Yabancı ile evlilikte soyadı problemi (Türk hukukundan anlayanlar yardımcı olabilir mi lütfen)

Kanun değil evet kanun dayanak ama olması gerekeni resmi şekilde belgelendirmeniz gerekiyor. Çünkü onlar neden bu sorusuna cevap verecek ve yapmamaları çok normal ztn nüfustan döner hata var diye.
Siz evlendirme daireniz ile görüşün ve öyle bir yol belirleyin

Tabi ki bu burada geçerli ise, burda ayrı orada ayrı işlem gerekebilir

hahaha.:))) inanılır gibi değil. peki Rus ile evlenen arkadaşınızla iletişiminiz var mı? onun soyadı kadın soyadı olarak mı geçti Türkiye nüfus kayıtlarına?
Evet o dilekceye A ekleyip yazmis esinin soyadının sonuna evlenmeden önce dilekceyi verirken ve niye oyle olmasi gerektigine dair yeminli tercümana cevirttigi rusca belge eklemis, yalniz yıl 2006ydi evlendiklerinde, simdi sistem cekio soyadi doğrudan eskisi gibi manuel degil. O yuzden senin olmazsa sonrasinda ugrasman gerekebilir.

Sizn Rus çevrem var diyorsunuz. Ben Rusya'da yüksek lisans yaptim o soyadları düşünün. Kerimov'du soyadim. Herkes beni erkek sanıyordu. Bunlar kucuk seyler.
peki sizce bu durumu değiştirmenin bir yolu yok mu, dilekçe vs ile? çünkü çok rahatsız edici

Evet o dilekceye A ekleyip yazmis esinin soyadının sonuna evlenmeden önce dilekceyi verirken ve niye oyle olmasi gerektigine dair yeminli tercümana cevirttigi rusca belge eklemis, yalniz yıl 2006ydi evlendiklerinde, simdi sistem cekio soyadi doğrudan eskisi gibi manuel degil. O yuzden senin olmazsa sonrasinda ugrasman gerekebilir.
Çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için :)

Benim esim de Azerbaycan Türkü. Soyadında -ov vardi. Rus kanunları ya da Azerbaycan kanunlarına göre benim -ova olmali lazım. Ancak bizim.ulkede bizim kanunlar geçerli. Kadin ve erkek soyadi ayni olmak zorunda. Ben 10 yil -ov soyadıyla kaldim. Soyadim Kerimov idi. Vatandaş olunca değiştirdik.
benim eşim de Azerbaycanlı. 15 yıldır onun soyadını kullanıyorum kadınlara eklenmesi gereken şekliyle değil. 15 yıldır Azerbaycan'a gidip geliyorum hiç kimse erkek soyadı kullanıyorsun demedi, hiç sıkıntı olmadı

nişanlım savaş dolayısıyla Türkiye'de yaşıyor. savaş bitse bile Rusya'ya dönmemiz uzun süre alacak. dolayısıyla Türkiye'de eğleneceğiz, problem de burada başlıyor zaten. :KK43: Rusya'da olsam problem olmazdı. Nişanlımın soyadını almak istiyorum

uzun bir süre türkiye'de yaşamamız gerekiyor Rusya'daki savaş dolayısıyla. yoksa nişanlımı savaşa gönderecekler

Adamın hayata bakışı ve karakteri, alacağınız soyadındaki ekten daha önemli aslında.

Adamın hayata bakışı ve karakteri, alacağınız soyadındaki ekten daha önemli aslında.

Ne alaka anlayamadım, belki konu sahibesi de savaş istemiyor? Ayrıca Putinin çıkardığı savaşa gitmek zaten aptallık, gariban Ukraynalılar yurtlarından oldu, tonla insan öldü bir diktatörün keyfini etmek için ... adam vatan savunmasından mı kaçıyor, işgalde bombalar falan mı uçuşuyor, keyfi çıkmış bir savaşta savaşmasın tabi beynini kullansın.

Ne alaka anlayamadım, belki konu sahibesi de savaş istemiyor? Ayrıca Putinin çıkardığı savaşa gitmek zaten aptallık, gariban Ukraynalılar yurtlarından oldu, tonla insan öldü bir diktatörün keyfini etmek için ... adam vatan savunmasından mı kaçıyor, işgalde bombalar falan mı uçuşuyor, keyfi çıkmış bir savaşta savaşmasın tabi beynini kullansın.

Ülke Rusya değil de Suriye olsa da aynı mesajı yazar mıydınız ?

Ülke Rusya değil de Suriye olsa da aynı mesajı yazar mıydınız ?

Yazardım. Suiyedeki savaş çok sayıda devletin karıştığı, kimin ne taraf olduğu belli olmayan bir savaş, Suriyeli olsam kaçar canımı kurtarırdım. Şu noktada savaşması gereken tek topluluk var onlar da Ukraynalılar, çünkü ülkellerini işgalden koruyorlar. Rus birine git başkasının topraklarının keyfi işgali için hayatını ver demek aptalca ve yanlış, nokta. Putin zırvalıyor diye niye insanlar canlarından olsun? Rusların hepsi Türkiye, Avrupa, ne bulurlarsa kaçıştılar zaten öylle seferberlik falan yok, Rusyada beyin olsaydı kendi vatandaşlarını kaçmaya mecbur etmezdi.

Son düzenleme:
Yazardım. Suiyedeki savaş çok sayıda devletin karıştığı, kimin ne taraf olduğu belli olmayan bir savaş, Suriyeli olsam kaçar canımı kurtarırdım. Şu noktada savaşması gereken tek topluluk var onlar da Ukraynalılar, çünkü ülkellerini işgalden koruyorlar. Rus birine git başkasının topraklarının keyfi işgali için hayatını ver demek aptalca ve yanlış, nokta. Putin zırvalıyor diye niye insanlar canlarından olsun? Rusların hepsi Türkiye, Avrupa, ne bulurlarsa kaçıştılar zaten öylle seferberlik falan yok, Rusyada beyin olsaydı kendi vatandaşlarını kaçmaya mecbur etmezdi.

Katiliyorum, ayrica bir insan hayata bakis olarak vicdani redci olabilir, sahsen kendim oyleyim ve bu durumda olsam esimi savasa gondermemek icin gerekeni yapardim.

Konu sahibi bu soyadi isi sıkıntılı oluyor. Benim esim Ispanyol ve onun iki soyismi var. Ben Turkiye'deyken ismim + kendi soyismim + esimin bir soyismini almak istedim ama resmiyette iki soyismi oldugu icin olmayacagi soylendi. Sonra avukatima vekalet verdim ve sadece kendi soyismimi kullanmam icin dilekce verdik. Zaten ben kariyerimi kendi soyismimle yaptigim icin gunluk hayatta esimin soyismini kullanmayacaktim, resmiyette ekletecektim sadece o yuzden esimin soyismini almamak beni etkilemedi.

Antalya da belediye başkanı bile Rusça ilan aşmıştır. Ben aralık ayında Rusça gösteri afişi gördüm beşiktaşta. Ama kimse yadırgamıyor sanirim.

Arapları kültür farklılığından da istemiyoruz ama insanlar sanki insan seçiyormuşuz gibi düşünüyor o yüzden henüz Rus ve Ukraynalılardan rahatsız olan pek yok. Halbuki hepsi birbirinin aynısı, yabancı.

X