Yardımcı bayan krizim

Lorentz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2014
2.058
3.442
Arkadaşlar, ilk gebeligimi preeklampsi yüzünden 30 haftalıkken kaybettim. Şimdi yeni bir gebelik planlıyorum. Hem çalışacağım hem de hamile olacağım. Çok yorulmamam ve stresten uzak durmam lazim. Rapor alıp doğuma kadar evde yatmak istemiyorum. Öğrencilerimi mağdur edemem.

Bir önceki hamileligimde de doktor rapor almam ve calismamam gerektiğini söyledi ama ben rapor alsaydım öğrencilerin dersleri boş geçecekti. Bunun vebalini alamadım ve hala kafamda acaba rapor alsam bebeğim daha iyi buyur muydu diye de düşünmüyor değilim. Sonuçta geçti bitti feride kaldı.

Önümüzdeki hafta tüp bebek tedavisine başlayacağım. Bunun için ev işlerine harcayacağım enerjiyi okuluma harcamaya karar verdim. Size kısaca yardımcı bayanlarla yaşadığım sorunları anlatmak istiyorum.

Evim 75 m2. Evimde fazla eşya yok. Koltukların ve dolapların altları hep boştur. Camlar süpürme silme toz alma toplamda 2,5 saat sürüyor. Tabi ben yaparsam 1 tam günde ancak bitiriyorum beceriksizim o ayrı.

Normalde yarim gün deyince sabah 8 öğlen 1 e kadar gelmesi lazim bayanların. Bulunduğum şehirde de tam gün 120 liraya yapıyorlar. Ama yaptıranlar bir günde hali koltuk falan da sildiriyormus.

1. Benim evime gelen hicbir yardımcı bayan öğlen 1 e kadar kalmadı. Saat 11 de bitirip islerini gittiler. Benden de normalin üstünde ücret talep etti hepsi. Yol paralarını bile verdim . Ben 1 e kadar durmalarını ve en azından ütüleri de yapsınlar istiyorum. Bunu nasıl söylemem lazim kırmadan ?

2. Gelen bütün bayanlar sürekli çocuklarından ve maddi sorunlarından bahsediyorlar. Kendimi o kadar kötü hissediyorum ki, bi önceki bayan küçük oğlunun halının üstünde yattığını söyledi , eşyalarımi değiştirmeyi düşünüyordum zaten hepsini ona verdim koltuk takimimi ve genç odası takimini, mutfak eşyalarını degistirdim hepsini verdim. Ben boyle şeyler dinlemek istemiyorum. Bunun nasıl önüne geçebilirim ? Yardim etmeyince kötü hissediyorum.

3. Düzenli temizliğe gelen kişiler belli bir sure sonra isleri yapmamaya başlıyor . Bi gün yatağın altı kirli kalıyor, bi gün bi odanın tozunu almamış oluyor . Bunları görünce nasıl dile getirebilirim ? Emir kipi mi kullanmam lazim ?

4. Gelen bayanlarla gereksiz samimiyet kuruyorum. Belli bir sure sonra bana evlilik tavsiyeleri verip evin şeklini değiştirmek gerektiğinden duzenimi beğenmediginden bahsediyor. Rahatsız oluyorum zamanla. Yani iyi insan olmasalar evimi emanet etmem asla. Ama sonra kendimi kötü hissediyorum.

5. Mesela mutfak dolaplarının silinmesini isteyeceğim. Bunu nasıl rica etmem lazim ? Sürekli her gelen kadın kendilerine ne kadar kötü davranildığından bahsediyor. Ben de kırmak üzmek istemiyorum.

6. Bi de artik devam etmek istemedigimi ondan memnun kalmadigimi nasıl söylemeliyim.

İnsanları kaybetmek istemiyorum ama arkadaş olarak başladığım hicbir yardımcimla şuan görüşmüyorum. Çünkü kendimi istismar edilmiş gibi hissediyorum.

Öyle zengin de değiliz yani. Eşim de ben de memuruz sonuçta.

Cevaplar için tesekkur ederim şimdiden.

2 buçuk saatte sadece tüm camlar bitiyor mu ki? Üstüne silme süpürme yapılsın.
Valla bravo bu kadınlara.
Ben camlar girdim mi o gün tamamen onundur :)

En başta şu saatte başladınız şu saate kadar hangi işler biter diye sor kendi söylesin. Fiyatı da başta anlasın bence.
Memnun kalırsam daimi istiyorum diye de baştan belirtmekte fayda var ki işini güzel yapsın.

2 buçuk saatte sadece tüm camlar bitiyor mu ki? Üstüne silme süpürme yapılsın.
Valla bravo bu kadınlara.
Ben camlar girdim mi o gün tamamen onundur :)

En başta şu saatte başladınız şu saate kadar hangi işler biter diye sor kendi söylesin. Fiyatı da başta anlasın bence.
Memnun kalırsam daimi istiyorum diye de baştan belirtmekte fayda var ki işini güzel yapsın.

evim çok küçük camlar da küçük ve sayica az.

Rapor al evde dinlen , İnan'ın hiç bir öğrenci ve veli sizin çocuğunuzdan önemli değil

müdürümle konuştum rapor alsam dersime kim girebilir diye. Boş geçer dedi. Yapamam yani böyle bir şey. Bilmiyorum kafami da kemiriyor bu düşünce. En azından düşük riski olduğuna dair rapor alıp daha az sınıf almayı düşünüyorum.

1- Ütü için ayrı ücret alınıyor bizim burada, ütü isterseniz fiyat farkı olacaktır. Evi istediğiniz gibi yapıyorlarsa 11de gitmelerinde sakınca yok bence,
2- Bence bu tarz konuşmalara girmeyin eğer kötü etkileniyorsanız, lafını kesin başka birşey den bahsedin mesela,
3- Belli bir liste yapın, gelince ellerine verin ona göre temizlesinler yanına tik atsınlar, böylece eksik biryer kalmaz bence zaten insan unutuyorda bazen temizlemeyi bazı yerleri,
4- Dediğim gibi samimiyet kurmayın diyeceğim ama karakterinizle alakalı sanırım o,
5-Liste yaparsanız ekstra söylemenize gerek kalmaz,
6- Eğer işten çıkarmak istiyorsanız bir müddet kendim yapacağım birini almayacağım diyebilirsiniz bence.

75 m2 bu evin işlerini yarım günde çok rahat bitirebilir üstelik esyam az alt kısımları boş diyorsunuz

Açık olucaksiniz yapılacak işleri kağıda yazıp buzdolabına yapistirin mesela
Olmamışsa içime sinmedi tekrar elden geçirir misin diyebilirsiniz

Ne münasebet evle eşyayla evlilikle ilgili muhabbet öneri falan ... Hiç o muhabbetlere girmemek gerek sizin ozeliniz o .

Tek sizin evinize gitmiyor herkese durumum kötü diyor paylaşmak istediğiniz varsa eşya paylaşmak güzeldir ama iyi niyetinizi suistimal ettirmeyin bence

Devam etmek istemediginizde artık ev işlerine ben devam edicem teşekkür ederim deyin kendisine

en basindan yapilmasi gereken isleri soyleyeceksiniz o sekilde anlasacaksiniz
gunluk yovmiyeleri belli oldugu icin isiniz 8 dede bitse oglen 1 dede bitse degismiyo genelde
fazla sohbete girmezseniz tavsiye duymazsiniz gelecek olanlari tanidiginiz evine gelen yardimcidan memnun olan arkadaslarinizdan tavsiye alarak secerseniz memnun kalma oraniniz daha yuksek olur

müdürümle konuştum rapor alsam dersime kim girebilir diye. Boş geçer dedi. Yapamam yani böyle bir şey. Bilmiyorum kafami da kemiriyor bu düşünce. En azından düşük riski olduğuna dair rapor alıp daha az sınıf almayı düşünüyorum.
Nası boş geçer ya , sizi vazgeçirmek için öyle demiş , ücretli öğretmen görevlendirilir

Çok naif birisiniz anladığım kadarıyla. Hep kendinizden önce başkalarını mı düşünüyorsunuz?
Öğrencileriniz için rapor almıyorsunuz, eve gelen temizlikçiye yatağın altını süpürmesi gerektiğini bile nasıl söyleyeceğinizi bilemiyorsunuz.
Biraz kendinizi değiştirmelisiniz, hayatta önce kendinizi düşünün sonra başkalarını.
Eve gelen yardımcı da size arkadaşlık etmek için gelmiyor, para kazanmak için geliyor, verilen işi görevi dahilinde yapmak zorunda. Bunu unutmayın.

evim çok küçük camlar da küçük ve sayica az.

vala canım eve gelen her yardımcı ile dost muhabbeti kurmak zorunda değilsin. senin işverenin müdürün seninle nasıl bir üslupla iletişim kuruyorsa sen de eve gelen hanımın işverenisin aynı saygılı üslupla iletişim kurabilirsin.
ben bana gelen yardımcı ablaya bugün günlük işlerinin dışında şuraları şuraları da yapalım olur mu diyorum akşam geldiğimde yapılmış oluyor.
tabi kendin yaptığın gibi bekleme kimseden.
yardım da edebilirsin. ben de bana gelen ablanın kızı üniversite mezuniyetine giderken bir günlük ücret daha verdim mesela bu da benim kızına hediyem gibi. veya giymediğim ve iyi durumda olan eşyalarımı veriyorum kızı kullanıyor gibi gibi.
benim evim 100 m2 2 haftada 1 tam gün geliyor tüm evi camlar dahil temizliyor (ayda bir koltukları da siliyor ama sadece salonum var zaten ayrıca oturma odam yok) bir de ütüleri yapıyor. sabah 9 akşam 6 arasında. ben ütülerim çok olduğu için 150 tl veriyorum.

boş gecmiyor kisa donem ucretli ogretmen buluyorlar uniyi yeni bitirmis atanmayi bekleyen ogretmen adaylari falan oluyo geneldeki bu o adaylar icinde iyi bir cv ornegi oluyor

İyi de baştan işi konuş

Cam kapı yer silinecek mutfak dolapları tuvalet banyo ve ütü diye

Her hafta gelince öğrenirler düzeni

Başında durma muhabbeti dinleme

Yardımcım 9 gibi gelip 1 gibi gidiyor

3+1 evim

Her hafta geliyor ama her hafta bir yerin camını sikiyor yani tüm evi aynı gün değil

Bir hafta salon bir hafta iki küçük oda gibi

Boş kaldığı hafta buzdolabına da giriyor

İşleri baştan konuş

mesela 40 günlük kurul raporu alsam o 40 gün için görevlendirme yapılır mi ?

ayrıca bu yorumuna da cevap vermek isterim. raporlu öğretmenin yerine ücretli öğretmen atanmaz, anca ücretsiz doğum iznine ayrıldığında ücretli öğretmen atanır. yani bir evlat kaybetmişsin başın sağolsun rabbim aynı acıyı bir daha yaşatmasın kesinlikle ama kendi çocuğun ile öğrencileri aynı kefeye koyup öğrencilerini de başıboş bırakmadığın için seni ayrıca tebrik ediyor teşekkür ediyorum.

Çok naif birisiniz anladığım kadarıyla. Hep kendinizden önce başkalarını mı düşünüyorsunuz?
Öğrencileriniz için rapor almıyorsunuz, eve gelen temizlikçiye yatağın altını süpürmesi gerektiğini bile nasıl söyleyeceğinizi bilemiyorsunuz.
Biraz kendinizi değiştirmelisiniz, hayatta önce kendinizi düşünün sonra başkalarını.
Eve gelen yardımcı da size arkadaşlık etmek için gelmiyor, para kazanmak için geliyor, verilen işi görevi dahilinde yapmak zorunda. Bunu unutmayın.

maalesef karşımdaki kırılacak zarar görecek diye kendimden veriyorum çoğu zaman. Eşim de öyledir. Parası olmasa bile altın bozdurur birikimimizden borç verir.

Nasıl ifade edeceğim kendimi bilmiyorum kırmak istemiyorum. Sanki banyo dolabının tozu alınacak deyince alınacakmış gibi hissediyorum.

X