Yeni Şafak’tan ‘Ak Saray’daki ‘sade hayat': Kilosu 4 bin TL olan beyaz çay bol bol içiliyor

Misty Day

she wolf
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2013
2.835
4.190
Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi, 1 milyar 370 milyon TL yapım maliyetinin yanında devasa büyüklüğünden kaynaklı yan giderleriyle de gündeme gelen ‘Ak Saray’da yaşanan ‘mütevazi hayatı’ sayfalarına taşıdı.

CBQxLyAWQAA1p_7.jpg

‘Limon ve elma kabuklarından sirke yapılıyor’
‘Sade hayat saray mutfağında’ başlığıyla verilen ve tam sayfa ayrılan haberin spotunda şöyle denildi: “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın mutfağı oldukça mütevazı. Anadolu’nun geleneksel mutfağından farkı neredeyse yok. Emine Erdoğan limon ve elma kabuklarını ziyan etmiyor onlardan sirke kurduruyor. Bir kase çorba veya bir çeşit yemek ve salatayla kurulan sofralar ancak misafir olunca şenleniyor. Evde ayrıca bol bol Rize’nin beyaz çayı içiliyor.”

Haberde, ‘First Lady’ olarak tanımlanan Emine Erdoğan’ın ‘doğal ve sade’ hayatından kesitler okuyucuya sunuldu.

aksaray-video.jpg

Ak Saray’da kurulan sofraların gösterişten uzak ve sade olduğu sıklıkla vurgulanan haberde, Çaykur’un geçtiğimiz günlerde kilosunu 4 bin liradan satışa sunduğu beyaz çayın bol bol içildiği söylenirken, Emine Erdoğan’ın ‘Doğaya dönüş’ fikrini benimsediği belirtildi.

‘First Lady’ Erdoğan’dan Mali’ye mango tavsiyesi

Ev yapımı sirkelerin, kurutulan sebze ve meyvelerin mutfaktan eksik olmadığı, gelen misafirlere sık sık ikram edildiği belirtilirken, Emine Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl Mali cumhurbaşkanının eşi Aminata Keita’ya mango kurusunun ithalatı yönünde verdiği tavsiye şöyle anlatılıyor: “First Lady Keita, en güzel mangoların kendi memleketlerinde yetiştiğini ancak bu meyvelerin çok kolay bozulmasından dolayı ithalatını zor yaptıklarını anlatınca Emine Erdoğan kendi mutfaklarında meyveler fazlaysa kurutarak sakladıklarını söylemiş ve Keita’ya da mango kurusu yaparak ithalatı artırmalarını önermiş.”

http://www.diken.com.tr/ak-saraydak...u-4-bin-lira-olan-beyaz-cay-bol-bol-iciliyor/

Hadi gel maasi 1000 tl olan vatandas gel bunu da savun ve alkisla.
Onun savunması hazır yaaa "koskoca cb,o içmeyecek de kim içecek",çünkü cb olunca üstün insan oluyor ya...Psikolojide bunun bi ismi vardır mutlaka ama ben bilmediğim için "birinin sana sürekli değersiz muamelesi yapması sonucu kendini değersiz görüp,seni hiçe sayanı değerli görme sendromu" diyorum.

Mango ne ya görse tanımayacak birsürü insan var memlekette

Sade hayat başlığının hemen yanına mango koymaları resmen dalga gecer gibi

Onun savunması hazır yaaa "koskoca cb,o içmeyecek de kim içecek",çünkü cb olunca üstün insan oluyor ya...Psikolojide bunun bi ismi vardır mutlaka ama ben bilmediğim için "birinin sana sürekli değersiz muamelesi yapması sonucu kendini değersiz görüp,seni hiçe sayanı değerli görme sendromu" diyorum.
aa bi de şu var unutmayalım : ''onun yerinde kim olsa çalacak ay şey pardon içecek''

Hahha tam bunu yazacaktım ki sen yazmışsın. Kosskoca cumhurbaşkanımız bir mango yemiş, bir beyaz çay içmiş, çok mu? Kendi beş parasız borç içinde yaşayan seçmenleri ona milyar dolarlık Saray'ı çok görmediler, mangonun lafı mı olur? :)

Bıldırcın yumurtası…
Muhabirimiz; limon ve elma kabuklarını atmayarak tasarruf yapan First Lady’nin Ak Saray’daki mutfağına girdi sevgili okurlar…
Tevazu içinde hakikaten…
Bizim evlerimiz gibi aynen,çok benziyor…
Öyle sanki lüksmüş, pahalıymış gibi değil, sadelik ön planda…
*
En mühimi tasarruf…
Limon kabuğu olsun, elmanın kabuğu olsun atılmıyor, turşu yapılıyor, sirke yapılıyor tasarruf olarak…
Soğan kabukları biriktiriliyor, Muhafız Alayı’nın keplerinin boyanmasında…
Patates kabuğu ile patlıcan pürçüğünden fıstıklı kek… Zeytin çekirdeği ile hurma çekirdekleri atılmayarak, fırında sütlaç…
Kışın asla pahalı yaz sebzeleri gelmiyor sofraya, bir salata o kadar… Salatayı neyle yapıyorlar diyeceksiniz?..
Şehriye ilen…
*
Sarayda boş içecek kutuları atılmıyor…
O törende gördüğünüz baştan üçüncü Türk Devleti’ni temsilen askerin zırhı Fanta… Öndekinin kalkan ve dirseklikleri Pepsi… Dokuzuncu devleti temsil edenin miğferi çöpe atılmayan aile boyu Cola olunca, bedavaya yakın…
Soda kapakları da zaten paşaya yıldız…
*
Üç ölçek suya iki ölçek köy bulguru, kaynar suya döküldükten sonra içine hafif kuru soğan doğrandığında; fırında pirzola…
Tasarruf ve tevazu nedeniyle balkabağı üzerinde çalışılıyor, hem
bal hem kabak dolması içinde var zaten hayırlısıyla…
*
Ekmek için fırın, domates için bostan, meyve için bahçe, et için ahır, ayran için keçi, tavuk için kümes yapıldı mütevazı saray mutfağına…
Maksat tasarruf olsun…
*
Yumurta diyelim…
Tasarruf olarak yumurtanın en küçüğü bulup seçildi; bıldırcın yumurtası…
Bıldırcın çiftliği kuruldu ki ucuza gelsin…
Bıldırcın çiftliği kurulunca bir bıldırcın müdürlüğü, bir bıldırcın müdürü, bir bıldırcın müdür muavini, bıldırcın özel kalem, bıldırcın sekreterya, bıldırcın giden evrak, bıldırcın gelen evrak…
Toplasan Hindi Genel Müdürlüğü kurmaktan daha ucuza geliyor…
*
“Tasarruf bakımından sağacak inek hani?” diyeceksiniz…
Eee biz varız…

Bekir Coşkun/Sözcü

valla su mango meselesini okumamistim.
Kadin mali cumhurbaskaninin esi keitaya yani ulkesinde bol mango olan birine soylemis kurutun diye, lakin sadece haber basligini okuyunca vay efendim mango kurutun dedi, sanki mango goren mi var oluyor.
He cumhurbaskani- firstladyden cok kral- kralice gibi yasiyorlar dogru ama haberi okumayip mangoyla 10 sayfa dalga gecmek de(bkz eksi) komik oluyor.

Oldum olasi, gerek sade giyim tarziyla, gerek makyajdan uzak haliyle, mutevazi yasam tarzi veee kulturuyle hep ornek almisimdir emosu. Emos dedim yanlis anlasilmasin aramizdaki samimiyetten kaynaklanir.
Benim yasadigim ulkede allah sizi inandirsin, gorgusuz bi cb varki ne siz sorun ne ben anlatayim.
Inanmazsiniz esimin eski oturdugu apartmanda oturuyor. Hafta sonu esiyle alisverise gidiyor. Gecen markette gordum elinde alisveris torbalariyla, amaaan gorgusuuuze bakin dedim. Bide bizim yemek yedimiz mekanlara geliyorlarki iyyyyyyy. Cocuguda arkadasimin kizinin okuluna gidiyormus, bu kadarida peeees. Cbaskanliginada bisikletle gidip geliyor gorgusuz banal tip.
Neyseki bizim sade ve gosteristen uzak sarayimiz var.:KK45:

X