Sosyal medyada intihar notu videosu paylaştı ve intihar etti. O video:

Umutsuz vakaymış ailesi adına üzüldüm umarım onlar Allahü Teala ya inanıyorlardır ki öyle ise sabır diliyorum.
İnancı olmayan birine üzülmem yakınımda olsa

kızdım bu adama ben , videoya ne gerek vardı yakınlarına bir mektup yazman yeterliydi
şimdi gündem oldu artık yeni bir akım başlar videolu intihar diye
ne gerek vardı yani, hatta nette bir yorum okudum , bu adamın intiharı bana cesaret verdi gibi o yorumu görünce kızdım bu adama !
inançsız vs olması beni ilgilendirmiyor , kadavra olmasını istemiş iyi yapmış , inançsız olsam belki bende gömülmemek veya kadavra olmak isterdim

İlk başta videoyu merak etmedim.Sonra yorumları okuyunca açıp izledim.Adamın soğukkanlılığı kanımı dondurdu.Adam konuştukça ruh hali bana çok tanıdık geldi:Kronik Depresyon.Bildiğiniz gibi birşey değil bu hastalık.Herkes hayatında dönem dönem bazı problemlerden dolayı depresyona girebilir ama bu öyle birşey değil.Hayatı dört dörtlük bir insan da bunu yaşayabilir.Çünkü adamın beyni hasta,vücudu hasta,kalp krizi ya da kanser gibi birşey bu önünü almak çok zor.Normal bir insan hiçbir problem yokken bu hale gelmeyi şımarıklık olarak görebilir ama alakası yok.Çünkü dünyada daha kötü şartlarda yaşamını sürdürmeye çalışan,büyük acılarla boğuşan insanların varlığı onun acısını zerre hafifletmiyor.O kendi acısında boğulmuş durumda.Bu yüzden ölümü bir rahatlama bir nötrlük hali görerek intiharı seçebiliyor.

Herneyse konuşmalarından,hareketlerinden,müzik zevkinden anladığım kadarıyla nazik ve kültürlü bir adammış.Yazık olmuş,keşke direnecek gücü bulabilseymiş kendisinde.

Bu adamin ruh hali bana da cok tanidik geldi.
Intihar esigine gelmis olan bir insanin ruh hali oyle birsey ki, korkunc. Akli basinda olan bir insan kolay kolay bu raddeye gelmez. Bu baska birsey. Yasamayan bilmez. Oyle disardan da gorulmez. Yasa, paraya, ise, guce bakmaz. Hatta akla mantiga da bakmaz. Psikoloji bambaska birsey. Kronik depresyon. Insan icinde yasar cogu kez. Intihara surukleyen sorun oyle matematik gibi cozulup asilacak kadar basit olmaz. Ben intihar etme cesareti gostermek disinda bu kisinin yasadiklarini yasadim, hala da yasiyorum. Uzun suredir, yillardir. Psikoloji yerlerde. Bu sabah bu videoyu izledigimde basladim aglamaya. Sanki kendimi gordum. Her intihar edene aglamam, bu kadar etkilenmem oyle. Hatta intihar edenlere acimam ben, onlar kendine acimamis, ben mi aciyacagim, uzulecegim. Ama bu kisi duygularini, dusuncelerini, iyilesmeye calistigi halde bu raddeye gelmesini oyle bir akli selimlikle aciklamis ki, bana cok dokundu. Belli ki bu adam yasaminda yardim cagrisi yapmis. Doktora gitmis, yakin arkadaslari biliyormus. Yardim cagrisi yapmis, ama kimse yardimci olamamis iste. Hic bir sey engel olamamis intihar esigine gelmesine. O adamin o guleryuzunun arkasinda ici nasil yaniyor aslinda, biz goremiyoruz sadece. O gulen yuzun arkasinda, icinden agliyor. Yegeninden, kardesinden bahsetmis mesela. Kolay mi bu insanlari dusune dusune intihar etmek? Ben intihar esigine birkac kez gelmis bir insanim. Uzulerek itiraf ediyorum ki intihara meyilli bir yapim var, cesaret edemesem de... Ama bu raddenin nasil korkunc, yikici bir duygu oldugunu cok iyi bilirim, cok iyi hissettim. Bu video vedanin yani sira bir cesit sitem de olabilir bence. Ama bu kisi kendini asmasindan dolayi degil, bu raddeye gelmesinden dolayi nasil aci ceke ceke olmus ben cok iyi anlayabiliyorum. Bu adam hayatinda kac kisi olursa olsun, kac arkadasi olursa olsun, yalnizmis. Kendisini anlayan kimse yokmus. Yalnizligini alip gitmek istemis. Ne diyim, gittigi yerde mutludur insallah.

Yalniz bu olay Turkiye'de bir intihar akimi baslatacak gibime geliyor...

Son düzenleme:
ben üzüldüm...
özellikle hamile arkadaşının doğurmasını beklemesi,bebek zarar görmesin diye bi nevi intiharını ertelemesi etkiledi beni.Böyle ince,düşünceli ve gerçekten iyi insanların inançsız olmasına üzülüyorum.Allah büyüktür,affeder inşallah...

Insanlari dil, din, irk vs ozellikleriyle ayirmayi ne zaman birakacagiz acaba? Din kisisel birsey, bu kisinin intihariyla ne alakasi var... Bu adamin dininin olmamasinin, Allah'a inanmamasinin baskasina ne zarari var? Bu neyin kinidir yahu? Bazi yorumlar inanilmaz.
Hayatta dinden daha baska seyler de var. iyi biri olmak gibi, hayatlarda biraktigin izler, akil, mantik. Nedir bu din din din takintisi ya... Cok sig geliyor bana bunlar. Adam neymis, kimmis, ne demis, nasil yasamis, hic bir onemi yok. Musluman degil mi, Allah'a inanmiyor mu, o zaman olebilir. Hem zaten kimin inancinin dogru oldugunu kim bilebilir? Herkes kendi inandigini dogru bilir.

Valla bana gore isterse Allah'a da inanmasin, dinlere de inanmasin, neye inanirsa inansin. Bunu bir de Turkiye gibi bir ulkede acik acik soylemis, helal olsun.

kızdım bu adama ben , videoya ne gerek vardı yakınlarına bir mektup yazman yeterliydi
şimdi gündem oldu artık yeni bir akım başlar videolu intihar diye
ne gerek vardı yani, hatta nette bir yorum okudum , bu adamın intiharı bana cesaret verdi gibi o yorumu görünce kızdım bu adama !
inançsız vs olması beni ilgilendirmiyor , kadavra olmasını istemiş iyi yapmış , inançsız olsam belki bende gömülmemek veya kadavra olmak isterdim
bende videoyu izlediğimde ilk bunu düşündüm.üzülmedim kızdım.. toplumumuzda özellikle ergenler,gençler çok hassas ve duygusallar. umarım bu video onlara bir örnek olmaz. inşallah

Üzüldüm. Doğmayı seçemiyoruz, ama ölmeyi seçebiliyoruz. Hayatımızla ilgili verdiğimiz en net karar değil mi ne zaman öleceğimize karar vermek?
Videodaki kararlılığı, kararını vermiş olmasından gelen huzuru, üstünden yük kalkmışlığı, "ölemezsem" endişesi, sonlara doğru artık ölümüne az kaldığını bilen bir insan olarak bakışları... Mutsuzmuş işte, mutlu olabileceğine dair umudunu kaybetmiş, umudunu tekrar kazanacağına dair de umutsuzmuş. Yaşamak istememiş daha fazla. Gitmiş.
İntihar güzellemesi yapmayacağım tabii ki, intihara meyilli bir insan da hiç olmadım. Çoğu intihar edenin düşüncelerini, gerekçelerini de anlamam. Ama bu adam, öyle anlık karar vermemiş. Düşünmüş, araştırmış, kendisi için daha iyi olanın bu olduğuna karar vermiş.
Üzüldüm.

Demiş ya "ince bir insan olmaktan yoruldum" diye, yine tutamamış kendini. Giderayak son bir incelik yapmış, kadavra olmak istemiş.
Ahiret varsa umarım mutludur oralarda.

Türkiye’yi sarsan ‘elveda’ videosu
İstanbul’da intihar etmeden önce kendi ‘veda videosunu’ çekerek sosyal medya üzerinden yayınlayan bilgisayar yazılımcısı Mehmet Pişkin tüm Türkiye’yi şoke etti
Sitene Ekle

[xtable]
{tbody}
{tr}
{td} Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

{/td}
{/tr}
{/tbody}
[/xtable]
Mert İnan

Türkiye, dün sabah bugüne kadar eşine rastlanılmayan bir videoyla uyandı. İstanbul Nişantaşı’ndaki evinde kendisini iple asarak intihar ettiği öğrenilen 36 yaşındaki Mehmet Pişkin, ölmeden önce 14 dakikalık bir veda videosu çekip sosyal medyada yayınladı. 14 dakikalık videoyu izleyen yakınları hemen harekete geçerek polise haber verdi. Olay yerine giden polis ekipleri ve Pişkin’in yakınları kapıyı kırarak içeri girdiklerinde korkunç manzarayla karşılaştı.

‘Yaşam defterimi kapatıyorum’
ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduğu öğrenilen Mehmet Pişkin’in bilgisayar yazılımcısı olduğu ve özel bir şirkette yöneticilik yaptığı belirtildi. Kara haberi alan alan Pişkin’in annesi Çiğdem Pişkin ile kız kardeşi Almila Pişkin soluğu Nişantaşı’nda alırken, talihsiz adamın yakınları, gözyaşlarına boğuldu. Pişkin’e ait naaşın evden çıkartılıp cenaze arabasına konulduğu sıralarda ise aile yakınları ve arkadaşları adeta sinir krizi geçirdi.
Mehmet Pişkin tarafından ölmeden önce kayda alınan ve sosyal medyayı sallayan veda mesajı: “Merhabalar, Mehmet Pişkin ben. 16 Ekim 2014 sabah saatlerindeyiz. Bu bir intihar mektubu. Bu sabah yaşam defterimi kapatıyorum. Birçok arkadaşımla konuştum bu süreçte, dolaylı ya da doğrudan, okudum, araştırdım ve hatta doktora gittim ama sonunda bu kararı aldım” sözleriyle başlıyor.
Pişkin, veda videosunda, sorunlarına çözüm bulamadığını, hayata dair motivasyonunun kalmadığını, intihar fikri üzerinde bir süredir düşündüğünü dile getirirken, öldükten sonra mezara gömülmek istemediğini ve cenazesinin kadavra olarak kullanılmasını ya da denize atılmasını vasiyet ediyor. Hem Türkçe, hem İngilizce mesaj yayınlayan Pişkin’in veda videosu Ella Fitzgerald’ın “Every time we say goodbye” şarkısı eşliğinde sona ererken, bir kadeh şarap ve sigara içtiği görülüyor. Pişkin’in son sözleri ise “Hoşçakalın. Aşkla yaşayın. Çok güzel olsun hayatınız, bye” oluyor.

‘Hayat dolu bir insandı’
Pişkin’in sekiz ay önce kız arkadaşından ayrıldığı, bir süredir bunalımda olduğu ve yakın dostlarına intihar etmeyi düşündüğünü söylediği iddia edildi. Pişkin, Twitter hesabından sekiz ay önce, “Bazen birisi gider ve hayatınızda bir kişilik dev bir boşluk bırakır” diye yazmıştı. Nişantaşı’nda konuştuğumuz dostları ise Pişkin’in son derece neşeli bir insan olduğunu dile getirdi. Mehmet Pişkin’in yakın arkadaşı Elif Bilgin, “Mehmet hayat dolu bir insandı” derken Deniz Oktar, “Neşe dolu bir insandı. Çok üzgünüz” ifadelerini kullandı. Mehmet Pişkin’in naaşının kadavra olmasını istediği video kaydında “Berna bu işi halleder” sözlerindeki kişinin ise kuzeni olduğu belirtildi.
Dr. Sürmeli: İntihar etmesi engellenebilirdi

Mehmet Pişkin’in veda videosunu izleyen Psikiyatri Uzmanı Dr.Tanju Sürmeli ise söyledi: “Pişkin, uzun zamandır mutsuz olduğunu ve umudunu kaybettiğini söylüyor. Umudunu kaybeden erkeklerin neredeyse tamamının intihar ettiğini biliyoruz. Ancak burada bir nokta var. Mehmet Pişkin, intihar konusunu hem arkadaşlarıyla hem de doktoruyla konuştuğunu dile getiriyor. Bu intihar girişimi yüksek olasılıkla engellenebilirdi. Pişkin’in intihar söylemleri ciddiye alınıp, tedaviye zorlanabilirdi. Ağır depresyon geçiren kişiler kariyer ve imkân sahibi olsa bile her şeyi negatif görmeye başlıyor. Veda videosunda Mehmet Pişkin’in siyah giydiği, yüzünde ifade ve gözlerindeki sönük, donuk bakışlar depresif ruh halini yansıtıyor.”

"Yaşasaydım daha çok partilerdik"diyor. Giderken bile hava atmak :)

açıkcası ben neden hala tüm dünyaya duyurdu anlamadım, neden sadece hayatında ki ilgili insanlara değil

Ölümünün ironik yanlarını bile görerek, bu kadar net kafayla intihar edebilmek çok ayrı bir psikoloji olsa gerek.

Adam kararını vermis, niye video bıraktı, simdi videolu intihar akımı baslayacak diyenler var, kime ne ki...
Adam canından vazgecmis, cok da fifi video olup olmaması...

Adam kararını vermis, niye video bıraktı, simdi videolu intihar akımı baslayacak diyenler var, kime ne ki...
Adam canından vazgecmis, cok da fifi video olup olmaması...
intihara meyilli olmayan intihar etmez..hayatına son verme kararı değilmi

X