Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
slm kızlar bir kaç gündür bakamıyorum kulübe. şu spiral yüzüne başıma gelmeyen kalmadı. son zmanlarda kasıklarımda acayip sancı vardı ve sizede bahsetmiştim spiralin ipini hissediyorum diye. sonunda dayanamayıp dr. gittim. iyikide gitmişim dr. ultrasonla muayanede spirali göremedim rahim boş spiral kaymış dedi. oan başımdan aşagı kaynar sular boşaldı nasıl, yani dedim. baya kaymış dedi rahim agzına inmiş nerdeyse cıkarılması lazım dedi. peki dedik ama regl döneminde olmadıgım için baya zorlar dedi, hakikatende cok zorladım. cıkarırken ipide koptu bi güzel hoop spiral ileriye kaydı oan zaten bittigim andı taktırırken tınlamayan ben aglamaya başladım yeter artık cıkarmayın ben istemiyorum dei. neyse zar zor sonunda cıkarıldı ve bidaha mı spiral asla diyorum. dr.um bi kere oldu diye tekrar olucak degilş istersen 1 ay snr tekrar takalım dedi ama benim gözüm cok korktu. eşim ne güne duruyo ya saglıgım daha önemli korun işte diye bi karar aldım amaaa...... bilemiyorum. buarada spiralli hanımlar ltfn sancıyı agrıyı hafife almayın ve kontrolü eksik etmeyin derim.

ay bende gidecegim çıkarmaya ama daha gitmedim 2 sene oldu takalı korkuyorum gitmeyee şunu çıkarsaydım benden rahatıo yoktu valaaa bide adet olmayımı bekliycem yaa zaten 1 aydır hastayımdım öldüm resmen yaa yapacam bi bebek dahaa olsun bitsin :))

Her sene kontrol edilmesi gerekiyomuş kayma oluyomuş öyle duydum ben taktırdim adetim 3 gün sürüyodu şimdi 7 8 günü buluyo

Merhaba arkadaslar bnmde bi kere kaymisti tekrar taktirdm 1sene aradan sonra buaralar adetim 5gun gecikti belirtilerim vardi ama olnadi sonra nitekim parca parca kan geldi ve tam adet olamadim...sevindm bisey yok diye kendimi sevindirdim evde test yaptim pozitif cikti...oglum 2,5yasinda oglum 6aylikken yine hamike kaldm ve sezaryanla ve erken dogum yaptigim icin aldirdim...suanda hic ama hic istemiyorum bu sonucta bnm istemedigim bi olay...herneyse doktoruma parca geldigini soledim dusuk olabilir 2gun sora gel dedi...bakti bebegi gotdu spiralim jaymis bi sorun yok dedi ama ben cok korkuorum sakat cocuk dogurmktan cunku parca parcaydi gelen kan degmis olabilir ...hic istemiyorum Allahim bni affetsin ben Allaha inaniyorum kendime inanmiyorum bugun spirali cikartmaya gidiorum insallh kurtaj yaptirmama gerek kalmadan duser bnm esimle buyuk sorunlarim var bni anlamz dinlemez sinirlendirir ben bole bi evlilige 2.cocugu getirmk istemiorum ne zamn kendi ayaklarim ustunde durabilecegimi dusunursm o zamn dusunucem bana dua edin ve yadirgamayin:KK5:

kızlarrr nolur bişey söyleyin ben lanet olası spiral taktırdım 3 ay geçti bişey yok gayet iyi 4 cü ay 9 undda oldum 27 sinde bitti bu ay 10 unda başladı ayın 1 i hala devam edio bu normalmi ya kayıncamı oluyo bu ben adetli deildim taktırırken öldüm acıdan gidip çıkarttırmayı popom yemiyo afedersiniz napıcam bennn:KK5:

ben de 3 aydır spiral kullanıyorum..Spiralle hiç bir sorun yaşamadım.NE bileyim ipini hissetmedim aşırı kanamam olmadı.Bazen gerinirken kasıklarımda sancı oluyor durduk yere değil ama..bu ay 3 gün gecikmem oldu hamile olabilirmiyim.Çok korkuyorum istemiyorum 3. çocuk..2.çocuğum daha 6 aylık..kürtajdan da korkuyorum..Yaa kadın olmak ne zorr

ben de 3 aydır spiral kullanıyorum..Spiralle hiç bir sorun yaşamadım.NE bileyim ipini hissetmedim aşırı kanamam olmadı.Bazen gerinirken kasıklarımda sancı oluyor durduk yere değil ama..bu ay 3 gün gecikmem oldu hamile olabilirmiyim.Çok korkuyorum istemiyorum 3. çocuk..2.çocuğum daha 6 aylık..kürtajdan da korkuyorum..Yaa kadın olmak ne zorr

bir kaç gün geçtikten test yapın. :44: ilk kez mi böyle gecikiyor? bende de spiralden sonra gecikmeler çok oluyor kafam karışıyor iyice

bir kaç gün geçtikten test yapın. :44: ilk kez mi böyle gecikiyor? bende de spiralden sonra gecikmeler çok oluyor kafam karışıyor iyice

her ay 2 gün gecikme ile oluyordum bugün 3.gün ve adet belirtilerim de yok..senin kaç gün gecikiyor?

her ay 2 gün gecikme ile oluyordum bugün 3.gün ve adet belirtilerim de yok..senin kaç gün gecikiyor?

spiral taktırdıktan sonra ortalama 8-10 gün arası gecikmelerle başlıyordu. sat 14 ocak hala başlamadı. böyle devam ederse doktoruma gideceğim. yumurtlama dönemini de tahmin edemiyorum :/.
neyse bence 1-2 gün daha bekle sonra testle kesin sonucu öğrenirsin.. Hayırlısı...:44:

Geçen sene kürtaj oldum ve ardından hap kullanmaya başladım.Ama çok kilo aldım ve psikolojim çok bozuldu.Sonunda spiral taktırmaya karar verdim.Bir arkadaşım özele git dedi.250tl civarı diye duyduk ama tam araştırmadım.Bugün aile planlaması merkezine gittim bilgi almak için.Anlattı doktor hanım.Doğum yapmadığımdan ve kürtajdan ve de hap istemediğimden bahsettik.Sonunda tamam dedim geçtik içeriye.Daha önce kürtaj olduğum için masayı görünce irkildim :KK43: kötü hatıra.Bir aletle açtı vajinayı.Rahmini ölçelim dedi.6-6,5 cm çıktı.Fena değil dedi ama biraz kısaymış boyu.Sonra yerleştirdi (bakırlı ria) Acı hissettim kasıldım ama önceki deneyimlerimi hatırlamış olmam etkili oldu sanırım.Tansiyonum da düştü uzandım biraz sedyede.Toparlanınca kalktım.12 gün ilişki yok dedi.Hamileliğin %1 ihtimal olduğunu hatırlattılar.Şu an iyiyim arada inceden bir sızı geçiyor karnımdan onun dışında sıkıntı yok.Olmaz da inşallah.Yeniden bir kürtajdan çok korkuyorum çünkü.

canım bende 1sene oldu taktıralı ve mesela her ay 5gün hatta 10gün bile erken geldiği oldu,ilk seferlerde 18inde her ay olan şey,geri geri ata ata 1yıl içinde 24üne kadar geriledi,geçen ayda 24ünde bekliyodum 15inde oldu,bakalım ben artık ne zaman gelirse gelsin diyorum,,ilk taktırdığım 3.ayında 3gün gecikmemomuştu kafama taktıkça ya hamileysem diye üzüldükçe dahada gecikti,test yaptım negatifti ama hala rahat değildi kafam daha 2.bebeğim 9-10 aylıktı dr'a gittim bana spiralle hamile kolay kalınmaz korkma psikolojik bi durum bu dedi,düşünme gelir o dedi,oyüzden rahat ol hamile değilimdir de,okadar kolay değil,ha bide ben yumurtlama günlerinede dikkat ediyorum,her nekadar düzensiz adet görsemde:KK34:

ha bide ne olursa olsun, herşeyi spirale bırakmıyorum, ne kadar güvenilirki,bizlerde dikkatli olmalıtyız bence,sonuçta %100değil hiçbi korunma:KK5:

Son düzenleme:
Forumu sabırla okudum.temmuzda düğünüm var ve ne yapacağımı düşünüp duruyordum.su an hamile olan bir arkadaşımla konuştuk.O evlenince 3aylik iğne yaptırmış ve sonra da spiral taktirmis.Dogum kürtaj vb olmadan.sanirim Mirena.
4yil sadece rutin kontrollerine girmiş ve hic bir problem yasamamış.3-4ay önce cikarttirdi ve su an 2,5aylik hamile.
Bebek de cok sağlıklı.
Açıkcası beni o kadar rahatlatmıştı ki gözüm kapalı taktırmaya karar vermiştim.
Su an aklımda dünya kadar soru işareti oluştu.Hap kullanıp yumurtlamayı engellemek istemiyorum.
Ne yapıcam simdi tavsiyelerinizi bekliyorum...:KK43:

Bir şey soracağım.
Mart 12'de adet oldum ,Mart 14'te spiral takıldı ve hala damla damla hafif lekelenme şeklinde adet devam ediyor.Doktor eskisine göre daha uzun ve yoğun adet göreceğimi söyledi ama bu çok fazla bence.3gün önce cuma kontrole gittim her şey yolunda dedi ebe hemşire.Acaba vücut alışamadı mı henüz?Yarın tekrar gitmeyi düşünüyorum.
Bir şey daha.Acaba eşleriniz hiç hissetti mi spirali?

Merhaba nergiz yazını okudum bunların olması normal bene 3sene oldu taktıralı ve rahatım asırı kanama olursa ozaman endişe et ilk 3 4 ay böyle düzensizlik olur endişe etme

peki ilişki esnasında sorun oluyormu acaba.ve bunu kaç yaşındakiler taktırabiliyor.

adet dönemine yakın oldugun zaman ve zorlarsan oluyor yasla alakası oldugunu sanmıyorum bünyeyle alakalı sanırım kac yasındasın mahsuru yoksa eger

X