Terapi alanlar

Justalittlebityourheart

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2020
1.789
2.858
Herkese selam

Geçenlerde bir konu açmıştım, flört edemiyorum istediğim halde kimseye tahammül edemiyorum vs diye, hem de ikili ilişkilerde yaşadığım bazı problemler vardı, bir şekilde bazen sağlıklı iletişim kuramadığıma inanıyordum ve bu sebeple terapiye başladım yaklaşık 1 aydır. Ama zorlandığım bir konu var

Terapide eski ilişkim hakkında konuştuk, ve ben o ilişki üzerine hep kendi suçluyordum, böyle yaptım o yüzden bitti şöyle dedim o yüzden yürümedi, bunu yapmasam soğumazdı gibi, ve bu beni çok üzüyordu aslında ve bu biten ilişkiyi kabullenememekten de belki yeni bir şeylere başlayamıyorum korkuyorum yine her şeyi berbat etmekten. Ama terapistim bana karşımdaki kişinin narsist olduğunu beni sürekli manipüle ettiğini söyledi, ben bunu biraz hazmedemedim çok şaşırdım, bana önerdiği şeyleri okuyorum bazısı uyuyor bazısı uymuyor ama yine de bu tanıyı koymak için çok erken değil mi? Son zamanlarda çok popüler bu tanı o sebeple mi bilmiyorum ama ben yine kendimi sorguluyorum yok ya narsist olamaz acaba abarttım mı anlatırken diyorum ama hiçbir şeye ekleme yapmadım, uymayan bir özellik olunca aaa bak değilmiş diyorum neden kabullenmek bu kadar zor geliyor anlamadım. Bazı olayları kendi lehine çevirdiğini fark ediyordum hiçbir şekilde haklı çıkamazdım mesela, düşünüyorum şimdi hep sonunda suçlu ben olurdum, hep yanlış yorumluyorum kafamda kuruyorum vs yada mesela onun istemediği bir şey olmayınca asla iletişim kuramazdım mesela böyle örnekler var ve kavgaların sonunda aslında benim iyiliğimi düşündüğü için bunu yaptığını söylerdi mantığıma çok uymasa da aslında iyi birisi olduğunu düşündüğümden hep yapmaz diye bakardım. Kızlar bilmiyorum kendimi tarif edemediğim bir boşluktayım. Karşımdakinin böyle biri olduğuna inanamıyorum ya

Biraz dertleşmek istedim terapi alanlar var mı sizin süreçleriniz nasıl ilerliyor ilk zamanlar hep böyle zor mu bazı şeyleri kabul etmek

narsist değildir de manyaktır sorunludur normal değildir
herkese narsist etiketi yapıştırmak bana da komik geliyor zira gerçekten narsist olsalar
1 hafta bile katlanamayız yani narsist bambaşka bişey
kadın 3 senelik ilişkiydi sevgilim narsistti diyor
yahu narsist insana 3 gün zor dayanırsın ne 3 senesi? imkansız yani ilişki yürütmek

bence kabullenmek rahatlamaktır
ne olduysa iyisiyle kötüsüyle kabullenip rahatlayacaksın
benimde tahammülüm yok toksik ilişkim bitti biteli flörtlerim oldu ama kısa sürdü bitti
insan kötü bi ilişkiden çıkınca bi süre çok mesafeli durabiliyor bu tarz şeylere
eski sevgilin narsist olmasa bile sana uygun olmayan bi tipmiş belli ki
sıfatların önemi yok önemli olan şu an yanında olmayışı ve neden ayrıldığınız.

herkese narsist etiketi yapıştırmak bana da komik geliyor zira gerçekten narsist olsalar
yahu narsist insana 3 gün zor dayanırsın ne 3 senesi? imkansız yani ilişki yürütmek

benimde tahammülüm yok toksik ilişkim bitti biteli flörtlerim oldu ama kısa sürdü bitti
insan kötü bi ilişkiden çıkınca bi süre çok mesafeli durabiliyor bu tarz şeylere
Hayır, yanlışsın .
Narsist, sivri karakter olduğu için partnerini içe dönük, uysal, aman kavga çıkmasın / tartışmayalım, peki diyebilecen uysal kişilerden seçer.
Ve böylece puzzle tamamlanır.

Ne zaman ki ses çıkarıp, hakkını arayıp, gerçekleri görüp ona baş kaldırınca, onu düzeltmeye kalkınca
İşte o zaman ipler kopuyor.
Durup düşünüyorsun, taşlar zamanla oturuyor ve diyorsun ki kendine ‘’ beni nasıl da kendine uydurmuş, gözümü boyamış, meğer her şey onun planının bir parçasıymış’’ diyorsun.
Dolayısıyla ayrılırken de yangın yerinden çıkmış gibi paramparça oluyorsun, kafan allak bullak oluyor, tereddüte düşüyorsun. Resmen bir akıl tutulması yaşıyorsun, şüpheye düşüyorsun, beyninde ‘peki ama…, ya….??…. ‘ lar yankılanıyor. yaralarını yıllar sonra sarabiliyorsun.

Narsist bir adamdan boşandım, hatalarımı anladım. Kendimi düzelttim, güvenmemeyi öğrendim.
Kendini öven,egolu,şekilci, alaycı,hırslı,intikamcı, sallamasyon, ben ben bennnn diyen, göz boyayıcı insanlardan uzak duruyorum. Ben şuan sağlıklı bir birey olduğum için, 500 metre öteden bu tipleri tanıdığım için 3 saat bile katlanamıyorum şuan.
Niye? Çünkü artık manupule edilmeye gelmiyorum, artık yemiyorum, olgunlaştım.
Bi dakika orada dur ! Demeyi öğrendim

Yaşamayan bilemez…ne yaşadığınızı anlayamıyorsunuz çünkü, herşeyleri sahte.
Ve onlar …-mış gibi yapmayı çok iyi biliyor.

Herkese selam

Geçenlerde bir konu açmıştım, flört edemiyorum istediğim halde kimseye tahammül edemiyorum vs diye, hem de ikili ilişkilerde yaşadığım bazı problemler vardı, bir şekilde bazen sağlıklı iletişim kuramadığıma inanıyordum ve bu sebeple terapiye başladım yaklaşık 1 aydır. Ama zorlandığım bir konu var

Terapide eski ilişkim hakkında konuştuk, ve ben o ilişki üzerine hep kendi suçluyordum, böyle yaptım o yüzden bitti şöyle dedim o yüzden yürümedi, bunu yapmasam soğumazdı gibi, ve bu beni çok üzüyordu aslında ve bu biten ilişkiyi kabullenememekten de belki yeni bir şeylere başlayamıyorum korkuyorum yine her şeyi berbat etmekten. Ama terapistim bana karşımdaki kişinin narsist olduğunu beni sürekli manipüle ettiğini söyledi, ben bunu biraz hazmedemedim çok şaşırdım, bana önerdiği şeyleri okuyorum bazısı uyuyor bazısı uymuyor ama yine de bu tanıyı koymak için çok erken değil mi? Son zamanlarda çok popüler bu tanı o sebeple mi bilmiyorum ama ben yine kendimi sorguluyorum yok ya narsist olamaz acaba abarttım mı anlatırken diyorum ama hiçbir şeye ekleme yapmadım, uymayan bir özellik olunca aaa bak değilmiş diyorum neden kabullenmek bu kadar zor geliyor anlamadım. Bazı olayları kendi lehine çevirdiğini fark ediyordum hiçbir şekilde haklı çıkamazdım mesela, düşünüyorum şimdi hep sonunda suçlu ben olurdum, hep yanlış yorumluyorum kafamda kuruyorum vs yada mesela onun istemediği bir şey olmayınca asla iletişim kuramazdım mesela böyle örnekler var ve kavgaların sonunda aslında benim iyiliğimi düşündüğü için bunu yaptığını söylerdi mantığıma çok uymasa da aslında iyi birisi olduğunu düşündüğümden hep yapmaz diye bakardım. Kızlar bilmiyorum kendimi tarif edemediğim bir boşluktayım. Karşımdakinin böyle biri olduğuna inanamıyorum ya

Biraz dertleşmek istedim terapi alanlar var mı sizin süreçleriniz nasıl ilerliyor ilk zamanlar hep böyle zor mu bazı şeyleri kabul etmek
Terapi almaya devam et. Ama gözünü aç
Yaşadığın herşey sahteydi muhtemelen.
Seni çoktaann unutup hayatına yenisini aldı bile…
Çünkü onlar yanlız kalmaktan korkar, etrafında şakşakçıları olmalı, onu eğlendirecek birileri olmalı mutlaka. Tek başlarına yapamazlar.
Emin ol empati yapamazlar, zerre üzülüp pişman olmazlar

Narsistler uysal, iyi kalpli, sakin kişileri seçerler kendilerine. Alacağını alıp , sömürünce, yani işi bitince de terkederler..

Bence allah kurtarmış sizi, ömür boyu öyle biriyle helak olacaktınız. Şimdi dersinizi almış oldunuz, yolunuza bakın bence.
İyileşin ve onu unutun, geriye bakmayın artık
Karşınıza çıkmasına da izin vermeyin…

Hayır, yanlışsın .
Narsist, sivri karakter olduğu için partnerini içe dönük, uysal, aman kavga çıkmasın / tartışmayalım, peki diyebilecen uysal kişilerden seçer.

Ne zaman ki ses çıkarıp, hakkını arayıp, gerçekleri görüp ona baş kaldırınca, onu düzeltmeye kalkınca
Durup düşünüyorsun, taşlar zamanla oturuyor ve diyorsun ki kendine ‘’ beni nasıl da kendine uydurmuş, gözümü boyamış, meğer her şey onun planının bir parçasıymış’’ diyorsun.
Dolayısıyla ayrılırken de yangın yerinden çıkmış gibi paramparça oluyorsun, kafan allak bullak oluyor, tereddüte düşüyorsun. Resmen bir akıl tutulması yaşıyorsun, şüpheye düşüyorsun, beyninde ‘peki ama…, ya….??…. ‘ lar yankılanıyor. yaralarını yıllar sonra sarabiliyorsun.

Narsist bir adamdan boşandım, hatalarımı anladım. Kendimi düzelttim, güvenmemeyi öğrendim.
Kendini öven,egolu,şekilci, alaycı,hırslı,intikamcı, sallamasyon, ben ben bennnn diyen, göz boyayıcı insanlardan uzak duruyorum. Ben şuan sağlıklı bir birey olduğum için, 500 metre öteden bu tipleri tanıdığım için 3 saat bile katlanamıyorum şuan.

Mesela bazı şeyler bana da uyuyor bazıları da uymuyor, örneğin benimle ilgili en sevmediği ve eleştirdiği şey, cevap veriyor olmam, bunu hiç sevmezdi ve hep pabuç kadar dilin var derdi asla ama asla onun istemediği şeyi yapamazsın o ne istiyorsa nasıl istiyorsa öyle olmak zorunda diğer türlü kesinlikle iletişim, ilişki kuramazsın.
Ama diğer türlü uymayan çok şey de var, yalan söylemez merhametsizdir nasıl hissedeceğini düşünmez ama hep doğruyu söyler güven verir, peşini bırakmamazlık yapmaz bırakır öyle takip etmez o sebeple bilemiyorum birisine hemen böyle kolay kişilik bozukluğu tanımı koyulamaz gibi geliyor

Mesela bazı şeyler bana da uyuyor bazıları da uymuyor, örneğin benimle ilgili en sevmediği ve eleştirdiği şey, cevap veriyor olmam, bunu hiç sevmezdi ve hep pabuç kadar dilin var derdi asla ama asla onun istemediği şeyi yapamazsın o ne istiyorsa nasıl istiyorsa öyle olmak zorunda diğer türlü kesinlikle iletişim, ilişki kuramazsın.
Ama diğer türlü uymayan çok şey de var, yalan söylemez merhametsizdir nasıl hissedeceğini düşünmez ama hep doğruyu söyler güven verir, peşini bırakmamazlık yapmaz bırakır öyle takip etmez o sebeple bilemiyorum birisine hemen böyle kolay kişilik bozukluğu tanımı koyulamaz gibi geliyor
Yoo tam da bu işte. Benim eski eşimde aynen böyleydi.
İşyerime çiçekler böcekler yollardı( meğer kendini övmek için, ne iyi eşi var desinler diyeymiş)
Asla yalan söylemez, dobradır.
Kendine o kadar güvenir ve kendini o kadar beğenir ki…
(Sırf vucudum beğenilsin iltifat alayım diye haftanın 3 günü spora giderdi)
Merhametsizdir, kincidir,empati yapmaz(hakkettiler der)
Karşı çıkanı sevmezler, itiraz etmeyeceksin, sensin diyeceksin, haklısın diyeceksin
Bir iki de övdün mü senden âlâsı yoktur
Ama hep daha iyisini ister
Yemek,cinsellik,tutku,övgü,hizmet…
Hep daha iyisi olmalısın
Çünkü, onun gibi biri öylesini hakediyor(!)
Sen köle gibi olursun,anlamazsın
Çok iyi adam kullanırlar, tatlı dillidirler, insanın kurdudur onlar. Çok iyi oyuncudurlar
Yüzüne güler arkandan da nasıl da kandırdım enayiyi der..
Asla ağlamazlar çünkü zayıf yönlerini göstermek istemezler
Birşeyi kafa taktı mı yapar, yenilgiyi ve başkasının başarısını hazmedemezler
Kavgaya meyillidirler, seni kışkırtır ,laf dalaşına girip sinirlenirsen seni mat eder(sonra seni suçlu çıkarıp, işte sen böyle çirkef bir insansın der… işin komik yanı ona hak verirsin kendinden utanırsın çünkü)
Son vurucu cümlesi de,
Sen öyle olsaydın/ böyle yapsaydın/ kadın gibi kadın olsaydın da ben de erkek gibi davransaydım der! (Al, yine siz suçlu oldunuz işte.. ben bu hale getirdim demez)
O, kusursuz ve mükemmeldir çünkü(!)
Onun gibi birini haketmen gerekir(!)

Şimdi, böyle biri gelse
Poff git az ötede oyna, büyü de gel derim..

Narsist, içindeki değersizlik duygusunu (çocukluktan gelen) ben artık güçlendim diyerek bastırma iç güdüsündedir.
O kdr değersizleştirilmiş ki, artık o değersiz /çöp yerine koyuyor karşısındakini.

Herkese selam

Biten bir ilişkinin ardından sürekli kendinizi suçluyorsanız benim yüzümdendi aslında o iyi bir insandı aslında beni seviyordu diye bu karşınızdaki insanın sizi nasıl manipule ettiğini gösterir. Kabullenemiyorsunuz o kadar yüksek bir yere koymussunuz gözünüzde onu ama aslında o insan sizin zannettiğiniz gibi biri değil önce bunu kabullenerek başlamalısın.

Biten bir ilişkinin ardından sürekli kendinizi suçluyorsanız benim yüzümdendi aslında o iyi bir insandı aslında beni seviyordu diye bu karşınızdaki insanın sizi nasıl manipule ettiğini gösterir. Kabullenemiyorsunuz o kadar yüksek bir yere koymussunuz gözünüzde onu ama aslında o insan sizin zannettiğiniz gibi biri değil önce bunu kabullenerek başlamalısın.
Zaten biraz bu yüzden terapi almaya başladım, o o kadar mükemmel bir yerdeydi ki kimseyi onun yerine koyamıyordum ama şimdi ise bu denli manipüle edildiğimi kabul etmek çok zor geliyor

Hayır, yanlışsın .

eski eşinizin teşhisi var mı narsist olduğuna dair ?
yani bu işin uzmanları tarafından böyle bir teşhis konuldu mu ?
yoksa bunlar sizin kendi çıkarımlarınız mı ?

Kesinlikle katılmıyorum bir narsistten boşandım. Siz istesenizde o ilişkiden çıkamıyorsunuz. Tamam bitti artık dediğiniz nokta da hooop yeniden ilişkiye çekilmişsiniz. Bırakmanız, boşanmanız, ayrılmanız yıllarınızı alıyor. Öyle gözünüzü boyuyor ki gerçeklik algınız kayboluyor. Sizi öyle suçluyor ki, siz kendinizi o suçluluk hissiyle boğuşur bulurken etrafta burnunuzun dibinde olanı biteni görmüyorsunuz. Tamam bu sefer bitti diyorsunuz, yeniden başa dönüyorsunuz. Neden; çünkü sizin empatlığınızı, merhametinizi, vicdanınızı, her duygunuzu, her hissinizi sonuna kadar sömürür çünkü. Öyle güzel rol yapar timsah gözyaşları döker ki bu sefer değişti farklı olacak dersin. Olmaz. Asla değişmez. Yaşayan bilir bu durumu ama inanın bilmenizi hiç istemem.

Kesinlikle katılmıyorum bir narsistten boşandım. Siz istesenizde o ilişkiden çıkamıyorsunuz. Tamam bitti artık dediğiniz nokta da hooop yeniden ilişkiye çekilmişsiniz. Bırakmanız, boşanmanız, ayrılmanız yıllarınızı alıyor. Öyle gözünüzü boyuyor ki gerçeklik algınız kayboluyor. Sizi öyle suçluyor ki, siz kendinizi o suçluluk hissiyle boğuşur bulurken etrafta burnunuzun dibinde olanı biteni görmüyorsunuz. Tamam bu sefer bitti diyorsunuz, yeniden başa dönüyorsunuz. Neden; çünkü sizin empatlığınızı, merhametinizi, vicdanınızı, her duygunuzu, her hissinizi sonuna kadar sömürür çünkü. Öyle güzel rol yapar timsah gözyaşları döker ki bu sefer değişti farklı olacak dersin. Olmaz. Asla değişmez. Yaşayan bilir bu durumu ama inanın bilmenizi hiç istemem.
30+ senelik hayatımda gerçekten narsistti bence dediğim tek bi kişi oldu
oda 2 sene beraber çalıştığım yöneticimdi
ben çalışmak para kazanmak zorundaydım iş değiştirme imkanım yoktu
adamın ne mal olduğunu anladığım an oyunu kendi kurallarıma göre oynamaya gayret ettim
sorun bende değil aslında onda diyebilmem zaman almıştı tabi ama diyebildim bi yerden sonra
bu tarz biriyle ilişki yaşadığımı asla düşünemiyorum
çünkü bu kadarına tahammül edebilmek için tahammül edende de psikolojik anlamda bazı durumlar olabilir
belki mağdur tarafında farkında olmadığı bi boşluğu vardır o sebeple bu oyunlara geliyordur gelenler de
sevgi açlığı ilgi açlığı altında yatan psikolojik nedenler vs vs uzmanı değilim elbette şahsi düşüncem
sadece aşkla açıklamak mantıklı gelmiyor bana

bende hayatına çok sayıda sorunlu insanı çekmiş biriyim
elle tutulur düzgün ilişkim maksimum 2 falandır bunca zaman
hayatıma aldığım kişilerin arasında narsistik özellikler gösteren kişiler olmuştu ama %100 narsistti diyemiyorum
teşhis konulmamışsa kimsenin diyebileceğini de düşünmüyorum
benzeyebilir o başka bişi tabi narsiste yakın olabilir
isteyen buna inanabilir böyle düşünebilir
lakin insanlar en ufak bişeyde aha da narsist deyip kendi kendine teşhis koyup geçiyor
benim eleştirim buna

eski eşinizin teşhisi var mı narsist olduğuna dair ?
yani bu işin uzmanları tarafından böyle bir teşhis konuldu mu ?
yoksa bunlar sizin kendi çıkarımlarınız mı ?
Psikiyatrist dr a gitmiştim. O söyledi. Başta bende kabullenemedim, bir kitap önermişti onu oku diye.
Onun huyuna göre isteklerimi farklı cümlelerle söylemem gerektiğini gördüm. Bu, bana göre değildi. Kitabı da okuyamadım zaten, onu daha fazla yüceltemezdim, taktikle bir ilişki olmazdı. Boşandım. Daha çok makale ve videolar okudum bununla ilgili. Boşandığımda, çevremdekiler ve komşularımız ve ailem de söyledi
Ohh be gözünü açtın ve kurtuldun, o neydi öyle
Bizi bile egosuyla,şovuyla bıktırdı, karakter sorunu var adamda dediler.
(Onun komşusu,akrabaları da dahil söyledi)

Yani daha ne olsun. Herşeyi taktikle yapardı.mesela
Bi arkadaşından bi yardım mı istecek, uzun yıllar görüşmedi diyelim.. 3-4 gün öncesinde arar, sen şöylesin böylesin der,muhabbeti artırır 1 saat konuşur.(ama hiç o konuyu açmaz o gün)
4 gün sonra arar tekrar, yaaa başıma bu iş geldi aklıma sen geldin dostum(hemen dostu olur,bağlar)
Bana yardımın gerek der. O kişi de allanıp pullandığı için yardım eder…
Hipnotize eder, alttan girer üstten çıkar istediğini alır mutlaka. Kazanmak üzerine kurulu dünyaları.
Kimi nasıl elde edeceğini çok iyi bilir,kurnazdırlar.

Bir kere işyerime gelmişti, biz mesaideyiz diye meyve sepeti alıp gelmiş.. mdr ümün odaya geçip oturdu. O bile, çıkınca ne değişik adam demiş( çünkü sürekli kendini övmüş, şöyleyim böyleyim, işim şöyle.. koltuğa yayılıp oturmuş falan..(karşısındaki de kadın müdürümdü)
Çikolatayla şovunu yaptı ama anlayan anlıyor işte..

Ben 10 senelik beraberliğimizin 7 yılını evli kalarak geçirdim, o boşanmayı istedi
Ben gönülsüzdüm.
Sonra yahu adam bunları bunları yaptı, bu aşk değil. Sevse böyle yapmazdı, giderayak tüm içindeki öfkesini kustu dedim. Meğer ne zehirliymiş dedim, 1 ay sonra kabul ettim. Evden yolladım
Ve boşandım

Son düzenleme:
Benim bildiğim ve yaşadığıma göre terapistler hemen yorum yapmazlar hatta kolay kolay yorum yapmazlar. Farklı sorular ile sizde farkındalık oluşturur.
Evet zaten bu yetiyor. Narsist özellikler taşıyor diyor, kitap veya videolar öneriyor. İzle/oku diyor
Farkındalık yaratması bile sizi kendinize getiriyor zaten, gözünüzü açıyorsunuz, uyanıyorsunuz.

Ben bu adam böyle, boşanmalı mıyım dedim
Buna ben karar veremem, durum bundan ibaret dedi. Ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin dedi. İki seçenek sundu.
Yapamayacağımı anladım ve çekildim
Karar vermemi sağladı, girdaptan kurtardı beni
Narsist bipolar veya şizofren olması çok da umurumda olmazdı zaten o saatten sonra
Ben cevabımı almıştım..

Ben ise narsist olduğunu tamamen tesadüf öğrendim. Bir gün youtube da video izliyorum yemek yapıyorum bir taraftan. Orada izlediğim video bitti, diğer video devam etti ve birinden bahsediyor. Kafamda şimşek çaktı Allah Allah diyorum bu benim eşim. Nasıl bu kadar iyi tanıyor. Narsist diyor her şey aynı şekilde sayıyor. Sonra ben devam eden onlarca video izledim, onlarca kitap okudum narsist ile ilgili. Birebir aynı. Aynı davranışlar, aynı konuşmalar. Sonra birden bire herşey ortaya döküldü. Adam beni aldatıyor, suçluyor,binlerce yalan söylüyor ama ben kendimi suçluyorum. Bu psikolojik eksiklik değil bizde olan öyle bir girdaba sokuyor ki sizi elinizi kolunuzu bağlıyor. Siz o süreçte bağımlılık geliştirmiş oluyorsunuz zaten ama bu süreç birden bire değil yıllar içinde oluyor. Ben eximin ne olduğunu anladım. Ne yapabilirim ortada bir çocuk var arkanızı dönüp gidemiyorsunuz birden bire. Kimse boşanmak için evlenmiyor, hep yapıcı oluyoruz ister istemez. Hemen ama hemen sınır çizmelere başladım,tamamen tepkisiz ve duygusuz kalıp otokontrol geliştirdim. Sonra boşanma kararı aldım zaten kafamda bitmişti. Ama 1 yıl bekletti oyaladı resmen beni. Sürekli mahkeme anlaşma protokolü içi bahaneler buldu. Geri adım atmadım, atmayacağım dedim. Bu süreçte metresiyle hayatını yaşadı tabi. Biri olmadan asla yapamaz bu insanlar. Umrumda değil ne yaptığı. En sonunda boşandım. Anlaşmalı boşandım. Çekişmeli boşanmak istedi o çok zorladı beni,içindeki pisliği kusacak çünkü amacı o. Dedim çekişmeliye de varım ama ben senden hiç bir şey istemiyorum. Para pul tazminat nafaka hiç bir şey yeter ki boşan. Yakamdan düş.Orda bile bana iftiralar atmak istedi. Kendi problemlemi. Allaha bıraktım Rabbim büyük. Şimdi çocuktan kaynaklı mesafeli olarak görüşüyoruz. Yani narsist ile hayat asla kolay değil. Her insan da biraz narsist özellikler vardır böyle düşünüyorum. Ama kolay kurtulamıyorsunuz. Yaşadığınız psikolojik istismar kolayca ayağa kalkmanıza izin vermiyor. Farketmem anlamam kabullenmem boşanma kararı alıp boşanmam 3 yılımı aldı. Çok şükür şimdi iyiyim. Allah herkese ettiğini buldursun.

Ben ise narsist olduğunu tamamen tesadüf öğrendim. Bir gün youtube da video izliyorum yemek yapıyorum bir taraftan. Orada izlediğim video bitti, diğer video devam etti ve birinden bahsediyor. Kafamda şimşek çaktı Allah Allah diyorum bu benim eşim. Nasıl bu kadar iyi tanıyor. Narsist diyor her şey aynı şekilde sayıyor. Sonra ben devam eden onlarca video izledim, onlarca kitap okudum narsist ile ilgili. Birebir aynı. Aynı davranışlar, aynı konuşmalar. Sonra birden bire herşey ortaya döküldü. Adam beni aldatıyor, suçluyor,binlerce yalan söylüyor ama ben kendimi suçluyorum. Bu psikolojik eksiklik değil bizde olan öyle bir girdaba sokuyor ki sizi elinizi kolunuzu bağlıyor. Siz o süreçte bağımlılık geliştirmiş oluyorsunuz zaten ama bu süreç birden bire değil yıllar içinde oluyor. Ben eximin ne olduğunu anladım. Ne yapabilirim ortada bir çocuk var arkanızı dönüp gidemiyorsunuz birden bire. Kimse boşanmak için evlenmiyor, hep yapıcı oluyoruz ister istemez. Hemen ama hemen sınır çizmelere başladım,tamamen tepkisiz ve duygusuz kalıp otokontrol geliştirdim. Sonra boşanma kararı aldım zaten kafamda bitmişti. Ama 1 yıl bekletti oyaladı resmen beni. Sürekli mahkeme anlaşma protokolü içi bahaneler buldu. Geri adım atmadım, atmayacağım dedim. Bu süreçte metresiyle hayatını yaşadı tabi. Biri olmadan asla yapamaz bu insanlar. Umrumda değil ne yaptığı. En sonunda boşandım. Anlaşmalı boşandım. Çekişmeli boşanmak istedi o çok zorladı beni,içindeki pisliği kusacak çünkü amacı o. Dedim çekişmeliye de varım ama ben senden hiç bir şey istemiyorum. Para pul tazminat nafaka hiç bir şey yeter ki boşan. Yakamdan düş.Orda bile bana iftiralar atmak istedi. Kendi problemlemi. Allaha bıraktım Rabbim büyük. Şimdi çocuktan kaynaklı mesafeli olarak görüşüyoruz. Yani narsist ile hayat asla kolay değil. Her insan da biraz narsist özellikler vardır böyle düşünüyorum. Ama kolay kurtulamıyorsunuz. Yaşadığınız psikolojik istismar kolayca ayağa kalkmanıza izin vermiyor. Farketmem anlamam kabullenmem boşanma kararı alıp boşanmam 3 yılımı aldı. Çok şükür şimdi iyiyim. Allah herkese ettiğini buldursun.
Hem sevindim hem üzüldüm durumunuza
Giden yıllarınız olmuş.
Benim eşim de narsist özellikler taşıyordu, o da beni aldattı
Sonra suçu bana attı tabi, sen kadın gibi kadın olsaydın ben yapmazdım dedi…
suçu kendimde aradım bir süre.
ben yoğun çalışıyordum, sabah 7 de evden çıkıp akşam 8 de geliyordum, 3 saat yol gidiyordum her gün. Ben kadınlık görevlerimi yapamadım galiba, adam haklı galiba, daha iyi yemek yapabilirdim, daha iyi temizlik yapabilirdim, 3 saat daha geç yatıp sohbet edebilirdim onunla.. böyle olsam boşanmazdık dedim.. daha iyi anne olabilirdim dedim. Daha iyi daha iyi daha iyisi olmalıydım(!)

Sonra aydınlanma geldi bana tabi.
Yahu bu memur adam senin kadar mesai yapmıyor, burnu aksa işe gitmez, senle aynı parayı kazanıyor, haftanın 3 günü sporuna gidiyor, istediğiyle buluşuyor, evde hiç bişeye yardım etmiyor, elindeki paran da evin faturalarına çocuklarının mamasına bezine kıyafetine gidiyor..
ama o alacağını alıyor,yetiremeyip senden istiyor. Sen ayakkabı alamazken adam çifter deri ayakkabı alıyor,takım elbise alıyor dedim,
sen metro-tarmvay merdivenlerde işe-eve yetişeceğim diye koştururken adam özel aracıyla 15 dk da terlemeden/üşümeden gidiyordu işine dedim.
Sen nerede hatalısın ki diye kendimi sorgular oldum.
Akıl tutulması yaşadım.
Bunların hepsini yüzüne çat çat saydım tabi toparlanınca.
Kabul etmedi tabiki hiç birini.
Sende benim gibi iş bulsaydın dedi,kadının görevleri başkadır ben erkeğim dedi,kadın kısmının böyle sesi çıkmaz dedi,sen şöylesin sen böylesin dedi
Yataktan girdi mutfaktan çıktı,çocuklardan girdi temizlikten çıktı,paradan girdi sen ne yaptın ki ne kazanıyordun ki herşey benim sayemde kazanıldı dedi.. şok oldum.
Kart ekstrelerini sundum,işine gelmedi bakmadı bile. Hiç bir delilleri , ispatlarımı kabul etmedi.
Onu evden gönderince sağlıklı düşünebildim
Farkına varabildim yaşadıklarımın

Çok fedakarlık yaptım.
Güleryüzlü ve espriliydi, kibardı. İdealistti.
tatlı dilliydi. Arada jestleri vardı. Bunlara mı kandım bilmiyorum.
Ama giderken de tüm zehirini kusup öyle gitti, meğer içinde neler neler biriktirmiş, ne öfke bırakmış. Evliyken hiçç kavga etmezdik
Ama giderayak bunların hepsini saydırıp da gitti.
Hem beni kullandı,sömürdü hem de suçu bana attı.

Onu evden yolladım boşanma aşamasında,
ütü derdi yok ,evin temizlik derdi yok,
Yaptığım yemeği beğenecek mi ne yemek yapsam derdim yok
Çayda sigarada sporda olan bana zaten vakit ayırmamış adam yok..
Varlığı ve yokluğu farketmedi,diken üstündeydim hep
Giden yıllarıma,emeklerime üzüldüm,çocuklarıma üzüldüm
Daha hayatı yaşayamadan boşanacak olmama üzüldüm.(çünkü hakimlik sınavlarını bekledim, ders mevzuat çalışmaktan sıra bizimle gezmesine gelmiyordu)
Sınavları bitincede aldatmış zaten,boşanırken öğrendim bunu da
Erkek olarak kendini üstün ırk görüyordu, 4 eşe kadar hanım alabilirim ki diyordu.
Aklından geçirdiğini de yapmış keza
Ne diyeyim 5 yıl olduk boşanalı,allaha havale ettim
Kurtuldum şükür diyorum
Çocuklarımda yanımda
Yüzünü şeytan görsün
İyi bir ders oldu yaşadıklarım bana
Bir daha böylesinin yanından bile geçmem,anlıyorum artık,çözdüm.

Psikiyatrist dr a gitmiştim. O söyledi. Başta bende kabullenemedim, bir kitap önermişti onu oku diye.
Onun huyuna göre isteklerimi farklı cümlelerle söylemem gerektiğini gördüm. Bu, bana göre değildi. Kitabı da okuyamadım zaten, onu daha fazla yüceltemezdim, taktikle bir ilişki olmazdı. Boşandım. Daha çok makale ve videolar okudum bununla ilgili. Boşandığımda, çevremdekiler ve komşularımız ve ailem de söyledi
Ohh be gözünü açtın ve kurtuldun, o neydi öyle
Bizi bile egosuyla,şovuyla bıktırdı, karakter sorunu var adamda dediler.
(Onun komşusu,akrabaları da dahil söyledi)

Yani daha ne olsun. Herşeyi taktikle yapardı.mesela
Bi arkadaşından bi yardım mı istecek, uzun yıllar görüşmedi diyelim.. 3-4 gün öncesinde arar, sen şöylesin böylesin der,muhabbeti artırır 1 saat konuşur.(ama hiç o konuyu açmaz o gün)
4 gün sonra arar tekrar, yaaa başıma bu iş geldi aklıma sen geldin dostum(hemen dostu olur,bağlar)
Bana yardımın gerek der. O kişi de allanıp pullandığı için yardım eder…
Hipnotize eder, alttan girer üstten çıkar istediğini alır mutlaka. Kazanmak üzerine kurulu dünyaları.
Kimi nasıl elde edeceğini çok iyi bilir,kurnazdırlar.

Bir kere işyerime gelmişti, biz mesaideyiz diye meyve sepeti alıp gelmiş.. mdr ümün odaya geçip oturdu. O bile, çıkınca ne değişik adam demiş( çünkü sürekli kendini övmüş, şöyleyim böyleyim, işim şöyle.. koltuğa yayılıp oturmuş falan..(karşısındaki de kadın müdürümdü)
Çikolatayla şovunu yaptı ama anlayan anlıyor işte..

Ben 10 senelik beraberliğimizin 7 yılını evli kalarak geçirdim, o boşanmayı istedi
Ben gönülsüzdüm.
Sonra yahu adam bunları bunları yaptı, bu aşk değil. Sevse böyle yapmazdı, giderayak tüm içindeki öfkesini kustu dedim. Meğer ne zehirliymiş dedim, 1 ay sonra kabul ettim. Evden yolladım
Ve boşandım
ben üstte yazdım benim %100 narsist muhtemelen dediğim tek kişi 2 sene çalıştığım yöneticimdi
hayatımda sorunlu insanlar oldu ilişki anlamında, narsiste benzer özellikler göstermiş olsalar bile
bazı noktalarda uyuşmadığı için narsist olduklarını düşünmedim
atanamamış narsist gibi bişeylerdi belki de ama en belirgin özellikleri olan
zeka ve manipülasyon kabiliyeti onlarda o kadar yüksek değildi
narsistler çok kurnaz oldukları için kolay kolay kendilerini ele verecek patlatacak hareketler yapmazlar
özellikle o altından girip üstünden çıkma konusunda çok başarılı olmadıkları için
narsist damgası vurmamıştım o insanlara
ama yöneticim dediğim kişi evlerden ırak bi tipti
onda mesela bi yere kadar ben de kendimi suçladım herhalde ben yetersizim dedim
bu iş bana göre değil galiba dedim
ve şu da var huylarına da gitseniz asla işe yaramıyor yani narsistin huyuna gideyim en azından
huzurum olur gibi bi dünya yok
huylarına gittiğiniz zaman oyunları bozulduğu için bundan zevk almıyorlar
narsistle ilgili tek çözüm bir an önce hayatınızdan çıkarmak
bizimki sadece bana değil herkese aynı biçimde hissettirirdi
aklımızla alay ederdi adam kaç kişi istifa etti
benim istifa etme şansım olmadığı için belli bi süre katlandım mecburen
sonrasında kendisiyle alakalı artık milletin uyandığını aydınlandığını anlayınca
(kovulma noktasına geliyordu artık patron da farketmeye başlamıştı)
kendisi istifa etti :) ve istifa ederken biraz konuşmuştuk, tüm suçu şirketin üstüne yıkmıştı :)
asla ama asla ben de şurada hatalı olabilirim demek yok hatalı daima karşı taraf
adam işi söylemeyi unutmuş, 5 kişi birden x bey öyle bi bilgi vermediniz diyoruz
ben geçen toplantıda söyledim siz hatırlamıyorsunuz derdi
gece bile çalıştığını söylerdi devamlı kendini iyi göstermek için
bi keresinde denemek için gece 2de mesaj attım cevap verdi biliyor musunuz
normal insan gece 2deki mesaja cevap vermez aşırı aşırı acillik kriz yaratacak bi durum değilse
bu cevap verdi ve ertesi gün bunun şovunu reklamını yaptı
sorunlu davranışlara direkt narsist etiketi yapıştırılması son dönemde moda oldu
benim eleştirim onaydı o yorumumda

bi de huyuna gitme konusunda şu da var
adam kaç senedir sizin karakterinizi çözmüştür zaten kendi içinde
siz huyuna gitseydiniz bunun karakteriniz dışında olduğunu anlar ve sizinde ona oyun oynadığınızı düşünürdü
hemen taktik değiştirirdi muhtemelen
çünkü bu oyunu size kazandırmak istemeyecekti

hiçbir insan 4X4 olamaz insan doğasına aykırı
bunlarda 4x4 olma takıntısı var kendilerini mükemmel sanıyorlar
ama böyle bişi aslında mümkün olamayacağı için insanların aklıyla oynayıp
kendilerini 4x4lük gibi yutturmaya çalışıyorlar
çok yüksek ve toksik yönde işleyen bi zekaları oluyor

Benim bildiğim ve yaşadığıma göre terapistler hemen yorum yapmazlar hatta kolay kolay yorum yapmazlar. Farklı sorular ile sizde farkındalık oluşturur.
Kendisi uzman klinik psikolog, ben olayları anlattım mesajları okudum vs böyle bir yorum yaptı, ben de aslında çok erken buldum bilemiyorum o sebeple terapi alanlara danışmam istedim süreçleri nasıl ilerledi

İşte buradaki tek ortak nokta ilişkiye tam bitti dediğimde geri dönmesi ama bana böyle ağlamalı Yalvarmalı göz boyamalı şeyler yapmadı, hep mutluluğun ucunu gösterdi sonra geri çekti mutluluğu vermemesinin sebebi de beni gösterdi hep ben de bir problem olduğuna inandırdı

Evet zaten bu yetiyor. Narsist özellikler taşıyor diyor, kitap veya videolar öneriyor. İzle/oku diyor
Farkındalık yaratması bile sizi kendinize getiriyor zaten, gözünüzü açıyorsunuz, uyanıyorsunuz.

Ben bu adam böyle, boşanmalı mıyım dedim
Buna ben karar veremem, durum bundan ibaret dedi. Ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin dedi. İki seçenek sundu.
Yapamayacağımı anladım ve çekildim
Karar vermemi sağladı, girdaptan kurtardı beni
Narsist bipolar veya şizofren olması çok da umurumda olmazdı zaten o saatten sonra
Ben cevabımı almıştım..
aa evet böyle oldu, kitaplar önerdi bana da örnekler veriyor aslında bu olay şöyle olsa sen de mutlu olurdun değil mi diye yine de kabullenmek çok zor geliyor bir haftadır kötüyüm

X