Tırnak mantarına son!!!!Sonunda kurtuldum.

kızlar 10 gündür kullanıyorum sanki işe yarayacak gibi duruyor. tabii yeni tırnak çıkana kadar pek belli olmaz. ama kremi cok begendim valla yüzüme de sürmeye başladım. çillerimin rengini de sanki açtı:) çok hoş kokusu var

bu ılletten bendede 5 yıldır var bugun daha once 20 gun aynı sefayı kullandım bıraktım ama tırnagımdakı mantar kucuk tırnagıma sıcradı bıde ayaklarımın altı cok kasınınca bugun ıtıbarıyle tekrar başladım sabah aksam kullanıcam bırde ben butun ayagıma suruyorum obur tırnaklarımada koruma amaclı bakalım sonucu sızlerle paylasıcam

18 gündür aynı sefa kremini sabah akşam kullanıyorum. tırnağımın ilk halinin fotoğrafını çekmiştim. son halinin de çekerim ama şimdilik pek bi değişiklik yok sadece tırnak daha hızlı uzamaya başladı ve kalınlığı gitti gibi. eski haline oranla daha pürüzsüz ve arada pürüz hissettim mi törpüluyorum. renginde pek bi değişme yok hala morluk ve sarımtraklık var

merhaba arkadaşlar bende de yaklaşık 6 yıldır tırnak mantarı var.
önce sadece baş parmaklarımda vardı daha sonra diğer tırnaklarıma da bulaşmaya başladı.hepsinin şekli değişti,kötü bir görüntü oldu.hele baş parmaklarımı anlatamam bile.içleri siyah gibi gözüküp dışları epey koyu renk ve acayip kalındı.özellikle yaz geldiğinde çok rahatsız olmaya başladım,sanki herkes ayaklarımı görecek gibi geliyordu ve utanıyordum.çok kötü bir görüntü vardı.internette uzun zaman araştırdım.oluş nedenlerini çözümlerini bulmak için epey bilgi topladım.ve okuduklarımı uygulamaya karar verdim.

kendi kendime bu işe başlarken şunu söylemiştim eğer başarılı ilerlerse burada mutlaka sizlerle paylaşıcam ve benimle aynı durumda olanlara yardımcı olucam.inanırmısınız birisinin tırnağında mantar olduğunu duysam yada görsem hemen yapması gerekenleri anlatmak istiyorum,ne kadar muzdarip olmuşum konudan siz düşünün.

neyse gelelim neler yaptığıma;
ilk önce tırnaklarımı iyice kestim ve törpüledim.küçücük oldu tırnaklarım ama inanın diğer görüntünden o halde bile daha iyiydi.kireç gibi döküldü ve bomboş olan yerleri yok olmasına çalıştım.
sabah uyanır uyanmaz ayaklarımı yıkıyorum ve viks sürüyorum.gün içinde sürekli viks olmasına dikkat ediyorum tırnaklarımın üzerinde.yok olduğunu farkedince tekrar sürüyorum.
akşam olduğunda ise yatmadan önde ayak tırnaklarımı kükürtlü sabunla masaj yaparak yıkıyorum ve iyice kurutuyorum.ve aynı safa kremini sürüyorum.sabaha kadar ayaklarımda kalmasına özen gösteriyorum.
(güneş çok iyi geliyor,özellikle viks sürüp güneşe uzatın ayaklarınızı farkı görün)

mantarın en çok çoğalma yolu nem.ayaklarınızı banyodan sonra yada ıslandığı her zaman mutlaka iyice kurulayın.ve olabildiğince çorap giymeyin evdeyseniz.eğer çorap giymeniz gerekiyorsa %100 pamuk olmasına dikkat edin.

benim yaklaşık 4 ay oldu bu tedaviye başlayalı inanın ayaklarıma bakarken artık daha mutluyum.ilk zamanlarda sarardı iyice daha sonra beyazlaştı ve üst pürüzü düzeldi. epeyde uzadı.bakalım daha devam ediyorum.mükemmel hala getirmeye çalışıcam onları.başarılı olacağıma inanıyorum.

inşallah hepiniz bu dertten kurtulursunuz
:nazar: :KK42:

merhaba arkadaşlar bende de yaklaşık 6 yıldır tırnak mantarı var.
önce sadece baş parmaklarımda vardı daha sonra diğer tırnaklarıma da bulaşmaya başladı.hepsinin şekli değişti,kötü bir görüntü oldu.hele baş parmaklarımı anlatamam bile.içleri siyah gibi gözüküp dışları epey koyu renk ve acayip kalındı.özellikle yaz geldiğinde çok rahatsız olmaya başladım,sanki herkes ayaklarımı görecek gibi geliyordu ve utanıyordum.çok kötü bir görüntü vardı.internette uzun zaman araştırdım.oluş nedenlerini çözümlerini bulmak için epey bilgi topladım.ve okuduklarımı uygulamaya karar verdim.

kendi kendime bu işe başlarken şunu söylemiştim eğer başarılı ilerlerse burada mutlaka sizlerle paylaşıcam ve benimle aynı durumda olanlara yardımcı olucam.inanırmısınız birisinin tırnağında mantar olduğunu duysam yada görsem hemen yapması gerekenleri anlatmak istiyorum,ne kadar muzdarip olmuşum konudan siz düşünün.

neyse gelelim neler yaptığıma;
ilk önce tırnaklarımı iyice kestim ve törpüledim.küçücük oldu tırnaklarım ama inanın diğer görüntünden o halde bile daha iyiydi.kireç gibi döküldü ve bomboş olan yerleri yok olmasına çalıştım.
sabah uyanır uyanmaz ayaklarımı yıkıyorum ve viks sürüyorum.gün içinde sürekli viks olmasına dikkat ediyorum tırnaklarımın üzerinde.yok olduğunu farkedince tekrar sürüyorum.
akşam olduğunda ise yatmadan önde ayak tırnaklarımı kükürtlü sabunla masaj yaparak yıkıyorum ve iyice kurutuyorum.ve aynı safa kremini sürüyorum.sabaha kadar ayaklarımda kalmasına özen gösteriyorum.
(güneş çok iyi geliyor,özellikle viks sürüp güneşe uzatın ayaklarınızı farkı görün)

mantarın en çok çoğalma yolu nem.ayaklarınızı banyodan sonra yada ıslandığı her zaman mutlaka iyice kurulayın.ve olabildiğince çorap giymeyin evdeyseniz.eğer çorap giymeniz gerekiyorsa %100 pamuk olmasına dikkat edin.

benim yaklaşık 4 ay oldu bu tedaviye başlayalı inanın ayaklarıma bakarken artık daha mutluyum.ilk zamanlarda sarardı iyice daha sonra beyazlaştı ve üst pürüzü düzeldi. epeyde uzadı.bakalım daha devam ediyorum.mükemmel hala getirmeye çalışıcam onları.başarılı olacağıma inanıyorum.

inşallah hepiniz bu dertten kurtulursunuz
:nazar: :KK42:

mrb kukurtlu sabun ve vıksın faydası nedır ılk defa duydumda

mrb kukurtlu sabun ve vıksın faydası nedır ılk defa duydumda

Vicks VapoRub Kremin içeriğinde, mantar önleyici özellikleri bulunan mentol, kafur ve okaliptüs bulunuyor.

Mikrop öldürücü özelliği olan kükürt sabun doktorların bile tavsiye ettiği bir sabundur.

slm kızlar aynı sefayı hergun suruyorum yalnız ben ayaklarımı hergun yıkamıyorum zaten yaz oldugu ıcın corap kapalı aykkabı terlık felan gıymıyorum yıkamasakda olur degılmı

Bizim evde hep aynısefa merhemi bulunur. Yaralar, böcek sokmaları ve cilt problemleri için yıllardır kullanır dururuz ailecek çok da iyi gelir ama hiç ayak tırnaklarımdaki mantarlar için kullanmamıştım. Bugünden itibaren başlıyorum ben de kullanmaya bakalım inşallah bir faydasını görürüm. Tırnaklarımın altları boş ve ne kadar kessem kesilecek gibi ama korkudan kesemiyorum tırnak minnacık kalacak ve hiç uzamayacak diye. Zaten uzamıyor. Ben önce mantar tedavisi görmüştüm nibulen vs işe yaramadı. Daha sonra başka bir doktor bunun mantar değil de doğuştan gelen tırnak bozukluğu olduğunu söyleyip ürederm diye bir krem verdi ama pek de istikrarlı kullanmadım doğrusu.. Bu bendeki mantar bunu biliyorum aynı burda anlatanlarınki gibi çünkü.. İnşallah bu merhem iyi gelir kızlar..

Son düzenleme:
agutosun 9 dan beri aynı sefayı kullanıyorum tırnagımın dıbınde bıraz beyazlama oldu ama kalınlıgı felan değişmedı ya acaba duzelıcekmı konuyu açan guzelimm nerelerdesın yardımcı olsan sızdede boylemi olmuştu

Ben dünden beri şöyle bir uygulama yapıyorum.

Önce tırnağımın üstünü törpülüyorum ve tırnağın altında kalan boş kısmı temizliyorum, sonra ayaklarımı yıkıyorum.
Küçük bir leğene ılık suya elma sirkesi döküyorum, ayaklarımı sokmadan evvel limonla tırnaklarımı ovuyorum.
Ayaklarım suda yarım saat kalıyor, sonra yıkıyorum.
Son olarak aynısafa merhemini uyguluyorum.
Gün içinde de birkaç defa vicks vaporub sürüyorum.

Mantara iyi gelen şeylerin bir karışımı oldu benimki.. Bakalım inşallah bir düzelme olur.

Arkadaşlar merhaba.
Uzun süredir bu mantar konusunu takip ediyordum. Ben de bir iki şey yazmak istedim. Baştan uyarayım, uzun bir yazı olacak :))

33 yaşındayım ve kendimi bildim bileli her iki ayağımın baş parmağında mantar var. Hiç bilemedim o tırnakların mantarsızken nasıl göründüğünü yani. 14 yaşındayken ablamın düğününde her iki ayağımın da orta parmakları şiddetli şekilde darbe aldıktan sonra onlarda da önce morarıp düştü sonra da mantar oldu. Ve artık toplam 4 tane mantarlı tırnağım vardı.

Zaten ayaklarım güzel değildir, sürekli sakladım ben de. Önü açık ayakkabılara, sandaletlere hayran hayran baktım ama hiç giyemedim. Ayak tırnaklarıma oje süremedim hiç. Crocks'lar moda olduktan sonra terlik giyebildim sokakta. Kaplumbağa gibi topalak olsa da rahat ettirdiler beni. Sokakta sandalet giymiş kadınların, manikürlü tırnaklarına iç çekerek bakmak kadar kötü başka birşey var mıdır acaba? :KK43:

Bizde mantar ırsi. Babamda ve abimde de var. Hatta baba tarafında mantarsız ayak görmek pek mümkün değil. Herkes onlarla yaşamaya alışmış. Genelde tırnakları siyah siyah olmuştur artık. Ablam dermatolog olmasına rağmen abim ve ben hariç kimsenin buna çözüm aradığı da yok.

Neyse benim mantarlar sıçramıyor ama geçmiyor da. Baş parmaklarımın tırnakları çooookk kalın ve sapsarıydı. Normal bir tırnağın nerdeyse 5-6 katı kadar kalındı. Altı beyaz beyaz kepek gibi ve pis kokuluydu. Orta parmaklarımın tırnakları ise son yıllarda siyaha yarın kahverengi olmuştu artık ve deriyi sadece dibinden tutuyordu. Yumru yumruydu. Hep spor ayakkabı ve düz ayakkabı giydiğimden olsa gerek son zamana kadar ağrısı acısı olmazdı ama kesmek işkence olurdu ve kötü görüntüsü beni hep üzerdi. (bu kadar detaylı anlatmak çok sevimsiz farkındayım ama o kadar çok çektirdi ki bana :KK43: )

2010 yılında girdiğim iş yerinde çok uzun saatler ofiste çalışmam gerekiyordu. Bu süre içinde ayaklar sürekli ayakkabı içinde nemli kalıyordu haliyle. O kalın tırnaklarımda nasıl olduysa batık oldu. Ben bırakın ayakkabıyı terlik bile giyemez oldum. Yatarken ayaklarımı yatağın dışında bırakıyordum ki çarşaf değmesin diye. Çünkü çarşaf bile deyse acıdan bağırarak uyanıyordum. Artık siz düşünün neler çektiğimi.

Sonra ne yaptım?
Önce o iş yerinden ayrıldım :)
Yeter artık bari bir süre rahat edeyim diyerek şu 10-15 liralık elektrikli manikür/pedikür setlerinden alıp tırnaklarımın yüzeyini törpüleye törpüleye incelttim. Kağıt törpüyle denedim önce ama sonra vazgeçtim, günler sürecekti çünkü. İnceltmemin sebebi ise daha kolay kesebilmek.
Sonra bir tane manikür pensini gözden çıkarıp tırnağın eti tutmayan kısmını kestim. Nerdeyse hiç tutmuyormuş :KK43:
Kalan küçücük kısımları da kimi yerde törpüyle kimi yerde pensle iyice kısalttım. Geriye sadece deriyle buluştuğu yer kaldı nerdeyse. Tırnaklarımı çektirmişim gibi görünüyordu. Sonra "deriye" evet "deriye" Nibulen tırnak cilası sürdüm birkaç kez sonra unuttum yapmayı. Aradan aylar geçtiğinde, uzayınca fark ettim ki; kahverengi olan tırnaklarım normal rengine dönmüş, deriden ayrılmadan uzuyor. Ama ne yazık ki baş parmaklarımda bir değişiklik yok. Ve hala tüm tırnaklarımda mantar var olmaya devam ediyor.

İşte o noktada "Belki de bundan kurtulabilirim" dedim :)
Eczaneye gittim. Önce yumuşatsın diye gehwol aldım. Sonra orda bir tırnak uzmanıyla karşılaştım tesadüfen. Bana PRONAILS markasının mantar spreyini önerdi. Kurtulmak için her yolu deneyeceğim diyerek onu da aldım. Nibulen var zaten olmadı onu da kullanırım dedim :) Aynısefa zaten evin her köşesinde var yıllardır. Sirke, kolonya evde var. Demek ki herşey tamam :)

Önce gehwoll'le tırnakları yumuşattım ve yine tırnaklarımın yüzeyini törpüledim. Nerdeyse tırnak yok olacak kadar törpüledim ama. Zaten bir noktadan sonra mantarlı bölgenin gerçek yüzüyle karşılaşıyorsunuz. Dikine çizgi çizgi ayrılmış, enlemesine ise dağılan/ayrılan bildiğiniz mantar işte. Onu da mümkün olduğunca incelttim. Artık tırnağın altındaki etim acıyana kadar törpüledim. Tırnak dibiyle aradaki yükselti farkına bakınca YUH! demekten kendimi alamadım. 15-20 günde bir o yükseltiyi törpüleyip incelttim sonra. Önce biraz limon kolonyası damlattım. Sonra biraz elma sirkesi damlattım. Aynısefa merhemi sürdüm bir süre her akşam. Sonra 1-2 ay falan Nibulen kullandım ama her defasında silerken olan o yapış yapış halini sevmiyordum o yüzden PRONAILS mantar spreyini kullanmaya başladım. Her gün 1 ya da 2 kere sıkıyorum. Arada aklıma geldikçe gün içinde limon kolonyası ya da sirke damlatıyorum. Arada tatile gittim 3 hafta deniz de iyi gelmiştir kesin :)

Düzenli olarak şunu yaptım bunu yaptım diyemem ama yaklaşık 1 yıldır azimle savaşıma devam ediyorum. Şu anda tırnaklarımın yarısından az bir kısmında mantar görüntüsü kaldı. Sanırım onu da uzadıkça atacak. İNŞALLAH! Ama renkleri beyazladı ve nerdeyse yarım santimlik o kalınlıktan eser yok. Yani tırnağın köküyle ucu aynı kalınlıkta :))) Bu durum beni nasıl mutlu ediyor anlatamam. Tırnaklarımın inceldiğini hayal bile edemezdim. Açıkçası tırnağım tamamen temizlenip biraz uzadığında nasıl görüneceğini de merak ediyorum :)

Dışarıdan kullanılacak sıkılan, sürülen vs. ürünlerin sorunun kaynağına müdahale edebilmesi için yani işe yaraması için üst yüzeyin kazınması ya da törpülenmesi şart. Yoksa sıktığınız ya da sürdüğünüz her ne ise çok derine nüfuz edemiyor ya da çoook uzun zamanda çok yavaş etkisini gösteriyor.

Bu mantar illetinden tamamen kurtulmak mümkün mü henüz bilemiyorum ama pronails'e tamamen normale döndükten sonra da devam edeceğim sanırım. En çok memnun kaldığım ürün bu oldu. Kokusuz, yapışıklık yok, uygulaması kolay ve etkili. Diğer markalı ürünler gibi pahalı da değil. Yalnız Pronails; şu tırnak estetiği merkezleri olan marka değil.(Diğer marka pronail -ki hiç sevmem-. "s" farkı var :) thenailpoint.com offical sitesi, ürün satışı da var. Ama bazı büyük eczanelerde de satılıyor.

Mantar, çok sinsi ve dikkat edilmezse çok kolay tekrarlayabilen bir virüs. Geçti diyerek tedaviyi bırakmak hızla başladığınız noktaya dönmenize sebep olabilir. Önleyici tedaviye devam etmekte fayda var.

Hap ve merhem de vermişti ablam ama ben kullanmak istemedim açıkçası. Tırnağı düzelticem diye karaciğerden olmak istemedim.

Sonuç itibariyle benim tırnaklar bile şu anki hallerine geldiler ya, herkesinki düzelebilir herhalde.
Mantarın çektirdiğini iyi bilirim yani. Çekenlere acil şifalar ve herkese sağlıklı, sıhhatli günler diliyorum.

Sanırım birde vicks vaporub'u denemeliyiz..netten araştırdım Mehmet Öz bile kullanıyormuş mantar için..ne kaybederiz ki:)

Sanırım birde vicks vaporub'u denemeliyiz..netten araştırdım Mehmet Öz bile kullanıyormuş mantar için..ne kaybederiz ki:)

aynı sefayı kullandınız mı bılmıyorum ama ben kullanmaya başladıktan bu yana tırnagım dıbınde beyazlama oldu ama torpuleme ısını hıc yapmamıştım.bır oncekı yazyı okuyunca torpuleme işinide yapmam gerekıyor deneyecegım

Evet 6-7 ay kadar çok düzenli olarak kullandım ve faydasını gördüm..Tırnaklarım düzelmişti,kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra eski haline döndü:KK43: daha önce de yazdığım gibi, galiba düzelse bile belli aralıklarla kullanmayı sürdürmek gerekiyor...şimdi vicks'e başladım ama hep vicks mi kullansam yoksa aynı Sefa kremiyle dönüşümlü mü kullansam bilemedim...

AYnı sefa kremi.Aktardan alıyorsun.Aynı sefa kremi olarak bir çok marka adı altında krem satılıyor ama ben mecitefendi aynı sefa kremini aldım.Ve tırnağın mantarlı olan yerini kestim,altı boş zaten tırnağın.Oraya akşamları sürdüm.Benim aldığım kremin fiyatı 7 tl idi.Şimdiden geçmiş olsun.Bende sizin gibi çok çektim ve kullanmadıım şey kalmadı nerdeyse.
canım benimde serçe ayak parmagımda o sıkıntı var baş parmagımada sıçradı kapkalın sarı :S tırnak gibi degıl şeklide bozuk ben tırnak makasıyla kesemıyorum onu nemlendırıyorum jiletle kazıyorum peki kazıdıktan sonramı sürmelıyım hemen alıcam bende

kızlar vapo rub vicks kremin de mantarı önlediğini hatta yok ettiğini duydum var mı kullanan? benim de ayak baş parmağım iğrenç gözüküyo morardı ve kalınlaştı düşecek gibi duruyor
ojeyle kamufle ediyorum yazın valla :))

Ben bugün denedim tırnağımı tamamen törpüledim incelttim yıkadım ve vicks sürdüm tırnağım paramparça oldu şu an sadece alt beyaz kısmı duruyo sanırsam yeni tırnak gelecek yaşasınnn...

X