Tiroid... Bilgileri....Paylaşım alanı

hipnoz iLe tedaviyi ben de duymuştum ve geneL oLarak iyi geLdiğini de duymuştum.
herşey strese bağLı evet,bunu önemsemiyoruz,amaan stres deyip geçiyoruz,kLasik bi sebep geLiyo çünkü ama düğüm burda zaten,günLük yaşamdaki sıkıntıLar,söyLeyemedikLerimiz,vs. hakLısın yani begonyacım a.s

Arkadaşım ben 10 yıl önce bu konuda 1 numara Taylan Kabalaka gittim prof.yalnız o zaman baya yaşlıydı.şuan çalışıyor mu bilmiyorum.bir daha gitmedim.ama konusunda süperdi.şu an adnan menderes endokrine devam ediyorum.bence iyice araştır
üniversitelerin uzmanlarını tercih etmelisin bence

çok sağol canım,Taylan Kabalak olarak googleda buldum.şu an egede görünüyor,süper,hem de prof.
immortalcım bak bu kişinin ismini de dikkate al egeye gittiğinde.onla nasıl görüşebilirsin bi bak bakalım.ben de bi kenara not edeyim ismini.

hipnoz iLe tedaviyi ben de duymuştum ve geneL oLarak iyi geLdiğini de duymuştum.
herşey strese bağLı evet,bunu önemsemiyoruz,amaan stres deyip geçiyoruz,kLasik bi sebep geLiyo çünkü ama düğüm burda zaten,günLük yaşamdaki sıkıntıLar,söyLeyemedikLerimiz,vs. hakLısın yani begonyacım a.s

evet melikecim dediğin çok doğru,soyut olan duyguların somut bir şekilde vücudumuza etki edebileceğini anlayamıyoruz sanırım,bu konuda cidden daha çok bilinçlenmemiz lazım.

benim kemiklerim çok ağrıyooo arkadaşlar....sizde de böyle oluyomu resmen yerlere yığılıyorum.böyle bazen devamlı hafif şiddette,bazende birden ani bir şekilde şiddetli olarak..sanki sırtıma tonlarca yük bindirmişler gibisenağlama.hiç halim olmuyo.Dr. hipo yapar dedi ama bukadarı aşırımı acaba?:1no2:

bayanlar;

Prof.Dr.Ahmet Maranki'nin Şifalı Bitkiler kitabında tiroidle ilgili yazdıklarını aşağıya yazdım.
eğer aklınıza takılan bir nokta olursa hocaya kendi sitesinden sormanız daha sağlıklı olur sanırım.

bir de bu aşağıdaki yazdıklarım dışında tv.de söyledikleri var;onlar da şöyle,

- önceki sayfada yazdığım dereotu kürü ile birlikte dereotunun yanında tere otu da yenecek.(tere ne kadar olacak sorucam.)

-her gece adaçayı ile gargara yapılacak ve içilecek.3 hafta yapılıp bir hafta ara verilecek.

-20 ya da 25 adet ceviz üstündeki perdeleri ile birlikte 1 litre suda 7 gün bekletilecek.sonra 20 gün boyunca sabah öğle akşam birer fincan içilecek,cevizinden yenecek.aç karnına uygulanacak.daha sonra bir hafta ara verilecek.

-ayrıca boğaza ceviz yağı sürülecek.( günde bir kez mi sürülecek sorucam )

Şifalı Bitkiler Kitabından ;

Tiroid

Tiroid bezlerinin normalden fazla ya da az çalışması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlık da kendi arasında ikiye ayrılır.Vücutta dolaşan tiroid hormonu kan seviyelerinin normalin üstünde değerlere ulaşmasına hipertiroid adı verilir.Tiroid hormonlarının vücutta yeterince olmamasına da hipotiroid adı verilir.Hormonların eksikliği ya da fazlalığı vücutta çok ciddi düzensizliklere neden olur.

Pratik Bitkisel Formüller

* 1 bardak kaynar suya,10 gr dövülmüş kereviz tohumu konulur.10 dakika bekletilip,günde 2-3 bardak içilir.

* lahana yaprakları sıkılır,elde edilen karışımdan günde 2-3 bardak içilir.taze ceviz fındıktan biraz büyük hale gelince 50-60 adet toplanır.tofuyla beraber bir kap içinde dolapta muhafaz edilir,günde 1 adedi yutulacak şekilde parçalanıp yutulur.

* ceviz perdelerinin 50 adedi bir hafta kapalı yerde bir litre suda tutularak her gün bir fincan içilir.

* meşe kabuğu sirke ile kaynatılır,suyuna bir bez batırılıp,guatrın üzerine sarılır.bu işleme 1 hafta devam edilir.

* kuzukulağı zeytinyağı ile ezilir.krem haline getirilip guatr üzerine sürülür.

* büyük çiçekli papatya,tavuk yağıyla iyice ezilir.lapa halinde guatrın üzerine sarılır.

* 1 bardak kaynar suya,4 gr taze veya kuru yaprak konulur,10 dakika bekletilip günde 3 bardak içilir.

Kainat Eczanesinden Hipotiroite Karşı Önerilen Bitkiler

Ceviz (juglans ):
ceviz çeşitli hastalıklara iyi gelen bir bitkidir.yapılan bir araştırma taze sıkılmış yeşil ceviz kabuğu suyunun,tiroksin seviyesini iki kat artırdığını ortaya çıkarmıştır.yeşil cevizi 20 dakika kadar kaynatıp içerseniz,tiroksini yüzde 30 oranında artırırsınız.
Ceviz yağı haricen boğaz bölgesine sürülür.3 ay devam edilir.

Sarı Kantaron ( hypericum perforatum ) :
sarı kantaron hipotiroide karşı çok etkili bir bitki değildir.ancak hipotiroidden kaynaklanan depresyona faydalıdır.
hamileyseniz sarı kantaron kullanmamanızı öneririz.

Turp ( raphanus sativus ) :
turpun içeriğindeki "raphanin" isimli bileşik,tiroit hormonu seviyesinin dengede kalmasını sağlar.

Oğul otu ( melisa officinalis ) :
melisa olarak bilinen oğul otu,tek bir kez enjekte edildikten sonra bile,kandaki hipofiz bezlerindeki tiroit uyarıcı hormon üretimi miktarını azalttığını göstermiştir.

Brokoli ( brassica oleracea ) :
brokoli,içeriğindeki tiroit bezini baskı altında tutarak,aşırı miktarlarda tiroit hormonu üretmesine engel olan "izotiyosiyanat" maddesi barındırır.

arkadaşlar yazmayı unuttum,

sarımsak da tiroide iyi geliyormuş

Maranki hoca,hem hipolar hem hiperler sarımsak yesin dedi.metabolizmayı dengede tutuyormuş.

ben zaten başka bi yerde okumuştum sarımsağın metabolizmayı hızlandırdığını.bu yüzden paso sarımsak yemiştim dengelensin diye.
bugün sonuçlarım çıktı,hepsi normale dönmüş,bunda sarımsağın da rolü var mı bilmiyorum :)

selam arkadaşım.bende uyuşma değil de kasılma çok oluyordu.
doktora danıştım b 12 eksikliği dedi.bilemiyorum senin dediğin de böyle bir şey mi.gece yarısı bacağımda çok şiddetli krampla uyanırdım.çok sinir bozucu birşey inan.benoxol B12 kullanmaya başladım.şimdi seyreldi.Ben de hipotroidi hastasıyım bu arada.levotron kullanıyorum günde 1.hoşçakal hihoyyyt

merhaba guzelyuz,
ben de bir dönem benoxol kullanmıştım sanırım. doktor destek olacağını düşünerek vermişti, ama bana pek de bir faydası olmamıştı açıkçası. bendeki el-kol uyuşmalarının stres kaynaklı olduğu zamanla ortaya çıktı. hayatımdaki o dönemi atlatınca o uyuşmalar da kalmadı. ama çok ender de olsa, çok büyük sıkıntı, üzüntü yaşadığımda yine elimdekileri düşürebiliyorum. neyse ki, artık yılda 1-2 defa oluyor en fazla. şimdi ise el-ayaklarda aşırı üşüme şikayetim var, ama o uyuşmaları yaşayan biri olarak, susup oturuyorum resmen. :eek: çok üşümeden dolayı uyuşma oluyor şimdi de arada kafamçokkarıştı ama ısınınca hemen geçiyor, eskiler gibi değil :1no2: sana da geçmiş olsun!

ben hep aç karnıma sabah yaptırdım...tsh aclık tokluk önemli değil diye biliyorum ...tokkende yaptırmıstım 1-2 kere...normalde sskdan aydalanıyorum ama 1 kere özelde yaptırmıstım test ...tsh,t3,t4, bide antikorlarıma bakmışlardı 35 lira tutmuştu...burç labarotuarında....

ben de hep sabah aç karnına yaptırıyordum, bakalım yarın yaptırabilirsem, öğreneceğim neyin nesi olduğunu :uhm:

b12 eksikliği de hipotiroid de uyuşma yapar.ikisini de yaşadım farklı zamanlarda.basit bir kan tahlili ile kontrol edilebilir b12.yorgun savaşçı ayrıca demir eksikliği de uyuşma yapıyor,bunun için ferritin düzeyini de kontrol ettirebilirsin.bunu da yaşadım,bende de yok yok :)))))))

o gün ilaç içilmeden gidilmesi şart.

ben şimdiye kadar hep ilaç almadan gittim, kan vermeye. birkaç defa sanırım bu topic'te ilacınızı alın diye okuduğum olmuştu. ama bunun yanıltıcı olacağını düşünüyorum. doktorumun amacı ilaçsız düzeyimin nasıl olduğunu görmek, o yüzden almadan gideceğim.

ah begooonya, sen de bendensin desene, yok yok kaydirigubbakcemile3 demir ve b12 düzeylerimde sorun yoktu da, işte sinir kat sayılarım çok yüksekti, sorun orada delikafadulden

benim kemiklerim çok ağrıyooo arkadaşlar....sizde de böyle oluyomu resmen yerlere yığılıyorum.böyle bazen devamlı hafif şiddette,bazende birden ani bir şekilde şiddetli olarak..sanki sırtıma tonlarca yük bindirmişler gibisenağlama.hiç halim olmuyo.Dr. hipo yapar dedi ama bukadarı aşırımı acaba?:1no2:

demek ki kimsenin benim gibi şikayeti yokmuş:sm_confused: bi cevap yazan olmadı:çok üzgünüm:

demek ki kimsenin benim gibi şikayeti yokmuş:sm_confused: bi cevap yazan olmadı:çok üzgünüm:

:teselli: olmaz olur mu, hem de ne ağrılar var ama benim omurgamda rahatsızlığım olduğundan hipotiroidden önce de yıllardır çektiğim ağrılarım var. ama genel yorgunluk hali hepimizin sorunu sanırım.

a.s. :enbuyukkk:

kızlar ben guatır hakkında fazla bısey bılmıyom benım tahlılımde 6,88 cıktı yuksekmı ayrıca hıpotrıoıtmı acaba ılac alıyorum ama dr sadece baslangıc dedı bılgılendırırmısınız.

kızlar ben guatır hakkında fazla bısey bılmıyom benım tahlılımde 6,88 cıktı yuksekmı ayrıca hıpotrıoıtmı acaba ılac alıyorum ama dr sadece baslangıc dedı bılgılendırırmısınız.

6,88 olan hangi testin sonucu? her tiroid hastası guatr olmuyor, yani annem ve ben değiliz. ama tahlilleri ve ilaç tedavisini aksatmamak gerekiyor.

tsh sonucu:6,88 dr guatır baslangıcı dedı ilacı 1 aydır ıcıyorum pazartesı tahlıl yaptıcgm bakalım dusecekmı tesekkurler.

tsh sonucu:6,88 dr guatır baslangıcı dedı ilacı 1 aydır ıcıyorum pazartesı tahlıl yaptıcgm bakalım dusecekmı tesekkurler.

tsh'nin normal değerini 2 civarı kabul ediyorlar sanırım günümüzde. normalin üzerinde olduğu için hipotiroidiniz var sizin de benim gibi. değerin altında olduğunda da hipertiroid oluyor.

bizimki yani hipo olan; tiroid bezinin yeterince çalışmaması oluyor. metabolizmamız yavaş oluyor. 2-3 yıldır ilaç tedavisi görüyorum ben de, normal değerlere düşebilirsem benim doktorum da ilacı kesip bir süre öyle deneyeceğini söyledi, ama önce normal sınırlara inmek gerekiyor :Saruboceq:

a_z 6,8 çok yüksek bir değer değil.benim ilk farkedildiğinde 8 civarıydı ve doktor oldukça olumlu yaklaşmıştı,değeri indiririz diye.her gün iki tablet içtim,bir kutu bittiğinde teşhisten sonraki ilk kontrolde tsh 2 civarında çıktı.normal aralığa indi yani.

o yüzden kafanda çok büyütme.büyütürsen hastalığını da olumsuz etkilersin,sakınnnn.

ama anlamadığım bişey var,guatrı tiroid bezinin büyümesi olarak okumuştum.ultrasonda baktı da mı söyledi guatr başlangıcı diye ?
çünkü aslında doğru ifade hipotiroid başlangıcı olmalı eğer tiroidlere ultrasonda bakmadıysa,bir büyüme görmediyse.
yani guatr ve hipotiroid farklı öyle değil mi bilen arkadaşlar ? yani ben böyle biliyorum.

o yüzden sen ondan,önce bi emin ol.

yorgunsavaşçı senin tsh kaçtı peki,yanlış anlamadıysam iki yıldır tsh hiç düşmedi öyle mi ?

begoonya, şimdi bakıyorum kk'da yazmıştım daha önce, ama hatırladığım kadarıyla, ilk ilaç kullandığımda düşme oldu ama 2 ye değil. ben günde bir tablet 50 mg kullanıyordum, sonra endokrinlog'u bulamadık. biliyorsun her yerde bu bölüm yok. doktorun izini bulana kadar aylarca ilaç kullanmadım ya değiştiyse bir eşyler diye. o arada yine çıkmıştı. sonra düzenli gidince yine düştü. ay benim bile kafam karıştı şimdi.

ama son gittiğimde, sadece tsh tahlili yaptırıp gelin demişti. bir de haşimato var zaten hpotiroidin neden olduğu bir durum ama farklı bir tahlille ortaya çıkmıştı o.

haşimato konusunda buldum benim karışık durumumu:
Benim tsh değerim, bir rahatsızlığımı araştırmak için ilk ölçüldüğünde 4,6 çıkmıştı ve dr da bunu normal değerlerde olduğunu söylemişti.

Ardından şeker düşmesi sorunuyla bir endkorin uzmanına başvurdum, ilk ölçümden 1 yıl sonra ve o sefer 7,2 çıktı. İlaç kullanmaya başladığımda (ancak bir de şeker düzenleyici ilaçlarım vardı) birkaç kilo vermiştim başta. Sonrasında aylar geçince ve endokrin uzmanı bulamayınca kestim kendiliğimden.

Ve 9 ay sonra (6 ayı ilaçlı sonrası ilaçsız) 6,4 gibi bir şey çıktı tsh değerim. Tekrar aynı ilaca devam edeceğim. yaklaşık bir aydır kullanıyorum ve 1,5 kg verdim ancak ilaç yüzünden mi üzüntüler yüzünden mi bilemiyorum şu anda

Bir televizyon programında ben de aynı şeyi duydum bir uzmandan. Her ne kadar üst sınır 4,5 gibi gösterilse de artık modern tıpta, yapılan araştırmalarla tsh'nin 2 düzeyinde olmasının ideal olduğunu söylemişti.

Son düzenleme:
hmmm anladım canım,ilaca ara verdiğin için yükseldi yani hmmm,o zaman ilaca devam diyosun.

ya bu ilaçları hiç bırakma olasılığımız yok mu acaba yaaa,bana da doktor ilaçlara devam dedi bakalım nasıl olcak,ben de bi kere ilaçsız denemek istiyorum nolcak diye riskli mi acaba valla merak ediyom ama danışcam doktora da :)))

bi de bişey sorcam,haşimato mu hipotiroid yapar yoksa hipotiroid mi haşimato yapar
bu da tekerleme gibi oldu :)

immortalcım,konuya abone olduğum halde bana yeni mesaj bilgisi mail olarak gelmedi,bu nedenle biraz gecikmeli cevap yazıyorum canım.

teyzemin de tavsiye ettiği kürle ilgili bilgiyi aşağıya kopyalıyorum.

bu kürün tarifi İbrahim Saraçoğlu'na ait olarak geçiyor hep ama başka uzmanların da tavsiye ettiğini okudum,duydum.

Ayrıca prof.dr. Ahmet Maranki de tiroid için bu kürün faydalı olduğunu söyledi tv.de.hiç boşuna ameliyat olmayın diyor.O bir de dereotunu yerken yanında şu acı tere otu var ya onu da yiyin dedi.ama tereotunun miktarı nasıl olmalı bilmiyorum,onu söylemedi.
dereotu bir çorba kaşığı olduğuna göre tereotu da bir iki dal olabilir belki.onların boyları kısa diye biliyorum.ama ne kadar olmalı diye maranki hocaya sorucam sitesinden.

Ayrıca Maranki'nin şifalı bitkiler kitabını aldım,ordaki tiroid için olan tarifleri yazıcam birazdan.

veee bugün test donuçlarını aldım,doktorla görüştüm,bütün değerlerim normale inmiş,doktor süper dedi,çok mutluuuuuyyyyyuuuuuuum :))))

DEREOTU KÜRÜ ;

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sağlıkiçin bitkisel kürlerini bizlerle paylaşmaya devam ediyor.Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 'nun Tiroid (hipotiroid ya da hipertiroid) şikayetlerine karşı önerdiği destekleyici bitki "dereotu" kürüdür .
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Bu kürün özellikle nodüller için de etkili olduğunu söylüyor. Bu kürü ayrıca bitkisel olarak da yardımcı ve destekleyici kür kullanabilirsiniz.

Hipotiroid (Tiroidin yavaş çalışması) ya da Hipertiroid (Tiroidin hızlı çalışması) durumunda, dereotu kürü uygulanacaktır. Tiroid glandının her iki durumunda da kürün uygulanış tarzı aynıdır.

Dereotu kürünün uygulanışı: Sabah, öğle ve akşam aç karnına, öğünlerden 15 dakika önce 1 yemekkaşığı dolusu taze yeşil dereotu bir kaç kere çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulacaktır. Bu küre hiç ara verilmeden 3 ay devam edilir.

Kürün ikinci ayından sonra tiroid hormonlarınızı zaman zaman kontrol ettirin, çünkü kullandığınız ilacın miktarını azaltmanız gerekebilir. İlaç azaltımını doktorunuza danışmadan kesinlikle kendi kendinize karar vermeyin.
Tiroid nodüllerinin küçülmesinde ya da ilerlemesinde de bu kür oldukça etkilidir. Bu kür sayesinde çok sayıda hasta, ilaç alımından kurtulmuştur .Var olan nodülleri de yok olmuştur. Gerekirse dereotu kürüne daha uzun zaman devam edilebilir.
Bu konuda 5 ay sonra ilaçlarını bırakan hastaların oranı yüzde 90’dır.

Canım nasılsın?öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.ben geçen hafta doktoruma gidemedim kısmetse bu pazartesi gidicem.bu arada araştırma yaptım ve balıkesirde akademi die özel bir laboratuvar varmış ptesi doktoruma gittiğimde hemen sevk ettiricem ve nodüllerim için sintigrafi çektiricem.1haftadır ilacımı kullanmıyorum kullanmamam gerekiyormuş zaten sintigrafi için.doktoruma konuşmadan ptesine gün aldım laboratuvardan.umarım sevk eder:)eğer sevk etmezse 170tlmiş fiyatı(ilgilenenlere)

İlacı kullanmaya başladıktan 1.5ay sonra değerim 12.7 den 1.11 düşmüştü ama sonuçları doktorum henüz görmedi.şimdi 1 haftadır ilacımı içmiyorum sonucu merak ediyorum.bu arada antikorlarım çok yüksekti onun tahlili burada olmuyor ptesi yaptırıcam acaba haşimatomuyum.doktoruma soracağım çok şey olacak:)bu arada doktorumdan memnun kalmazsam egedeki doktoru düşüneceğim.

Bu arada brokoli ve turp yememiz gerektiğini okumuştum internetten.bugün eczaneye gittim selenyumla ilgili broşür aldım.selenyum tabletleri de bizlere ii geliyormuş.bu konuyu da sorucam doktoruma almam da sakınca var mı diye.

Bende çok hassas bir yapıya sahibim yazdıklarınızı okudumda başkaları üzülmesin darılmasın die şu zamana kadar kendimi yıprattım ama kimse için değmez.psikolojik tedavi görüyorum ve çok rahatladım.sinirlerimiz çok zayıf bu rahatsızlıktan dolayı sende git canım mutlaka..

Az kalsın unutuyordum senin sonuçlarına çok sevindim canım:))))))):teytey: darısı benim başıma inşallah

Bende yorgunluk hissediyorum sanki çok iş yapıyormuşum gibi herkeste aynı problem var mı?

hmmm anladım canım,ilaca ara verdiğin için yükseldi yani hmmm,o zaman ilaca devam diyosun.

ya bu ilaçları hiç bırakma olasılığımız yok mu acaba yaaa,bana da doktor ilaçlara devam dedi bakalım nasıl olcak,ben de bi kere ilaçsız denemek istiyorum nolcak diye riskli mi acaba valla merak ediyom ama danışcam doktora da :)))

bi de bişey sorcam,haşimato mu hipotiroid yapar yoksa hipotiroid mi haşimato yapar
bu da tekerleme gibi oldu :)

bgooonyacım, hatırladığım kadarıyla; hipotiroid zaten tiroid bezinin yeterince çalışmaması demek oluyor ve doktorumun dediğine göre tiroid bezinin yeterince çalışmaması yani hipotiroid haşimato rahatsızlığına da neden olabiliyormuş.

ayrıca, ben de birçok sitede okuduğum ve de etraftan duyduğum gibi ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda olduğumu düşünüyordum. doktoruma sorduğumda "saçma" dedi. insan vücudunun ne zaman, ne yapacağı, hangi tedaviye nasıl cevap vereceğini kim garanti edebiliyor ki, demişti.

doktorum da beni düzenli takip edip, normal seviyeye inerse, yarım tablete ya da bir süre ilaçsız deneyip bakmak istiyor. ama doktor kontrolü dışında hareket etmemeliyiz. :1no2:

:teselli: olmaz olur mu, hem de ne ağrılar var ama benim omurgamda rahatsızlığım olduğundan hipotiroidden önce de yıllardır çektiğim ağrılarım var. ama genel yorgunluk hali hepimizin sorunu sanırım.

a.s. :enbuyukkk:

evet canımm....evet bu yorgunluk çok kötü:kızgın:Rabbim hepimize şifalar versin inşaallah:Saruboceq:a.s.

merhaba kızlar ben dun dr gıttım tsh tahlıl yaptırdım 3,61 dusmus oncekı tahlıl sonucum 6,88 di.ınsallah tedavılerın sonucunu alırız.

X