Tecrübeli annelerden yeni anne olacaklara tavsiye ve öneriler..

EVET.. ANNE OLUNCA ÖĞRENDİKLERİM....... ilk çocuğum şuan 2.5 aylık... şöyle dönüp bakıyorumda meğer bilmediğim ne çok konu varmış..... 2, çocuğum olursa bu deneyimlerimle daha şanslı olacağını düşünüyorum.... öğrendiklerim.................. daha karnımdayken uyku düzenin oluştuğu... bilseydim gecelemezdim o kadar..........doğduktan sonra anne kokusuyla uyumak istediğini... yanıma alıp uyusaymışım belkide kolik gecelerimiz azalırdı...................... streslendiğimde onunda huysuzlaştığını................. her tuvalete gittiğimde banyo kapısını kapamasaymışım.. tuvaletin yanına minicik kulazetini koysaydım şimdi bezlenmemiş olurduk... çünkü gözlemleyerek kaydediyor....... tv başına koyup 10 dakika ayaklarımı uzatmayı kar saymamalıymışım..çünkü bu ona zarar veriyor... vs vs vs eminim daha öğreneceğim çok şey var... ama öğretilmeyecek içgüdüsel hepimizin yaptığı en güzel şeyde onlara sımsıkı sarılmamız... bu özgüvenlerini okadar pekiştiriyormuş ki.. iyiki hep sarılıp öpüyorum meleğimi... kısacası arkadaşlar onlarla büyüyoruz..... bana ve sizlerede bol şans.. sevgilerle...

Merhabalar.

10 Şubat'ta kızım Öykü dünyaya geldi. Doğum sezeryan yoluyla oldu. Ve iki gün boyunca sütüm gelmedi. Haliyle aradan geçen bu sürede bebeğe hazır mama (aptamin) vermek zorunda kaldık. Mamayı kaşıkla veriyoruz.

Sütüm biraz biraz gelmeye başladı fakat bu sefer de göğüs uçlarım doğum sonrası içine çöktüğü için emzirmekte zorlanıyorum. Haliyle çocukta verimli ememiyor. Yine ağırlıklı olarak mama vermeye devam ediyorum.

Ama bu durum beni çok üzüyor. Çocuğumun yeteri kadar beslenemediğindem endişelerim var. sütümü sağabilmek için göğüs pompası almayı düşünüyorum. Fakat bu sürede bebeğimi nasıl besleyeceğim konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Öncelikli sorum doğumdan itibaren mama vermek zorunda kalan anneler var mı, varsa verdikleri günlük mama miktarı nedir.

Sütümün artması için ne tür gıdalar almalıyım.

Bebeğim bazen 5-6 saat deliksiz uyuyor. Beslemek için uyanması mı beklemeliyim yoksa belirli saat aralıklarında uyandırıp mı beslemeliyim.

İnanın çok üzülüyorum bu duruma. Bebeğimin dışarıdan görünüşü sağlıklı ama dedim ya onu iyi besleyemiyorum maalesef.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlarınızı esirgemez iseniz sevinirim. Zaten yarın ilk işim çocuk doktoruna gitmek olacak ama sizlerin fikirlerinizi, tecrübelerinizi de almak isterim.

merhaba yenidoğan bebekler 2 saatte bir emzirilmelidir gecede dahil.dr.um söylemişti.

Merhabalar.

10 Şubat'ta kızım Öykü dünyaya geldi. Doğum sezeryan yoluyla oldu. Ve iki gün boyunca sütüm gelmedi. Haliyle aradan geçen bu sürede bebeğe hazır mama (aptamin) vermek zorunda kaldık. Mamayı kaşıkla veriyoruz.

Sütüm biraz biraz gelmeye başladı fakat bu sefer de göğüs uçlarım doğum sonrası içine çöktüğü için emzirmekte zorlanıyorum. Haliyle çocukta verimli ememiyor. Yine ağırlıklı olarak mama vermeye devam ediyorum.

Ama bu durum beni çok üzüyor. Çocuğumun yeteri kadar beslenemediğindem endişelerim var. sütümü sağabilmek için göğüs pompası almayı düşünüyorum. Fakat bu sürede bebeğimi nasıl besleyeceğim konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Öncelikli sorum doğumdan itibaren mama vermek zorunda kalan anneler var mı, varsa verdikleri günlük mama miktarı nedir.

Bebeğim bazen 5-6 saat deliksiz uyuyor. Beslemek için uyanması mı beklemeliyim yoksa belirli saat aralıklarında uyandırıp mı beslemeliyim.

İnanın çok üzülüyorum bu duruma. Bebeğimin dışarıdan görünüşü sağlıklı ama dedim ya onu iyi besleyemiyorum maalesef.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlarınızı esirgemez iseniz sevinirim. Zaten yarın ilk işim çocuk doktoruna gitmek olacak ama sizlerin fikirlerinizi, tecrübelerinizi de almak isterim.

Bebişin hayırlı olsun canım..Rabbim sağlıkla huzurla büyütmeyi nasip eder inş. Göğüs ucu kullanmayı denedin i benimde göğsümün ucu çok acıyordu emziremedim die göğüs ucu aldım 10 gün kadar kullandım o arada krem kullandım düzeldi hamd olsun..Bebek emdikçe sütün gelir..Sütüm az yada yok diyip vermemezlik yapma..Emdikçe süt kanalları açılır..

Sütün artması için günde 2 fincan rezene içmeni öneririm gaz sancısına da iyi geiyor bol bol su tahin helvası ve dereotu aklıma gelenler bunlar şuan..

Gece 3 saate kadar uyuyabilir demişti doktor..Ama benim kuzuşum da bazen 4 - 5 saat uyuyor uyandırmıyorum Geceleri gündüz zaten vızır vızır uyumuyor :-)

Ben daha doğum yapmadım ama haftasonu katıldığım gebelik seminerinde çocuk drunun söylediği bir kaç öneriyi sizlerle paylaşıyım.

* Bebekleri emzirdikten ve gazını çıkardıktan sonra bir süre gözkulak olarak yan yatırmamız ve daha sonra sırt üstü uyutmamız gerekiyormuş.

* Sonra yan yatırma yastıklarının ticari olduğunu söyledi.

* Bebeğin yatacağı yatak yarı sert olmalıymış.Yün olmasın dedi.Ortopedik olması tercihen.

* İlk günden itibaren Humana Steel Tea için dedi.Süt arttırıcı olarak çok iyiymiş.

merhaba,

doğumdan sonra süt olsun diye bol bol kuru dut yedim ve şekersiz kompostosunu içtim, içtiğim zamanla içmediğim zamanlar arasında dünya kadar fark oldu resmen. ayrıca bulguru tavsiye ederim ister pilavını yiyin isterseniz bütün yemeklere katın, kimyon da aynı şekilde kimyon bebekteki ve annede ki gazı da önlüyor. daha bir sürü şey var ama ben hiç piyasada satılan çaylara veya diğer içeceklere güvenmedim. doğrudan doğal şeylerle takviye yaptım. ama tabi ki herkesin kendi kararı

anneler hem normal hem sezaryen doğum yapan varmı aranızda hangisini tavsiye edersiniz? ikisininde avantaj dezavantajları var
benim gibi kararsızlık yaşayan çok gebe var sanırım.
normal doğum düşünüyordum ama fikir değiştirme aşamasındayım sanırım
:uhm:

merhaba,

normal doğumdan sakın vazgeçme derim tabii doktorunun söylediği gerçekten seni zorlayacak durumlar yoksa. ben normal doğum yaptım ve bebeğim çıtıktan 1 dakika sonra kalkıp dans edebilirdim resmen. evet sancısı çok oluyor ama bunu yaşamak istemiyorsan epidural yaptırırsın. ayrıca sezeryen doğumda hemen süt gelmediğini duymuştum hatta birkaç günü bulduğu bile oluyormuş ama normal doğumda hemen emzirebiliyorsun, kendinde oluyorsun, bütün yorgunluklar, ağrılar sancılar anında kesiliyor ve en güzeli kendindeyken bebeğini kucağına alıyorsun. herşeyin doğalı makbulmüş. ama yine de ikiniz için sağlıklı olan hangisiyse onu yapmalısın derim ben

kızlar bir sorum olacak, ama lutfen ilk hamileligini yasayan arkadaslardan degil de anne olmus arkadaslardan cevap bekliyorum;
ben bebegim icin herkes cok tekstil urunu alma dedigi icin sadece sunlari aldim 3 aylıga kadar
5 adet yenidogan citcitli body
3 adet yenidogan tulum
5 adet 0-3 ay cıtcıtlı body
3 adet 0-3 ay tulum
3 pijama...
yelek hırka filan babanneden gelicek.

0-3 ay arasi icin biraz daha pijama alti yada body alsammi yoksa yetermi bunlar?

anne olmus bir arkadasim kirlendimi elinde yıkayıverirsin yeter diyor.

digeride gunde 3-4 tane degisiyor kusuyor, miciyor sırnaşık şey diyor
ne yapcazCADIARZU

şimdilik yeterli bence ama bebeğinin durumuna göre ( kusarsa veya altını pislettiğinde dışarı kaçıyorsa sürekli) yine alırsın. fazla birşeyler almak fazla masraftan başka birşey değil. büyüdükçe yenileri alınıyor zaten ister istemez. ihtiyaca göre yani :)

Özellikle açık tenliyseniz yaklaşık bir hafta içerisinde meme uçları aşırı derecede yara oluyor. Lansinoh kremler falan da işe yaramaz hale geliyor, ben Madekasol ( böyle yazılıyordu sanırım,yazılmasada böyle okunuyor) kullandım ama bebeği emzirmeden önce muhakkak yıkadım, anneme zamanında doktor arkadaşı söylemiş o da benim gibi baya acı çekmş çünkü ve faydasını gördüm. tavsiye ederim

arkadaşlar 22 haftalık hamileyim ve sayenizde çok şey öğrendim tşk.
benim anlamadığım bir nokta var yan yatırma yastığıyla boğulma önleyici yastık aynı işimi görüyor.
eğer aynı şeyler değilse 2 ni hangi aylarda kullanıyoruz?

hayır ikisi aynı şey değil...

yan yatma yastığı iki üçgenden oluşuyor bebği arasına koyup yatırıyoruz.
bebeğin yüz üstü yada sırt üstü dönüp boğulma vs. gibi tehlikelerden korumak için.
doğumundan itibaren kullanılıyor 3-4ay. sonra kendi istediği tarafa dönerek uyuyor zaten.
boğulma önleyici yastık da bebekler için ufak boyutta çok ince,
süngerinde delikler olan bi yastık. bunuda aldım gece uykularında kullanmadım
ama gün içinde koltukta yatarken yada altını değiştirken falan koydum başının altına.
bebeklere özellikle 1 yaşına kadar (hatta kimi doktor 2 diyor) böyle incede olsa yastık önerilmiyor.

Merhabalar.

malesef canım aynı sıkıntıları bende yaşadım.
mama vermemek için çok direndim ama 2.gün açlıktan uyumayıp ağladığını anlayınca
vermek zorunda kaldık. 3 ay zar zor emzirmeye çalıştım.
sürekli sağdım,pompalar olmasa bu kadar bile emmezdi sanırım.
başta bizde kaşıkla verdik ama miktar arttıkça kaşıkla mümkün olmadı.
2. ayında 60-75ml kadar içiyordu mama 2 saatte bir. bazı öğülerinde de kendi sağdığımı veriyordum.
çoğunlukla mama vermek zorunda kalıyordum ve 3.ayda tamamen sütüm gelmez oldu :KK43:
Besleyemiyorum diyip üzülme daha çok gider sütün inşallah artar burada çok okuyorum
az olupda sütü artan anneleri. sakın bırakma sonra çok pişman oluyor insan.
ben keşke damla bile olsa vermeye devam etseydim diyorum.
mama verdiğin için öyle uzun uyuyordur meleğin.
bizimkide öyleydi yatarken mamasını içer gece 4-5 saat uyurdu sonra yine mama yine uyurdu kuzum.
uyandırma bence mama tok tuttuğu için sorun olmaz.
zaten uykuda büyümesi için mama kadar değerli.

sut arttirmak icin gunde 3 litre su icin. meyve suyu iciyorsaniz yari yariya suyla karistiripta tuketin cok faydasi oluyor. portakal suyunu tavsiye etmiyor doktorlar..ayrica pirasanin sütü arttirdigini duymustum. bebeginizin cildi kuru olabilir nemlen:KK64:dirici kremler cok ise yariyor. fazla kiyafet almaya gerek yok bebekler cabuk buyuyor. aldiginiz seyi en fazla 2 hafta giyiyor bedenine göre. koltuk alti ve boyun bölgesini sürekli kontrol edin ve pisik kremi sürün. bebeklerin kulaklarinin arkasi bile pisebiliyor. gunluk silip kremlemekte fayda var. sessizlige fazla alistirmayin deriiimm.. büyüklerinize fazla guvenmeyin 6 aya kadar anne sütü verin sadece .bebek büyütme konusunda büyüklerinizden cok doktorunuzun tavsiyelerine uyun derim. cünkü benimkilere kalsaydi 1 aylikken su vermeye baslayacaklardi bebegimeee

sezeryanla doğum yapacaklar,
yanınıza kesinlikle tecrübeli birini alın.anneniz harika olur mesela.ve utanmayacağınız birini, çünkü sonda,vs. çıktıktan sonra kişisel temizliğinizi o yapacak.
ben yeni evliyken eltimin kimsesi olmadığından yanında gittim. ikimiz de sıkıntı çektik. bebeği benim emzirtmem gerekiyormuş. annesi uyuşuk sonra da acılı olduğu için. sıfır tecrübe, öncesinde 12 saatlik sancı odası kabusuyla birleşince ve tabii yorgunluk, berbat bir deneyimdi...keşke tecrübeli gitseydim. gerçi işi çabuk kapıp odadaki diğer üç bebeği de ben emzirttim ama olsun:KK34:
kısaca, refakatçiniz
--tecrübeli
--sabırlı
--mahreminizi gösterirken utanmayacağınız
--güçlü kuvvetli(ona dayanıp kalkacak, yürüyeceksiniz)
--sizi seven
--uykusuzluğa ve açlığa dayanıklı biri olsun.

hamılelıgınızın son haftalrında kesınlıkle lansinoh kullanın

Son düzenleme:
cnm ozel msj gondericektim ama doluymus kutun gonderemdim..
msne girebilrimisin cok acill :KK59:

35 haftalık hamileyim Tam 2 gündür başından kalkmadan okudum tüm yazdıklarınızı, ÖSS ye hazırlanan ergen gibi hissettim kendimi. Yanımda defterim kalemim önemli yerleri not alarak okudum. Paylaşımda bulunan herkese çok teşekkür ederim yeri ve zamanı geldikçe bu bilgiler çok işime yarayacak biliyorum.

hamılelıgınızın son haftalrında kesınlıkle lansinoh kullanın

5 aylık anne olarak kesinlikle şiddetle öneriyorum arkadaşlar..Yoksa emzirir iken benim gibi ağlaya ağlaya emzirirsiniz meme ucu kullandığım halde..İhmal etmeyin kullanın..Hem bebeğin ağzında pamukçuk oluşumunu da engelliyor ben kremi bıraktıktan sonra ağzı dudakları hep pamukçuk olmuştu ilaç kullanmak zorunda kaldım..Karbonatlı su da kullandım öyle geçti ve tabi ki kreme tekrar başlamıştım..

X