Tirnak yeme problemi

Cilekliekler7

Hakediyorum her milimini bu dik gülüşün..
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2020
970
1.687
Kızlar 3 buçuk yaşında bir kızım var . 3 ay önce başka bir şehre taşındık ,kızım kreşe başladı. Yeni şehir ,yeni ev ,yeni okul derken kızım bu süreci kolay geçirmedi ve bu süreçte tırnak yemeye başladı . Şuan okuluna da buraya da adapte oldu çok şükür ama tırnak yeme problemi hala devam ediyor . Artık çok abartmaya başladı tüm gün eli ağzında resmen . Acı oje denedim işe yaramadı malesef . Lütfen bana bi çözüm söyleyin gerçekten inanılmaz rahatsız oluyorum . Babasının da benim de hiç böyle alışkanlığımız olmadı ,kimden gördü öğrendi bilmiyorum.

Tırnak yeme problemini tek başına aşmış biri olarak söylüyorum. Annem ne yol denediyse bırakmadım. Ki hala elimi ağzıma götürüyorum bazen farkında olmadan, hatta tırnaklarımı da koparıyorum. Bu bir çeşit stres atma yöntemi benim için.

Nasıl geçti derseniz, olayın farkına varınca geçti. 20 yaşında falandım. Öyle travmatik bir çocukluğum falan da yok, gayet mutlu büyüdüm.

Tırnak yeme problemini tek başına aşmış biri olarak söylüyorum. Annem ne yol denediyse bırakmadım. Ki hala elimi ağzıma götürüyorum bazen farkında olmadan, hatta tırnaklarımı da koparıyorum. Bu bir çeşit stres atma yöntemi benim için.

Nasıl geçti derseniz, olayın farkına varınca geçti. 20 yaşında falandım. Öyle travmatik bir çocukluğum falan da yok, gayet mutlu büyüdüm.
Okadar yıl buna katlanamayabilirim ya 🙄 yok mu bunun ilacı kremi bişeyi 🤦‍♀️

kardeşimde de vardı. Üniversiteye kadar kemirdi ellerini,artık parmaklarının uçlarında yaralar vardı,ne söylersek söyleyelim bırakmadı. Şimdi 25 yaşında bir kaç sene önce bırakabildi. Nasıl derseniz net bir cevap veremem. Bi anda kesti

Benim çalıştığım işte de bir çocuğun tırnak yeme sıkıntısı vardı, bu yüzden terapiye gitmişti. Kendini yoketme arzusu ile yiyormuş tırnaklarını. iki seans sonunda tırnak yemek başta olmak üzere bir sürü kötü alışkanlığını bıraktı 🧿
Tabii benim güzel çocuğumun yaşadığı travma vardı ama sözün özü öyle acı oje sürmekle falan bir yere varamazsiniz. Ciddi ciddi bir terapiste götürün, o yardimci olsun. Yoksa bugün tırnak yer yarin başka tik geliştirir (ergenliğe kadar tırnak yemiş biriyim)

Kızlar 3 buçuk yaşında bir kızım var . 3 ay önce başka bir şehre taşındık ,kızım kreşe başladı. Yeni şehir ,yeni ev ,yeni okul derken kızım bu süreci kolay geçirmedi ve bu süreçte tırnak yemeye başladı . Şuan okuluna da buraya da adapte oldu çok şükür ama tırnak yeme problemi hala devam ediyor . Artık çok abartmaya başladı tüm gün eli ağzında resmen . Acı oje denedim işe yaramadı malesef . Lütfen bana bi çözüm söyleyin gerçekten inanılmaz rahatsız oluyorum . Babasının da benim de hiç böyle alışkanlığımız olmadı ,kimden gördü öğrendi bilmiyorum.
Benim kızımda 4 yaş civarı tırnak yemeğe başladı , kardeşi oldu doğum yapmıştım. Oyuzden kıskançlık stresten başlamıştı. Konuştum anlattım çok pis yanlış olduğunu sonra 6 yaşında kendi bıraktı yemeği. Elini agzina götürdüğünde beraber oyunlar oynayın elleri boş kalmasın stresi yenince gececektir

Benim kızım 5.5 6 yaşındayken ogretmeni uyarmis öğretmeni çok dikkate alıyorlar. Eğer tırnak yemeği bırakırsan oje hediye edeceğim demis bıraktı umarım tekrar baslamaz

Ben de normal bi çocukluk yaşadım ama beş yaşında filan tırnak kemirmeye başladım. 30 yaşımda ancak bırakabildim. Annem de delirmişti yıllarca bıraktırmak için hem kendine hem bana eziyet etti söylenip uyararak. Bence o kadar Karalar bağlayacak bir durum değil siz elinizden geleni yapın tabii bıraktırmak için ama bırakmıyorsa da o kadar dert edinmeyin

Benim kızım 5.5 6 yaşındayken ogretmeni uyarmis öğretmeni çok dikkate alıyorlar. Eğer tırnak yemeği bırakırsan oje hediye edeceğim demis bıraktı umarım tekrar baslamaz
Ya bunu ben de çok söylüyorum,tırnak yemeye başlamadan önce ojelere çok hevesleniyodu sürüyorum. Şimdi tırnakların yok bak süremiyoruz yemezsen uzar süreriz diyorum ama o da engel olamiyo kendine . Şimdi bi de öğretmeninin değişme durumu var haftaya başka öğretmenle devam edecekler ,zaten zor alışmıştı okula tekrar başa dönücez diye korkuyorum.

Ben de normal bi çocukluk yaşadım ama beş yaşında filan tırnak kemirmeye başladım. 30 yaşımda ancak bırakabildim. Annem de delirmişti yıllarca bıraktırmak için hem kendine hem bana eziyet etti söylenip uyararak. Bence o kadar Karalar bağlayacak bir durum değil siz elinizden geleni yapın tabii bıraktırmak için ama bırakmıyorsa da o kadar dert edinmeyin
Öyle tabiki Allah başka dert ,hastalık vermesin . Ama kız çocuğu bi de yahu yemesin istiyo insan 🙄 ya ben sanırım zamanında birilerini kınadım . Rahatsız olduğum ne varsa başıma geliyo 🤦‍♀️

Merhaba, okulda kesinlikle bir sorun vardır. Oğlumu geçen sene Türkiyenin bilinen sözde çok iyi bir okuluna yazdırdık ve oryantasyonun ilk 2 gününde tırnak yemeye başladı, stresliydi. Ve öğretmenin onun elini sıkıp hor davrandığını eşim görmüş kızdık kaydını alıp başka bir okula verdik ve düzeldi çok şükür. Ve bize yaşadığı her şeyi anlatmaya başladı, askeri eğitim veriyorlar gibi davranıyorlarmış korkunç bir süreçti. Oğlum şu an çok mutlu. Hiç tırnağını da yemez. Okula koşarak gider.
Okulda bir şeyler oluyor lütfen size anlatmasını isteyin. Ya da bir oyun terapisi iyi gelecektir.

5 yasimdan 24 yasima kadar elim ağzımda dolaştım taa ki biri tırnaklarını yemesen ellerin çok güzel diyene kadar... yani annem de cok sey denedi ama kendi kendine oluyor. Ama bence siz pedagog desteği alabilirsiniz en azından henuz yeni baslamisken kesebilirsiniz belki.
Diyeceğim tek şey yapma diye kızmayın. Valla bi şey değişmiyor :) refleks olarak yapılan bir hareket bu.

X