sprial mi yoksa sonda taktırmak mi daha zor

spiral taktırmak can yakmaz. sorun şu hiç normal doğum yapmadı isen vajina yeterli açıklıkta olmadığından spirali takmak için o bölgeyi açmakta kullanılan aleti kullanırken canın yana bilir.
ağrı eşiğin düşükse canın çok acıyabilir. ama hiç sesini çıkarmadan taktıranları da gördüm. yani senin bünyenle alakalı birşey. hemşirelik deneyimim var taktırmadım ama çok taktıranı izledim :)
benim önerim başka bir doğum konrtol yöntemi kullan.spiral güvenilirliği en az olan sistem. ve spiralle hamile kalan çok oluyor. o durumda da ya risk alıp (sakat olabilir çünkü çocuk ) doğum yapacaksın. yada kürtaj olacaksın. bu sebeple o aleti asla önermem. Ya birde ip kalıyor içerde hatta elinle dokunabileceğin mesafede ipi var. bana iğrenç geliyor o alet içinde bir bakır parçası taşıyorsun
kol altına takılan minik tüp şeklinde iğneler var. yada en sağlıklı ve güvenlisi doğum kontrol hapı.hem hormon seviyelerini de düzenliyor. netten araştırırsan hakkında kötü söylenilenlerin tamamının çürütüldüğünü görürsün.

ben bir kere smear testi yaptırmıştım, o çok ağrılıydı, spiralde onun gibi bişeymi acaba? Sonuçta mantık aynı:26:

smear testini bende yatırdım ne ağrısı ya hiç bişey hissetmedim,sondada takıldı sezeryan olacağımda ondada bişey hissetmedim...

ben ikisindeki alakayı pek kuramadım sonda idrar için spiral de doğum kontrolu için kullanılır
iki yöntemde doğum kontrolu için kullanılsaydı belki bir kıyaslama yapılabilirdi ama
ikiside tamamen farklışeyler bence

benim içişnn sonda hiç taktırmadımm
sprailii 3 sefer taktırdımm eeeee 3 çocuk

Sonda hakkında hiçbir bilgim yok ama spiral korkulacak birşey değil.masaya uzanıyorsunuz.
vajına genısletılıyor ve spiral 2-3- sanıye ıcınde yerlestırılıyor. toplasan 1 dk bile sürmüyor. ağrılı sancılı bir
işlem değil. sadece takıldıktan sonra 1-2- saat hafıf adet olacak gıbı kasık agrım oluştu.
dogumumdan 2 ay sonra taktırdım ve şuan oglum 5 yasına bastı hala kullanıyorum. hicbir zararını gormedım.
5 yıl ıcınde 3 defa kontrole gıttım ve hayet ıyı durumda dedı dr.
kesınlıkle spıral önerıyorum.
kazara spiralle yasanan gebelıklerı goruyoruz. bunu en aza ındırmek ıcınde, uygulamanın ılk yılında 2-3- ayda bır kontrol onerırım
uygulamadan 1 hafta sonra kontrole gıdıp yerıne yerlesıp yerlesmedıgını ogrenebılırsınız. ondan sonra belırlı perıyotlarla kontrole gıdersenız
gebe kalma ıhtımalını en aza ındırebılırsınız. tedbırı elden bırakmamak gerek

Spiral taktırmış biri olarak söylüyorum, inan bana hiç ama hiç acı hissetmiyorsun. Normal bir jinekolojik muayene gibi düşün. Hiç bir ağrı, yanma vs. olmuyor.

ya arkadaşlar sprial taktıran başka yok mu yardımcı olun lütfen
Ben de iki defa sezeryan oldum. Sonda takılırken hiç hissetmedim. Bazıları zor olduğunu söylüyor. Galiba hem takan hem de takılan kişiye göre değişiyor. İlk bebekten sonra adetliyken ebe takmıştı spiralimi, çok acı hissetmedim. 2-3 gün ağrım oldu sonrasında. İkinci bebekten sonra normal zamanda doktor taktı. Takılırken mahvoldum çok canım yandı. Ve sonrasında 15-20 gün boyunca hem kanamam oldu hem de adet sancısı gibi ağrılarım oldu. Adet döneminde taktırmakla normal zamanda taktırmak arasında da ağrı bakımından fark var galiba.

arkadaşlar ben çok nazlı biri olarak normal doğumdan çok korktuğum için sezeryan oldum ve sonda yi kesinlikle taktıramadim bir kaç hemşirenin ugrasmasina rağmen çok acı çektim ve sonunda anesteziden sonra takmaya karar verdiler şimdi size sorarım böyle biri olarak acaba sprial soda dan daha mi zor takılır ablam hiç yapamassin anestezi ile taktir diyo sizce gerçekten de zor mudur

ben ikisini de taktırdım sonda çok kolay ama spiral taktırırken tansiyonum düştü.kendimi kasmıştım ve spiral rahmime girer girmez regl sancısı gibi başladı.sonraki yıllarda spiral taktırıken ve çıkartırken bile hafif bir anestezik ilaç aldım.size de bunu tavsiye ederim.doktorunuza bayıltılmak istediğinizi söyleyin.

X