Söz, Nişan, Kına, Düğün, Ev Alacakların Defteri Gelin Masaya Yatıralım!!!

kozmopolit

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2013
414
128
Merhaba arkadaşlar ben evlilik hazırlığındayken Kadınlar Kulübünden çok yardım aldım, En Büyük KKburada paylaşacaklarım yeni sözlenecek, nişanlanacak, evlenecek arkadaşlara bi yardımı dokunursa ne mutlu bana.:KK68:
Konuyu sık sık güncelleyeceğim yeni masraflar eklendikçe.
Siz de bana yardımcı olur kendi yaşadıklarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. :KK33:

Sözle başlayalım;

*Söz Elbisesi: 50 tl (dantelli beyaz bir elbiseydi)
*Damat Takım Elbise: Almadık kendi takımlarından giydi.
*Resimli Pasta:50 tl
*Söz Tepsisi: 10 tl tepsi + 5 tl süslemeler (Söz tepsisini ve makası hazır süslenmiş almadık, bence gerek de yok 50 tl bi tepsiye vermeye annem yaptı süsledi çok da güzel oldu :) )
*Kurdele
*Ayakkabılar: Ben beyaz bir babet aldım 20 tl, ev terliği giyen de var ama ben rahat edemezdim.

----------------- 0 -------------------------

Nişan;

*Nişanlık: Bursadan 900 tl diktirdim.
*Nişan Tacı: Ben sahte papatyalardan taç yaptırdım 30 tl.
*Damatlık: Toplam (ayakkabı, damatlık, gömlek vs.) 700 tl.
*Düğün Salonu: Haziranda deniz kenarı açık bir mekandı. Yemeği + Kamerası + Pastası + Müzisyeni + Süslemelerle 300 kişilik 6000 tl.
*Kuaför: Nişanım olduğunu söylemedim hatta ben gitmeyi bile düşünmüyordum alt tarafı maşa kendim yaparım dedim ama ısrar ettiler :KK47: Saç + Makyaj 60 tl.
*Berber: 100 tl (evet çok saçma ama kadınlara uygulanan prosedürün kendine uygulanacağını kestiremedik :KK45:)
*Fotoğraf Çekimi: 300 tl.
*Araba Süsleme: 20 tl. Gerek duymazsanız çok da önemli bir şey değil.
*Davetiye: 100 tane 100 tl.
*Dilek Feneri: 12 tane 30 tl. Eğer düğün gibi bir nişan yaptıracaksanız bence bu gerçekten geceye renk katıyor.

Nişan Bohçası;

Dünyanın en gereksiz şeylerinden biri ama biz yine nişanlımla yapmak zorunda kaldık. Eğer soran olursa ekleyebilirim, ıvırı zıvırıyla.

Kına;

*Kına: 100 tl civası (yanlış olabilir)
*Salon: 600 tl.
*Tef: 3 tane 12 tl. (Kendimiz Süsledik)
*Hediyelik: Oje (küçük sahte gül ve tülle süslü) onun fiyatı da 100 tl civarı olması lazım.
*Kızlara Duvak: Tanesi 1,50
*Çerez: 120 tl
*El Mumluğu: Gelin için 2 tane 10 tl
*Pullu Mendiller: Tanesi 0,50 krş.
*Bindallı: Henüz alınmadı kiralama 150 - 300 fiyat aralığında.
*Kına-Düğün Kartları: 10 tane 20 tl. (Çok severek aldım)
*Kına-Düğün Çerçevesi: 15 tl (Bir tarafı kına bir tarafı düğün)

2 Düğün;

Düğün bize pahalıya patladı. Hem 2 düğün olması hem de 2 tarafın da kalabalık olması.
Kış düğünü.

Kız Tarafı Düğün;

*Salon: 500 kişilik 13000 (Yemeği + Kamerası + Pastası + Müzisyeni + Süslemelerle)
*Gelinlik: Para vermedim. Normalde maliyeti 4000 tl
*Damatlık: Henüz alınmadı. (Baktıklarımız 1000 tl civarında)
*Makyaj + Saç + Manikür: 500
*Berber:100
*Fotoğraf Çekimi: 800
*Nikah Şekeri - Davetiye: Henüz yapılmadı ama çok tutacak gibi :KK23:

Erkek Tarafı Düğün;

Onların daha uygun, arada çok mesafe var onun için gönülleri kalmasın kimsenin diye.

*Salon: 2,500 ( Kamerası + Pastası + Müzisyeni + Süslemelerle)
*Makyaj + Saç: 100
*Berber: 30

Balayı;

Henüz anlaşma yapmadık ama Allah kısmet ederse Dubai planlarımız var kış düğünü olduğu için. 3500 tl.

Ev;

Evle ilgili tüm ayrıntıları istek üzerine vericem.
Beyaz eşya, küçük ev aletleri, mobilyalar vs.

Okuduğunuz için teşekkürler, sorularınız olursa yardımcı olmak isterim :KK52:

Of yaaa boe gordukce korkuyorum :)
cok faydali bi paylasim olmus ben ve benim gibi hazirliklara yeni baslayan arkadaslar icin :)

İyi geceler hepinize nikahima 10 gun kaldi bu evreleri basindan sonuna kadar atlattim bi yardimim dokunsun size..bugune kadar bu asamalarin hicbirinde pismanlik yasamadim hepside cok anlamli ozel anlar icinizde hicbirsey kalmasin gorup hosunuza giden birsey butcenizi asabilir malzelerini alip kendiniz yapin gerekirse hayatta 1 kez yasaniyor bunlar onemli olan ne istedigini bilmek..ortalama bi hesap cikarirsak iki tarafinda toplam 50 bin civari gidiyor bi ev kurmak icin ama unutmayin Allah yardim ediyor

Seneye yaza bu işlere girişecek biri olarak tüm masrafları aynı anda okumak gözümü korkuttu :/ korkutsa da bir arada görmek iyi oldu oldukça faydalanicam buradan sanirim:)

Kızlar merhaba birşey sorucam, simdi bende Ağustosda yapmayı dusunuyorum fakat nikah sadece düğün degil ama biz daha nişanlida degiliz sadece aile arasinda istemeye geldiklerinde yapilsin istiyorum onuda. Şimdi salon tutmicaz nisan icin evde olacak benim elbisem hazır zaten birde nişan bohçasıda olmayacak ne kadara mal olur ne yapılması gerekir bir yardım eder misiniz? Ben kina mi sahsahli ypicam bir tek. Ama nisan icin ne kadar bir masraf cikar sizce

İyi geceler hepinize nikahima 10 gun kaldi bu evreleri basindan sonuna kadar atlattim bi yardimim dokunsun size..bugune kadar bu asamalarin hicbirinde pismanlik yasamadim hepside cok anlamli ozel anlar icinizde hicbirsey kalmasin gorup hosunuza giden birsey butcenizi asabilir malzelerini alip kendiniz yapin gerekirse hayatta 1 kez yasaniyor bunlar onemli olan ne istedigini bilmek..ortalama bi hesap cikarirsak iki tarafinda toplam 50 bin civari gidiyor bi ev kurmak icin ama unutmayin Allah yardim ediyor
Merhaba canım mesajı geç gördüm kusura bakma, herkes böyle düşünmüyor ama. Aslında bakarsan biz de gerekli mi bu kadar şey diye düşünürdük ama insan keşke dememek için yapmalı

Seneye yaza bu işlere girişecek biri olarak tüm masrafları aynı anda okumak gözümü korkuttu :/ korkutsa da bir arada görmek iyi oldu oldukça faydalanicam buradan sanirim:)
Yardımım olduysa ne mutlu bana, ya aslında korkutmasın kimse gelip bu parayı sizden almıyor. O para öyle bi gidiyor ki nasıl, nereye gitti anlamıyorsun resmen. Ben bu hesapların bi defretini tuttum ortaya bu çıktı :)

Kızlar merhaba birşey sorucam, simdi bende Ağustosda yapmayı dusunuyorum fakat nikah sadece düğün degil ama biz daha nişanlida degiliz sadece aile arasinda istemeye geldiklerinde yapilsin istiyorum onuda. Şimdi salon tutmicaz nisan icin evde olacak benim elbisem hazır zaten birde nişan bohçasıda olmayacak ne kadara mal olur ne yapılması gerekir bir yardım eder misiniz? Ben kina mi sahsahli ypicam bir tek. Ama nisan icin ne kadar bir masraf cikar sizce
Canım anladığım kadarıyla rahat bir şekilde atlatacaksınız siz bu durumu. Eğer isteme sırasında nişan yaparsan benim yukarıda söz için yaptıklarımı yapman yeterli, sözde de nişanda da aynı yüzüğü takıyorsun zaten tek masraf yüzük olur. Kınanı gösterişli yapmak biraz tutabilir ben tam tersini yapıcam mesela kına az kişiyle kadınlar arasında olup bitecek.

biz de ağustos ayında evde isteme ve nişan beraber yaptık. çünkü şehir dışından geldiler. kız tarafı olarak biz pasta yaptırdık 40 tl. yoldan geldikleri için kıymalı pide salata ayran yaptık. pidenin içini biz hazırladık, tanesini 1 liradan yaptırdık. elbisem 30 tl ydi. fotoğrafları arkadaşım çekti. erkek tarafı servis tutup geldi, 600 falan verdiler galiba, takım elbisesi vardı. çikolata 120 falan tutmuş, çiçek de o civar sayılır. onlar bana bohça yaptılar. biz de düğüne yakın yapacağız. he bu arada yüzükleri kendimiz aldık çiftini 550 tl ye. tepsiyi de kuyumcu hediye etti :)

biz de ağustos ayında evde isteme ve nişan beraber yaptık. çünkü şehir dışından geldiler. kız tarafı olarak biz pasta yaptırdık 40 tl. yoldan geldikleri için kıymalı pide salata ayran yaptık. pidenin içini biz hazırladık, tanesini 1 liradan yaptırdık. elbisem 30 tl ydi. fotoğrafları arkadaşım çekti. erkek tarafı servis tutup geldi, 600 falan verdiler galiba, takım elbisesi vardı. çikolata 120 falan tutmuş, çiçek de o civar sayılır. onlar bana bohça yaptılar. biz de düğüne yakın yapacağız. he bu arada yüzükleri kendimiz aldık çiftini 550 tl ye. tepsiyi de kuyumcu hediye etti :)
Hayırlı olsun canım düğün ne zaman :)

Biz de davetlilerin kalabalık olacağını düşünerek nişanı düğün salonunda yaptık. 1350 TL salona verdik. Salonun verdiği fotoğraflar haricinde dayanamadık ve 200 TL ekstra fotoğraflara bayıldık. Sonuçta en güzel hatıralar fotoğraflar.. Ben elbisemi 210 TL'ye aldım. Nişan tacı için de arkadaşımın düğünde taktığı tacı kullandım. Kuaför masrafı da yanımda giden 3 kişiyle birlikte 200 TL tuttu. Ayakkabı olarak geçen sene teyzemin düğünü için aldığım abartılı bi ayakkabım vardı onları giydim. İç çamaşırı, takısı falan derken yaklaşık bi 100 TL daha masrafım oldu. Nişanlımın takım elbisesi vardı zaten onu giydi. Onun için sadece benim elbisemin renginden somon rengi bi kravat aldık 20 TL'ye (biraz zorla oldu ama güzel oldu :KK68:) Bi de erkek tarafının ulaşımını biraz kolaylaştırmak için 100 TL'ye bi otobüs tuttuk. 150 tane de davetiye bastırdık yanlış hatırlamıyorsam 75 TL tuttu toplamda.. Bi de salona girişte şeker kolonya verilsin misafirlere denildi, bi 15-20TL'de ona harcadık.

Başka da bi masrafımız çıkmadı.

Ama şimdi aklım düğüne takıldı kaldı. Nişanı olabildiğince az bi masrafla atlattık da düğün de bu kadar ucuz yırtamıycaz sanırım. Yemekli-kokteylli yada hiç olmazsa kokteylli bi düğünüm olsun istiyorum. Ama daha alınacak yapılacak o kadaaaarrrrrrr çok masraf var ki.. Kara kara düşünmeden edemiyorum :KK51:

ben nişanımda çok fazla insan çağırmadım, çünkü büyük bir ailem var onun için çok kalabalık istemedim kimseyi çağırmadım,,, benim ve nişanlımın ailesi vardı sadece,,, tek masraf da pasta ve kuafördü birde eve fotoğrafçı çağırdım,,,
sende sadece akrabalarını çağırırsın diye düşünüyorrum,,,
güzel bir pasta yaptırt,,,, ( 20 kişi gelicekse 10 kişilik pasta yaptırt),,, pasta eğer çok büyük olursa pastane eve getirtsin ve pastacıya kestirt,,, min 100 tl-
güzel bir nişan tepsisi hazırla,,, ( fiyatlar çok abartıda olabilir evdeki olan tepsiyi, makası da süsleyebilirsin,, benim arkadaş makasın parmak yerlerine kurdele doladı misal) min -- 10 tl
birde ikramlar hazırlanır,, yaprak sarması, börek, kurabiye, içicek,,,, min 150 tl,,
birde herkese türk kahvesi yaptırın,,, o gerçekden çok hoş oluyor,,, ( ona göre insanlardan elektrikli cezve fincanları iste ,, ( benim kına gecemde 60 kişiye kahve yapılmışdı),,, min 20 tl
birde içecekler hepsi aynı bardakda olsun,,r sakın plasti k bardak kullanma,,, min 50 tl,,(belki bardak almana gerek kalmaz)
fotoğraf çekimi sana kalmış,,, stüdyoya gidip 1-2 pozda çekilebilirsin,,, fotoğrafçıyı eve de çağırtabilşrsin,,, min 75 tl,,,
bunun dışında birde kuaför masrafın var ama madem evde yapılıcak,, kuaföre nişan deme,, saçını toplatırt birde makyaj yaptırt,,, ( ben söylemişdim çünkü benim kuaförümü ben tanıyıorum ama bazen nişan saçı diye fiyatı abartıyorlar),, min 80 tl (saç-makyaj)
birde nişan yüzüklerimiz var tabi,,, :)))
bunun dışında inan ki başka masraf yok,,,,

Biz de davetlilerin kalabalık olacağını düşünerek nişanı düğün salonunda yaptık. 1350 TL salona verdik. Salonun verdiği fotoğraflar haricinde dayanamadık ve 200 TL ekstra fotoğraflara bayıldık. Sonuçta en güzel hatıralar fotoğraflar.. Ben elbisemi 210 TL'ye aldım. Nişan tacı için de arkadaşımın düğünde taktığı tacı kullandım. Kuaför masrafı da yanımda giden 3 kişiyle birlikte 200 TL tuttu. Ayakkabı olarak geçen sene teyzemin düğünü için aldığım abartılı bi ayakkabım vardı onları giydim. İç çamaşırı, takısı falan derken yaklaşık bi 100 TL daha masrafım oldu. Nişanlımın takım elbisesi vardı zaten onu giydi. Onun için sadece benim elbisemin renginden somon rengi bi kravat aldık 20 TL'ye (biraz zorla oldu ama güzel oldu :KK68:) Bi de erkek tarafının ulaşımını biraz kolaylaştırmak için 100 TL'ye bi otobüs tuttuk. 150 tane de davetiye bastırdık yanlış hatırlamıyorsam 75 TL tuttu toplamda.. Bi de salona girişte şeker kolonya verilsin misafirlere denildi, bi 15-20TL'de ona harcadık.

Başka da bi masrafımız çıkmadı.

Ama şimdi aklım düğüne takıldı kaldı. Nişanı olabildiğince az bi masrafla atlattık da düğün de bu kadar ucuz yırtamıycaz sanırım. Yemekli-kokteylli yada hiç olmazsa kokteylli bi düğünüm olsun istiyorum. Ama daha alınacak yapılacak o kadaaaarrrrrrr çok masraf var ki.. Kara kara düşünmeden edemiyorum :KK51:
Canım Nişanın bütçesini çok güzel ayarlamışsınız, ayrıca hayırlı olsun nişanın :)
Düğünün ıvırı zıvırı fazla yok gelin almaydı yok kınaydı derken daha tuzlu oluyor. Bi kere olacak mantığıyla bakınca kendimi kaybediyorum, daha dikkatli olmak lazım sonuçta onları yine kendiniz ödeyeceksiniz :KK51:

ben nişanımda çok fazla insan çağırmadım, çünkü büyük bir ailem var onun için çok kalabalık istemedim kimseyi çağırmadım,,, benim ve nişanlımın ailesi vardı sadece,,, tek masraf da pasta ve kuafördü birde eve fotoğrafçı çağırdım,,,
sende sadece akrabalarını çağırırsın diye düşünüyorrum,,,
güzel bir pasta yaptırt,,,, ( 20 kişi gelicekse 10 kişilik pasta yaptırt),,, pasta eğer çok büyük olursa pastane eve getirtsin ve pastacıya kestirt,,, min 100 tl-
güzel bir nişan tepsisi hazırla,,, ( fiyatlar çok abartıda olabilir evdeki olan tepsiyi, makası da süsleyebilirsin,, benim arkadaş makasın parmak yerlerine kurdele doladı misal) min -- 10 tl
birde ikramlar hazırlanır,, yaprak sarması, börek, kurabiye, içicek,,,, min 150 tl,,
birde herkese türk kahvesi yaptırın,,, o gerçekden çok hoş oluyor,,, ( ona göre insanlardan elektrikli cezve fincanları iste ,, ( benim kına gecemde 60 kişiye kahve yapılmışdı),,, min 20 tl
birde içecekler hepsi aynı bardakda olsun,,r sakın plasti k bardak kullanma,,, min 50 tl,,(belki bardak almana gerek kalmaz)
fotoğraf çekimi sana kalmış,,, stüdyoya gidip 1-2 pozda çekilebilirsin,,, fotoğrafçıyı eve de çağırtabilşrsin,,, min 75 tl,,,
bunun dışında birde kuaför masrafın var ama madem evde yapılıcak,, kuaföre nişan deme,, saçını toplatırt birde makyaj yaptırt,,, ( ben söylemişdim çünkü benim kuaförümü ben tanıyıorum ama bazen nişan saçı diye fiyatı abartıyorlar),, min 80 tl (saç-makyaj)
birde nişan yüzüklerimiz var tabi,,, :)))
bunun dışında inan ki başka masraf yok,,,,
Canım ben şeyi anlamadım, kahveyi bi şirkete mi yaptırıyorsun?

X