Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Üç ayın sonunda saç dökülmem durdu ve yeni saçlar çıktı

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

deryaaa3

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2015
3
2
35
arkadaşlar üç dört yıldır saçlarım kalitesini yitirmişti. eskiden iki üç tel dökülen saçım avuç avuç dökülüyordu. uzun uzun kendi hikayemi anlatmak istemiyorum, zaten yazı kısa olmayacak. dermatoloğa gittim ve bana biotin verdi. ve yazacağım bakımları yaptım. üç ayın sonunda ancak saçımdaki dökülme durdu. yaptığım bakımlarla da minik minik saçlar çıktı tepelerde. ama inanın çok uğraştım. çıkan yeni saçlar o kadar cılız ki onların büyüyüp saçıma dolgunluk vermesi en az üç seneyi bulur. anladım ki bu işler sabır ve emek istiyor. yaptıklarımı en ince detayına kadar anlatmak istiyorum, inşallah sizin de işinize yarar.

öncelikle saçınızda çok uzun zamandır dökülme varsa (benim üç senedir vardı) lütfen bir dermatoloğa gidin. akdeniz anemisi, vitamin eksikliği, tiroid, doğum sonrası değişimi, stres ya da sadece mevsimsel.. onlarca sebebi olabilir bu dökülmenin. ve siz asıl sorunu bilip, ona yönelik tedavi olmalısınız. dermatoloğa gittiyseniz ve tavsiyesiyle çeşitli ürünler kullanıyorsanız, ek bakım niyetine yazacaklarımı uygulayabilirsiniz.

beslenme: günde bir yumurta mutlaka yiyin ve protein tüketin. en önemlisi de, günde üç diş sarımsak yiyin. sarımsaklı yoğurt yiyin mesela. belki maskelerden bile daha etkili saçı içten beslemek.

şampuan: sarımsaklı şampuan alın. marka ismi vermiyorum ama hepsi aynıdır bence. 500 ml. şampuana 10-20 damla çam terebentin yağı, 2 bemiks 2 bepanten ampul kırın. daha fazla miktarda katmayın, şampuanın temizleme özelliği gider. her şampuanlamadan önce şişeyi iyice çalkalayın. saçınızı köpürttükten sonra hemen durulamayın, şöyle 5-10 dakika beklesin saçınızda şampuan.

saç maskesi: on günde bir ya da haftada bir mutlaka uyguladım bu maskeyi. zaten bu siteden öğrenmiştim tarifi, hepimiz biliyoruz artık. ama yine de yazmak istiyorum, ben kendime göre uyarladım bazı şeyleri.

gerekenler

-zeytinyağı
-taşköprü sarımsağı (çin sarımsağı kullanmıyoruz)
-lavanta yağı (sarımsağın kokusunu bastırmak için sonradan on damla ekleyeceğiz karışıma, başka keskin kokulu esansiyel yağ da olur)
-çam terebentin yağı (karışıma sonradan beş altı damla ekleyeceğiz)
-bemiks ampul
-bepanten ampul
-isteğe bağlı saçı besleyici yağlar, badem yağı, hint yağı, ceviz yağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı, çörekotu yağı, fındık yağı, jojoba yağı... ben her hafta farklı farklı yağlardan birer kapak kattım karışıma. uğraşmak istemiyorsanız sadece zeytinyağı bile yeter.

100 ml.lik bir cam şişe alın. şişenin üçte birini dolduracak kadar sarımsak doğrayın. 10 diş kadar. ardından zeytinyağını ekleyin. isterseniz başka besleyici yağlar da ekleyebilirsiniz ama şart değil. şişeyi ağzına kadar doldurmayın yoksa çalkalanmaz. kapağı kapatın, çalkalayın. kuru ve karanlık bir yere kaldırın. bir hafta beklesin yerinde. hergün bir kere çalkalayıp geri koyun yerine, kapağı da açmayın. bir haftanın sonunda yağı bir kaseye boşaltın, sarımsaklara ihtiyacımız yok. on damla lavanta yağından katın, kokuyu biraz kıracak. beş damla çam terebentinden katın. bemiks ampulden iki tane, bepanten ampulden de iki tane kırıp katın. karışımı saç derinize, özellikle seyrelmenin olduğu yerlere parmaklarınızla ya da bir fırçayla yedirin. saç derinize hafif hafif masaj yapın, fazla sert olmayın kökler zarar görmesin. saçınızı boneleyin ya da poşetle sarın. saç kurutma makinesiyle iki üç dakika ısıtın boneli kafanızı, yağlar ısınıp aktive olsun. bundan sonrası beklemek. ben genelde 4 saat bekliyorum, 10 saat bekleyen bile var ama o kadar süre saçı havasız bırakmak istemiyorum açıkçası. ve maalesef bekleme süresinde o tuhaf kokuyu hissediyorsunuz :)

4 saatin sonunda, saçınızı bir ya da iki kere şampuanlayın. bir kere şampuanlayıp çıkarsanız hafif koku kalıyor. ama inanın korktuğunuz kadar ağır bir koku yok, saç kuruyken hiç kokmuyor bile. seneler önce saç derime doğrudan sarımsakları kesip kesip sürmüştüm ve 6-7 ay çıkmamıştı kokusu. bu öyle değil, merak etmeyin...

kısacası ben hem doktorun tavsiyesine uydum, hem iyi beslendim, hem şampuanımı değiştirdim hem de haftada bir mutlaka bakım yaptım. ve üç ayda anca etkisini gördüm. o yüzden her koldan saldırın, sadece birini yapayım demeyin, maske günü geldiğinde üşenmeyin. ve ne yaparsanız yapın birden etki etmeyecek, bunu aklınızdan çıkarmayın, bende işe yaramıyor diye üzülmeyin. azim ve kararlılıkla inşallah hepimizin saçları gür olsun ve hiç dökülmesin.

X