Tiroid... Bilgileri....Paylaşım alanı

kızlar dün kontrolüm vardı balıkesire gittim.doktoruma kan tahlillerimi gösterdim ilaca aynen devam.günde 1tane ve haziran ayında da kontrolüm var.sintigrafi için beni sevk edermisiniz dedim.o da senin nodüllerin 8mm 1cm altındaki nodüllere önermiyorum dedi.sonuçta vücuda radyo aktif madda giriyor ve dokuz ayda vücuttan atılıyor bu süre içerisinde hamile kalırsan bebeğin sakat olur dedi istersen çektir dedi.bende siz ne önermediğiniz için istemiyorum dedim.

haziranda kontolüm var gelmeden önce ultrason ve kan tahlili yaptır dedi.
begonyacım bu arada haşimato hipotroidmişim.sanırım antükorlarım yüksek olduğu için haşimato oldum.bu arada doktoruma sordum balık ömürboyu yemeyeceğiz biz bu omegayı nereden alacğız dedim o da fındık yağında var dedi.bende fındık yemeğe başladım.

doktorumdan çıkışta dietisyenede uğradım.dikkat etmem gereken şeyler var mı die.gerçi kilo problemim yok çok şükür hatta 10kilo eksiğim var:)ama yinede dikkat etmem gerekiyor.günde 7öğün az ve sık yiyin dedi.ne kadar sık ve az yerseniiz metabolizmanız daha çok çalışır dedi.bir de örnek verdi bir portakalı 1öğünde yemek var bir de dilim dilim ara ara yemek var dedi.
:nazar::nazar::nazar::nazar:

canımcım geçmiş olsun acaba antikorların kaçtı? benim anti-tpo 324.1 acaba haşimatomuyum bende bilmiyorum,bende haftaya gidicem kontrole 2 ay oldu yarım ilaç alıyorum hergün.ama doktor bana balık vs...yememe gibi bişiy demedi kafam karıştı iyicekafamçokkarıştı ne güzel 10 kg.eksiğin var,benim ise aynı kg. vermem lazımsenağlama a.s.

merhaba arkadaşlar, bende bir çok doktora gittim sizlerle benzer şikayetlerim olduğu için. hepside kan sayımı yapıp, vitamin ilacı yazıp göndediler. tahmin ettiğiniz gibi düzelme bir yana git gide kendimi daha kötü hissetmeye başladım. en sonunda kendi hastalığımı kendim araştırayım dedim internetten, ve hipotroid olduğunu düşünüyorum. şimdi ise bir endokrinoloji doktoruna gidip tahlil yaptırmak istiyorum. ancak ssk veya başka bir sağlık güvencem olmadığı için çekincedeyim. daha önce sorulduysa özür dilerim ama t3,t4 ve tsh ölçtürmek hipotroid tanısı için yeterlimi? birde üniversite veya özel labaratuarda bu 3 tahlili yaptırmak ssk olmadan ne kadar tutuyor? bilip hazırlıklı gitmek istiyorum. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, çünkü artan şikayetlerimden dolayı boş mezar bulsam girip yatacağım neredeyse, kendimi o kadar yorgun ve hasta hissediyorum...mirmirmirmir

merhaba arkadaşlar, bende bir çok doktora gittim sizlerle benzer şikayetlerim olduğu için. hepside kan sayımı yapıp, vitamin ilacı yazıp göndediler. tahmin ettiğiniz gibi düzelme bir yana git gide kendimi daha kötü hissetmeye başladım. en sonunda kendi hastalığımı kendim araştırayım dedim internetten, ve hipotroid olduğunu düşünüyorum. şimdi ise bir endokrinoloji doktoruna gidip tahlil yaptırmak istiyorum. ancak ssk veya başka bir sağlık güvencem olmadığı için çekincedeyim. daha önce sorulduysa özür dilerim ama t3,t4 ve tsh ölçtürmek hipotroid tanısı için yeterlimi? birde üniversite veya özel labaratuarda bu 3 tahlili yaptırmak ssk olmadan ne kadar tutuyor? bilip hazırlıklı gitmek istiyorum. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, çünkü artan şikayetlerimden dolayı boş mezar bulsam girip yatacağım neredeyse, kendimi o kadar yorgun ve hasta hissediyorum...mirmirmirmir

ben geçen hafta fiyat sormuştum, ancak sadece tsh yaptıracağım için diğerlerini bilemiyorum. bir özel sağlık merkezinde 30, kızılay'da 20 liraydı sadece tsh tahlili.

canımcım geçmiş olsun acaba antikorların kaçtı? benim anti-tpo 324.1 acaba haşimatomuyum bende bilmiyorum,bende haftaya gidicem kontrole 2 ay oldu yarım ilaç alıyorum hergün.ama doktor bana balık vs...yememe gibi bişiy demedi kafam karıştı iyicekafamçokkarıştı ne güzel 10 kg.eksiğin var,benim ise aynı kg. vermem lazımsenağlama a.s.

canım benim anti tpo 854 idi diğer değerde yüksekti.geçmiş olsun...

immortalcım çok geçmiş olsun canım.
ben de iyiyim çok şükür,ilaçları kullanmaya devam ediyorum
değerlerin normal aralığa inmesinin hafifliğini,rahatlığını yaşıyorum şu aralar sanırım,bu nedenle endokrin uzmanına gitme planım biraz yavaşladı.

canım anladığım kadarıyla nodüller ameliyatlık değil doktorunun söylediğine göre.
doktorunu dinlemekle en iyisini yapıyosun zaten de bişey söylücem,nodüllerin büyümesini beklemektense ki beklersen zaten büyüyecektir,bunun için küçülmesi amacıyla bişeyler yapsan nasıl olur diye düşünüyorum.nasılsa taa haziranda gideceksin,bu süreçte ameliyat da olmayacaksın zaten.ilaç dışında mesela ceviz suyu ve ceviz yağını denesen,faydası olduğu söyleniyor.
ki selenyum demişsin,hatırladığım kadarıyla yanlış olmasın cevizde de selenyum var diye hatırlıyorum.yani mutlakaki bir dayanağı olsa gerek.hazirana kadar işe yaramazsa bırakırsın.

böylece hazirana kadar olan vaktini de nodüllleri küçültmeye adarsın,büyümesini hiç bekleme canım yaaa yoksa gerçekten büyür yaaa,valla beynimizle idare ediyoruz bi yerde vücudumuzu.

sen bunu bi düşün :)))

ayrıca doktora sordun mu selenytum tabletini,kullanabilirsin dedi mi ?

immortalcım çok geçmiş olsun canım.
ben de iyiyim çok şükür,ilaçları kullanmaya devam ediyorum
değerlerin normal aralığa inmesinin hafifliğini,rahatlığını yaşıyorum şu aralar sanırım,bu nedenle endokrin uzmanına gitme planım biraz yavaşladı.

canım anladığım kadarıyla nodüller ameliyatlık değil doktorunun söylediğine göre.
doktorunu dinlemekle en iyisini yapıyosun zaten de bişey söylücem,nodüllerin büyümesini beklemektense ki beklersen zaten büyüyecektir,bunun için küçülmesi amacıyla bişeyler yapsan nasıl olur diye düşünüyorum.nasılsa taa haziranda gideceksin,bu süreçte ameliyat da olmayacaksın zaten.ilaç dışında mesela ceviz suyu ve ceviz yağını denesen,faydası olduğu söyleniyor.
ki selenyum demişsin,hatırladığım kadarıyla yanlış olmasın cevizde de selenyum var diye hatırlıyorum.yani mutlakaki bir dayanağı olsa gerek.hazirana kadar işe yaramazsa bırakırsın.

böylece hazirana kadar olan vaktini de nodüllleri küçültmeye adarsın,büyümesini hiç bekleme canım yaaa yoksa gerçekten büyür yaaa,valla beynimizle idare ediyoruz bi yerde vücudumuzu.

sen bunu bi düşün :)))

ayrıca doktora sordun mu selenytum tabletini,kullanabilirsin dedi mi ?

haklısın canım bende küçütmeye karar verdim zaten.onun için dereotu kürüne başladım.selenyum tableti almana gerek yok dedi doktorum.balıktan alamadığım omegayı fındık yağından alabilirmişim.bende fındık yiyiyorum.cevize de başlayacağım bu aralar.birde geçen hafta kayınpederimi kaybettik onun üzüntüsü içindeyim.eminim ki şuan değerlerim çok kötüdür.

moral gerçekten çok önemli.bakalım hazirana kadar neler olacak.canım bu arada bu konuyla ilgili şeyler duyarsan ve paylaşırsan çok sevinirim.bir de doktorun sana söyledimi neler yememen gerektiğini?bu arada salçalar var ya ev yapımı onlarda iyotlu tuzla yapılıyormuş yemeyin dedi diyetisyenim.iyotsuz tula yapılırsa sorun yok.kib canımyerimseniben

Canım başınız sağolsun,Allah rahmet eylesin.üzülme demek çok zor.

çok iyi bir karar vermişsin canım.hazirana kadar en azından dener ve sonuca göre bir yol çizersin.

doktor bana herhangi bir diyet vermedi.sadece tsh ve t4 bozuk,diğerleri normal olduğu için mi yoksa bir dahiliye doktoru olarak bu konuda uzman olmadığı için mi bilmiyorum sorduğumuz halde gerek yok dedi.herhangi bir diyet yapmadığım halde şu an normal değerlere indi ama gene de dediğim doktora gidip detaylarıyla öğrenicem.öğrenince paylaşırım mutlaka.

ayrıca cevizin de önemli bir omega 3 kaynağı olduğunu duymuştum.keten tohumunda da omega 3 varmış canım.

kızlar merhaba hepinize geçmiş olsun öncelikle....
artık bebek düşündüğümüz için dra gittik ve malesef tsh hormonum çok yüksek çıktı. hatta dr tahliller ile benim anlattıklarıma göre bende hiçbir belirtinin olmadığını gördüğü için tekrar test yaptırdı. adetin üçüncü günü yaptığım testlerde tsh ım 14.52 çıkmıştı. bugün kü sonuçlarda 10.20 çıktı. hala yüksek yani.
ft3 4.70
ft4 13.40
anti-tpo 19.00 çıktı. bu değerlerin hepsi referans değer aralıklarında. sadece tsh normal değerin (0.30-4.00) çok üstünde. bu değerlere bakarak bende hipotiroid olduğu söylenebilir mi?
bende hiçbir belirtisi de yok. tam bebek isterken baya süpriz oldu bu sonuç bana:KK43:(((

kızlar merhaba hepinize geçmiş olsun öncelikle....
artık bebek düşündüğümüz için dra gittik ve malesef tsh hormonum çok yüksek çıktı. hatta dr tahliller ile benim anlattıklarıma göre bende hiçbir belirtinin olmadığını gördüğü için tekrar test yaptırdı. adetin üçüncü günü yaptığım testlerde tsh ım 14.52 çıkmıştı. bugün kü sonuçlarda 10.20 çıktı. hala yüksek yani.
ft3 4.70
ft4 13.40
anti-tpo 19.00 çıktı. bu değerlerin hepsi referans değer aralıklarında. sadece tsh normal değerin (0.30-4.00) çok üstünde. bu değerlere bakarak bende hipotiroid olduğu söylenebilir mi?
bende hiçbir belirtisi de yok. tam bebek isterken baya süpriz oldu bu sonuç bana:KK43:(((

Canım öncelikle geçmiş olsun.sen endokronoloji doktoruna gittin mi?hangi doktorun istedi bu testleri.benimde sadece tsh ım yüksekti t3 ve t4 normaldi.ayrıca anti tpo 854 idi bana konulan teşhis haşimato hipotroid.benim tsh 12.7 idi.birbuçuk ayda 1.11düştü ilaç kullanıyorum ve yediklerime dikkat ediyorum.anlattıklarına göre hipotroid gibisin ama en iyisini doktor bilir.korkma doktorun dediklerini çok iyi yap.ilaç verirse sabah aç karnına aynı satte al sakın ihmal etme.belki hastalığın ilk aşamasındadır o yüzden belirtiler olmayabilir.dediğim gibi en yakın zamananda endokrin uzmanına git.

bu arada moralini sakın bozma çaresi olan birşey.erken fark etmen güzel.bebeğinizde olur inşallah en kısa zamanda güçlü ol...

Canım öncelikle geçmiş olsun.sen endokronoloji doktoruna gittin mi?hangi doktorun istedi bu testleri.benimde sadece tsh ım yüksekti t3 ve t4 normaldi.ayrıca anti tpo 854 idi bana konulan teşhis haşimato hipotroid.benim tsh 12.7 idi.birbuçuk ayda 1.11düştü ilaç kullanıyorum ve yediklerime dikkat ediyorum.anlattıklarına göre hipotroid gibisin ama en iyisini doktor bilir.korkma doktorun dediklerini çok iyi yap.ilaç verirse sabah aç karnına aynı satte al sakın ihmal etme.belki hastalığın ilk aşamasındadır o yüzden belirtiler olmayabilir.dediğim gibi en yakın zamananda endokrin uzmanına git.

bu arada moralini sakın bozma çaresi olan birşey.erken fark etmen güzel.bebeğinizde olur inşallah en kısa zamanda güçlü ol...

canım yorumun için saol.
canım ben kadın doğumcuya gitmiştim bebek düşündüğüm için. o yaptırdı testleri bana. sonuçları dün aldım. henüz kadın doğumcu ile de görüşmedim. prolaktinde yüksek sayılır.iyi bir endokronog arıyorum. ankaradaym seçenek çok ama en iyisi kim bilemiyorum.:uhm::uhm:
açıkcası moralim çok bozuk iyi olması gerektiğini biliyorum ama kendime laf dinletemiyorum. yiyeceklerime dikkat ediyorum demişsin. ne yiyip ne yememek gerekiyorCADIARZUCADIARZU.

canım yorumun için saol.
canım ben kadın doğumcuya gitmiştim bebek düşündüğüm için. o yaptırdı testleri bana. sonuçları dün aldım. henüz kadın doğumcu ile de görüşmedim. prolaktinde yüksek sayılır.iyi bir endokronog arıyorum. ankaradaym seçenek çok ama en iyisi kim bilemiyorum.:uhm::uhm:
açıkcası moralim çok bozuk iyi olması gerektiğini biliyorum ama kendime laf dinletemiyorum. yiyeceklerime dikkat ediyorum demişsin. ne yiyip ne yememek gerekiyorCADIARZUCADIARZU.

canım ben bunlara dikkat ediyorum haşimato hipotroid olduğum için.bence sen vakit kaybetmeden git endok. uzmanına eğer sanada hipotroid teşhisi konursa bu yiyeceklere dikkat edersin.

iyotlu tuz
deniz mahsülleri
koyu çay,kahve
salam,sosis,sucuk v.b
hazır gıdalar,dondurulmuş gıdalar
turşu
lahana,brokoli,karnıbahar,turp
çerezler
kına,saç boyası,tentürdiyot,iyot içeren öksürük şurupları

bol bol baklagil,tuzsuz ekmek yedim.yemeklerin içine az iyotsuz tuz kattım.aslında en sağlıklı tuz kaya tuzuymuş.ceviz ve tuzsuz fındıkta yiyiyorum.

bu arada stresten uzak kalmamız gerekiyormuş(biraz zor şu zamanda).:eek:

Herkeze Mrblarrr;

Bende yıllardır multiodüler guatrı olan bir hastayım kan tahlillerim ormal amaçok sayıda troid nodülüm var ama 2 gün önce yaptırdığım tahlilde dr. istediği ve ilk kez yaptırdığım bu güne kadar hiç bilmediğim KALSıTONıN değerim 9.1 çıktı bu oran sınıra yakınmış dr. ailemde troid kanseri olan varmı diye sordu ama yok hiç olmadı meğer bunun yükselmesi kanser şüphesi oğururmuş ama benim nodüllerim normal gözüküyormuş ultrasonda ama min olmak için damardan bir iğn ile bi tetkik varmış onu yptırmamı istedi ama çok korkuyorum 2 gündür çok ama çok üzgünüm ya kötüyse diyorum sürekli araştırıyorum.Hiç bu KALSıTONıN i ölçtüren varmı arkadaşlar bana biraz bilgi verirmisiniz yada nasıl düşürülür acaba....

ekin...mısra... geçmiş olsun arkadaşlar.geçmiş sayfaları mutlaka okumanızı tavsiye ederim.arkadaşlar güzel paylaşımlarda bulunmuşlar,bir çok bilgi var.

immortalın da dediği gibi stres yasak ama heleki bu ülkede nasıl olur bilmiyorum,yaa dert tasa olmasın ben bi akşam haberlerini izledim mi bile kopuyorum.hele bi ara düzenli olarak her akşam haberlerinde sürekli ağlıyodum :) eşim de ben ağlıyom diye ağlıyodu :) bazı haberler nerdeyse yer etti hala unutamıyorum,aklıma geldikçe mahvoluyorum.
baktım noluyo yaa dedim,artık uzun süredir haber izlemiyorum arkadaşlar yaa :) ki gündemi takip etmeyi çok severim.bunun çözümü bu değildir belki ama en azından o an yaşayacağım duygusal fırtınadan uzak kalmış oluyorum.

bi de arkadaşlar başka bi başlıkta okudum belki bilmeyen vardır diye yazıyorum,çok önemli bir bilgi bence,genel sağlıkla ilgili,kaktüs çiçeği evdeki radyasyonu topluyormuş bilginiz olsun.

ımmortalcım madem balık ve saydığın diğer besinler yasak,şöyle bi araştırdım da omegalı başka bir çok besin varmış arkadaşım,hiç üzülmeye gerek yok.ayrıca hamilelikte de omegalı ürünler alınamıyorsa ya da yeteri kadar alınamıyorsa omega3 tabletleri varmış canım.doktor dozunu ona göre ayarlıyormuş.

valla nerde okuduysam balık dışında en çok omega 3;ceviz,semizotu ve keten tohumunda varmış.
keten tohumunu yuğurtla karıştırıp yiyolar diye biliyorum,zayıflama bölümünde öyle yazanlar vardı :)
yazın semizotu çok bol zaten,hele çiğden yoğurtla karıştırıp üstüne yağ gezdirdin mi enfes oluyor :)

Omega-3 yağ asitleri hangi besinlerde bulunuyor? (içinden doktorunuzun yasakladıklarını çıkarın gene baya bişey kalıyo geriye ama tabi doktorunuzun ne söylediği önemli,belki test sonuçlarına göre diyete gerek de görmeyebilir.besinleri tek tek sormakta fayda var :) mesela dahiliyeci bana diyet vermedi ama ben elimde listeyle endokrinciye gidicem )

ceviz
badem
soya filizi
kuru fasulye
soya fasulyesi
soya fasulyesi yağı
nohut
mısır
mısır unu
keten tohumu
keten tohumu yağı
tatlı patates
marul
lahana
brokoli
yeşil yapraklı sebzeler
az miktarda yumurtada
kanola yağı
balkabağı çekirdeği
kenevir tohumu yağı
semizotu

Haftada iki kez balık yemek ve yine günde iki adet ceviz ve haftada iki porsiyon ıspanak, semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden tüketmek ihtiyacı karşılamak için tümüyle yeterlidir. (balıktan kalan açığı diğerleriyle kapatırız olur biter )

Omega-3, nelerde var?
Türkiye'de ucuz ve kolay elde edilebilmesi açısından bir şans olarak görülen semizotundaki Omega- 3'ün düzenli tüketilmesi çarpıcı bir biçimde kandaki kolesterolü normal seviyede tutuyor. Ayrıca kanı incelterek pıhtılaşmayı engelliyor. Omega-3; kalp krizi riskini azaltıyor. Badem ve fındık da bu maddeyi içeren yararlı besinlerden.

Nelerde bulunur
Omega-3 için en iyi kaynak keten tohumudur. Balık yağları ise okyanuslardaki kirlilikten dolayı bozulmuştur. Omega-6 için ise tohum ve kabuklu yemiş, badem, susam, ayçekirdeği iyi birer kaynaktır. Her iki yağ asidi de kenevir tohumu, cevizler ve kabak çekirdeğinde bulunur. Ayrıca bu sağlıklı yağları tek bir şişede birleştirerek Omega 3-6-9 karışımını hazırlayan Udo’s Oil markası da son derece faydalı bir yağ alternatifidir. Pişirmeden ve ısıtmadan yemeklerinizin, mezelerinizin ve salatalarınızın üzerine gezdirerek kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Sağlıklı yağlar
Besinlerde bulunan sağlıklı yağların yüzdesini bilerek tüketmek, vücudunuz için sağlıklı olacaktır.

Sağlıklı beslenmek için omega3, omega 6 ve tekli doymamış yağların eşit miktarda tüketilmesi gerekiyor. Örneğin yalnızca omega 3 ağırlıklı beslenmenin de zararlı olacağını vurguluyor uzmanlar.

Zeytinyağı Doymuş yağ: 15 Tekli doymamış yağ:74 Omega 3: 1 Omega 6 : 10

Kolza yağı Doymuş yağ:13 Tekli doymamış yağ:54 Omega 3:10 Omega 6 :21

Avocado Doymuş yağ: 10 Tekli doymamış yağ:80 Omega 3: 1 Omega 6 :9

Zeytin Doymuş yağ:13 Tekli doymamış yağ:78 Omega 3: 2 Omega 6 :7

Amerikan fıstığı Doymuş yağ: 15 Tekli doymamış yağ:83 Omega 3: - Omega 6 :2

Antep fıstığı Doymuş yağ:14 Tekli doymamış yağ:72 Omega 3:1 Omega 6 :13

Ceviz Doymuş yağ:11 Tekli doymamış yağ: 18 Omega 3:13 Omega 6 :58

Badem Doymuş yağ:8 Tekli doymamış yağ:72 Omega 3:1 Omega 6 :19

Fındık Doymuş yağ:15 Tekli doymamış yağ:51 Omega 3:2 Omega 6 :32

Keten tohumu Doymuş yağ:15 Tekli doymamış yağ:18 Omega 3:53 Omega 6 :14

Buğday tanesi Doymuş yağ:22 Tekli doymamış yağ:15 Omega 3:4 Omega 6 :60

Mısırözü yağı Doymuş yağ:16 Tekli doymamış yağ: 22 Omega 3:5 Omega 6 :57

Ayçekirdeği Doymuş yağ:11 Tekli doymamış yağ: 29 Omega 3:60 Omega 6 :-

Üzüm çekirdeği Doymuş yağ: 10 Tekli doymamış yağ: 19 Omega 3:1 Omega 6 :70

Son düzenleme:
canım paylaşımlarını bekliyoruz.. çok teşekkürler..

en sonunda tek tek yazdım :))))

kızlar bu tabloyu milliyet gazetesinin bir haberinde buldum.Dikkatimi çeken bir kaç nokta oldu açıkçası,mesela sardunya balığındaki omega 3 40 (tabloya balıkları eklemedim gerek yok diye ) ama keten tohumundaki omega 3 53.eee o zaman balık da balık diye tutturuluyo da keten tohumu niye denmiyor :) ondaki değer daha fazla görünüyor.acaba vücudun omegayı besinden çekmesi besine göre değişiyor mu,o yüzden mi acaba.bilen var mı,yoksa bir doktora soralım bizim için önemli.emilimle ilgili bir konu olabilir.

mesela atıyorum şu an besin adı aklıma gelmiyor,yeşil yapraklı bir sebzede etten daha fazla demir olmasına rağmen vücut sebzedeki değil de etteki demiri daha iyi alıyor.bunun gibi bişey mi acaba.

hmmmm hemen öğrenmeliyiz ona göre yeriz içeriz yani öyle rastgele beslenmeyiz delikafadulden

BEGONYACIMM canım paylaşımların ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim..
geçmiş sayfaları ara sıra okumaya çalışıyorum tabi hepsini malesef okuyamıyorum.

Kızlar merhabalar !!! Hepinize geçmiş olsun. Kısaca benim hikayem de şudur: Çekap sonucu solda ameliatlık bir nodülüm olduğunu öğrendim. Ameliyat sırasında yapılan biyopsi sonuçları iyi çıktı fakat Haşimato hastası olduğum anlaşıldı.4.02ta ameliyat olmuştum, bir ay sonra tahlillerle kontrole gittiğimde sonuçlarım iyidi (Tsh - 1,05 idi ). Bende ilaç alıyorum 100lük Euteroks aç karnına her sabah. Beni ameliyat eden doktor dedi ki 2-3 ay daha bu dozda devam et, sonra tahlillerini yaptırıp bundan sonraki tedavin için bir endokrinoloji uzmanına başvur . Diğeceğim kızlar benim de yardımınıza ihtiyacım var. Bana doktor tavsiyesinde bulunabilir misiniz, ücret konusunda da bilgi verebilir misiniz. İstanbulda oturuyorum, Avrupa yakasında. Ve de şu yorgunluk yok mu kızlar......elimi kaldıracak gücüm yok sanki benneyaptımki.

X