Sevgili ile bir türlü oturmayan gelecek planları

Merhaba kızlar. 2 yıllık bir ilişkim var. Ilişkimiz birkaç ay önceye kadar harika gidiyordu. Birbirimizi çok seviyor, tüm zamanımızı birlikte geçiriyor ve yakın zamanda ciddi adımlar atmayı düşünüyorduk. Birbirimizin ailesiyle tanıştık.

Birkaç ay önce benim yüzümden saçma sapan bir tartışma yaşadık ve maalesef sonu ayrılığa kadar gitti. Birkaç gün sonra barıştık fakat ilk kavgamız olduğundan çok yara almıştık ikimiz de. Ondan sonra hicbir şey eskisi gibi olmadı. Tek başına bir gelecek planı yapmış biz ayrıyken. Mesleğini değiştirmek istediğini söyledi. Planına göre para kazanıp düzenini oturtması 40 yaşını bulacak. Şu an 32 yaşında. Ben ise 28. O kadar bekleyemeyeceğimi söylediğimde, zaten 3 yıla kadar evlenmiş oluruz diyor. Nasıl geçineceğimizi sordum, ailelerimiz destekler veya sen atanırsın diyor. Şu an düzenli bir işim yok, olsa da maaşım iki kişiyi geçindirmez. Evlensek aile desteği alacağız ve çocuk da yapamayacağız yıllarca. Şu an sınavına odaklandığı için de haftada birkez, 3 saat filan görüşüyoruz. Ilgisi, iletişimimiz vs. çok azaldı.

Onun karakterinde birini çok aramıştım. Her şeyiyle istediğim gibiydi. Ilk bir yılımız rüya gibiydi. Bunların etkisi ile ayrılmakta zorlanıyorum. Ayrılmak da istemiyorum aslında. Sadece belirsizlikte beklemekten korkuyorum. Böyle büyük bir kararı tek başına verebilen kişi belki de beni sevmiyordur yeterince. Gözden çıkarılmış olmaktan, veya yıllarca bekleyip evlenememek, çocuk sahibi olamamaktan korkuyorum. Evlenip yokluk çekmek de zor geliyor. Diğer yandan gerçekten istedigim biri ve planları istediği gibi giderse gerçekten hiç maddi sıkıntı çekmeyeceğimiz bir kariyerimiz olacak, ikimizin geleceği için bunu yapmalıyım diyor. Kafam çok karışık kızlar. Her şeyin düzgün olacağını bilsem beklerim ama hayatımı harcama ihtimalinden korkuyorum. Ayrılsam da bu kadar mutlu olduğum ve yanında böyle hissettiğim bir ilişkiyi tekrar yaşayamama ihtimali beni korkutuyor. Internette 10 yıl uzaktan ilişki yaşayıp sonra evlenenleri görüyorum. Evlendikleri halde yıllarca aynı eve girememiş olanlar var. Ya da bizim "geçinemeyiz" dediğimiz maaşlarla çocuklu aile geçindirmeyi başaranlar var. Isteyen yapmış yani. Beklemek mi daha hayırlı yoksa kendi yoluma bakmak mi bilemiyorum. Sanırım ona güvenim de kırıldı. Ilgisi ve çabası azaldığı için beklemekten de korkuyorum. Ben konuyu açmayınca gelecekten konuşmuyoruz. Bana "şu zamanda evleniriz, şunu yapıp geçiniriz, şu yaşta çocuk istiyorum" gibi kesin şeyler söyleyemediği için öfkeliyim. Siz ne yapardınız?
Nasıl geçiniriz sorunuza ailelerimiz destekler veya sen atanırsın demesini normal bulmadım. Geçiniriz sen o kısmı dert etme ikimizde çabalarız deseydi bir nebze anlardım ama ne hikmetse güvencesi ya aile ya da senin atanman bence mantığınızla haraket etmekte fayda var 👍🏻

Off bu hikaye o kadar tanıdık ki, gel git akıllı tam beyefendi. Bir arkadaşım ortalama bir işi ortalama bir maaşı varken(memurdu) yazılımcılar çok iyi kazanıyor yazılımcı olacağım diye işten istifa etti. Ne araştırdı, ne inceledi direkt istifa etti, doğru düzgün bir bilgisayarı bile yokken YouTube'dan videolar izleyerek yazılımcı olmayı denedi tabii ki başarılı olamadı, geç yattı geç kalktı iş güç yok gezdi tozdu derken 1-2 sene oyalandı sonra İstanbul'a gitti eğitim veren bir yer bulmuş güya eğitim alacak oradan. Aileden borç aldı gitti ne kadar kaldı bilmiyorum bir şeyler öğrendi sanırım birkaç iş aldı ama çok küçük miktarlar kazanıyordu. Bu iş bana göre değil İstanbul Büyük şehir ben yapamadım hukuk okuyacağım dedi, hazırlandı bir sene ama kazanamadı o ara bir yerden duymuş sosyal medya danışmanı olacağım hukuk boş iş diyerek öyle bir bölüm yazdı, 4 sene okuyacak o ara çalışacakmış aynı sene uyduruk denebilecek bir üniversitede o bölümü kazandı. 2 sene okumadi bile bu işi yapmak için okula gerek yok çözdüm ben dedi okulu da bıraktı. Sonra ne yaptı bilmiyorum devam etti mi etmedi mi en son silahlı güvenlik eğitimi almış güvenlik olmak için çabalıyordu.
Başta gayet rahat da bir işi vardı yıllarca boşuna çabaladı ama maalesef hiçbirinde dikiş tutturamadı. Bence hayatınızı riske atmayın, yolunuza bakın böyle insanlar maddi manevi çürütür sizi.

Bir önceki konunuzu okudum şimdi. Kısacık ayrılıkta başka birini değerlendirmeye almışsınız. Sevgiliniz bunu biliyorsa sizi gelecek planına sokmaması çok olağan.
yok artık bende baktım şimdi
çok yanlış yapmış çok
diğeriyle barışma ihtimali de varken yapmış üstelik bunu
adam çoktan gözden çıkarmış kızı ve çokta haklı
kariyer muhabbeti asla kafamda oturmamıştı zaten , bahane olabilir

Benim de anlamadığım tek bir sorun yaşamışsınız bu zamana kadar. Böyle tek bir sorundan değişmesi hiç normal değil belki de size uygun biri değildi hiç bir zaman

Sacmaliyor. Bu yaşına kadar akli nerdeymis?? Karakterini cok ovmussunuz ama 32 yasinda sinava hazirlanip tekrardan okul okuyup yeni bir meslek edinmeye niyetlenen ve bu sirada ailesinin kendisini gecindirmesini bekleyen 32 yaşında birisi en hafif ifadeyle en azindan sorumsuzdur. Ben boyle birine omrumu emanet edemezdim.

40 yaşında kariyerinde istediği noktaya ulaşmış, parası da olan bir adam olacak. 20 yaşında biriyle evlenip çocuk da yapar gayet hayatını da yaşar. Ama ben 40 yaşında hayatın tüm güzelliklerini kaçırmış, onun keyfinin cefasını çekmiş olacağım. Insanlar eşiyle tatil tatil gezerken, çocuk sahibi olurken ben hepsini kaçıracağım. Bu noktada "aşk" beni ne kadar mutlu eder bilmiyorum. Belki tam istediğim gibi olmayan, biraz sorun yaşasak da yürüyen biriyle evlilik beni daha mutlu edecek.
Bence aranızda "aşk" kalmış olsa sen de bu kadar mantıklı düşünemezdin. En babasi 30 ay sürüyor zaten fazlasi beyin kimyasina ters. Genelde 2 yılı gecmis iliskide ister istemez oturup mantigina göre devam ediyorsun.

Seninki bu kararı siz ayriyken sana sormadan mi aldi yani? O noktada seni zaten gözden çıkarmış demektir. Planı ne kadar gerçekçi bi de onu bilmemiz lazım. Ayrıca hobin bile işin olsa gene hobinden tiksinirsin. Rahat rahat resim yapmakla siparişi yetistirmeye çalışarak oflaya puflaya zorunluluktan resim yapmak bir olur mu hic? Is olan her konu sıkıntı karın ağrısı yaratir. Daha iyi maddi imkana ulastirmayacaksa atsin o plani çöpe, ulastiriosa tartisabiliriz çünkü hic calismama alternatifi giriosa devreye senin de rahat etmen söz konusu olur o zaman mantikli.

Şu anki mesleği oldukça geçerli bir meslek. Her meslek gibi zorlukları var. 10 yıllık deneyimli, yani ara verse bile iş bulması kolay olur. Yeni planı için de şunu düşünüyor. Biraz birikmişi ve arabası var. Onları satıp birkaç yıl geçinirmiş. Arada bağımsız işler alırım diyor. Ama seçtiği meslek -doktorluk- okurken başını kaldırmaya müsade etmez. Her şeyi geçtim, tüm bunları yapsa bile yine de az paramız olacak. Evet hayatta kalacağız ama doya doya yaşayamayacağız. Tek maaşla ev, araba alıp tatillere gidemeyeceğiz. Bazen diyorum ki tamam seni beklerim, ama sen mesleğine kavuştuktan sonra asla çalışmam. Buna da tamam diyor. Ama yarın bir gün o meslekten de sıkılmayacağının garantisi yok.
Nee doktor mu olacakmis bu yaştan sonra? Bosversene ya bu adam hayalperest. Nasi kazanacak bi kere? Hayal aleminde geziyor. Beklerim falan deme. Ve bekleme de ne munasebet yaslariniz 20 olsa bekle dicem de senin zamanin kalmiyor anne olmaya.

ilişkinin ilk bir yılı çok güzeldi diyorsunuz adamın bu hale geleceğini tahmin edemediniz haklı olarak.Kendi bile bunu tasarlamamıştır.Yani şunu demek istiyorum bir sene sonra nasıl bir duyguda düşüncede olacağımızı bilemiyoruz.Diyelim bütün planları tıkır tıkır işliyor sizde bekliyorsunuz 3 yıl geçti adamın fikirleri duyguları değişti ne yapacaksınız.Körü körüne beklemek mantıklı değil .Hastane çalışanıyım kızından küçük bir hemşireyle evlenen oldu.Adı bile yetiyor doktorun evlilik için.Doktor olursa sizi terkeder 20 yaşında bir kız bulur.

Haklısın. Ne yapmam gerektiğinin ve nasıl büyük bir risk olduğunun ben de farkındayım. Sadece kabullenme ve ayrılma aşamasında zorluk yaşıyorum. Tamamen uyumlu olduğun birini bulmak çok zor. Dışarda ne erkekler var diyorlar ama hatrı sayılır bir kısmını denedim ve rezil rezil şeyler gördüm. En iyisinin bile gözüme batan, katlanamadığım seyleri vardı. Yani bir daha bu kadar beğendiğim birini bulamam sanıyorum. Beni şu an ondan soğutabilen tek şey aldığı bu kararı sevgisizliğine bağlamam. Yani gerçekten beni istese geleceğimizi riske atmazdı. Bilmem fazla romantik mi düşünüyorum acaba?

Sizce gerçekten ayrılmak mı istiyor aslında? Bunu nasıl anlayabilirim mesela. Konuyu açtığımda bazen, bu sana uymuyorsa kendin değerlendirip kararını verirsin ama bir yıl bekle diyor. Bu yaz işte kazanıp kazanamayacağı belli olacak. Duruma göre gelecek planımız biraz daha netleşecek. Ama şu şartlarda 6 ay beklemek bile öyle zor geliyor ki. Beni aslında sevmeyen birini mi bekliyorum? Çevremde belki de tanısam sevebileceğim erkekleri beni istemeyen biri için mi reddedip kendimi bu yalnızlığa mahkum ediyorum?
Romantik falan düşünmüyorsun gayet mantıklı düşünüyorsun. Aynen öyle ortak bi gelecek kurmak icim tam firsatini bulmusken hop basa donmek istemesi istedigi hayati gerceklestiremedigini dusunmesi ve belki sen de varsin icine sinmeyenler listesinde. Korkakligindan demiodur ayrilalim diye belki de. Bu adamin aldigi kararlara guvenilmez genel olarak. Kimse ise gule oynaya gitmio ama bu ugurda da iliskisini riske atmıyor.

O adam seni 8 yıl bekletir sonra meslek sahibi olunca da daha kariyerli daha gencini bulur seni dımdizlak ortada bırakır o bırakmadan sen bas tekmeyi yaşin 30 u geçmiş bunumu bekliycsn ömür boyu gözünü sevim
Seni anlıyorum zor ama sunuda unutmaki o seni kaybetmekten korkmuyor giderse gider kalırsa kalır diyor
Erkekten bol bişey yok senin için çabalayan seni isteyen senden çocuk sahibi olmak isteyen bı adamla ol
Emin ol sen aynı şeyi yapsaydın o seni asla beklemez hemen başkasını bulurdu
Sende kendi değerini bil
Allah yolunu açık etsin

Bunu kabullenmeye çalışıyorum ve çok canım yanıyor. Uzun zamandır ilk kez ağlıyorum. Bir daha böyle güzel bir şey yaşayabilecek miyim? Sanki tüm mutluluklarım böyle ani bir şekilde yarıda kalacak gibi hissediyorum. Umarım bu zamanlar geçer ve her şey iyi ki böyle olmuş diyebileceğim güzel bir hayatım olur. Teşekkürler yorumlarınız için.
Ya bosversene bu öyle bi iluzyon ki her defasinda en sonuncusu en güzeli geliyor :) tabiki yasarsin. Iliski ilerleyip ilerleyip bi yere varmiyosa kadın manyaklasir erkekler daha da basiretsizlesir. Sen bunun kararını desteklesen bile bu ilişki bi noktada bitmeye mahkum. Ne kadar erken o kadar iyi senin icin. Yerinde olsam bi sure ayri takılalım der yeni birileriyle gorusmeye baslardim. Baktin olmuo arada ararsin görürsün. Kativer ayrılığı da sevdaya. Zaten bu goze alacagin 10 yilda da ayni sey olacak. Şimdiden next moduna gecmen senin icin daha evla.

Merhaba kızlar. 2 yıllık bir ilişkim var. Ilişkimiz birkaç ay önceye kadar harika gidiyordu. Birbirimizi çok seviyor, tüm zamanımızı birlikte geçiriyor ve yakın zamanda ciddi adımlar atmayı düşünüyorduk. Birbirimizin ailesiyle tanıştık.

Birkaç ay önce benim yüzümden saçma sapan bir tartışma yaşadık ve maalesef sonu ayrılığa kadar gitti. Birkaç gün sonra barıştık fakat ilk kavgamız olduğundan çok yara almıştık ikimiz de. Ondan sonra hicbir şey eskisi gibi olmadı. Tek başına bir gelecek planı yapmış biz ayrıyken. Mesleğini değiştirmek istediğini söyledi. Planına göre para kazanıp düzenini oturtması 40 yaşını bulacak. Şu an 32 yaşında. Ben ise 28. O kadar bekleyemeyeceğimi söylediğimde, zaten 3 yıla kadar evlenmiş oluruz diyor. Nasıl geçineceğimizi sordum, ailelerimiz destekler veya sen atanırsın diyor. Şu an düzenli bir işim yok, olsa da maaşım iki kişiyi geçindirmez. Evlensek aile desteği alacağız ve çocuk da yapamayacağız yıllarca. Şu an sınavına odaklandığı için de haftada birkez, 3 saat filan görüşüyoruz. Ilgisi, iletişimimiz vs. çok azaldı.

Onun karakterinde birini çok aramıştım. Her şeyiyle istediğim gibiydi. Ilk bir yılımız rüya gibiydi. Bunların etkisi ile ayrılmakta zorlanıyorum. Ayrılmak da istemiyorum aslında. Sadece belirsizlikte beklemekten korkuyorum. Böyle büyük bir kararı tek başına verebilen kişi belki de beni sevmiyordur yeterince. Gözden çıkarılmış olmaktan, veya yıllarca bekleyip evlenememek, çocuk sahibi olamamaktan korkuyorum. Evlenip yokluk çekmek de zor geliyor. Diğer yandan gerçekten istedigim biri ve planları istediği gibi giderse gerçekten hiç maddi sıkıntı çekmeyeceğimiz bir kariyerimiz olacak, ikimizin geleceği için bunu yapmalıyım diyor. Kafam çok karışık kızlar. Her şeyin düzgün olacağını bilsem beklerim ama hayatımı harcama ihtimalinden korkuyorum. Ayrılsam da bu kadar mutlu olduğum ve yanında böyle hissettiğim bir ilişkiyi tekrar yaşayamama ihtimali beni korkutuyor. Internette 10 yıl uzaktan ilişki yaşayıp sonra evlenenleri görüyorum. Evlendikleri halde yıllarca aynı eve girememiş olanlar var. Ya da bizim "geçinemeyiz" dediğimiz maaşlarla çocuklu aile geçindirmeyi başaranlar var. Isteyen yapmış yani. Beklemek mi daha hayırlı yoksa kendi yoluma bakmak mi bilemiyorum. Sanırım ona güvenim de kırıldı. Ilgisi ve çabası azaldığı için beklemekten de korkuyorum. Ben konuyu açmayınca gelecekten konuşmuyoruz. Bana "şu zamanda evleniriz, şunu yapıp geçiniriz, şu yaşta çocuk istiyorum" gibi kesin şeyler söyleyemediği için öfkeliyim. Siz ne yapardınız?
Ne evlenin nede aile desteği alın. Bu adamdan! Birşey olmaz gerçektende

Yerinde olsam bi sure ayri takılalım der yeni birileriyle gorusmeye baslardim. Baktin olmuo arada ararsin görürsün. Kativer ayrılığı da sevdaya. Zaten bu goze alacagin 10 yilda da ayni sey olacak. Şimdiden next moduna gecmen senin icin daha evla.
Profil resmine Vivien leigh koyan bu konuda masterdir zaten kime ne anlatiyorum :KK70:

Valla panpa Allah affetsin ama ben cok sayida taniyorum, biri de benim, ozellikle California yoresi gayet isini severek yapan insanlarla dolu :KK51: Insanda calisma azmi bir birakmayan hayatyolu/karma degil, bizzat Turkiye sartlari:deli:
Tabi turkiye tam bi survivor ordan yola cikarsak en kötüsü doktorluk lan :KK70: düşünmüş düşünmüş buldugu meslege bak, idealist dogman gereken bi meslek ve trde canına kast var resmen. Tüm geleceği garanti altina alan bi fikir buldu sandim on yil bekle ama degecek minvalinde konusmus ya. Minik bi arastirmayla %95inin mutsuz oldugunu görür ama kafa çok kırsal.

Ben de işimi çok seviyorum ama beni en cok geren şey de gene işim. Yani böyle huzurla ölene kadar yapabilecegim bi sey degil. Illa ki bi sure sonra kafam goturmeyecek. Şöyle acun gibi bi adam bile değil de acun gibi bi adamın bol esprili en sevdigi yancısı olmak vardi bu hayatta:KK59: benim idealim o ahhaha

Bu planı neymiş tam olarak doktor olmak mı?oturup deli gibi üniversite sınavına çalışacak sonra vizelere finallere mi çalışacak? Bu süreçte sizinle şuan ilgilendiği kadar bile ilgilenmeyecek.bunu kabul edebilecek misiniz 6-7 yıl arkadaşlarınız teker teker evlenirken mutluluk pozları verirken?
Kariyer planı neymiş tam olarak.sizinle beraber yapsın planını,evlenince olmuyor muymuş o kariyer,doktor arkadaşlarımdan bile okul bitmeden evlenenler var.

Anladığım kadarıyla erkek arkadaşınız üniversite sınavına girip sıfırdan tıp okumayı planlıyor. 32 yaşında + 6 yıl tıp + 6 yıl uzmanlık sonunda uzman doktor olabilir o da hiç sene kaybetmezse. Bir sorar mısınız kendisine nasıl 40 yaşında işini düzenini oturtmuş olmayı planlıyormuş. Ayrıca doktorlar da gayet maddi sıkıntı veya gelecek kaygısı yaşıyorlar. Sandığı kadar yüksek maaş almıyorlar ya da lüks yaşamıyorlar. Üstelik senelerce gecelerini gündüzlerini tüm hayatlarını buna adıyorlar. Ha bir profesör olur o zaman maddi kazancı da çok olur tabi ama yaşını hesaba katarsak bu konuma anca 70 yaşında gelebilir erkek arkadaşınız. Çevresinde hiç mi doktor sağlıkçı yok ona bu gerçekleri anlatacak?

Benim babam doktor, tam 42 sene hastanelerde görev yapmış bir doktor. Üstelik işine aşıktı son güne kadar çalışacağım derdi. Yaş sebebiyle emekli oldu. Evet şu anda genele kıyasla iyi bir emekli maaşı var (yine de orta halli öyle zengin filan sanmayın) fakat bu 42 yılın birikimi. Kusura bakmayın ama bu orta yaşta iyi bir mesleği olan biri için duyduğum en aptalca plan. Ayrıca yok sen atanırsın yok ailemden alırız demesi tam bir yiyici olduğunu gösteriyor. Bu adamla ciddi yola girerseniz bi 15 yıl düze çıkamayacağınızı bilin.

Madem illa kariyer değiştirmek istiyor şu zamanda teknoloji sektörü tıpdan çok daha iyi konumda bence. Hem iş yükü doktorluk kadar ağır olmaz size ailesine zaman ayırabilir hem de eğitimini online alıp hali hazırda çalışıp ev geçindirmeye devam edebilir. Sorumluluk sahibi biri bunları da düşünmeli.

X