Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Ben acikcasi spirali onermiyorum , spirallede hamile kaldigim icin cok ta guvenilir bulmuyorum.
benimde adetlerim acayip yogun gecerdi. hele spirali taktirdiktan sonra ayiptir soylemesi oturdugum
yere bile gecerdiki cok dikkat etmeme ragmen . yani bence bulasma. hap daha temiz hemde duzenli olur adetlerin , yogunda olmaz. evlendigimde ilk ayla hapla korumustum sorun yasamadim sonra
birakir birakmaz hamile kaldim. kondom kullaniyorduk. simdi tekrar hapa basladim.

yanlış düşünüyosun hep kötü örnekler veriyosun insanları korkutuyorsun,sende öyle ama bende değil bünye meselesi bu tamam arkadaşın çocuğu yoksa zaten kullanmasın ama bidaha çocuk düşünmeyenler için çok eşsiz bi yöntem,benim 3.5 ayım bitti hatta reglime 1 hafta var tam, benim 3 aydır tam zamanında geldi ve 3 gün sürdü pek yoğunda değil ama ilk ay yoğun gelmişti ve 6 gün sürmüştü ama normale hatta dahada iiye döndü benim spirali taktırmadan öncede hatta çok yoğun olurdu şimdi gayet ii ve normal oluyo ben memnunum isteyenlere büyük mutlulukla tavsiye ederim korkmayın kızlar taktırın takarkende hiç acımıyo takana bağlı tabeeeeee:KK64:

bencede spiral bünye meselersi adeti az olanlar için en gec 6ay içinde düzene giriyo komsum tam on yıl kullandı ne sorun ne sıkıntı on yıl sonrada bebek düşünnce cıkarttıtrdı ve 4ay sonra tedavisiz hamile kaldı
ama ben bekleyemedim 6 ayı kanszlık vardı bende zaten asırıydı o yüzden ckıkarttıedım ama doktorum keske bekleseydin 6ayı dedi kullandıgım 3 aydada hiç sorun olmadı

yanlış düşünüyosun hep kötü örnekler veriyosun insanları korkutuyorsun,sende öyle ama bende değil bünye meselesi bu tamam arkadaşın çocuğu yoksa zaten kullanmasın ama bidaha çocuk düşünmeyenler için çok eşsiz bi yöntem,benim 3.5 ayım bitti hatta reglime 1 hafta var tam, benim 3 aydır tam zamanında geldi ve 3 gün sürdü pek yoğunda değil ama ilk ay yoğun gelmişti ve 6 gün sürmüştü ama normale hatta dahada iiye döndü benim spirali taktırmadan öncede hatta çok yoğun olurdu şimdi gayet ii ve normal oluyo ben memnunum isteyenlere büyük mutlulukla tavsiye ederim korkmayın kızlar taktırın takarkende hiç acımıyo takana bağlı tabeeeeee:KK64:

keske yanlis dusunuyor olsaydim. ama ben yasadigimi yaziyorum. bazilari yillarca sorunsuz kullaniyor ben zaten bunu bildigim ve duydugum icin dogumdan sonra
spirali taktirmistim. ve duzenli olarak bazende ekstra kontrollere giden biriydim, hep yerinde dediler bana hamile kalmadan 3 ay once kontrole gitmistim ama ne oldu bu beni
korudumu ?? hayir. o kadar kanamaya bile goz yumdum sirf guvenilir yontem diye.
ben insanlari korkutmuyorum basima gelenleri yaziyorum. cok aci cektim cocugumu kaybettim korunucam diyede kimsenin boyle bir aci yasamasini istemem
Ben zaten baskalari adina konusamam sadece kendi fikrimi soyluyorum. Bence kesinlikle guvenilir bir yontem degil, ayrica bende bir kist olusturdu ufakmis onemli degilmis
ama daha once yoktu . herneyse yani ben bir daha kullanmam ve benim fikrimi soran kisilerede tavsiye etmem.
keske bende sorunsuz kullanip tavsiye edebilseydim.

keske yanlis dusunuyor olsaydim. ama ben yasadigimi yaziyorum. bazilari yillarca sorunsuz kullaniyor ben zaten bunu bildigim ve duydugum icin dogumdan sonra
spirali taktirmistim. ve duzenli olarak bazende ekstra kontrollere giden biriydim, hep yerinde dediler bana hamile kalmadan 3 ay once kontrole gitmistim ama ne oldu bu beni
korudumu ?? hayir. o kadar kanamaya bile goz yumdum sirf guvenilir yontem diye.
ben insanlari korkutmuyorum basima gelenleri yaziyorum. cok aci cektim cocugumu kaybettim korunucam diyede kimsenin boyle bir aci yasamasini istemem
Ben zaten baskalari adina konusamam sadece kendi fikrimi soyluyorum. Bence kesinlikle guvenilir bir yontem degil, ayrica bende bir kist olusturdu ufakmis onemli degilmis
ama daha once yoktu . herneyse yani ben bir daha kullanmam ve benim fikrimi soran kisilerede tavsiye etmem.
keske bende sorunsuz kullanip tavsiye edebilseydim.

anlıyorum canım geçmiş olsun ama sende diyosun bünye meselesi diye ne biliyosun seni korumadı diye kimseyi korumıycanı hem nasıl yerinde duruyo dedilerde sen nasıl hamile kaldın senin kontrolun ultrasondamı oldu ellemi oda önemli hem birde herşeyi spirale bırakmakta çok saçma bence birazda bizler dikkat etmeliyiz bence mesela ben adet gördükten 12gün sonra yumurtlama döneminde çok dikkatli oluyorum ya ilşkiye girmiyceksiniz bu 4 günlük yumurtlama döneminde yada geri çekme yöntemini kullanıcaksınız ve garanti olucak sonraki günler rahatsınız işte bu herşeyi devletten beklememek lazım dimi:79:

anlıyorum canım geçmiş olsun ama sende diyosun bünye meselesi diye ne biliyosun seni korumadı diye kimseyi korumıycanı hem nasıl yerinde duruyo dedilerde sen nasıl hamile kaldın senin kontrolun ultrasondamı oldu ellemi oda önemli hem birde herşeyi spirale bırakmakta çok saçma bence birazda bizler dikkat etmeliyiz bence mesela ben adet gördükten 12gün sonra yumurtlama döneminde çok dikkatli oluyorum ya ilşkiye girmiyceksiniz bu 4 günlük yumurtlama döneminde yada geri çekme yöntemini kullanıcaksınız ve garanti olucak sonraki günler rahatsınız işte bu herşeyi devletten beklememek lazım dimi:79:

evet bunye meselesi. bende 4-5 yil sonra cikartirim 2. cocugu yaparim diye dusunuyordum.
ben doktora gittigimde beni ultrasonla muayene etti yani bu onun tercihiydi ben demedim. oyle dedigi icinde demekki boyle oluyor deyip o sekilde muayene oldum.
doktor yerinde dedi ben daha ne gibi birsey yapabilirdimki. spirali rahat iliskiye gireyim korku olmasin diye taktirdim yumurtlama gunlerimi mi takip edecem
ne biliyim gereksiz buldum. zaten ben normalde adet gunumu bile tutmazdim aklimda acikcasi.
neyse olan oldu artik. diyecek birsey yok. ben artik hapla korunuyorum. umarim sorun cikmaz ve devam ederim.
ondada bulanti oluyor gecicek diye bekliyorum. birde kalbim skisiyor belki psikolojik belki haptan bilmiyorum.
buda olmazsa aylik igne denicem. bende biktim artik bu korunma isinden.

evet bunye meselesi. bende 4-5 yil sonra cikartirim 2. cocugu yaparim diye dusunuyordum.
ben doktora gittigimde beni ultrasonla muayene etti yani bu onun tercihiydi ben demedim. oyle dedigi icinde demekki boyle oluyor deyip o sekilde muayene oldum.
doktor yerinde dedi ben daha ne gibi birsey yapabilirdimki. spirali rahat iliskiye gireyim korku olmasin diye taktirdim yumurtlama gunlerimi mi takip edecem
ne biliyim gereksiz buldum. zaten ben normalde adet gunumu bile tutmazdim aklimda acikcasi.
neyse olan oldu artik. diyecek birsey yok. ben artik hapla korunuyorum. umarim sorun cikmaz ve devam ederim.
ondada bulanti oluyor gecicek diye bekliyorum. birde kalbim skisiyor belki psikolojik belki haptan bilmiyorum.
buda olmazsa aylik igne denicem. bende biktim artik bu korunma isinden.

ah canım ya keşke elle muayene olsaydın biçok hikaye var ultrasonla bakıldı sorunyok ama bebeğimi kaybettim falan diye yanılma oluyor bu ultrasonlarda geçmiş olsun ne diyelim inşallah bu senin için ii seçim olur ne bu korunmadan çektiklerimiz hep biz kadınlar düşünüyo zorluk çekiyo erkeler hiç bişey yapmıyo amaaan olan olmuş kendine ii bak canım takma üzülme:KK59:

ah canım ya keşke elle muayene olsaydın biçok hikaye var ultrasonla bakıldı sorunyok ama bebeğimi kaybettim falan diye yanılma oluyor bu ultrasonlarda geçmiş olsun ne diyelim inşallah bu senin için ii seçim olur ne bu korunmadan çektiklerimiz hep biz kadınlar düşünüyo zorluk çekiyo erkeler hiç bişey yapmıyo amaaan olan olmuş kendine ii bak canım takma üzülme:KK59:

sagol canim, keske erkekler icine bir hap filan olsaydi. ben ozaman hic korunmazdim ne rahat olurdu ya

Merhaba Hanimlar
Spiral taktirmis ve duzenli kontrollere ragmen hamile kalmis
ve spiral yuzunden bebegini kaybetmis biri olarak bunu yazma ihtiyaci duydum
Felaket tellalciligi yapmak istemem ama benim basima geldi maalesef
eminim yillarca bu yontemi kullanip memnun olanlarda vardir.
Ama ben taktirdigimin 2. yilinda bu aci durumu yasamak zorunda kaldim.
6 ayda degil 3 ayda bir bile gittgim olurdu kontrollere.
Hatta gebelikten tam 3 ay once gitmistim. ama simdi dusunuyorumda
benim hatam ustten ultrasonla kontrol ettirmekmis simdi anliyorum cunku bana
kayma yok dedi Doktor belki alttan etseydi anlardi,
ben ilk kez taktirdigim icin kaydigini anlayamadimda
bana cok pahaliya patladi anlayacaginiz. Simdi hapa basladim ama bundada korkuyorum
spirale cok guvenirdim halla bazen hamile kalanlari duyar ya onlar kontrollerine gitmemistir
ihmal etmislerdir ben ama surekli gidiyroum bana birsey olamaz diye yanlis bir dusunceye
kapilmistim.
neyse kizlar icinizi karartmak istemem ama olunca oluyor
Allah bunu kimseye yasatmasin, yok yere evlat acisi yasadim halada kendimi toparlayamadim

selam kızlar, bende spirali 7 sene kullandım ve yaklaşık 1,5 ay önce hamilelik sebebiyle çıkartıldı. spiralle hamile kaldığım için çok korktum dış gebelik falan diye ama kaymamasına rağmen bebek rahme yarleşmişti. ama 9+1. haftaya kadar kalp atışı bekledik ama bebeğim gelişemedi ve kaybettim. bende spirali çok beğeniyordum her ne kadar kanamamı artırmış olsada ama yinede dikkat edin derim ben. yinede tedbirli olmak gerek. çünkü hiçbir uzman %100 koruma sağlar demiyor. işte ben o küçük yüzdelik dilimle hamile kaldım ve bebeğimi kaybettim, daha 4 gün önce kürtaj oldum. tekrarda taktırmayı düşünmüyorum. sizleri bu konuda uyarma ihtiyacı hissettim. umarım kimse yalnış anlamaz beni.

kızlar mirena hormonlu spiral taktıran var mı aranızda memnun musunuz

Selam hanimlar yorumlarin cogunu okudum.29 ay arayla 2 dogum yaptim sezeryanla ustelik ilk dogumum ikizdi. 3 cocuktan sonra artik hamilelik dusunmedigim icin bebegim 40 gunluken ve herhangi bir kanamam olmadigi halde doktorun onerisiyle hormonlu 5 yillik mirenayi kullandim.ancak emzirdigimdenmidir yoksa mirena yuzunden mi bilmem adet gormedim hic.takilirken hic canim acimadi sadece adet acisi gibi bir agri vardi oda normal dogum hic yapmadigim icin rahmim kucuk oldugu icin rahmi kasici bir sey yapti dokotor ama canim hic acimadi.
dun ise adet gormemenin stresi ki gormuyuceksin demisti dokotrum gidip 10 senelik hormonsuz spral taktirdim.once mirenayi cikardilar ve direk digerini tati doktorum cok az bir agri hissetim dun den beri haif lekenmelrim var ama zaten eskiden de adet gormek beni cok etkilemezdi.
Spiral taktirmaktan korkmayin benim canim normalde cok tatlidir ama hic bir sey hissetmedim.ustelik kanamaniz olmasida rahat takilip cikariliyor.

3 yıllık mirena kullanımı ve 3 yıl süren uzun kanamalardan sonra şubatta mirenayı çıkarttırdım. Takma çıkarma acı veren bir şey değil ama kullanımdaki etkisi kişiden kişiye değişiyor. Ben de kanama arttı bazısında hiç adet olmuyor. Ve rahmin iç tabakasını incelttiğinden tekrar hamilelik için rahmin normale dönme süresi de kişiden kişiye değişiyor anladığım kadarıyla. Çünkü çıkarttırdıktan sonra hem 12. hem de 1. ayda hamile kalan olduğunu buradan okumuştum. Ben de 2. bebek için beklerken nihayet bugün (4. ayda) tekrar hamile kalmayı başardım. Çok mutluyum. Umarım 2 ay önce çıkan rahim ağzı yarasının olumsuz bir etkisi olmadan sağlıkla doğar duygusal balık burcu bebeğim:) :emir_bebek:

3 yıllık mirena kullanımı ve 3 yıl süren uzun kanamalardan sonra şubatta mirenayı çıkarttırdım. Takma çıkarma acı veren bir şey değil ama kullanımdaki etkisi kişiden kişiye değişiyor. Ben de kanama arttı bazısında hiç adet olmuyor. Ve rahmin iç tabakasını incelttiğinden tekrar hamilelik için rahmin normale dönme süresi de kişiden kişiye değişiyor anladığım kadarıyla. Çünkü çıkarttırdıktan sonra hem 12. hem de 1. ayda hamile kalan olduğunu buradan okumuştum. Ben de 2. bebek için beklerken nihayet bugün (4. ayda) tekrar hamile kalmayı başardım. Çok mutluyum. Umarım 2 ay önce çıkan rahim ağzı yarasının olumsuz bir etkisi olmadan sağlıkla doğar duygusal balık burcu bebeğim:) :emir_bebek:

allah sağlıkla kucağına almayı nasip eder inşallah bendeki spiralde 5 ay olmuş takılalı valla nasıl geçti zaman bilmem kanamalarım çok normal 3gün görüyorum yalnızca ilk ay 6 gün görmüştüm,bayada miktarı fazlaydı ama sonraki aylarda tam gününde ve normal kanama görüyorum süperr,,ve bidahada çıkartırmayı düşünmüyorum 10yıla kadar sorun olmazsa çünkü 3.çocuğu istiycemi pek sanmıyorum büyük konuşmıyım ama iki bebişim sağlıklı büyüsünlerde bişey istemiyorum hepinizin kandilini kutluyorum kızlar allahım bütün dileklerinizi kabul etsin inşallah:KK70::KK71:

arkadaşlar sabahleyin spral taktırmak için hastaneye gittim saat 1.30 da taktıklarını söylediler bende o gazla çıktım doğru aile sağlığı merkezine gittim ordaki doktor iznliymiş hemşire istiyosanız ben takıyım ama akanunen yanımda doktor olması gerekiyo yada 1.30 da gelin dedi cahil cesareti ben hazır gelmişken takın dedim neyse korkudan ölcem yanlız 4 ay önce 10 yıldır benle yaşayan spiralimi çıkarttırdım ney-rdeyse yapışcaktı hiç kontrole gitmemiştim neyse oturduk masaya hemşire 10 dk uğraştı bütün aletleri soktu rahim ağzınız kapanmış açamıyorum zeynep kamile git orda fitille açarlar dedi çok korkuyorum böyle şeyle karşılaşan varmı başıma ne gelcek vazmı geçsem

Sali gununden beri regli oluyorum cok asiri deil ama dogrusu rahatladim bayagi cunu mirenayi kullanirken cok stresliydim.
Bence kesinlikle doktor tamali bu isi.Takildiktan snra ultrasonla bakti doktorum.ilk doktorum elle kontrol ettirmisti rahmim cok yukarda kolay kolay bir sey olmaz demisti.ben ara sira temizlk aninda agir kaldiriyorum.ikiz bebek arabamiz var biraz agir onu kaldir banamisin demedi onceki.bakalim bu yerlesicekmi 1 ay sonra kontrle gidicem.Senelik kontrollerimi hic aksatmam ben zaten.onceki doktrum bayandi ama ck uzakti yeri esimin israrlari uzerine bir arkadasimin esine gitmeye bsladim tek korkum erkek doktor ve arakdasimin esi oldugundan cekiniyoru utaniyordum.Neyseki spiral takilirken butun dusuncelerim kurtuldum sonucta doktor zaten ayda yilda bir goruyordum arkadasa gittigimde de.Burda derdini anlaticagin turk doktor zor bulunuyor.

arkadaşlar sabahleyin spral taktırmak için hastaneye gittim saat 1.30 da taktıklarını söylediler bende o gazla çıktım doğru aile sağlığı merkezine gittim ordaki doktor iznliymiş hemşire istiyosanız ben takıyım ama akanunen yanımda doktor olması gerekiyo yada 1.30 da gelin dedi cahil cesareti ben hazır gelmişken takın dedim neyse korkudan ölcem yanlız 4 ay önce 10 yıldır benle yaşayan spiralimi çıkarttırdım ney-rdeyse yapışcaktı hiç kontrole gitmemiştim neyse oturduk masaya hemşire 10 dk uğraştı bütün aletleri soktu rahim ağzınız kapanmış açamıyorum zeynep kamile git orda fitille açarlar dedi çok korkuyorum böyle şeyle karşılaşan varmı başıma ne gelcek vazmı geçsem

Canim korkma bence annemi anlatayim sana annem spiralini 24 sene sonra cikardi onada zeynep kamile git demisler.Annem ne zaman kontrole gitse cikarin dese sonra sonra diye baslarindan saviyorlarmis ana sagliginda.En sonunda biz burda cikaramayiz zeynep kamilde yapsinlar demisler.Annem cok canim yanmadan cikardilar dedi.Doktora sormustum yapisma durumu varmi diye oda yok oyle bir sey dedi bana.Sen kendini kasma yeterki birde doktor cikarsin islerinin ehli sonucta.

korkma rahat ol vazgeçme bak öncekiyle sorunsuz 10 yıl geçirmişsin sanırım,vede çıkartılmış ee tabi 4 ay olmuş zor oluyor 2. bir spirali takmak rahmin ağzı kapanmışş neyse hallolur inşallah,,,benim 5 ayım bitti takılalı buda 5. regl oluşum bugün başladı daha 1 saat önce çok az belirti sanırım 4 aydır 16sında başlıyor ve kanamalarım çok normal geliyo 3gün sürüyo ve benimkini ebe taktıı vee çokta memnun kaldım hiçte canım yanmadıııı:KK9::KK9:

ha gayret sana sen lazımsın diyeek gittim salak bi stajer hemşire vadı canım bişi sorabilirmiyim deyince ben size önce bişi söyliyim lütfen bana canım diye hitap etmiyin burası resmi kurum yasak bensize nasıl siz diyosam sizde öyle deyin demezmi ay zaten gerilmişim bir anda tır çarpmışa döndüm küçük bir morarmadan sonra yanıma çağırdım gelirmisin bak bende sana bişi söyliyim bende resmi bir kurumda çalışıyorum işyerinde çalışan personelim birbirlerine canım ccim diye hitapları yasaktır bilgin olsun dedim oda zonk oldu ay bir havalar neyse mubarek gün cahil ve çönezliğine verdim büyüklük bende kalsın ya sabır dedim içimden snki küfür ettik :KK43:(
neyse sıraa bana geldi filistinli emel adında bir stajer hemşire daha vardı allah razı olsun eli muayne sırasında çok hafifti ama tıkanıklığı açarken 15 dk sürdü ağlıcaktım valla bağırdım acıdan çok canım yandı iltihap kuruyunnca tıkanıklık yaparmış tamam bitmediyse bırakın ölcem dedim tamam taktık dediler ama tarifsiz bir acıdı daha önce takılırkende çıkarılırkende böyle olmamıştı ben istemeden doktor ağrı kesici falan yazdı şu anda içim sızı sızı ağrıyo arkadaşlar aylık :KK47:altı aylık ve senelik kontrollerinizi yaaptırın bende öyle yapcam bu yaşadığım kötü tecrübeden sonraaaaa:KK5::KK5:

selam arkadaslar bende 2 gun once bakirli sprial taktirdim merak ettigim bir kac soru var, sprial varken spor yapmak kosmak zararlimidir spiralin kaymasina sebep olurmu acaba ? birde kusura bakmayin, 9 aylik bebegim var onunla ilgilenmekten tuvalete gitmeye firsat bulamiyorum bazen unutuyorum bile tuvalete gitmeyi acaba bundan dolayi da bir kayma olurmu ? iplerini kendim kontrol etmek istiyorum yerindemi diye ama korkuyorum bisey yaparim yanlislikla diye siz kendiniz kontrol ediyormusunuz? ilk aylar 2-3 gunde bir kontrol etmenin iyi olacagini okudumda :26:

selam arkadaslar bende 2 gun once bakirli sprial taktirdim merak ettigim bir kac soru var, sprial varken spor yapmak kosmak zararlimidir spiralin kaymasina sebep olurmu acaba ? birde kusura bakmayin, 9 aylik bebegim var onunla ilgilenmekten tuvalete gitmeye firsat bulamiyorum bazen unutuyorum bile tuvalete gitmeyi acaba bundan dolayi da bir kayma olurmu ? iplerini kendim kontrol etmek istiyorum yerindemi diye ama korkuyorum bisey yaparim yanlislikla diye siz kendiniz kontrol ediyormusunuz? ilk aylar 2-3 gunde bir kontrol etmenin iyi olacagini okudumda :26:

canım ben de de var ama ben hiç kontrol etmiyorum bence sen de etme çünkü mikroba açık yer sonuçta mikrop fln kaparsın
iyi düşün iyi olsun.ama bir ay sonra ve bundan sonraki 6 aylık yada yıllık kontrollerini aksatmadan git endişe etmene gerek yok
zaten benim dr eğer kayarsa senden kaynaklanmaz ben iyi takamamışımdır dedi ama kaymadı şimdiye kadar:KK66:

X