Yeni evliyim acil tavsiyelerinize ihtiyacım var :(

Eşinizin eleştirici tavırları yüzünden bu haldesınız , bıraz anlayıslı davranıp yaptıgınız seylere saygı gosterse kendınızı daha rahat hıssedebılırsınız . 6 aylık evlıyım bende yasadım benzer seylerı hala da yasıyorum bıtmıyor malesef , kafanıza takmak yerıne bu davranıslarının sızı uzdugunu esınıze anlatın derım

Konu sahibi arkadaşım asıl dert etmeniz gereken şey eşinizle aranızdaki ilişkinin dinamikleri.
Siz o evin hizmetçisi eşiniz de sizin amiriniz değilsiniz.
En azından sağlıklı eviliklerde ilişkiler böyle olmuyor.
Aynı evi paylaşan çiftler evin düzeni ile ilgili
-bir işte çalışma durumu-saatleri de dikkate alınarak- adaletli bir şekilde sorumluluk almalı.

😄 yok ya sövmezz herkes biz gibimii
Fazlasiyla etrafnzda ihtiysci olan varsa dedim yaniii:))
Öğrenci evine yardım yapacam yenısını alınca. Hıc halısı olmayan bırıne vereyım de ıs gorsun madem

• Beğen
Reactions: H M
Sanki birine gündeliğe gitmişsin de yetişmezse diye stres yapıyorsun. Bugün olmaz yarın olur. Çocuk yokken dinlenmeye, gezip tozmaya bak. İki kişinin yiyeceği bir tas çorba. Şehzade eşin beğenmiyorsa dışardan yiyiversin

Eyvah, eyvah, en baştan başlayalım o zaman.
Ben kendi düzenimi yazayım.
Bu yıl haftanın 5 günü çalışıyorum nadiren Ctesileri de okula gittiğim oluyor.

Her Cuma akşamı yatmadan önce nevresimleri değiştiririm, kirli olanı hemen yıkar, asarım.
Buzdolabını her akşam yemeğinden sonra elden geçiririm, döküleni, lekeli rafları silerim.
Pek olmaz ama bozulanı, çürüyeni atarım.
Ocağı ve tezgahı da her akşam yemeğinden sonra silerim.
Davlumbazı haftada bir-iki defa silerim.
Mutfağı da her akşam dik süpürgeyle süpürürüm.
Rossman büyük boy ıslak mendil taktığım mobla silerim.
Lavabo ve wcleri yatmadan cifler, dezenfekte eder öyle yatarım evde çift banyo var.

Bunun dışında her Ctesi sabahtan öğlene kadar yarım gün (4 saat) yardımcım gelir.
Ctesi sabah bir yandan da çamaşır atarım makineye.
Önce yolluklar süprülür ve toplanır,
bazen ben Cuma akşamından süpürüp rulo yaparım.
Sonra sırayla camlar silinir, ev süpürülüp silinir, tozlar alınır.
Bir hafta salon-mutfak camı diğer hafta diğer odaların camı silinir.
Sonraki hafta mutfak dolaplarının yüzeyi ve kapılar iş böyle sıraya konmuş olarak yapılır.

Dolap ve çekmecelerin içini-mutfak dahil- ve buzdolabını hep kendim düzenler ve temizlerim.
Duşakabinleri de aynı şekilde.

Benim düzenim-kurallarım;
döküleni hemen süpür-sil,
aldığını yerine koy, dağıtma,
kuruyan çamaşırı hemen topla,
bulaşık makinesini hemen boşalt,
yatmadan evi topla ve
mutfak tezgahı ile wc'ler hep temiz olsun,
iyi kalite süpürge (Dyson) kullan.

Bu işlerin hepsini eşim veya ben artık kim müsaitse bazen de birlikte yaparız.
Yemeği de listeye göre kim daha erken gelirse o yapar.
Pazar günü de bir kaç çeşit pişiririm hafta içi rahat ederiz.

Gömlekleri de ütüye göndeririz veya hafta içi yardımcıyı ütü için 2 saat daha çağırırım.
Zamanla siz de düzen oturtursunuz üzülmeyin.
Ben 26 yıllık evliyim.

teşekkür ederim çok sağolun. Sormak istediğim bir şey daha var herkese kimi önce toz alınır diyor kimi süpürge yapılır diyor.. bana göre toz alıp süpürmek daha mantıklı. Hangisi öncelik olmalı ? Toz almak mı yerleri süpürmek mi ?

Size hayret ediyorum cam ayda bir silinir hatta silinmesede olur yada kirlendiginde silinir her hafta cam sil demek nedir 😂 coxuk yok temizkik nedir ya haftada bir sik supur toz al banyo mutfak bir gun uyu gunu bir gun tekrar sil supur bukadar. Yemegi gunluk bile yapabilirsin bir max iki saatini alir. Nedir bukadar zor ve karmasik olan hic anlamadm
Sanırım evlenmeden önce ailemin ve çevrenin lafları beni etkiledi. Ev işi zor, evlende gör gününü, her gün temizlik yemek.. vs bir sürü laf bilinçaltıma işlemiş. Bunları diyeceklerine bir işin ucundan tuttursalardı belki şuan daha relax olurdum hep bir karamsarlık işlenmiş beynime

Bende 1.5 aylık evliyim. Evet Bi düzene sokamadım ama evimde pis değil. Çalışıyorum hatta. Misfirimde bitmiyor. Yemek yedikten sonra mutfağı hemen topla. Sabah uyanır uyanmaz yatağı topla.kalabalığı mümkünse yatmadan toplaki sabaha iş kalmasın sabahta süpür sil. Zaten baza altı dolap içi temiz daha yeni geliniz. Haftada bir nevresim havlu kirliye atıyorum tuvaleti 3 4 günde bir yıkıyorum banyoyu haftada bir. Yemek te eşimde yapıyor sağolsun. Eşine yardım etmesini söyle. En azından çay koysun kalabalık toplasın. Zamanla oturur

Teşekkür ederim şu banyo yıkama olayınıda biraz açar mısınız duşakabini kaç günde bir yıkarsınız mesela genelde klozeti ve lavaboyu temizlemek bide yerleri öyle değil mi

Ben sizi çok iyi anladım, aynı ilk evlendiğim zamanki ben :))

benim annemin evinde yardımcısı Vardı hep, o yüzden ne kendim yaptım, ne de annemi iş yaparken gördüm.

evlenince ev işinin ne olduğuna dair hiçbir fikrim Yoktu. Bez sıkmayı bile bilmezdim, işleri sıraya koyamazdım, yemek kaç saatte olurdu. Şimdi hepsi geçti tabi, siz de öğrenirsiniz.

ben bir ara temizliğe sarmıştım, her gün yapıyordum.Baktım o da gereksiz. Haftada bir gün derin temizlik, bir günde yüzeysel temizlik yapıyorum. Pazartesi günü, derin temizlik; süpürme, silme, toz alma, cam önleri, banyo, tuvalet, balkon. Perşembe günü de banyo, tuvalet, balkon, cam önleri, süpürme yapıyorum. Yetiyor.

Haftalık çamaşırı bir gün yıkıyorum, bir gün ütülüyorum. Ütü en keyiflisi, çünkü yatak odasına kuruyorum ütü masasını, karşıma tabletten film açıyorum, ütüyü bitirip hemen asıyorum yerine. kuruyan çamaşırları da yerleştiriyorum yerine bitti gitti.

benim sıralamam, önce banyo, tuvalet, balkon, sonra ev süpürme, silme ve toz alma şeklinde.

büyük temizlikten sonra, 2. Temizlik zaten 1 saat sürüyor, çok kirlenmediği için.

yemek konusunda eşine hiç takılma, benim eşim de daha önce hiçkimsenin yemeğini beğenmezdi. Evlendikten sonra kaç zaman kurumuş etler filan yedi, öğrenene kadar. O zaman misafir korkulu rüyamdı. Şimdi 2 saatte 10-15 kişilik yemek hazırlayabilirim.

ev için en önemli durum dağılmasına izin vermemek, yatmadan önce bütün odalardaki dağınıklığı toplarsanız, diğer gün direkt işlerinize başlıyabilirsiniz.

Yorumlarıyla destek veren, beni aydınlatan, anlayan yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum :KK200:

Yorumlarıyla destek veren, beni aydınlatan, anlayan yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum :KK200:

Çoğunuzun mesajlarını kaydettim kafam biraz rahatladı allah razı olsun bu sitede daha çok paylaşım yapacağım bu gidişle :)

Benim 3 gün önce kurusun diye çamaşırlığa astığım çamaşırlarım bile daha toplanmadı. Temizliğimi ve yemeğimi beğenmeyen koca da kendi yapabilir hiç şikayet etmem valla. Ben sadece wc leri hergün temizlerim mutfak tezgahında bulaşık bırakmam bu kadar sende çok takma ya

teşekkür ederim çok sağolun. Sormak istediğim bir şey daha var herkese kimi önce toz alınır diyor kimi süpürge yapılır diyor.. bana göre toz alıp süpürmek daha mantıklı. Hangisi öncelik olmalı ? Toz almak mı yerleri süpürmek mi ?
Ben önce süpürüp, silip sonra toz alıyorum. Herkesin yapışı farklıdır ama, süpürünce zaten bayağı toz kalkıyor. Toz alıktan sonra yine mobilyanın üstünde toz olmasını istemiyorum.

zaten kovanın içine su koyup, içine biraz lock( amway in temizlik sıvısı) ya da çok az bulaşık deterjanı koyarsan, bir de yanında 3 tane bezle sıkıp sıkıp silersen etrafa çok toz dökülmüyor.

Çalışıyor musunuz? Çalışmıyorsanız şayet çok daha kolay işiniz. Her gün bi kere temizlik yapılmaz. Haftada iki kere (mesela pazartesi ve perşembe) süpürün,silin ,toz alın, wc ve banyo temizleyin. Temizlik günleri de el oyalayıcı zor yemekler yapmayın..Çocuk olmadığı için de eviniz çok kirlenmez zaten. Ayda bir genel daha detaylı temizlik olabilir(buzdolabı,dolap içi gibi)

Eliniz yavaş bence şu an .Ama yapa yapa hızlanacaksınız. Çalışıyorsanız haftada bir silin süpürün yeter. Çok da kafaya takmayın yahuuu. Evin patronu sizsiniz. Eşinize de fazla kulak asmayın. Siz biraz fazla stres yapmışsınız. HERŞEY DÖRT DÖRTLÜK OLMAK ZORUNDA DEĞİL :)

Selamlar 2 aylık evliyim yardımınıza çook ihtiyacım var. Bir türlü düzene oturtamadım ev işlerini :KK43: temizlik yapacağım zaman çok düşünüyorum neyi nasıl ne zaman yapsam, nereden başlasam, hangi günler yapsam... ilk başlarda hiçbir şey bilmemenin verdiği korkuyla başladım, çoğu şeyi araştırarak soruşturarak öğrendikten sonra kendime plan program yapmaya çalıştım. Ama olmuyoor ! Araya bir şeyler girince, dışarı çıkınca vs plan bozulunca kafam çok karışıyor. Bunları şimdi yapmazsam ne zaman yapacağım diyorum günlük rutin işleri her zaman yaparken öyle alışacağım sonra kapıları, camları, buzdolabı içi, fırın davlumbazı falan unutacakmışım gibi geliyor korkuyorum. Planı bozup bozup yenisini yapıyorum. Misal banyoyu temizleyeceğim lavaboyu temizledim, klozete çamaşır suyu döktüm üstünüde şimdi mi temizlesem yoksa başka bir gün mü ee şimdi temizlemesem başka gün ne zamann ? diğer günler işim olmayacak mı sanki diyorum. Bir işi yaparken diğerini düşünüyorum sanki tek bir işe yoğunlaşırsam diğerlerini unutacağım gibi geliyor. Böyle böyle kafam karışıyor. Evlenmeden önce pek ev işi yapmadım sadece yemek yapardım sevdiğim için yeni yeni şeyler denerdim. Eşim çok seçici bir insan kolay beğenmiyor her şeyi. İlk zamanlar bu yüzden çok kavga ettik sanırım hevesim kırıldı zaten kendimi alıştırmaya çalışıyordum bide onun anlayışsızlığı beni daha da kötü yaptı bildiğim şeyide yapamamaya başladım. Ondan manevi olarak destek, motivasyon bekliyorum o tam tersi... Evlenmeden öncede sorunlar yaşamıştık benim kafamda biraz soru işareti vardı malesef neyse konum şimdi bu değil... Çok araştırdım, sordum ne nasıl yapılır diye, öğrendim aslında çoğu şeyi fakat uygulama kısmına gelince elim ayağıma dolaşıyor yanlış yapma korkusu, yetiştirememe korkusu (birini yapsam, diğeri kalacak gibi), eşimin beğenmemesi korkusu, misafir korkusu... kendime güvenim sıfıra iniyor resmen. kafam o kadar dolu ve karışık ki. beş dakika otursam zamanımı boşa harcıyorum gibi geliyor kalkıp bir şeyler yapmam gerek gibi hissediyorum ama olmuyor iştee :KK43:( günlük yapılacaklar haftalık yapılacaklar hepsi birbirine giriyor. Mesela bugün temizlik günüm ama yemek bittiği için yemek yaptım sabahtandır uğraştım temizlik kaldı üzülüyorum. Üstelik eşim beğenir mi beğenmez mi diye düşüne düşüne yaptım kesin bir kusur buluyor. Yardımınıza ihtiyacım var kızlar ne olur akıl verin bana çok üzülüyorum böyle giderse hiçbir şey yapamayacağım :cry: siz nasıl yapıyorsunuz ? Umarım kendimi iyi ifade edebilmişimdir kafam çok dolu kusura bakmayın
sabah uyandınmı..kahvaltını yap.
sonra yemegını yap pişsin yavaş yavaş.
yemek pişerken süpürgeci aç.bütün evi süpür.sonra lavaboyu cif ,çamaşır suyu napıcaksan temızle.ardından yerleri sil.sonra toz al.arada yemegede bak piştimi diye.işte bu kadar.

bunu hergün yapmana gerek yok. 1-2gün ara ver mesela.yemegını herzaman işlerinden önce yap ki. iş bittiğinde güzel duşunu alıp.misler gibi kocanı bekle :KK36:

sabah uyandınmı..kahvaltını yap.
sonra yemegını yap pişsin yavaş yavaş.
yemek pişerken süpürgeci aç.bütün evi süpür.sonra lavaboyu cif ,çamaşır suyu napıcaksan temızle.ardından yerleri sil.sonra toz al.arada yemegede bak piştimi diye.işte bu kadar.

bunu hergün yapmana gerek yok. 1-2gün ara ver mesela.yemegını herzaman işlerinden önce yap ki. iş bittiğinde güzel duşunu alıp.misler gibi kocanı bekle :KK36:
:KK9:

Benim süpürgem toz çıkarmadığı ve çekim gücü çok iyi olduğu için ben önce toz almayı tercih ediyorum.
O esnada dökülenleri de süpürürken çektiriyorum,

Selamlar 2 aylık evliyim yardımınıza çook ihtiyacım var. Bir türlü düzene oturtamadım ev işlerini :KK43: temizlik yapacağım zaman çok düşünüyorum neyi nasıl ne zaman yapsam, nereden başlasam, hangi günler yapsam... ilk başlarda hiçbir şey bilmemenin verdiği korkuyla başladım, çoğu şeyi araştırarak soruşturarak öğrendikten sonra kendime plan program yapmaya çalıştım. Ama olmuyoor ! Araya bir şeyler girince, dışarı çıkınca vs plan bozulunca kafam çok karışıyor. Bunları şimdi yapmazsam ne zaman yapacağım diyorum günlük rutin işleri her zaman yaparken öyle alışacağım sonra kapıları, camları, buzdolabı içi, fırın davlumbazı falan unutacakmışım gibi geliyor korkuyorum. Planı bozup bozup yenisini yapıyorum. Misal banyoyu temizleyeceğim lavaboyu temizledim, klozete çamaşır suyu döktüm üstünüde şimdi mi temizlesem yoksa başka bir gün mü ee şimdi temizlemesem başka gün ne zamann ? diğer günler işim olmayacak mı sanki diyorum. Bir işi yaparken diğerini düşünüyorum sanki tek bir işe yoğunlaşırsam diğerlerini unutacağım gibi geliyor. Böyle böyle kafam karışıyor. Evlenmeden önce pek ev işi yapmadım sadece yemek yapardım sevdiğim için yeni yeni şeyler denerdim. Eşim çok seçici bir insan kolay beğenmiyor her şeyi. İlk zamanlar bu yüzden çok kavga ettik sanırım hevesim kırıldı zaten kendimi alıştırmaya çalışıyordum bide onun anlayışsızlığı beni daha da kötü yaptı bildiğim şeyide yapamamaya başladım. Ondan manevi olarak destek, motivasyon bekliyorum o tam tersi... Evlenmeden öncede sorunlar yaşamıştık benim kafamda biraz soru işareti vardı malesef neyse konum şimdi bu değil... Çok araştırdım, sordum ne nasıl yapılır diye, öğrendim aslında çoğu şeyi fakat uygulama kısmına gelince elim ayağıma dolaşıyor yanlış yapma korkusu, yetiştirememe korkusu (birini yapsam, diğeri kalacak gibi), eşimin beğenmemesi korkusu, misafir korkusu... kendime güvenim sıfıra iniyor resmen. kafam o kadar dolu ve karışık ki. beş dakika otursam zamanımı boşa harcıyorum gibi geliyor kalkıp bir şeyler yapmam gerek gibi hissediyorum ama olmuyor iştee :KK43:( günlük yapılacaklar haftalık yapılacaklar hepsi birbirine giriyor. Mesela bugün temizlik günüm ama yemek bittiği için yemek yaptım sabahtandır uğraştım temizlik kaldı üzülüyorum. Üstelik eşim beğenir mi beğenmez mi diye düşüne düşüne yaptım kesin bir kusur buluyor. Yardımınıza ihtiyacım var kızlar ne olur akıl verin bana çok üzülüyorum böyle giderse hiçbir şey yapamayacağım :cry: siz nasıl yapıyorsunuz ? Umarım kendimi iyi ifade edebilmişimdir kafam çok dolu kusura bakmayın
Şuan ben bile gerildim :KK70: çok fazla takmışsınız sürekli evdeyseniz işleriniz gayette yetişir bence eşyalar yeni çok dağılan bir şey olacağını sanmıyorum.Daha önceden iş yapmadığınız için bu karısıklık.ben genel temizlikte her yeri süpürür sonra silerim sonra tozunu alırdım en son tuvalet vs tezgah ustu samasır suyu ıle sılerdım öyle.

X