Tecrübeli annelerden yeni anne olacaklara tavsiye ve öneriler..

canım ya aklıma birşey takıldı yine....sipariş vereceğim şu casual nest yastıktan ama internetteki açıklamasında yastığın süngerinin delikli olup olmadığından bahsetmiyor. sen kullandığına göre bilirsin, içi de delikli mi casula nest yastığın? yani bahsettiğim hani böyle süngerinde delikler var, tıpkı çizgi filmlerdeki eski kaşar dilimleri olur ya onun gibi kaydirigubbakcemile3

arkadaşım ben o marka değil bebefox marka kullandım.nette yazmıyordur ama o yastıklar delikli oluyor.kusmuk kolay emilsin.birikip çocuğu boğmasın diye.eminim senin baktığında öyledir.ama rahat edemezsen sipariş sitesinin müşteri hizmetlerini ara,sor.mutlaka cevap verirler.

ARKADAŞLAR AKLINIZA TAKILAN BAŞKA ŞEYLER OLURSA CEVAPLARIM.UZUN YAZAMIYORUM ŞİMDİLİK.

selamlar ben daha yeni hamileyim öncelikle ben istanbul anadolu yakasında kartalda oturuyorum bu tarafta bildiğiniz iyi bir hastane varmı acaba benı yönlendirebilirmisiniz

* aldığınız takımların bel lastiklerine dikkat edin.bazıları çok sıkı oluyor, gevşek olsun

aklıma sadece bu geldi :)

ewet çok doğru bn bu hataya düşmüştüm 2 ay oldu doğum yapalı ve bn alkdığım loğusa takımlarımı kullanamamıştım ve hast yatarken yeni takımlar almak şart olmuştu:)

ben de 31. haftamdayım, dünden beri sanki ders çalışır gibi okudum burada ne varsa aklıma yazmaya çalıştım. neyi neyle giydiririm hiç bilmiyordum, sayenizde öğrendim :)

benim size bir sorum var, doğum sonrası malum en önemli şey emzirmek, genelde de göğüsler yara oluyor. yeni doğum yapan bir arkadaşım bu konuda çok çekti, göğüsleri felaket yara oldu ve bana bir tavsiyede bulundu. hamileliğin sonlarına doğru 1 tane soğanı rendele, suyunu sık ve soğanı göğüs uçlarına koy 15dk. beklet dedi, bunu iki kere falan yapmak yeterliymiş. soğan orayı önceden pişiriyormuş ve antibiyotik etkisi sayesinde de iyi geliyormuş. arkadaş bunu sonradan yapmış ve ancak öyle iyileşmiş, tüm hamilelere vasiyetimdir diyor. şimdi ben de doğuma 1 hafta kala lansinoh kullanmayı düşünüyorum ama sizce bu nu da yapayım mı, böyle bir şey duyan bilen var mı??bilmiyorumkismile

canım benim 4 aylık oldu bebişim sana tavsiyem göğüslerinin yara olmasından kaçış yok, şöyle düşün bu zamana kadar bebişin göğüslerinle yeni tanışacağı için yara olacak ama sen dayanıklı olacaksın emzirmekden vazgeçmeyeceksin acısa bile, sonra kendi kendine acımadığını farkedeceksin ama tabi bu süreç 40 güne kadar sürecek, belki göğüslerin süt dolacak bebek de küçük olduğu için ona fazla gelmeye başlayınca iltihaplanmaması için sağman gerekecek ilk bir ay bunlarla ciddi uğraşıcaksın ama sonrası çok kolay 4 aylık olunca bebişin aa dese ne istediğini anlayacaksın:)) Bu arada Lansinoh iyileştirmiyor ama acısını azaltıyo sende bu şekilde göğüslerinalışana kadar sürekli emzirdikten sonra sürmelisin...Sormak istediğin başka şeyler olursa seve seve cevaplarım ne de olsa bizde çook merak ederdik, hala da tecrübeli annelerin tavsiyelerini dikkatlice okuyorum:)))

Hamileliğimin son zamanlarında keşfetmiştim bu siteyi çok da faydası oldu bana.. Öncelikle herkese sonsuz teşekkürler.. Benim bebeğim şimdi 5 aylık oldu ama inanın o kadar çok şey öğreniyorsunki.. ben kendim büyütüyorum bebeğimi... ne anneanne ne babaanne istemedim ben yanımda.. derlerya başa gelen çekilir. ben birazda kendim istedim.. öncelikle aklımda bu mutlaka şöyle olmalıymış dediklerimi yazacağım umarım işinize yarar...

Öncelikle 6. aya kadar kesinlikle bebekleri yastıkta yatırmamak gerekiyor bunu uzmanlar söylüyor.. birtek reflü rahatsızlığı olan bebeklerin döşeğinin baş kısmını biraz yükseltiyorsunuz ve ya sola ya sağa yatırıyorsunuz. zaten belli bir süre kendi dönemiyor. yan yatırdığınızda kussa bile zarar görmüyor bebek. ama ben 3. aydan itibaren beline kadar koymak şartı ile ayağımda salladığım için yastıkta bırakıyorum bazen.. tabi şimdi dönüyor o yüzden daldıktan sonra kendi yatağına koyuyorum.. (yatak demişken park yatak gerçekten çok kullanışlı alacak ama karar veremeyen annelere tavsiye ediyorum)

daha sonrasında emzirirken göğüslerim yara olduğu için benim biraz şiddetli oldu yarıldı.. sıkıntılar yaşadım allah öncelikle bu konuda hepinize yardım etsin.. ama bana sorarsanız benim gibi pes etmeyin emzirmekten sakın yılmayın. ben emziremedim ama sağıp verdim geceleri uykusunda emzirmeye çalıştım.. birkaçtane krem üst üste kullandım.. neler denemedim hatırlamıyorum bile şimdi ama ıslak bırakmayın sakın kuru olması lazım ki iyileşsin.. sütünüz gelmesi için bol bol sıcak duş yapın.. göğüslerinizi aşağıya doğru ovun.. gerçekten faydası var ve bol bol su için.. şimdi mama veriyorum. milupa aptamil 1 veriyorum.. 3 aya kadar sütüm geldi sonra kesildi .. çünkü ben uykusuz kaldım, çünkü herşeyi stres yaptım.. stres yapmayın demeyeceğim size ama inanın yaparsanız size ve bebeğinize zararı var.. bol su için , söylenenleri duymamazlıktan gelin ( hoşunuza gitmeyenleri tabi :) çünkü herkes bir yorum yapacak.. uykunuza önem verin..

benim oğlum çok gazlı bir bebekti 5. aydan sonra geçer demişlerdi doğru geçti artık kendisi rahatlıkla yapıyor.. :) ben bu dönemde.. nurse harveys ve zinco kullandım. bende işe yaradı ama her bebekde farklılık gösterebiliyor... bebek doktorunuzu iyi seçin buda çok önemli.. ben medicanada nurşat hanıma gidiyorum.. pozitif olması çok önemli..

bebeğinizi yaz ayına denk gelecekse hergün banyo yaptırın .. kış olacaksa haftada 2 kez.. gerçekten çok rahatlatıyor .. uykusuna katkıda bulunuyor.. huzurlu oluyor ...

şimdilik aklıma gelen bu.. ben şimdi ufaklığın diş çıkarma sorunu ile uğraşıyorum.. çok fazla salyası var iştahı biraz yok gibi.. ateşide oluyor.. uykularıda biraz huzursuz.. umarım sağlıklı olur hepiniz bebişleri.. şimdilik aklıma bunlar geliyor... umarım sizlere yardımcı olabilirim.. sormak istediğiniz sorularınız varsa hiç usanmadan içtenlikle yanıtlayabilirim.. Allah yardımcınız olsun.. sakın korkmayın bebeğinize alıştıkça size gülümsediğini gördükçe herşeye değdiğini anlayacaksınız.. :emir_bebek::emir_bebek:

hastaneye gitmeden önce muhakak göğüs pedi alın doğumdan sonra çok gerekli
yanınızda size ait bir elektirikli pompa bulunsun.ben milkway elektirikli pompa almıştım gayet başarılıydı.
göğüs çatlakları için göğüs ucu çatlak kremi silmeye gerek olmayanlardan olsun..
göğüs ucu çatlak kremleri lanolin oluyor pişiğede çok rahat kullanılıyor.hatta lanolini hamileliktede kullanabilirseniz karın çatlakları içinde kullanın oluşmasında en etkili ürün oluyor..
ayrıca bebeğiniz doğduktan sonra ne olacağını bilmiyorsunuz muhakka süt saklama poşedi yada süt saklama kabı bulundurun.
temizleme mendili alın bol miktarda..

Hamileliğimin son zamanlarında keşfetmiştim bu siteyi çok da faydası oldu bana.. Öncelikle herkese sonsuz teşekkürler.. Benim bebeğim şimdi 5 aylık oldu ama inanın o kadar çok şey öğreniyorsunki.. ben kendim büyütüyorum bebeğimi... ne anneanne ne babaanne istemedim ben yanımda.. derlerya başa gelen çekilir. ben birazda kendim istedim.. öncelikle aklımda bu mutlaka şöyle olmalıymış dediklerimi yazacağım umarım işinize yarar...

Öncelikle 6. aya kadar kesinlikle bebekleri yastıkta yatırmamak gerekiyor bunu uzmanlar söylüyor.. birtek reflü rahatsızlığı olan bebeklerin döşeğinin baş kısmını biraz yükseltiyorsunuz ve ya sola ya sağa yatırıyorsunuz. zaten belli bir süre kendi dönemiyor. yan yatırdığınızda kussa bile zarar görmüyor bebek. ama ben 3. aydan itibaren beline kadar koymak şartı ile ayağımda salladığım için yastıkta bırakıyorum bazen.. tabi şimdi dönüyor o yüzden daldıktan sonra kendi yatağına koyuyorum.. (yatak demişken park yatak gerçekten çok kullanışlı alacak ama karar veremeyen annelere tavsiye ediyorum)

daha sonrasında emzirirken göğüslerim yara olduğu için benim biraz şiddetli oldu yarıldı.. sıkıntılar yaşadım allah öncelikle bu konuda hepinize yardım etsin.. ama bana sorarsanız benim gibi pes etmeyin emzirmekten sakın yılmayın. ben emziremedim ama sağıp verdim geceleri uykusunda emzirmeye çalıştım.. birkaçtane krem üst üste kullandım.. neler denemedim hatırlamıyorum bile şimdi ama ıslak bırakmayın sakın kuru olması lazım ki iyileşsin.. sütünüz gelmesi için bol bol sıcak duş yapın.. göğüslerinizi aşağıya doğru ovun.. gerçekten faydası var ve bol bol su için.. şimdi mama veriyorum. milupa aptamil 1 veriyorum.. 3 aya kadar sütüm geldi sonra kesildi .. çünkü ben uykusuz kaldım, çünkü herşeyi stres yaptım.. stres yapmayın demeyeceğim size ama inanın yaparsanız size ve bebeğinize zararı var.. bol su için , söylenenleri duymamazlıktan gelin ( hoşunuza gitmeyenleri tabi :) çünkü herkes bir yorum yapacak.. uykunuza önem verin..

benim oğlum çok gazlı bir bebekti 5. aydan sonra geçer demişlerdi doğru geçti artık kendisi rahatlıkla yapıyor.. :) ben bu dönemde.. nurse harveys ve zinco kullandım. bende işe yaradı ama her bebekde farklılık gösterebiliyor... bebek doktorunuzu iyi seçin buda çok önemli.. ben medicanada nurşat hanıma gidiyorum.. pozitif olması çok önemli..

bebeğinizi yaz ayına denk gelecekse hergün banyo yaptırın .. kış olacaksa haftada 2 kez.. gerçekten çok rahatlatıyor .. uykusuna katkıda bulunuyor.. huzurlu oluyor ...

şimdilik aklıma gelen bu.. ben şimdi ufaklığın diş çıkarma sorunu ile uğraşıyorum.. çok fazla salyası var iştahı biraz yok gibi.. ateşide oluyor.. uykularıda biraz huzursuz.. umarım sağlıklı olur hepiniz bebişleri.. şimdilik aklıma bunlar geliyor... umarım sizlere yardımcı olabilirim.. sormak istediğiniz sorularınız varsa hiç usanmadan içtenlikle yanıtlayabilirim.. Allah yardımcınız olsun.. sakın korkmayın bebeğinize alıştıkça size gülümsediğini gördükçe herşeye değdiğini anlayacaksınız.. :emir_bebek::emir_bebek:

gerçekten çok hoş ve çok sıcak yazmışsınız. teşekkürler. benim kızım da 1.5 aylık . bu yazdıklarınızın çoğunu uygulamışım zaten, tabi sizin baya problemler olmuş. bende göğüs çatlağı oluşmadı ama yine de doğumdan önce başalayıp bikaç kez lanolini kullanmıştım. pek gazlı da değil kızım maşallah. tabi arada ben de zinco veriyorum. bazı akşamlar huzursuz olabiliyo çünkü. bi de ilk doğduğunda 3. günü sarılıktan hastaneye yattı ve o arada ben normal doğum olmasın rağmen çok dikişim olduğu için yanında kalamadım eşim sütümü götürdü. ewet süt sağma makinası ve saklama kapları gerçekten çok işe yaradı. ben de kullanışlı olur yazın memleketlere giderken yanımıza alırız düşüncesiyle park yatak tercih etmiştim. inşallah işe yarayacak. katlanınca da çok yer kaplamıyor arabada.

gerçekten çok hoş ve çok sıcak yazmışsınız. teşekkürler. benim kızım da 1.5 aylık . bu yazdıklarınızın çoğunu uygulamışım zaten, tabi sizin baya problemler olmuş. bende göğüs çatlağı oluşmadı ama yine de doğumdan önce başalayıp bikaç kez lanolini kullanmıştım. pek gazlı da değil kızım maşallah. tabi arada ben de zinco veriyorum. bazı akşamlar huzursuz olabiliyo çünkü. bi de ilk doğduğunda 3. günü sarılıktan hastaneye yattı ve o arada ben normal doğum olmasın rağmen çok dikişim olduğu için yanında kalamadım eşim sütümü götürdü. ewet süt sağma makinası ve saklama kapları gerçekten çok işe yaradı. ben de kullanışlı olur yazın memleketlere giderken yanımıza alırız düşüncesiyle park yatak tercih etmiştim. inşallah işe yarayacak. katlanınca da çok yer kaplamıyor arabada.

Öncelikle yazımı beğendiğin için çok teşekkür ederim... Allah bebeğini güle güle büyütmeyi nasip etsin. bizimki 5 buçuk aylık oldu... bugün ilk defa yüzüstü dönerek yattı hergün yeni birşeyle uyanıyor sende zamanla göreceksin gerçekten her sabah değişik bir hareket mimikle uyanıyor ben ek gıdalara başladım.önce neler yapsam diye gezindim siteleri sonra dedimki yine iş başa düştü bir sürü siteden ve doktorumdan bilgi aldım. şimdi havuç, kabak ve patatesi hakiki zeytinyağı ile karıştırıp püre haline getiriyorum yoğurt yapıp veriyorum.. diş çıkarmaya yaklaştık birazcık herşeyi ağzına alıyor sürekli salyalar akıyor mızmız.. bu ay oturtmaya başladık biraz tombik zorlanıyor ama oturunca ayrı bir tatlı duruyor sanki..:nazar: arkadaşlar gerçekten çok güzel bebek sahibi olmak.. allah isteyen herkese nasip etsin.. hımm yarından itibaren değil de pazartesi diyeyim.. :KK34: kendi kendine uyumaya alşıtıracağım belki okuduğunuzda geç kalmış diyeceksiniz ama bence çocuğu nasıl yönlendirirseniz gerçekten o şekilde oluyor.. ben sabırsız bir şekilde uğraşacağım çünkü odasını ayıracağım işe başlamama da az kaldı.. Allah herkesin yardımcısı olsun içindede benim.. sormak istediğiniz birşeyler olursa lütfen sorun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..bu arada göğsün yara olmadığı için gerçekten çok şanlısın maşallah :nazar:

arkadaşlar 22 haftalık hamileyim ve sayenizde çok şey öğrendim tşk.
benim anlamadığım bir nokta var yan yatırma yastığıyla boğulma önleyici yastık aynı işimi görüyor.
eğer aynı şeyler değilse 2 ni hangi aylarda kullanıyoruz?

Merhabalar.

10 Şubat'ta kızım Öykü dünyaya geldi. Doğum sezeryan yoluyla oldu. Ve iki gün boyunca sütüm gelmedi. Haliyle aradan geçen bu sürede bebeğe hazır mama (aptamin) vermek zorunda kaldık. Mamayı kaşıkla veriyoruz.

Sütüm biraz biraz gelmeye başladı fakat bu sefer de göğüs uçlarım doğum sonrası içine çöktüğü için emzirmekte zorlanıyorum. Haliyle çocukta verimli ememiyor. Yine ağırlıklı olarak mama vermeye devam ediyorum.

Ama bu durum beni çok üzüyor. Çocuğumun yeteri kadar beslenemediğindem endişelerim var. sütümü sağabilmek için göğüs pompası almayı düşünüyorum. Fakat bu sürede bebeğimi nasıl besleyeceğim konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Öncelikli sorum doğumdan itibaren mama vermek zorunda kalan anneler var mı, varsa verdikleri günlük mama miktarı nedir.

Sütümün artması için ne tür gıdalar almalıyım.

Bebeğim bazen 5-6 saat deliksiz uyuyor. Beslemek için uyanması mı beklemeliyim yoksa belirli saat aralıklarında uyandırıp mı beslemeliyim.

İnanın çok üzülüyorum bu duruma. Bebeğimin dışarıdan görünüşü sağlıklı ama dedim ya onu iyi besleyemiyorum maalesef.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlarınızı esirgemez iseniz sevinirim. Zaten yarın ilk işim çocuk doktoruna gitmek olacak ama sizlerin fikirlerinizi, tecrübelerinizi de almak isterim.

Merhabalar.

10 Şubat'ta kızım Öykü dünyaya geldi. Doğum sezeryan yoluyla oldu. Ve iki gün boyunca sütüm gelmedi. Haliyle aradan geçen bu sürede bebeğe hazır mama (aptamin) vermek zorunda kaldık. Mamayı kaşıkla veriyoruz.

Sütüm biraz biraz gelmeye başladı fakat bu sefer de göğüs uçlarım doğum sonrası içine çöktüğü için emzirmekte zorlanıyorum. Haliyle çocukta verimli ememiyor. Yine ağırlıklı olarak mama vermeye devam ediyorum.

Ama bu durum beni çok üzüyor. Çocuğumun yeteri kadar beslenemediğindem endişelerim var. sütümü sağabilmek için göğüs pompası almayı düşünüyorum. Fakat bu sürede bebeğimi nasıl besleyeceğim konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Öncelikli sorum doğumdan itibaren mama vermek zorunda kalan anneler var mı, varsa verdikleri günlük mama miktarı nedir.

Sütümün artması için ne tür gıdalar almalıyım.

Bebeğim bazen 5-6 saat deliksiz uyuyor. Beslemek için uyanması mı beklemeliyim yoksa belirli saat aralıklarında uyandırıp mı beslemeliyim.

İnanın çok üzülüyorum bu duruma. Bebeğimin dışarıdan görünüşü sağlıklı ama dedim ya onu iyi besleyemiyorum maalesef.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlarınızı esirgemez iseniz sevinirim. Zaten yarın ilk işim çocuk doktoruna gitmek olacak ama sizlerin fikirlerinizi, tecrübelerinizi de almak isterim.

Merhabalar,
Öncelikle bebeğiniz hayırlı uğurlu olsun..Bende Ağustos annesiyim Bende mamaya bir okadar karşlı olmama rağmen küveze girdiği için mama verdiler ama ben hep sütümü sağıp mama vermeyi önledim günde 1 kez mama veriyordum medelanın elektrikli süt pompası kurtarıcım oldu çünkü 40 gün kadar beni hiç emmedi sütüm 60cc 30cc çıkıyordu ama yetiyordu akşamları tek öğün 30cc-60cc mama verdim Meme uçuyla emzirmeye çalıştım Silikonlu meme ucuyla dene ..Emdikçe gelir mantığı çok doğru ve su bolbol su iç
Süt artıranlara gelince
Humana çay bana çok fayda etmişti..
marul
tahin
Tatlı susattığı için bol bol ye..
Aklıma gelenler bunlar canım ve en önemlisi moral

sevtapx;
Şöyle anlatıyım Hamileyken çok olumsuzluk yaşadım ve sonuncusu gebelik şekerim vardı ve 36.haftadayken doğumum başladı ve ameliyathaneye girerken bile sütüm gelecek oğlumu emzirmem gerekiyor diye girdim gerçektende sütüm geldi küvezdeydi ve beslenme güdüsü gelişemediği için veremedim sütümü ama şunu öğrendimki,ne kadar olumlu düşünürsen okadar oluyor bence herşeyden önce moralini yüksek tut kızı emzireceğini düşün

arkadaşlar 22 haftalık hamileyim ve sayenizde çok şey öğrendim tşk.
benim anlamadığım bir nokta var yan yatırma yastığıyla boğulma önleyici yastık aynı işimi görüyor.
eğer aynı şeyler değilse 2 ni hangi aylarda kullanıyoruz?

Aynı iş göruyor

merhaba kızlar sayfanızı gezinirken gördüm çok güzel bir sayfa olmuş. öncelikle çoçuk gelişimi ve eğitimi mezunu olarak ve sonrada 6 aylık bir aslan parçasına sahip olduğum için sizlerle tecrübelerimi ve bilğimi paylaşmak isterim.

öncelikle kızlar bende sezeryanla doğum yaptım zor oldu sütüm gelmedi. ama ben sabaha kadar boş mememi bebeğime emzirdim ki sütüm çabuk gelsin diye doktorlar bile şaşırmıştı 3 ğünden önce süt gelmez demişlerdi. benim ki geldi. evet ilk 4 ğün bende mama verdim ğünde 2 kere hastanede. çünkü ben doğumdan sonra tekrar komaya giridim demir anemisi yaşadım.3 ünite kan yedim. bu arada kızlar sezeryanle doğum yapacağı kesin olan anneler doğuma ğitmeden önce kan grubunuza uyan 3 kişiyi belirleyin her ihtimale karşı. şimdi burda ismini hatırlamıyorum ama bir kaç anne bebklerini besleyemediklerini düşünüyorlar. kızlar yanılıyorsunuz . bebklerimiz o kadar akıllı doğuyor ki dikkatli bakınca insan şaşırıyor. eğer onlar doymazsa emin olun öyle bir ağlıyorla ki aklınız şaşar. eğer bebğiniz düzenli uyuyor,ağlamıyorsa,bilin ki yeteri kadar besliyorsunuz demektir. ikici konu lütfen 3 aylık olana kadar bebeklerinizi her 2 saate bir uyandırıp emzirin.yoksa uykularında açıkıp kan şekeri düşüp bayılıyorlarmış sonrada alah kimseye yaşatmasın. siz anladınız.

diğer konu ben hastanede tam 15 ğün yattım bir çok anneyle tanıştım kızlar bebeğiniz 28 hafta olduktan sonra lütfen çantalarınızı hazırlayın. çok düzenli ğüzel ğiden bir hamilelikde bile bir bakıyorsunuz 2,3 ay hastanede yatırıyorlar. orda çoğu kadın hiç bir şeyini hazırlamamış. rezil oluyorlar. eşleri yada anneleri getirse bile istediklerini bu kezde içlerine sinmeyip ağlayan bir sürü gebe vardı. o yüzden kendi çantanızı ve bebeğinizin çantasını ayrı ayr hazırlayın.

sezeryanle doğum yapacak anneler sizden hasta bezi istiyorlar almayın. bebğinizin bezinin kenarlarını koparın koyun hem daha iyi oluyor. hemde çok rahat ediyorsunuz. bunu bana hemşire yapmıştı. birde kızlar normal doğum yapacaksanız sorun yok ama sezeryanla doğum yaparsanız yada yapacaksanız mutlaka özel odaya çıkın diğer odalarda refakatçi almıyorlar.perişaan olunuyor. bu arada sakın ama sakın hastanede bebğiniz dünya ya geldikten sonra yanınızda yatan kişi ye yada oda arkadaşınıza ğüvenip lavobaya felan ğimeyin.bebekleri değiştirenmi ararsın, kaçıranmı.vb. vaşını ağrımasın.

isteyenler olursa bu arada doğum çantanıza koymanız gerekenleri yazarım .şimdilik aklıma ğelenler bunlar.hayırlı doğumlar. eğer merak ettiğiniz şeyler olursa zevkle cevap veririm.

merhaba kızlar sayfanızı gezinirken gördüm çok güzel bir sayfa olmuş. öncelikle çoçuk gelişimi ve eğitimi mezunu olarak ve sonrada 6 aylık bir aslan parçasına sahip olduğum için sizlerle tecrübelerimi ve bilğimi paylaşmak isterim.

öncelikle kızlar bende sezeryanla doğum yaptım zor oldu sütüm gelmedi. ama ben sabaha kadar boş mememi bebeğime emzirdim ki sütüm çabuk gelsin diye doktorlar bile şaşırmıştı 3 ğünden önce süt gelmez demişlerdi. benim ki geldi. evet ilk 4 ğün bende mama verdim ğünde 2 kere hastanede. çünkü ben doğumdan sonra tekrar komaya giridim demir anemisi yaşadım.3 ünite kan yedim. bu arada kızlar sezeryanle doğum yapacağı kesin olan anneler doğuma ğitmeden önce kan grubunuza uyan 3 kişiyi belirleyin her ihtimale karşı. şimdi burda ismini hatırlamıyorum ama bir kaç anne bebklerini besleyemediklerini düşünüyorlar. kızlar yanılıyorsunuz . bebklerimiz o kadar akıllı doğuyor ki dikkatli bakınca insan şaşırıyor. eğer onlar doymazsa emin olun öyle bir ağlıyorla ki aklınız şaşar. eğer bebğiniz düzenli uyuyor,ağlamıyorsa,bilin ki yeteri kadar besliyorsunuz demektir. ikici konu lütfen 3 aylık olana kadar bebeklerinizi her 2 saate bir uyandırıp emzirin.yoksa uykularında açıkıp kan şekeri düşüp bayılıyorlarmış sonrada alah kimseye yaşatmasın. siz anladınız.

diğer konu ben hastanede tam 15 ğün yattım bir çok anneyle tanıştım kızlar bebeğiniz 28 hafta olduktan sonra lütfen çantalarınızı hazırlayın. çok düzenli ğüzel ğiden bir hamilelikde bile bir bakıyorsunuz 2,3 ay hastanede yatırıyorlar. orda çoğu kadın hiç bir şeyini hazırlamamış. rezil oluyorlar. eşleri yada anneleri getirse bile istediklerini bu kezde içlerine sinmeyip ağlayan bir sürü gebe vardı. o yüzden kendi çantanızı ve bebeğinizin çantasını ayrı ayr hazırlayın.

sezeryanle doğum yapacak anneler sizden hasta bezi istiyorlar almayın. bebğinizin bezinin kenarlarını koparın koyun hem daha iyi oluyor. hemde çok rahat ediyorsunuz. bunu bana hemşire yapmıştı. birde kızlar normal doğum yapacaksanız sorun yok ama sezeryanla doğum yaparsanız yada yapacaksanız mutlaka özel odaya çıkın diğer odalarda refakatçi almıyorlar.perişaan olunuyor. bu arada sakın ama sakın hastanede bebğiniz dünya ya geldikten sonra yanınızda yatan kişi ye yada oda arkadaşınıza ğüvenip lavobaya felan ğimeyin.bebekleri değiştirenmi ararsın, kaçıranmı.vb. vaşını ağrımasın.

isteyenler olursa bu arada doğum çantanıza koymanız gerekenleri yazarım .şimdilik aklıma ğelenler bunlar.hayırlı doğumlar. eğer merak ettiğiniz şeyler olursa zevkle cevap veririm.
canım ne zaman doğum yaptın? doktorumuz 8 temmuz olarak belirledi doğum tarihimizi( 40.haftanın dolduğu tarih yani.
yazın doğum yaptıysan tecrübelerini ve doğum çantasında bulunması gerekenleri yazar mısın? gerçi yaz-kış farketmez sen yine de yaz tecrübelerini, ne öğrenirsem kârdır :)

merhaba canım öncelikle hayırlı doğumlar nasip etsin yarabbim sana.bende yaz annesiyim ağustosta doğum yaptımm.canım şi,mdi çantana koyman ğerekenleri yazacam.sen istediğin şeyleri çıkarabilirsin.ama bundan fazlasına gerek yok.çünkü ben çok detaycıyımdır.
bebek çantan için
1,hastane çıkışı
2.zıbın,eldiven,şpka,2 şşer adet
3.2 tane battaniye tercihen biri pazen biri penye. ayrıyeten hastaen çıkışının içindekide.
4.1 paket pamuk.bebeğin altını silmek için.suyla ıslatıp sileceksin.ıslak mendil yasak.
5.bebk bezi 1 paket
6.tırnak makası,emzik,kulak çöpü.emzik koruucu kabı.tarak.
7.yumuşak kullanılmamış havlu

kendi çantan için
.2 adet pijama takımı
2 adet boydan gecelik
1 adet sabahlık
1 adet 2 numara büyük terlik.(dopumdan sonra ayakta şişlik oluyor)
5 veya 6 adet kilot
4 veya 5 atlet
sabun
lif
2 adet havlu 1 büyük baş havlusu.
2 adet kağıt havlu
1 paket ıslak mendil
1 adet silikon meme ucu
makyaj malzemesi.tarak.küçük bir ayna.
camera
kağıt kalem
en az 50 tl. para doğum çantanda dursun.
bir edet hametan adında krem hem bebeğe pişik için hemde senin meme ucun için
5 veya 6 adet temiz düzgün poşet
1 adet kirli çamaşır poşeti.
1 kaşık 1 çatal 1 su bardağı.
1 adet yastık kılıfı.
1 adet şal.(hava ne kadar sıcak olursa olsun doğumdan sonra üşüyorsun)
bebeğinin ğünlüğü eğer şimdiye kadar başlamadıysan çok iyi bir fırsat hastanede başla.
şimdiden hastaneden çıkarken ğiyeceğin bir elbise yıkayıp ütüle.as.eşinede yerini ğöster seni hastaneden çıkarırken ğetirsin.
puset onuda hastaneden çıkacağın ğün getirsin ailen.
telefonun yanında olsun
canım ben bunları ğötürdüm. ha birde ben hastanede 15 ğün falan yattım o yüzden kendime yastıkda ğötürmüştüm. başka sormak istediğin bir şey olursa zevkle cevap veririm.şimdiden hayırlı doğumlar.:KK49::KK49:

merhaba canım öncelikle hayırlı doğumlar nasip etsin yarabbim sana.bende yaz annesiyim ağustosta doğum yaptımm.canım şi,mdi çantana koyman ğerekenleri yazacam.sen istediğin şeyleri çıkarabilirsin.ama bundan fazlasına gerek yok.çünkü ben çok detaycıyımdır.
bebek çantan için
1,hastane çıkışı
2.zıbın,eldiven,şpka,2 şşer adet
3.2 tane battaniye tercihen biri pazen biri penye. ayrıyeten hastaen çıkışının içindekide.
4.1 paket pamuk.bebeğin altını silmek için.suyla ıslatıp sileceksin.ıslak mendil yasak.
5.bebk bezi 1 paket
6.tırnak makası,emzik,kulak çöpü.emzik koruucu kabı.tarak.
7.yumuşak kullanılmamış havlu

kendi çantan için
.2 adet pijama takımı
2 adet boydan gecelik
1 adet sabahlık
1 adet 2 numara büyük terlik.(dopumdan sonra ayakta şişlik oluyor)
5 veya 6 adet kilot
4 veya 5 atlet
sabun
lif
2 adet havlu 1 büyük baş havlusu.
2 adet kağıt havlu
1 paket ıslak mendil
1 adet silikon meme ucu
makyaj malzemesi.tarak.küçük bir ayna.
camera
kağıt kalem
en az 50 tl. para doğum çantanda dursun.
bir edet hametan adında krem hem bebeğe pişik için hemde senin meme ucun için
5 veya 6 adet temiz düzgün poşet
1 adet kirli çamaşır poşeti.
1 kaşık 1 çatal 1 su bardağı.
1 adet yastık kılıfı.
1 adet şal.(hava ne kadar sıcak olursa olsun doğumdan sonra üşüyorsun)
bebeğinin ğünlüğü eğer şimdiye kadar başlamadıysan çok iyi bir fırsat hastanede başla.
şimdiden hastaneden çıkarken ğiyeceğin bir elbise yıkayıp ütüle.as.eşinede yerini ğöster seni hastaneden çıkarırken ğetirsin.
puset onuda hastaneden çıkacağın ğün getirsin ailen.
telefonun yanında olsun
canım ben bunları ğötürdüm. ha birde ben hastanede 15 ğün falan yattım o yüzden kendime yastıkda ğötürmüştüm. başka sormak istediğin bir şey olursa zevkle cevap veririm.şimdiden hayırlı doğumlar.:KK49::KK49:

canım, üşenmemiş yazmışsın her şeyi. çoooooook teşekkür ederim.

merhaba
canım senden benden başka kimse yok galiba canım havlu bebğini ilk senin kucagına getiriyorlaya pis oluyor ıonlar tam silmiyorlar bebeğini o avlunun üstüne yatıracak refakatçin yada sen onunla çok hafif sileceksin.bebğini banyosu ğöbeği düştükten sonra yıkayacaksın ilk doğar doğmaz pamuk ve ılık su ile silme banyosu yapılacak kulak çöpüyle klağının kenanırı hassas olan yerlerini sişleceksin.bunu tecrübeli biri yapsın.yenında kalan refakatçiyi ona ğöre seç.

X