlü kolaylığı yapar. Çocuğunuz için kreş kaydı yaptınız mı, bekleme listesi sorunu yaşamayın sonra. 4 yaşında zaten zorunlu Kindergarten başlıyor, üstelik çalışacaksanız oradan Tagesschuleye devam edebilir. Bilmediğinizi düşünerek yazıyorum. Orada daha uzun kalıyor, yemek yiyip oyun vs oynuyorlar. Mesafe varsa da öğretmenler Kindergarten'a gelip çocukları alıp Tagesschule ye götürüyorlar.

Ben sizi çok güçlü ayakları yere basıyor gördüm. Size sokak ortasında bağıran adama hiç mecbur değilsiniz. Biri nasıl polisi arayıp şikayet etmedi şaşırdım. Orada cesaret ister sokak ortasında bir kadına böyle davranmak.
Kızım kindergarten’a gidiyor. 1 sene onun okula gitmesini bekledim zaten. O sırada evden kendi kendime A1 öğrenip, kursa A2 seviyesinden başladım. Sertifikayı zaten okuma, yazma, duyma ve konuşma üzerinden bir sınav yaparak veriyorlar. İlk seferde alabildiğim için B2’yi de ücretsiz alıyorum. Burda Arbeitsagentur ( İşkur gibi ) bir kurumdan danışmanlık alarak ilerliyorum. Hazır hakkım varken B2 yaparak daha iyi bir iş bulabilirim diye umut ediyorum. B2’ye giderken belki yarı zamanlı iş yaparım hem dil pekiştirmek hem de birazda olsa para kazanmak için. Bu arada Polis falan kimse çağırmıyor ben görmedim. Biz ne yazık ki evde de çok yüksek sesle kavga ettik ama bir kere polis gelmedi bende şaşırıyorum. Genelde kavgalarda yeter artık bağırma dediğim için( arada bende bağırıyorum çünkü kaç kere sus yeter artık desemde susmuyor) bence kimse bulaşmak falan istemiyor. Rezalet ya şunları yazarken bile utanıyorum artık gerçekten.

Konuya döneyim ya insan gibi davransın ya da binin uçağa gelin bu kadar
ah keşke böyle düşünen biri benim çevremde olsaydı da bir kerecik bile aklıma soru işareti düşürseydi. Tam tersine herkes bu distopyadan kurtuluyorsun diye gereksiz fazla cesaret pompaladılar, tabi hayaller ile hayatlar asla aynı değil. Gerçekten de aile birleşimi ile iş güç sahibi kadın iş bulmadan hiçbir yere göç etmemeli. Çok ciddi bir buhrana sebep oluyor.

Düzelsin diye yapmadık çocuğumuzu istediğimiz için yaptık. Kimse ilişki düzelsin diye çocuk yapmamalı zaten böyle bir cahillik yapmam. İkimizde böyle olsun istemezdik. Ancak çocuk olduktan sonra sorunlar arttı dedim. Kavgalarda tabii ki kimse olmadığı için onu bırakabileceğimiz arada oda kaldı ne yazık ki
Zaten kavgalı gürültülü anlaşmazlıklara dolu bir evlilikte hangi boşlukta ortak karar alıp çocuk yaptınız. Ha Allah tırnağına zeval vermesin , bağışlasın o ayrı konu. Ama lütfen kavgalı gürültülü evlilikte ilk yumuşama sürecinde çocuk kararı verilmemeli. Sonra daha büyük patlamalar oluyor.

İnanın bunun o kadar farkındayız ki. Psikoloğumuzda aynı şeyi söyledi ancak ben şoförün yaptığı ırkçılığa, ülkenin bu tarz hareketlerine söylendim. Aslında sadece dertleşmeye çalışıyordum. Otobüsten inip konuyu konuşmaya devam edince sanki ona hakaret ediyomuşum gibi bağırdı sokak ortasında. Ne yapsam neye söylensem ona söylüyomuşum gibi algılıyor. Kaç defa sadece dertleştiğimi anlattım inanın o kadar uğraştım ve anlattım ki. Oda bende asla birbirimizi anlamıyoruz. Ben psikoloğa devam ediyorum o bıraktı mesela. Neden? Ben sorunluyum diye düşünüyoda ondan. İnanın 7 senedir kendimi anlatmaktan yoruldum. Hiç olmadığım bir insana dönüştüm. Ben artık böyle bir insan olmak istemiyorum.
Sizin devam etmeniz sizin fayda sağlar,sorunu görmek çözüm aramak en güzel akıl yoludur.
Bazı erkekler dinlemeyi özellikle aynı şeyleri dinlemeyi sevmiyor konuşup konuyu kapatma tarafını tercih ederken kadın çözüm bulana kadar konuşmayı tercih ediyor.
Siz artık ülkenin imkanlarından faydalanmayı tercih edin.
Eşinizden odagınızı çekmek iyi gelecektir

X