Toki hakkında bilgisi olanlar ??

Merhaba hanımlar. Yeni TOKİ konutları açıklandı. Benim memleketimde o listede var. Dul kadınlara öncelik varmış yeni öğrendim. Bende başvuru yapmayı düşünüyorum. Fakat bazı şeyler aklıma takıldı.
1. Ödeme yaparken her yılın Ocak ve Temmuz da memur maaşı artma oranında ödeyeceğimiz taksitlerde artacakmış. Mesela bu ay %41 arttı maaşımız o zaman ödeyeceğimiz miktarda %41 mi artacak yani ?
2. Ben kadrolu öğretmenim. Sizler tavsiye eder misiniz başvuru yapmamı? Çünkü en az 10 yıl ödenecek o kredi ve 10 yıl içinde satmam mümkün değil. Ayrıca denildiği gibi her maaş zammı kadar artış olacaksa baya maliyetli olur günün sonunda. Enflasyon farkı malum. Eskiden %3 veya 4 artıyordu maaşlar o yüzden çok dokunmazdı krediye gelen zam. Ama şimdi gözle görülür fark olur. Boşandım ve şimdilik sadece kendim için yaşıyorum hayatımda kimse yok. Fakat ileride ne olur bilemem. Yani biraz daha zaman geçtikten sonra her şeyiyle uygun biri olursa hayatıma alıp evlat sahibi olmak isterim. Bu borç bana yük mü olur acaba? Dul kadın kategorisi ayrı olduğu için çıkma ihtimali yüksek ondan sordum sizlere. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim 🙏🏻
merhaba, bende toki ile ev sahibi oldum , kısaca anlatayım , öncelikle üzerinizde (evliyseniz eşinizinde üzerinde) ev tapu vs olmaması gerekiyor, başvurunuz geçersiz sayılır, sonrasında ev size çıkarsa teslim zamanı peşinat ve kdv ödüyorsunuz , evin rakamı taksitlere bölünüyor, ve her 6 ayda max %5 zam yapılıyor, ben başlarken 1800 ile başlamıştım sanırım ödemeye , 2. yıl bitti şuan 2300 ödüyorum, çok yüksek bir artış yok, evler tam donanımlı yapılıyor , tavsiye ederim :) eğer değişmediyse şuan kurallar böyle.

merhaba, bende toki ile ev sahibi oldum , kısaca anlatayım , öncelikle üzerinizde (evliyseniz eşinizinde üzerinde) ev tapu vs olmaması gerekiyor, başvurunuz geçersiz sayılır, sonrasında ev size çıkarsa teslim zamanı peşinat ve kdv ödüyorsunuz , evin rakamı taksitlere bölünüyor, ve her 6 ayda max %5 zam yapılıyor, ben başlarken 1800 ile başlamıştım sanırım ödemeye , 2. yıl bitti şuan 2300 ödüyorum, çok yüksek bir artış yok, evler tam donanımlı yapılıyor , tavsiye ederim :) eğer değişmediyse şuan kurallar böyle.
Enflasyon oranında artacak deniyor o zaman daha fazla artması gerekmiyor mu taksitlerin? Bende baktim yaşadığım şehirde 2 milyon toki evleri su an :KK43: çok fazla geldi kararsız kaldım.
Ancak bir acıdan da düşününce seneye 2 milyon hayal olacak belki diyorum.
Ve kira ödeyenler için mantikli geliyor çünkü kiramıza da tüfe oranında zam geliyor zaten.
Tokinin 3+1 evlerini beğeniyorum ben. Site icinde olması da hoşuma gidiyor. Diğer sitelere fiyatından yaklasilmaz.

Enflasyon oranında artacak deniyor o zaman daha fazla artması gerekmiyor mu taksitlerin? Bende baktim yaşadığım şehirde 2 milyon toki evleri su an :KK43: çok fazla geldi kararsız kaldım.
Ancak bir acıdan da düşününce seneye 2 milyon hayal olacak belki diyorum.
Ve kira ödeyenler için mantikli geliyor çünkü kiramıza da tüfe oranında zam geliyor zaten.
Tokinin 3+1 evlerini beğeniyorum ben. Site icinde olması da hoşuma gidiyor. Diğer sitelere fiyatından yaklasilmaz.
yok enflasyon oranı kaç olursa olsun max%5 zam yapılır diye bir kural var toki sitesinde mevcut bakabilirsiniz, benim evimde 3+1 yaklaşık 145 m2 ebeveyn banyolu, kulllanışlı bir ev, yaşadığım şehirde bu tarz evler en az 2 milyon yada kiraları 5-6 bin tl. ben 2300 ödüyorum aylık , bir excel tablosu ile hesaplamıştım, bu artışlarla ev bana 300 bin tlye gelecek, bugün şartlarında gayet iyi bence.

yok enflasyon oranı kaç olursa olsun max%5 zam yapılır diye bir kural var toki sitesinde mevcut bakabilirsiniz, benim evimde 3+1 yaklaşık 145 m2 ebeveyn banyolu, kulllanışlı bir ev, yaşadığım şehirde bu tarz evler en az 2 milyon yada kiraları 5-6 bin tl. ben 2300 ödüyorum aylık , bir excel tablosu ile hesaplamıştım, bu artışlarla ev bana 300 bin tlye gelecek, bugün şartlarında gayet iyi bence.
Sizinki çok iyiymiş. Ben yeniden baktim su an satışa çıkan konutlar yaşadığım ilde bodrumlar 2 milyon 500 bin, 1.kata doğru 3milyon 5000 bine yükseliyor. Mümkün değil ki ödeyelim. Ödeme planı olarakta yüzde elli peşin yazmışlar. Yüzde ellisi bile 1milyon 300 bine geliyor. Aylık ödemesi de 10 bin. O kadar param olsa biraz daha borçlanır direk ev alırım zaten :KK43: yaşadığım şehir için uygun olmadi maalesef.

Arkadaşlar başvuru şartlarını hiç okumuyor musunuz ?

Kategoriler var. Sizin dul yetim dedikleriniz şehitlerin eşleri ve yetimleri. Çoğu ildeki tokide o ilçede ikamet etme şartı var. Ayrıca evlerde sizin oturmadığınız tespit edilirse sözleşmeler feshediliyor. Dar gelirli kategoriden girecekseniz toplam hane gelirinin de 14000 altında olması gerekiyor.

Bunların hepsi başvuru şartlarında yazıyor.

Arkadaşlar başvuru şartlarını hiç okumuyor musunuz ?

Kategoriler var. Sizin dul yetim dedikleriniz şehitlerin eşleri ve yetimleri. Çoğu ildeki tokide o ilçede ikamet etme şartı var. Ayrıca evlerde sizin oturmadığınız tespit edilirse sözleşmeler feshediliyor. Dar gelirli kategoriden girecekseniz toplam hane gelirinin de 14000 altında olması gerekiyor.

Bunların hepsi başvuru şartlarında yazıyor.

siz de yanlış bilgi veriyorsunuz
oturma zorunluluğu dar gelirli ailelerde var
dul yetim dışında zaten memur ve öğretmenler için projeler var
okullara gelir bunun bilgisi
ama evet okul yazılarını okumamış gibi
zaten artık yüzde elli peşinat istiyorsa alınacak durumu kalmamış

Öğretmenler için hiç duymamıştım şimdiye kadar hiçbir çalıştığım okulda duyuru yapmadı. Cazip oluyor mu acaba? Sitede de yayınlanıyorsa kendim takip ederim artik. Bilgi icin sağ olun.

Evet çoğu ilde demiştim bende. Körü körüne başvuranlar çok. Zaten kriterleri bile sağlamıyorlar

Şimdi şöyle. TOKİ kura da çıktıktan sonra sözleşme imzalanıyor. %10 veya %20 peşinat ödüyorsunuz sözleşme imzalarken. Örneğin yüzde yirmi peşinat verirseniz aylık ödemeniz 4 bin olacakken 2 bin oluyor. Eğer %10 öderseniz taksitleriniz 4 bin oluyor. Sonra ev teslim edilene kadar ödeme yapmıyorsunuz . Ev teslim olunca taksit ödemeleri başlıyor
Teşekkürler bilgi için. İzmirde Kemalpaşa ve Selçuk'taymış, en düşük evin fiyatı 800 bin küsür liraymış. En düşük aylık taksit de 5200 civarı. Fiyat ve konum anlamında bizim için hayal maalesef.

Teşekkürler bilgi için. İzmirde Kemalpaşa ve Selçuk'taymış, en düşük evin fiyatı 800 bin küsür liraymış. En düşük aylık taksit de 5200 civarı. Fiyat ve konum anlamında bizim için hayal maalesef.
Ben tabloya baktım daha uygun sanki. Buraya ekleyeyim. Sanki 200 bin civarında

Eklentiler

• Screenshot_20220713_215700_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20220713_215700_com.google.android.apps.docs.jpg
    225,7 KB · Görüntüleme: 85
Bende izmirdeyim. Çalıştığım yer Çiğli de. Benim için Kemalpaşa da iş imkanı yok. Birde mevki olarak güzel degil diyorlar.Ne yapsak, eşime yakın. Benim için otobüsle bile gelsem uzun zaman alır

E çok iyi ama bunlar. Kaynak ne? Ben haber sitesinde görmüştüm. Aslında mantıksızdı yani dar gelirli aile aylık 5000 taksidi nasıl ödesin
Sitesinden indirdim ben.Dar gelirli üst gelir diye ayrılıyor. Ancak toki de şu var. Mesela taksit 2bin,ev 300 bin. Her yıl 2kez,memur maaşı oranında takside zam geliyor. 2bin diyelim 3 oldu. Tüm taksitler tabiki 3oluyor.300 olan ev atıyorum 350 oluyor. Sonraki yıl 400 oluyor. Yani borç bitmiyor bir nebze. Bazılarının canına tak ediyor. Banka kredisi çekip kapatıyor. Ben alıp almama konusunda kararsızım. Acaba taksidini kapatıp, kiraya mı versem evi.

Sitesinden indirdim ben.Dar gelirli üst gelir diye ayrılıyor. Ancak toki de şu var. Mesela taksit 2bin,ev 300 bin. Her yıl 2kez,memur maaşı oranında takside zam geliyor. 2bin diyelim 3 oldu. Tüm taksitler tabiki 3oluyor.300 olan ev atıyorum 350 oluyor. Sonraki yıl 400 oluyor. Yani borç bitmiyor bir nebze. Bazılarının canına tak ediyor. Banka kredisi çekip kapatıyor. Ben alıp almama konusunda kararsızım. Acaba taksidini kapatıp, kiraya mı versem evi.
Peki bişey sorucam, bizde bi miktar para var ama şu an ev almaya asla yetmez, piyasa malum. Ama bu toki evlerinin yarısı kadar birikim var öyle diyeyim. Örneğin ev 350 bin, 200 bin bizde var kalan 150'yi bankadan kredi çeksem de tokiden o evi peşin alsam taksit olayına girmeden, mümkün mü? Ben o 150'yi bankaya öderim o başka bir konu. Çünkü tokiye yılda iki kez gelecek zamların belirsiz olması kötü olmuş. Bir de kiraya verme şansı var mı acaba ille de biz mi oturmak zorundayız? Çünkü evlerin lokasyonunda oturamayız işimize ters.

Peki bişey sorucam, bizde bi miktar para var ama şu an ev almaya asla yetmez, piyasa malum. Ama bu toki evlerinin yarısı kadar birikim var öyle diyeyim. Örneğin ev 350 bin, 200 bin bizde var kalan 150'yi bankadan kredi çeksem de tokiden o evi peşin alsam taksit olayına girmeden, mümkün mü? Ben o 150'yi bankaya öderim o başka bir konu. Çünkü tokiye yılda iki kez gelecek zamların belirsiz olması kötü olmuş. Bir de kiraya verme şansı var mı acaba ille de biz mi oturmak zorundayız? Çünkü evlerin lokasyonunda oturamayız işimize ters.
Bende tam bilmiyorum. Facebooktan bunların grubu var. Oradan falan okudum.Dediginiz gibi yapmak mantıklı. Çünkü bu sekılde o borc asla bitmiyor.Tapuyu aldıktan sonra kiraya verebilirsiniz. Aslında bizde de bir miktar var. Bizde mi o sekılde yapsak, liraya versek evi.

Bende tam bilmiyorum. Facebooktan bunların grubu var. Oradan falan okudum.Dediginiz gibi yapmak mantıklı. Çünkü bu sekılde o borc asla bitmiyor.Tapuyu aldıktan sonra kiraya verebilirsiniz. Aslında bizde de bir miktar var. Bizde mi o sekılde yapsak, liraya versek evi.
biraz daha araştırdım. sitesinde bir tablo var evet ama bu fiyatlar kdv hariç tahmini satış fiyatları. piyasaya göre aşırı düşük. bu şekilde kalmaz artar bence kesin satış fiyatları. 200 bin dediğinin 300 bin olma ihtimali yüksek yani. bir de dar gelirlilerin borç bitene kadar evde ikamet zorunluluğu var ama 3+1 gibi orta gelir evleri için bu zorunluluk yok. ben bu fiyatların asla bu kadar düşük kalacağını düşünmüyorum piyasa çok uçtu. yine de başvuru yapayım diye düşünüyorum zira kesin satış fiyatı açıklanmadan sözleşme yapılmıyor, sözleşme yapılmadan da ödeme başlamıyor. sözleşme bedeli varmış tabii ama kesin satış fiyatı bilinmeden o sözleşme bedelini de alamazlar sonuç olarak.

X