Jinekoloji Vajinal koku ,kültür smear test

ahsennayaz

Üye
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2023
118
80
34
Kızlar son zamanlarda vajinal koku derdim oldu resmen,size kısaca anlatayım eğer bu durumu yaşayan varsa yardımcı olursanız sevinirim
7 Haziranda bebeğimi kaybettim doğum+kürtaj yapıldı. O zamana kadar sadece 1 kez vajinal koku problemi yaşamıştım o da havuzdan mikrop kapmıştım. Ama maalesef temmuzdan beri dönem dönem bunu yaşadım. İlki doğum sonrası ilk adet bitiminde farkettik. Doktoruma gittim enfeksiyon dedi fitil verdi kullandım geçti.(Şunu da belirtmek istiyorum hergün duş alırım pamuklu iç giyim kullanırım günlük ped kullanmıyorum herşeye çok dikkat ediyorum.) sonra ki ay farklı bir marka ped kullandım kaşıntı oldu ve tekrar koku problemi yaşadım. Geçtiğimiz ay bi sorun olmadı ama bu ay yine adet bitiminde ilk ilişkide maalesef eşim farketmiş kokuyu çok utanıyorum. Hemen sabah doktora gittik bu sefer hem fitil (gynflor) hem antibiyotike ( nidazol 500 mg) verdi ve muayene etti kültür ve smear testi yapalım kesin nedenini bulalım dedi. Ben bu süreçte adetimin bitmesine birkaç gün kala nioli yağ kullanmıştım ,ve sindirim sistemi sorunum olduğu için bekunis içmiştim acaba bunlar yan etki mi yaptı hiç bilmiyorum. Her ay adet bitiminde tedirgin oluyorum kokuyor muyum diye falan, ve ben almıyorum kokuyu eşim alıyor daha çok utanıyorum. Ben her ay ilaç mı kullanacağım kızlar lütfen yardımcı olun nasıl anlayabilirim koku olduğunu. Çok afedersiniz eşim çamaşırımı çıkarınca farkettiğini kokuyu aldığını söylüyor yani bu durumda sorun benden kaynaklı sanırım doktor eşimle de alakalı olabileceğini söylemişti hatta o da antibiyotikten kullansın dedi ama ben biraz çekindim doktora söyleyemedim. Acaba kürtaj sonrası olduğu için mi hemen enfeksiyon kapıyorum ama 6 ay oldu , birde ben her adet bitiminde bu fitillerden kullansam bi zararı olur mu artık eşimden çok utanıyorum bunu yaşamak istemiyorum artık beni anlayan arkadaşlar yorum yazarsanız akıl verirmisiniz

Fitillerle ilaçlarla gecmeyen koku akıntı sorunum vardı benimde kronik servisit ve hpv çıktı maalesef

Benim annemde de rahim amelyat olmstu sanırım ondan sonra mantar enfeksiypnu olustu ya kadın onla ugrasıyor ilaç falan kullandı fayda etmedi yanından gecerkrn bile tuhaf zınnık zınnık bir koku oluyordu son zamanlarda olmuyor . Ya da cok sık iç camasır degiştigi içn koku yayılmadan. Ben farketmiyormdur. Cok kotu ya valla su vajinal hastalıklar kadınların normal yasantısınu da etkiliyor resmen ve her hastalıgı biz cekiyoruz. Tuvalet temizlifide cok onemli ya idrar yapıyorsun sadece kuru peçeteye silip atanlar var ben suan kızımada ogretiyorum kaka yapınca arkadan öne degil, önden arkaya önce su tutuyorshb sonda nemli peçete ile siliyorsun en sın kuru peçete ile kuruluyorsun diyorum idrarı da aynen oyle temizletiyorum. Bunlar okadr onemli ki. Çamasırımızda bi idrar damlası cs olsa bile o bakteri üretiyor vajinaya degdikce hastalık olusturuyor işte ama işte her saniye dikkat edemiyoruz. Size de gecmiş olsun vajinal sampuanlar fslan oluyordu saglıklı mı bilmiyorm ama koku gidermek içn belki kullanılırö birde hpvnin koku yapcagını sanmıyorum sizin dediginz nasıl bilmiyorum ama ben de bögle ip gibi bir et parcası olustu asırı kasınıyordu öyle riskli dedil dedi doktor yakalaım dedi ama elma sirkesi sür düzenli oladak dedi cidden faydası oldu

Çok geçmiş olsun. Birşey sorcam biraz ayrıntı olacak kusura bakmayın. Adet bitiminde ilk ilişkiye gireceğiniz zaman mi alıyorsunuz kokuyu yoksa adet bittikten sonra ilişkiyi yaşadıktan sonra mi. Mesela adet suremiz 7 ile 10 gün diyelim. Erkekler bu sure içinde boşalmadiklari için bekleyen sperm içinizde kaldığı zaman sabaha daha ağır kokabilirmiş 🙈. Ama ilişkinin düzene bindiği zaman geçmiş olması gerekiyor. Yani sebep bu ise tamamen sizinle alakalı degil🙈

Benim annemde de rahim amelyat olmstu sanırım ondan sonra mantar enfeksiypnu olustu ya kadın onla ugrasıyor ilaç falan kullandı fayda etmedi yanından gecerkrn bile tuhaf zınnık zınnık bir koku oluyordu son zamanlarda olmuyor . Ya da cok sık iç camasır degiştigi içn koku yayılmadan. Ben farketmiyormdur. Cok kotu ya valla su vajinal hastalıklar kadınların normal yasantısınu da etkiliyor resmen ve her hastalıgı biz cekiyoruz. Tuvalet temizlifide cok onemli ya idrar yapıyorsun sadece kuru peçeteye silip atanlar var ben suan kızımada ogretiyorum kaka yapınca arkadan öne degil, önden arkaya önce su tutuyorshb sonda nemli peçete ile siliyorsun en sın kuru peçete ile kuruluyorsun diyorum idrarı da aynen oyle temizletiyorum. Bunlar okadr onemli ki. Çamasırımızda bi idrar damlası cs olsa bile o bakteri üretiyor vajinaya degdikce hastalık olusturuyor işte ama işte her saniye dikkat edemiyoruz. Size de gecmiş olsun vajinal sampuanlar fslan oluyordu saglıklı mı bilmiyorm ama koku gidermek içn belki kullanılırö birde hpvnin koku yapcagını sanmıyorum sizin dediginz nasıl bilmiyorum ama ben de bögle ip gibi bir et parcası olustu asırı kasınıyordu öyle riskli dedil dedi doktor yakalaım dedi ama elma sirkesi sür düzenli oladak dedi cidden faydası oldu
Gerçekten etkiliyor hayatımızı
Bende kaşıntı vs yok sadece koku oluyor onuda eşim fark ediyor ilişki esnasında (zevk suyu kokuyor ) yani . Çok utanıyorum az önce hastaneden aradılar kültür sonucum temiz çıkmış smear çıkmamış henüz. Onda bişey çıkmaz inşallah. Çok korkuyorum. Bu sene içinde bikez daha smear testi yaptırmıştım temiz çıkmıştı o zaman hamileydim ama

Çok geçmiş olsun. Birşey sorcam biraz ayrıntı olacak kusura bakmayın. Adet bitiminde ilk ilişkiye gireceğiniz zaman mi alıyorsunuz kokuyu yoksa adet bittikten sonra ilişkiyi yaşadıktan sonra mi. Mesela adet suremiz 7 ile 10 gün diyelim. Erkekler bu sure içinde boşalmadiklari için bekleyen sperm içinizde kaldığı zaman sabaha daha ağır kokabilirmiş 🙈. Ama ilişkinin düzene bindiği zaman geçmiş olması gerekiyor. Yani sebep bu ise tamamen sizinle alakalı degil🙈
çok teşekkür ederim
Çok afedersiniz anlatıyorum
Adetim 5 gün sürüyor, adetim bitiyor
Sonra ben 2 gün bekliyorum tamamen arınsın vücudum diye. Sonra ilişki için ön sevişme vs sonra eşim çamaşırımı çıkarınca kokuyu biraz aldım dedi tabi ilişki bitince söyledi bana sonra elindeki peçeteyi koklattı kokuyordu çok utandım

Ne kokusu bu her ay eşin abartio olabilir mi? Adet bitiminde beklemis kan kokusu olur elbet hala koyu kahve lekelenmeler devam ederken onun kokusundan mi bahsedio? Bu her kadinda olur. Enfeksiyon olsa bu surekli devam etmez. Ya vucudun yener ya hastanelik olursun. Nasi bi koku tasvir edio?

Ne kokusu bu her ay eşin abartio olabilir mi? Adet bitiminde beklemis kan kokusu olur elbet hala koyu kahve lekelenmeler devam ederken onun kokusundan mi bahsedio? Bu her kadinda olur. Enfeksiyon olsa bu surekli devam etmez. Ya vucudun yener ya hastanelik olursun. Nasi bi koku tasvir edio?
Her seferinde de adet bitiminde ki zaman da yaşıyoruz ilk birliktelikte bende anlamıyorum inanın artık üzülüyorum. Kültür temiz çıkmış az önce aradılar smear daha çıkmamış ama ben bu yıl içinde smear testi yaptırmıştım temiz çıkmıştı yani bu yıl içinde daha doğrusu 6-7 ay içinde testin kötü çıkma ihtimali olur mu sizce ?

Her ay antibiyotik kullanilmaz ayrica mantar olursun (ortada bakteriyel bi bulgu yoksa). Çünkü antibiyotik bakterileri öldürür bakteri fazlaligi yoksa vajina florasindaki olmasi gerekenler de öleceği icin mantar populasyonu oransal olarak artar. Ve kronik mantara kadar gider o iş. Kanda bi enfeksiyon cikti mi?

Bende kokladım biraz tuhaf bir kokuydu ama çok keskin değildi kendi kokum da değildi o öyle söyleyince bende tabi rahatsız oldum doktora gittim

Her ay antibiyotik kullanilmaz ayrica mantar olursun (ortada bakteriyel bi bulgu yoksa). Çünkü antibiyotik bakterileri öldürür bakteri fazlaligi yoksa vajina florasindaki olmasi gerekenler de öleceği icin mantar populasyonu oransal olarak artar. Ve kronik mantara kadar gider o iş. Kanda bi enfeksiyon cikti mi?
Kan almadı doktorum
Kültür ve smear istedi
Kültür temiz çıktı
Smear daha çıkmadı

Her seferinde de adet bitiminde ki zaman da yaşıyoruz ilk birliktelikte bende anlamıyorum inanın artık üzülüyorum. Kültür temiz çıkmış az önce aradılar smear daha çıkmamış ama ben bu yıl içinde smear testi yaptırmıştım temiz çıkmıştı yani bu yıl içinde daha doğrusu 6-7 ay içinde testin kötü çıkma ihtimali olur mu sizce ?
Olmaz. Desen ki on farkli partner degistirdim belki derim. Hic mumkunati yok. Adet bitiminde artık kanın kokusunu alıyor belli ki. Ne diyo nasi bi koku tarif ediyor?

Aslında o antibiyotiği bende kullanmak istemiyorum

Olmaz. Desen ki on farkli partner degistirdim belki derim. Hic mumkunati yok. Adet bitiminde artık kanın kokusunu alıyor belli ki. Ne diyo nasi bi koku tarif ediyor?
Ağır bi koku diyo
Sonra bana da koklattı
Sperm kokusu olmadığını söyledi hatta
Daha önce olduğu gibi dedi
Bikaç kez yaşadığım için artık çok yoruldum ben bu durumdan ne yapsam bilmiyorum yağlardan aldım kullandım adetimin bitmesine bikaç gün kala kullandım hani sorun yaşamayayım diye anlamadım yine koku oldu
Nioli yağı ve lavanta yağı acaba onlar mı ters etki yaptı kafayı yiycem

X