Takıntı

Allah aşkına şu durumda olan insanlara YouTube'dan şunu izle demeyin. Konu sahibinin 5 sene önceki konusuna bakın, takıntılarından dolayı bir şeylerin ters gittiğini taa o zamandan beri düşünüyor. Ona her konuda doktora git dediğimizde psikiyatristleri falan takip ediyorum ama sorun bende değil eşimde, kök aile kavramını karıştırıyor eşimin izlemesi lazım diye savunma yapıyordu. Bugün açtığı konuda %90 yardım al dedi yaza anca alabilirim diyordu herhalde yorumlar işe yaradı ki doktora gitmeyi kabul etti. Birebir seans alması lazım. Bu arada benim de anksiyete geçmişim var İzzet Güllü çok önerilmişti. Sadece vakit kaybı yaşadım.
Konu sahibi ne durumda bilmiyordum..tabiki hemen psikiyatriye gitse iyi olur.izzet güllü fayda etmedi mi sizinde mi takintiydi

Doktora gidecek olmanıza sevindim. Benim bir yakınım da sizin gibi, eş ailesini takmış kafaya sürekli aynı şeyleri anlatıp duruyor sonunda hasta oldu. Uzun süredir psikolojik tedavi görüyor bu seferde çocuk istiyor, ilaç kullanıyorum birşey olur mu diye günde 3 doktora gidiyor. İnşallah siz toparlanirsiniz

Obsesif Kompulsif Bozukluk; obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan, takıntılı düşüncelerin günlük yaşamı etkileyecek, günlük aktiviteleri kısıtlayacak düzeye gelmesidir.

Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler, kontrol edemedikleri yinelenen ve stres yaratan düşünceler, korkular veya görüntüler (obsesyonlar) nedeniyle huzursuz olurlar. Bu düşüncelerin yarattığı anksiyete bazı hareketleri ya da rutinleri acil olarak gerçekleştirme ihtiyacına (kompülsiyonlar) neden olur. Ritüeller takıntılı düşünceleri önleme veya akıldan uzaklaştırma girişimiyle yapılır.

Tekrarlanan hareketler gerginliği geçici olarak durdurur, obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişinin bu hareketleri hemen tekrar etmesi gerekir. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar.
ARAŞTIRDIM BENDE BÖYLEYİM. OLMAYAN ŞEYLERİ DERT EDİNİYORUM. SEROTONİN HORMONUNUN YÜKSELMESİ DE TETİKLİYORMUŞ. ŞUAN HASTAHANEDE RANDEVU ALACAGIM VE İLAÇ TEDAVİSİNE BAŞLAYACAGIM. SİZİN HAKLI OLDUGUNUZU BİLİYORUM AMA GENE DE TAKMAKTAN VAZGEÇEMİYORUM. 😭😭😭😭😭😭😭😭
Böyle düşünüyorsanız elbette bir uzmandan yardım alın bir an önce.

Siz kendinize tanı koyup, ben aslında iyi biriyim sadece hastayım diye kendinizi rahatlatmaya çalışıyorsunuz. Bence siz dümdüz kötü bir insansınız. Düğüne kadar iyi gittiniz, istediğinizi aldınız, çıkarınız bitti, şimdi sizin vermenizin gerektiği zamanlar oluyor ondan böylesiniz. Siz sadece almak istemiştiniz. Her şey sizin yönetiminizde olsun istiyorsunuz. Bencilsiniz. Evlendim artık sahibi benim, annesi hitabını bile bana danışmalı, gel demeliyim gelmeli, git demeliyim gitmeli diyorsunuz. Ama böyle bir ilişki şekli yok.

Okb yi öğrendin ya güya kesin o da takıntı olacak
Pek çok tanı kriteri var bunların siz kendinize teşhis koymayın allahaşkına doktora da demeyin

her takıntı okb değildir sadece size sorular soracak siz onlara cevap verin

Siz kendinize tanı koyup, ben aslında iyi biriyim sadece hastayım diye kendinizi rahatlatmaya çalışıyorsunuz. Bence siz dümdüz kötü bir insansınız. Düğüne kadar iyi gittiniz, istediğinizi aldınız, çıkarınız bitti, şimdi sizin vermenizin gerektiği zamanlar oluyor ondan böylesiniz. Siz sadece almak istemiştiniz. Her şey sizin yönetiminizde olsun istiyorsunuz. Bencilsiniz. Evlendim artık sahibi benim, annesi hitabını bile bana danışmalı, gel demeliyim gelmeli, git demeliyim gitmeli diyorsunuz. Ama böyle bir ilişki şekli yok.
Yoo bana basta bu kadar git gel dıye baskı yapmasalardı ben kendı ıstegımle hep gıderdım. Eskıden gıdınce kaş dıye baskı yoktu. Şimdi bızi eve göndermıyorlar. Bende gıtmek ıstemıyorum napayım. Salmıyorlar. Ben kalkmak istesem eşim kalkmıyor. Trafıgı bahane edıyor. Benım sıkıntım bu. Ayrıca yatılı gelsınler dıyorum. Ama 40 gün istemem evımde. Rahat edemem. Sürekli tepenizde konusan herseye mudahele eden insanı 40 gün ister mısınız. Daha sessız olsa herseye karısma hep kalsın. Ama cok konusuyor. Ve kafam kaldırmıyor

Şimdi randevu alacagım da devlette uzun süre dinlemiyorlar. Sizce doktora ne demeliyim. Kaygı bozukluğu mu dıyeyım ne dıyeyım. Kafama mı takıyorum diyeyim

Siz doktora "bende kaygı bozukluğu var, bende okb var" vs demeyeceksiniz. Derdinizi anlatacaksınız; neyiniz olduğunu o söyleyecek.
Kendiniz için yapın artık bunu. Sorununuz her ne ise kontrol altına almaya başladıkça "keşke daha önce gelseydim" diyeceksiniz. Çünkü böyle hem sizin hayat kaliteniz düşüyor hem eşinizinki.

T
Siz doktora "bende kaygı bozukluğu var, bende okb var" vs demeyeceksiniz. Derdinizi anlatacaksınız; neyiniz olduğunu o söyleyecek.
Kendiniz için yapın artık bunu. Sorununuz her ne ise kontrol altına almaya başladıkça "keşke daha önce gelseydim" diyeceksiniz. Çünkü böyle hem sizin hayat kaliteniz düşüyor hem eşinizinki.
Tamamda psikıyatrıye gıdınce, atanınca sıkıntı cıkar mı acaba

Konu sahibi ne durumda bilmiyordum..tabiki hemen psikiyatriye gitse iyi olur.izzet güllü fayda etmedi mi sizinde mi takintiydi

Lütfen bu kişiyi tavsiye etmeyin, tehlikeli ve sığ önerileri var. İlaçsız baş edilemeyecek hastalıklar/dereceleri vardır ki yanlış anımsamıyorsam ablanız bipolardı. Bahsettiğiniz kişinin genelleyerek anlatmaktan imtina duymadığı manik depresif bozukluk tavsiyelerini uygulamaya kalksanız iş iyice çığırından çıkar.

Bana da izle diye tavsiye etmişti vaktinde bir tanıdığım ve tek bipo videosunu izlemem dahi sığ bakışını fark etmeme yetti.

SEROTONİN HORMONUNUN YÜKSELMESİ DE TETİKLİYORMUŞ
aksine OKB'de serotonin seviyeleri düşer bu yüzden SSRI'lar yani serotonin yıkımını inhibe eden ilaçlar yüksek dozlarlarda kullanılır.

internetten araştırıp teşhis koymanın zararları işte, teşhisi geçtim patofizyolojisi bile yanlış yazılmış.

tanıyı doktor koyar hanımefendi, doktorun karşısına gidip de ''ben de okb-kaygı bozukluğu vb'' var demeyin.

siz şikayetinizi anlatın,tanıyı o koyar.

internet evet asrın icadı ama cehaletin kol gezdiği yerin de ta kendisi aslında.

kamu spotu: doktorculuk oynamayalım, işi bilene danışalım :)

geçmiş olsun :)

Lütfen bu kişiyi tavsiye etmeyin, tehlikeli ve sığ önerileri var. İlaçsız baş edilemeyecek hastalıklar/dereceleri vardır ki yanlış anımsamıyorsam ablanız bipolardı. Bahsettiğiniz kişinin genelleyerek anlatmaktan imtina duymadığı manik depresif bozukluk tavsiyelerini uygulamaya kalksanız iş iyice çığırından çıkar.

Bana da izle diye tavsiye etmişti vaktinde bir tanıdığım ve tek bipo videosunu izlemem dahi sığ bakışını fark etmeme yetti.
Ben bıraz ızledım ama cok ilgimi cekmedı acıkcası. Beyhan budagı ve serhat yabancıyı cok sevdım. Bı de canten kaya mı ne vardı

aksine OKB'de serotonin seviyeleri düşer bu yüzden SSRI'lar yani serotonin yıkımını inhibe eden ilaçlar yüksek dozlarlarda kullanılır.

internetten araştırıp teşhis koymanın zararları işte, teşhisi geçtim patofizyolojisi bile yanlış yazılmış.

tanıyı doktor koyar hanımefendi, doktorun karşısına gidip de ''ben de okb-kaygı bozukluğu vb'' var demeyin.

siz şikayetinizi anlatın,tanıyı o koyar.

internet evet asrın icadı ama cehaletin kol gezdiği yerin de ta kendisi aslında.

kamu spotu: doktorculuk oynamayalım, işi bilene danışalım :)

geçmiş olsun :)
Tabıkı doktora böyle söylemem. Ama kaygı ile alakalı bırseyler olduguna eminim. Kafamda sürekli kuruyorum. Ya böyle olunca napcam ben. Ya atanamazsam, ya bu sehırde kalırsak, ya eşim ölürse yalnız kalırsa bı cok sey

Ben bıraz ızledım ama cok ilgimi cekmedı acıkcası. Beyhan budagı ve serhat yabancıyı cok sevdım. Bı de canten kaya mı ne vardı

Beyhan Budak'ı izledim ve daha çok kişisel gelişim üzerine videolar çekiyor, hap bilgiler veriyor; meraklısı izleyebilir, bazen izlerim ben de. Bu ayrı bir konu. Siz kendinize teşhis getiriyorsunuz denk gele bilgi toplayarak. Şüpheleriniz varsa, gidersiniz doktora kanlı canlı oturursunuz önüne, sorar-anlatırsınız sonra duruma göre bakılır. Bu doktorların işi, sizin değil.

"Bende kesin şu var" ile olmaz, zaten buna odaklandıktan sonra toplamaya başladığınız her bilgi sizi işaret eder durur. Siz bir doktora görünün, klasik bir muayeneden korkmanıza gerek yok, mesleğiniz için.
İyi Hissetmek (Dr David Burns), Evinizdeki Terapist (Dennis Greenberger-Christian Padesky), Mindfulness Şimdi ve Burada (Zümre Atalay), Takıntılarla Başa Çıkma (Christine Purdon-David A. Clarck), Belirsizlikle Barışmak Kaygı ve Endişeyi yönetmek (Prof. Mehmet Z. Sungur), bu kitaplara da bakabilirsiniz.

Tabıkı doktora böyle söylemem. Ama kaygı ile alakalı bırseyler olduguna eminim. Kafamda sürekli kuruyorum. Ya böyle olunca napcam ben. Ya atanamazsam, ya bu sehırde kalırsak, ya eşim ölürse yalnız kalırsa bı cok sey
rahatsız eden goruntuler derken..var olmayan bır seyler gordunuzmu

Beyhan Budak'ı izledim ve daha çok kişisel gelişim üzerine videolar çekiyor, hap bilgiler veriyor; meraklısı izleyebilir, bazen izlerim ben de. Bu ayrı bir konu. Siz kendinize teşhis getiriyorsunuz denk gele bilgi toplayarak. Şüpheleriniz varsa, gidersiniz doktora kanlı canlı oturursunuz önüne, sorar-anlatırsınız sonra duruma göre bakılır. Bu doktorların işi, sizin değil.

"Bende kesin şu var" ile olmaz, zaten buna odaklandıktan sonra toplamaya başladığınız her bilgi sizi işaret eder durur. Siz bir doktora görünün, klasik bir muayeneden korkmanıza gerek yok, mesleğiniz için.
İyi Hissetmek (Dr David Burns), Evinizdeki Terapist (Dennis Greenberger-Christian Padesky), Mindfulness Şimdi ve Burada (Zümre Atalay), Takıntılarla Başa Çıkma (Christine Purdon-David A. Clarck), Belirsizlikle Barışmak Kaygı ve Endişeyi yönetmek (Prof. Mehmet Z. Sungur), bu kitaplara da bakabilirsiniz.
İlaç iyi gelecek diye düşünüyorum. Ama terapide almak istiyorum. Kv yi takıntı yaptım buna eminim. En büyük korkularımdan biri onunla uzun süre yanyana olmak oldu. Eskiden böyle degıldım Evlenince eşim ve ailesi çok bunalttı. Sürekli onlara gittik. Gidince bırakmadılar. İzin gününde gezmeye diye çıkıp oraya gidelim diye kavga çıkarırdı eşim. Kalkalım deyince kalkmazdı.Hepsi bi yandan nereye gidiyorsun otur yeni geldiniz derdi. Ama ki 4 saat geçmiş olurdu. Şimdi gitmeye korkuyorum. Gene bırakmayacaklar, belki yatılı kalacağız diye. Bu yüzden bi fobi gibi birsey oldu oraya gitmek. Baskıdan ısrar dan nefret edıyorum. Ve bırının evınde uzun süre kalmayı sevmıyorum. Rahat edemiyorum. Zorla olunca bırseyler suan büyük bir takıntım oldu.

X