Yeme bozukluğum mu var? Kafayı yiyeceğim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yesilsevenbiri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2021
2.079
1.066
31
Herkese iyi akşamlar. Benim için büyük bir dert olan ve artık sağlığımı ve psikolojimi etkileyen bir durum hakkında soru sormak istiyorum. 30 yaşındayım yaklaşık 2 senedir kilo konusunu abartı bir şekilde takmaya başladım.165 boy 53 kiloyum suanda. Gecen sene 59 kilo civarıydım. Bir anda kilo vermek istedim ve 48 kiloya kadar düştüm. Belki de cok yadırgayacaksınız beni ama bilgisi olanlar vardır diye sormak istiyorum. Benim kabızlık sorunum olduğu icin sinameki otu, magnesie calcine, bekunis gibi ilaçlar kullandım. Ve bu yaklaşık 8 9 senelik bir süreç. 2 yıllık kilo verme döneminde de magnesie calcine adlı ilacı kullandım. Müshil yapıcı bir etkisi olduğu icin de sanırım biraz kilo vermeme de yardımcı oldu. Bunun yanında düşük kalorili diyetler, detokslar, aşırı derecede spor da yaptım. Spor sürem günde 2 saati buluyordu. Düşük kalorili beslendiğim icin de sanırım vücut kendini korumaya aldı ve 48 kilodan asağı düşmedim. 2 aydır çok fazla kabızlık çekmediğim sürece ilac kullanmıyorum. Metabolizmam bitmiş durumda. Bu yüzden de 53 kiloya çıktım sanırım. Diyet süresince de yA hep yA hic düşüncesi olduğu icin de bazı günler kusacak kadar yediğim oldu. Suanda da kilo alma korkum var. Günde 1200 kalori civarı almama rağmen kilo alıyorum. Resmen kafayı yemek üzereyim. Hayattan zevk alamıyorum. 1200 kalori ile doyuyorum ama kilo almak da istemiyorum. Bu şekilde kilo almaya devam eder miyim ? Bu psikolojiden nasıl kurtulurum. Bu arada 6 aydır da adet görmüyorum 🥹 doktor hic bir sıkıntın yok dedi ama kilo almama rağmen durum hala aynı. Ne yapacağımı da bilmiyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz ? Karmakarısık yazdım kusura bakmayın.

Metabolizmanızı yok etmişsiniz. Üstüne de müshil etkisi olan ilaçlarla da büyük ihtimal bağırsak floranızı bozmuşsunuz. Bunların yeniden düzene oturması lazım. Diyetisyenle çalışın derim. Ayrıca yemek yiyip, kilo almak istemiyorsanız istikrarlı bir şekilde spor yapmanız lazım.

Metabolizmanızı yok etmişsiniz. Üstüne de müshil etkisi olan ilaçlarla da büyük ihtimal bağırsak floranızı bozmuşsunuz. Bunların yeniden düzene oturması lazım. Diyetisyenle çalışın derim. Ayrıca yemek yiyip, kilo almak istemiyorsanız istikrarlı bir şekilde spor yapmanız lazım.
Suan spor yapamıyorum. 1 ay sonra başlayacağım insallah

Düzgün beslenerek ve sporla metabolizmam düzelir mi yoksa hep böyle mi olacağım 🥺

Teşhis koymak bize düşmez ama yeme bozukluğunda ilk aşama zaten bu sizin anlattıklarınızla oluyor diye biliyorum. Bu konuda psikolojik bir yardım almanızda fayda var çünkü kilo meselesi hayatın merkezine oturup aslında şuan çok ideal bir kiloda olmanıza rağmen sizin gününüzü zehir ediyor. Yeme içmede ölçüyü aşmadan ve düzenli egzersizle hem kilo korur hem de çok zinde ve sağlıklı olursunuz. Kendinize sayılarla çok yüklenmeyin. Diyetisyen ve psikolog denetiminde dikkatlice aşabilirsiniz bu problemi. İnanın profesyonel destekle hem yemek yemek hem hayat çok daha keyifli olacak size

Benim kardeşim üniversitede okurken blumia olmuştu. Yemek yiyince suçluluk duyuyor, bilinçli kusuyordu. 39 kiloya kadar düşmüştü. Saçları öbek öbek dökülüyordu. Sürekli biZi kandırmaya çalışırdı. Hem yemekten konuşurdu. Çok yiyor gibi davranırdı. Yemediklerini peçeteye saklardı. Neyse atlattı çok şükür.
Siz de obsesyon yapmışsınız. Uzman desteği almalısınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X