Yeni evlenip borç içinde olan var mı?..:(

Kendini bu kadar üzme. Biz evlendiğimizde aileler çok yardımcı olmuştu ve çok az bir borçla evlendik. Ama esas borcumuz bizim daha önceden gelen kart ve kredi borçlarımızda. Tüm altınları ve takılanları borçlara yatırdık ama yetmedi hala 20.000 TL borcumuz vardı. Sonunda kredi çektik. Halada elimize geçenin çoğunu taksitlere yatırıyoruz. 2 yıldır her şeyi evimizde yapıyoruz. Ne özel günlerde nede normal zamanlarda hiç birşey yapamıyoruz. Ama biliyoruz ki 2009 sonunda borcumuzu bitirmiş olacağız. Sizde tüm borçları tek bir yerde toplasanız ve 1-2 yıl kendinizi ona göre ayarlasanız. Ben şimdi biz bu yıl sonu evleneceğiz ve ilk yılımız seneye başlayacak diyorum. Allah kolaylık versin. Birazdaha dişini sık. Emin ol sonunda daha rahat olacaksın.

ya arkadaşlar okudukça şaşırıyorum sizlere. bizde kendi düğünümüzü kendimiz yaptık. ödeyeceğiz demişler eşime hep karttan geçti oda aldığımız herşeyi. tabi sonrası belli kavga gürültü hiç yoktan yere çıktı tabiiki. dolayısıyla hiçbirşeyi ödemediler. bizde çok sıkıntıya girdik ama belliydi başan bunlar eşyalarımızda en ucuzuna yöneldik hep. tam 1 sene dişimizi sıktık yeri geldi aç kaldık yinede el açmadık onlara borçlarımızı ödedik. arabayı vermeiler bize kendimize araba aldık onuda ödedik allaha şükürler olsun. şimdide evimizi aldık ödüyoruz. birşeyleri elde etmek istiyorsanız dişinizi sıkacaksınız birielrinden destek gelmesini beklerseniz daha çok üzülürsünüz. biz eşimle şunu prensip edindik çalışacağız paramızı sadece ihtiyaçlarımız için harcayacağız. kimseye muhtaç olmayacağız gerekirse aç gezeceğiz ama. biz bunu yapıyoruz arkadaşlar. sizlerede tavsiyem bu. biz 2,5 sene içerisinde o kadar borç ödedikki. herşeyin başı sabır lütfen sabredin biraz yuva kurmak kolay değil.

çaresizlik çok zor.yaşamayan bilemez.bir sene bekledik ve bütün borçları bitirdik sonra evledik ama eşimin abisine güvenmesı herseyı bozdu 15 bın tl borca gırdık bı anda 6 aydır evlıyım ve bır gun rahat edemedık ınanın ıse gıtmek ıcın bazen yol paramız bıle olmuyo.ordan burdan bulduk borcumuz 8.5 bın lıra kaldı ama onuda bu pazartesıye kadar kapamamız lazım ve kımse destek olmuyo.borc bızım olsa yanı kocamla ben harcayıp yesek hak ettık dıcem ama oyle deıl ıste esım abısının yanında calısıyordu sonucta abısı oldugu ıcın ona cok guvenıyordu kı oylede olmalı.esımın saflıgı ıyılıgı sadece abısıne guvenıp dukkana malzeme almıs kredı kartından abısıde ben odemem deyınce bıde esımı kapı dısarı edınce oylece kaldık dım dızlak ıspatlasana benım borcum oldugunu senet yok sepet yok dedı.ne yapacaz bılmıyorum mahvolduk işte..dedıgım gıbı çağresizlik çok zor bır bırımıze destek oluyoruz ama arada buyuk kavgalarda oluyo yanlıs anlasılmalar oluyo ıkımzde doluyuz dıye heralde.eşimi çok seviyorum.oda beni.ama inanın bittik artık benı en cok uzende kımsenın arka cıkmaması ailemız dısında tabı ama onlarında durumu bellı hıc bısı yapamıyoruz işte..

üzülme canım ben de araba aldım onun borçlarını ödemeye çalışıyom daha öğreniömkredim vs var ben koca bulup evlenemedim ama yine de borç içindeyiö allah sağlık versin. borçlar ödenir.

Evet arkadaşlar kimse borçsuz evlenmiyor ama evlenirken insan ailesindende bişeyler bekliyor işte ama nerde üstüne birde bizlere yük oluyorlar benim evliliğimde burda anlatılanların çoğunun aynısı 2 yıl oldu evleneli karnım burnumda çalıştım nerdeyse iş yerinde doğuracaktım dişimizi sıkalım borçumuz bitsin diye ama olmuyo olmuyo bitmiyor eşim bu gün maaşı almış ve taksitlerin anca yarısnı ödüyor kiraya ve 1 ay boyunca yeme icme ve yol parasına kuruş kalmadı allahtan sadece bi mucize bekliyoruz şimdi hoş oda olmaz ya sadece kendimi teselli etmeye çalışıyorum minik yavruma sarılıp dua etmekten başka elimden gelen bişey yok ...............içimdeki sıkıntıyı anlatabilsem keşke

Evet arkadaşlar kimse borçsuz evlenmiyor ama evlenirken insan ailesindende bişeyler bekliyor işte ama nerde üstüne birde bizlere yük oluyorlar benim evliliğimde burda anlatılanların çoğunun aynısı 2 yıl oldu evleneli karnım burnumda çalıştım nerdeyse iş yerinde doğuracaktım dişimizi sıkalım borçumuz bitsin diye ama olmuyo olmuyo bitmiyor eşim bu gün maaşı almış ve taksitlerin anca yarısnı ödüyor kiraya ve 1 ay boyunca yeme icme ve yol parasına kuruş kalmadı allahtan sadece bi mucize bekliyoruz şimdi hoş oda olmaz ya sadece kendimi teselli etmeye çalışıyorum minik yavruma sarılıp dua etmekten başka elimden gelen bişey yok ...............içimdeki sıkıntıyı anlatabilsem keşke

canım keşke bu sıkıntıların arasında bide çocuk girmeseydi...bak biz hala bekliyoruz o kadar istememize rağmen...mucizeleri bilmem ama şuna inan kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş...zaten kötüyüzde en kötü olduğumuz zamanlarda allahım mucize dediğimiz zamanlarda rabbim hep bi yerden bişiler verdi çok şükür...eminim o güzel yavrunun hürmetine yetişecektir rabbim yardımınıza...sen kendine ve bebeğine ii bak olurmu...geçicek bigün bunlar...geçicek...

biz de herşeyimizi kendimiz yaptık, 2 yıl olacak nerdeyse ama evlenirken aldığımız bazı eşyaların taksitleri hala bitmedi, insanoğlu bu ihtiyacı hiç bitmiyor ki, eksik çıkıyor, evde olan eskiyor....ama yavaş yavaş bitiyor, zaman gerek....bu arada bir de eve girdik, onun taksitleri de canımıza okuyor ama yavaş yavaş, kısa kısa ödüyoruz...eşime mont alınacaksa ben kendi ihtiyacımı erteliyorum, bana birşey alınacaksa o erteliyor, böyle böyle sıfırlıyoruz..yalnız taksit öderken kredi kartlarına fazla yüklendik, nakit kalmayınca..çok kredi kartı borcumuz var ve çok kartımız ama yavaş yavaş kapatıyoruz..geçenlerde benim iki kartı kapattık..bu maaşla da eşimin iki kartı kapatılacak....ama sürekli kullandıklarımız çok fazla..onları da kapatırız diyoruz bakalım...ama insan yaşadığı sürece ihtiyaçları olacaktır ve biri bitti derken biri başlayacaktır, önemli olan dengeyi sağlamak.....bir de şu var, ilk evlenirken eksik olmasın diyor insan...aman bunu da alayım şunu da alayım...en önemlisi sağlık, canımız sağolsun...

selam bayanlar ben 7 senelik evliyim ve eşim öğretmen.hala borç ödeyip duruyorum.ölmeden inşallah borcumun bittiğini görecem.evlenirken biraz bize yardım oldu ama çoğunluğunu kendimiz aldık.hiç borç ödemeden aldığım tek şey evim.oda eşimin ailesinden kaldı.onlar vefat edince bizim oldu.şu andada araba borcu ödüyorum.tam borcu bitti derken arabayı değiştirdik.hooop yeni borç.yani borçtan kurtuluş yokkkk..

bu devirde borcum yok diyeni döverler be....kaydirigubbakcemile3

biz 3aylık e vliyiz herşeyi eşim tekbaşına yaptıdüğün takılarınıa varna kadar şuan 5binytl borcmz kaldı allahın iziniyle biticek inanıyorum:KK70:

Okudukça ağzım açık kaldı, nasıl olur anlayamıyorum..

Bir anne bir baba çocuğuna bunları nasıl yapar?

Allah razı olsun ailelerimizden düğünümüz için, eşyamız için 5 kuruş harcamadık.

12 yaşında bir oğlum var. yaklaşık 10 yıldır kumbara fonunda parası birikiyor.

Üniversiteyi kazanamaz da özelde okutmamız gerekirse diye ayrı bir hesap açtırdık az da olsa oraya
para aktarmaya çalışıyorum.

Her ay bir çeyrek de evliliği için kenara atmaya uğraşıyorum.

Onların hayatı bizimkinden zor olacak, en güzel yıllarının ziyan olmasına dayanamam.

Anne olmak sadece doğurmak mı?

Bunları param çok olduğu için değil önceliğim oğlum olduğu için yapıyorum

Oğullarını bu halde bırakanlar dünyaya getirdiklerinde ne düşünüyorlardı acaba?

Birgün büyüyeceği, bir şişe sütten fazlasına ihtiyacı olacağı akıllarına hiç mi gelmedi?

Ellerin kızlarını da heba edeceklerini, ah alacaklarını akıl edemediler mi?

Son düzenleme:
Ahhh canım ne güzelde yazmışsın ama maalesef her aile bir olmuyor.benim eşim 3 kardeş bir tek eşime eziyet ediyorlar. diğerleri el üstünde tutuluyor. keşke sadece borç ödesek keşke huzurumu bozmasalar. ayırmaya çalışmalarıda cabası.

Herkesin borcu kısa zamanda kapanır inşallah..

Son düzenleme:
canım benim yeni evlenipte borç içinde olmayan var mı diye sorman lazım.Ben evleneli 8 ay oldu hala borç ödüyoruz.Hiç kolay değil bu işler.Hamama giren terliyor.Alalh hepimizin yardımcısı olsun.Borç biter çocuk olur başka masraflar çıkar..hayat meşgalesi bitmez.Yeterki sağlık ve huzur olsun.

borc olmadadan evlilk olmuyo ki düzelir inşallah ablacım yhaa bnm annemde anlatıyo bazn evlenirken hiç paraları yokmuş ama çalışa çalışa 5 yılda anca bitirmişler borclarını inşallah seninde borcların biter ablacım:KK43:

mrb henüz 4 aylık evliyim dünya kadar borca girip evlendik...20 bin ytl ye yakın borcumuz var...eşimin ailesi hiçbişeye el sürmedi...düğünde takılan altınlarım bileziklerim hepsi gitti...şimdide eşimin işleri ii gitmiyo...boğulmak üzereyim...sabahtan beri iş yerinde ağlamaktan gözlerim şişti...kimseye bişey anlatamıyorum ...ölücem kahrımdan...zaten depresyon rahatsızlığı geçirdim şiddetli...tekrar başa dönücem sanırım...kafamı yastığa koyduğumda rahat uyumayı özledim...haciz gelir herhalde yakında...üstelik borçlar hep benim adıma...ne yapacağımı bilemiyorum gerçi artık yapılacak bişeyde yok...bu borçlar evliliğimide yıkacak böle giderse...öle sevdikki birbirimizi ama daha bi defa yemek yiyemedim eşimle dışarıda...her günümüz hesapla geçiyor...oda bende yorulduk...çare aramak için yazmadım sadece paylaşmak için yazdım...eşimin ailesini bekleseydik ayrılırdık bekleyemedik...hoş bekleseydikte bişey yapmayacaklardı...çok canım sıkkın ya...kabusta gibiyim...bıktım artık mücadele etmekten...

Arkadasım uzulme a.s Borc yuzunden de evlılıgın bıter dıye dusunme,bunaltma kendını borcumuz var borcumuz var nabıcaz dıye.Herseyı kayınvalıdenın ıstedıgı gıbımı yaptınız kı sız,tavrını koyamadınmı ? Kredı cekmeyı dusunmedınız mı en azından bankaya borclanırsınız dıyorum ama sımdı bankalara da guvenılmıyo ya :1no2: Ben de 9 aylık evlıyım.Benım esımın aılesı bız nıkah ıstedıgımız halde onlar dugunsuz olmaz dedıler ve ne bırıkmıs paraları vardı ne de sevgılı kayınpederım babam calısıyordu oyle bır zamanda kacmısız kı kotu malı krız ortamına denk gelmısız.Ben cevırmenlık yapıyordum ama ne hıkmetse evlendım ıslerım kesıldı nerdeyse hıc kalmadı.15 mayısta nıkah yaptık,O zaman bıle durumumuz yokken aılece amcaları bızı yemege goturdu.Dugun yapılacak para yok annemlerle dargınız boguluyodum.Annemlerle barıstık butun beyaz esyalar bızden dedı annemler bı de ceyızımı getırdıler.Kendı memleketımde esımın aılesınden hıcbırsey ıstemeden dugun tarzı salon tutup kına gecesı yaptılar.Gelınlık almadık gorumcemın gelınlıgını gıydım kaynanamlar yenı alalım demelerıne ragmen.Pekı senın annenler yardım etmedımı? En azından yatak odası ya da ne bılıyım camasır makınesı?Dugun salonuna 200 ytl kapora verdık dugun bıttıgı gıbı gelın odasında hemen takılardan cıkarıp verdık.Dugunden sonrakı gun ıkı gunlugune tatıle gıttık dondugumuzde kucuk altınların hepsını bozduk ve ondan bundan kaynanamların borc aldıgı yerlerı kapattık elımızde sadece 10 bılezık kalmıstı kaynanam altınları bozdururken agladı resmen uzuntusunden mahcup oldu.Ama bırbırımıze kenetlendık yerı geldıgınde de kırılsalar bıle tavrımızı koyduk esım de ben de.Evdekı esyalarımızı ıse bız kose takmı aldık tv unıtesı masa sandalye o kadar onların taksdını oduyoruz.Gorumcem yatak odasını aldı kaynanamlarla da mutfak dolaplarını taksıte boldurduk.Bızım asıl sorunumuz borcumuz esımın kredı cektıgı paranın odenmesı olurken yasanıyordu,kı ben calısmıyorum anca ayda bır ıs gelıyo 200 ytl felan.Esımın kredısını kapatamayınca 7 bılezık bozdurduk ve su an yıne kredı kartı borcumuz var senağlama .Ayrıca su an kendı evımızı bırakıp (kaynanamlarla aynı apartmandayız) kaynanamların yanına ındık cunku kayınpederım ısten cıkarıldı durumları cok kotu en azından tek bı yere fatura oderız dedık.Kendı evımız gıbı rahat degıl ama bunu yapmak zorundaydık.Ve ustune ustluk dun eve hırsız gırmıs mirmirmirmir Yedıncı katta evımız ve alt katımızdakıler evde olmuyo hıcbır zaman kapı kapanmadıgı ıcın hızlı cekıyoruz ve kapı kırılırken kımsenın ruhu duymamıs herkes bız yukarı cıktık kapıyı cekıyoruz sanmıslar bı de kapı cıktı basımıza senağlama. Bunlara ragmen hala sukredıyoruz kı ıykı ben eve gırmemısım sukredıyoruz kı hala bırlıkteyız ve esım ya da ben yukarıdayken hırsızla karsılasmamısız ve canımıza bırsey olmamıs.Sakı sen de uzulme ıkınız de azımlı oldugunuz surece bu zorlukları da asarsınız evlılıgım bıtecek deyıp de kotu dusuncelere sokma kendını :teselli:

canım keşke bu sıkıntıların arasında bide çocuk girmeseydi...bak biz hala bekliyoruz o kadar istememize rağmen...mucizeleri bilmem ama şuna inan kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş...zaten kötüyüzde en kötü olduğumuz zamanlarda allahım mucize dediğimiz zamanlarda rabbim hep bi yerden bişiler verdi çok şükür...eminim o güzel yavrunun hürmetine yetişecektir rabbim yardımınıza...sen kendine ve bebeğine ii bak olurmu...geçicek bigün bunlar...geçicek...

belki kendince sende haklısın hayatım o yavruyu dünyaya getirmeye hakkım yoktu aldırmayı çok düşündüm ama 30 yaşındaydım aldırırsam bir daha anne olmam diye çok korktum hamile kalmayı planlamamıştım hatta rahmimde sorun vardı doktor zor hamile kalırsın demişti buna rağmen kazala hamile kaldım şimdi bebğim 7,5 aylık ona bakmak zorunda olduğum için çalışamıyorum keşke bakıcak kimsem olsa gene çalışırım çalışmaktan hiç gocunmadım defalarca düşünüyorum keşke diyorum kreş gibi bi yerde iş bulabilsem hem çalışıp hemde yavrumun yanında olsam şu borçlarımızda bitse diye ama olmuyo olmuyo senağlama senağlama senağlama

mrb henüz 4 aylık evliyim dünya kadar borca girip evlendik...20 bin ytl ye yakın borcumuz var...eşimin ailesi hiçbişeye el sürmedi...düğünde takılan altınlarım bileziklerim hepsi gitti...şimdide eşimin işleri ii gitmiyo...boğulmak üzereyim...sabahtan beri iş yerinde ağlamaktan gözlerim şişti...kimseye bişey anlatamıyorum ...ölücem kahrımdan...zaten depresyon rahatsızlığı geçirdim şiddetli...tekrar başa dönücem sanırım...kafamı yastığa koyduğumda rahat uyumayı özledim...haciz gelir herhalde yakında...üstelik borçlar hep benim adıma...ne yapacağımı bilemiyorum gerçi artık yapılacak bişeyde yok...bu borçlar evliliğimide yıkacak böle giderse...öle sevdikki birbirimizi ama daha bi defa yemek yiyemedim eşimle dışarıda...her günümüz hesapla geçiyor...oda bende yorulduk...çare aramak için yazmadım sadece paylaşmak için yazdım...eşimin ailesini bekleseydik ayrılırdık bekleyemedik...hoş bekleseydikte bişey yapmayacaklardı...çok canım sıkkın ya...kabusta gibiyim...bıktım artık mücadele etmekten...

cnm inanki evlilk böle bişyi bizde çok acele ettik evlenirken herşeyi kendimiz yaptık bi ton borca girdik sizin gibi aama bi yerden borç aldık ve bütün kredileri kapattık bizde öleydik yani ama Allah bi yerde bi kapı açıo biz eşimle yeni evli olduğumuz halde borçlar yüzünden doğru düzgün konuşamıyoduk bile sizde canınızı sıkmayın zamanla herşey düzelir eğer kendini bu kadar depresyona sokarsan hiç bir şey yapamazsınız allaha şükür sağlığınız yerindeyse herşey düzeliyor düzelene kadar ayakta kalmaya çalışın bu süreç içerisinde birbirnizi kırmayın sakın bu hatayı biz yaptık zamanında çünkü elele verin düzeltmeye çalışın tatlım:çok üzgünüm:

Valla sevgılı arkadaslarım her ne olursa olsun borc yuzunden esınızle tartısmayın,hep kenetlenın bırbırınıze,destek olun,kesınlıkle sureklı borctan bahsetmeyın.O zaman daha cok yıpranıyor hersey.Bırseyler paylasmaktansa borc muhabbetı yapıldıgında erkek evden soguyor.

Bızım de toplamda 2bin tl borcumuz kaldı. Bı de esım sıgarayı paket olarak degıl tutun ve fıltre olarak aldıgı ıcın gunluk harclık bıle almıyo kocacım benden hihoyyyt Bu ay da harc paramı odıcem ama sımdı hesabımızda 240tl var 240 ytl ıle gecınırız ay sonuna kadar ama 330 tl yı de elımızde kalan uc bılezıkten bırını bozarak odıcez. Alllaha sukur mutluyuz borcumuz olmasına ragmen

X