Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
arkadaslar ben gecen sene ocak ayında ria kulanmaya basladım.cok stresli gittim doktora.ama korktugum kadar yokmus 10 dakika sürdu.yıllık konrtlm geldi.ama daha gidemedim.sadece bu aralar kasıklarımda hafif agrı var.ve acık pembe ara kanama var.normalde ara kanama koyu rekli olurdu.bu tarz biseyler yasayan varmı aranızda.birde yıllık kontrol alttanmı ,üstten ultrasonlamı bakılıyor?

ya nıye kımse bısey demıo arkadaslar fıkırlerınızı beklıorum lutfen yardımcı olun

açıkcası yazılanlrı okurken bile nefesim daraldı :KK43: bende spiral taktırmak istiyorum ama çok korkuyorum hemde çok!!! zaten normal doğumda yapamadım korkumdan. çatı muayenesinde bile çok ciyakladım.. ben taktıramıycam korkuyorum....:bbo:

merhaba kızlar..
bende 3 gun once taktırdım.
normal doğum yapmıştım ve takılırken acı duymadım.bıraz regl ağrısı gıbı agrı oluyor.o agrı da taktırdığım gun ve ertesı gun surdu.şimdi bişeyım yok..
gayet rahatım..
1 ay dıkkat etmemi soyledı ağır ev işi yapma,ağır kaldırma , vs.. dedi.sonra yerıne yerleşir,rahat edersın dedi..
ben adetımın 5. gunu gıtmiştim.6gun surer adetım.
saglık ocagındakı doktorr bı bakalım acıklık durumuna olmazsa bırdahakı ay takarız dedı.rahat takabılecegını gounce taktı..kanaman artar dedi.takıldıktan snra bıle kanamam hıc olmadı.1 gun sonra adetım biti..
kayma durumu fılan olmazsa eğer çok memnun kalıcam gıbı gozukuyor bakalım..

arkadasalar sımdı bende spıral taktırmayı dusunuyorum ama hıç dogum yapmadım,bı sakıncası varmı hıç dogum yapmıyanlar için taktırmanın?bılgılendırırsenız cok sevınırım sımdıen tşkrler

tekrar merhaba arkadaslar, kımsenın bılgısı yokmu? eger bılgısı olan arkadaslar var ise yardımcı olursanız cok sevınırım

tekrar merhaba arkadaslar, kımsenın bılgısı yokmu? eger bılgısı olan arkadaslar var ise yardımcı olursanız cok sevınırım

evet takılabiliyor,çevremde örnekleri var ama doktor başka yöntemleri öneriyor...

offff kızlar yaa bugün gittim en sonunda sağlık ocağına tüm cesaretimi toplayıp
sadece 3 dk sürdü
işlem çok olmasa da canımı acıttı yaaaa
ama dayanılamayacak bir acı değil

offff kızlar yaa bugün gittim en sonunda sağlık ocağına tüm cesaretimi toplayıp
sadece 3 dk sürdü
işlem çok olmasa da canımı acıttı yaaaa
ama dayanılamayacak bir acı değil
aaa tebrikler tatlım yaa
ben düşünmeyi bırakmıştım walla, şimdi sen taktırınca aklıma düştü
şu an regl dönemim ama gidemem önce kendimi hazırlamam lazım
annemin hemşire br arkadaşı var eli çok hafifmiş:))))
yazın ona mı taktırsam
senden cesaret geldi bak şimdi

ben taktırdıktan 1 ay sonra hamile kaldım
bide özelde taktırdım 100 kişiden 3 kişi hamile kalırmış biri benim

bel, karın ve sag bacak agrımın uzerıne bu yorumu okudum ve yarın doktora gıtmeye karar verdım
odum kopuyor benımde ya tekrar hamıle kalırsam dıye

merhaba arkadaslar dort aylik bebegim var spral taktirmayi dosunuyorum ama korkuyorum siz ne tavsiye ediyorsunuz

ria taktırmak için sağlık ocagına ilk muayeneye gittigimde oğluşum 9 aylıktı muayene oldum bi sorun olmadan takılacagını söylediler ama bir ay sonra ebeyle aramızda geçen diyalog
-bir ay sonra adetinin son günü gel takalım
-şimdi taksanız olmazmı ya hamile kalırsam
-9 ay korunmuşun bi ayda bişi olmaz dedi
daha sonra aleti taktırmaya gittigimdeyse aradan yine bi 9 ay geçmişti sırnaşık şey üçüncü bebeğim dünyaya gelmişti bile sırnaşık şeysırnaşık şey

iki yıldır kullanıyıyorm gayet memnunum ne adet süremde nede herhangibir sancı hissetmiyorum

kızlar bende 2 gün önce taktırmak için gittim ama enfeksiyon varmış önce onun tedavi edilmesi lazımmış şimdi ilaç kullanıyorum 15 gün sonra adetim olaakmış haptan dolayı o zaman gidip taktıracağım inşallah

bende de cok akıntı basladı gıtmem lazı dra.
sımdı benımkı cıkarı oyle mı tedavı uygulanack cıkarmada mı???

[B][/B]slm arkadaşlar bende 5 yıldır spiral vardı hiç şikayetim yoktu....ikinci bebeği düşündügüm için çıkarmak için kadın ana saglık merkezine gittim..çıkartılgında T şeklindeki spiral in T in üst çizgisinin yarısı yoktu ... bana hemen ultrasona girmem gerektiği söylendi bende başka yerde ultrasona girdim ..... ama göremediler.... siz bu kalan parçayı bünyeniz dışarıya atmıştır içeri kaçma gibi bi şey söz konusu degil dediler... genede içimde şüphe var bebek de düşünüyorum ama korkuyorum....sizde böyle bişey yaşadınızmı eger yaşadıysanız paylaşırsanız çok sevinirim.... sevgi ile kalın.....[

kızlar benım rahımım tersmıs dktor oyle demıstı spıraıl taktırsam yan etkılerı neler olur bılen varmıı

benım ılk reglim taktırdıktan sonra..
ınanılmazz cok kanama..
ayrıca cokk pıhtı geiliyorr...:bbo:

bebeğim 3 aylık oldu artık bende ria taktırmayı düşünüyorum ama korkuyorumda normal doğum yapanlarda daha kolay takılyomuş diye duydum.........
bide yeni spiral taktıran bi arkadaşımdan duydum eşi şikayet ediyomuş ilişki sırasında battığını söylüyomuş..........
sahiden böyle bişey varmı acaba???:1shok:

X