yılbaşı hediyesi ve müdürün tavrı

Bu işlerin doğruluğu,yanlışlığı herkesin bakış açısına göre değişir.
Ama alt tarafı iki hediye kutusu için dertlenmek,konuyu rüşvete, motivasyona, sözkonusu kişilerin iş ahlakına ve hediyeyi
hak edip etmediğine bağlamak bana tuhaf geldi doğrusu.
Hediye adı üstünde karşılıksız verilir,
hak-hukukla ne ilgisi var?
Herkes nasibine razı olsun,doymayan versin parasını alsın kahve dünyasından kahvesini çikolatasını.
Ne boş işler...

Merhaba kızlar, müdür personele yılbaşı için nakit para vereyim demiş müdür yardımcımıza, o da rüşvet gibi olur kimse almaz demiş, sonra bana sordu green ne yapalım diye dedim nakit alamayız kimse almaz, isterseniz şurada yılbaşı kutuları var (çikolata kahve gibi şeyler var içinde) onlardan alırız müdür bey kabul ederse dedim, fiyat da tam istediği gibiydi. Neyse biz konuştuk ilgili yerle, gidip halledelim dedik yok ben halledeceğim dedi. Neyse gitmiş, toplam 12 kişiye alınacak, işte çaycısı güvenlikçisi, stajyeri, personeli hepsi....Gitmiş 10 kutu normal, 2 kutu ekstra büyük almış, yani aralarında hem fiyat hem ürün açısından 2 kattan da fazla fark var. Bunu duyunca müdür yardımcımız değiştirelim efendim olmaz herkes eşit olsun demiş, hayır ben halledeceğim demiş. Akşam olunca çağırdı yanına, güvenlikle çaycıya vereceğim büyük kutu itirazı olan var mı dedi, kimse bir şey diyemedi tabi ki. Ama herkes çok bozuldu. Yani bu bir sadaka değil, bir hediye ve herkes eşit olması gerekir. Erzak dağıtmıyorsun ki, nispeten maaşı daha az olanlara fazla vereyim dersin, hediye bu.

Ben önerdim diye kendimi suçlu hissettim, saçma sapan bir durum oldu çünkü.
güzel olmuş onlara büyük kutu vermesi ayrıca ince olmuş. ama keşke nakit verseydiniz 50 tl 50 tl idr bence bir güvenlik görevlisi veya temizlikçi için pazar harcaması olurdu. herzaman nakitten yanayım.

Şöyle söyleyeyim; güvenlik müşterilerle habire takışma halinde, diğeri iş kaytarma peşinde. Masamı her gün kendim siliyorum, içeceğimi kendim alıyorum mutfaktan. Es kaza müşteriye bir şey istedim bin bir lafla nazla getiriyor, o getirene kadar işi bitmiş oluyor müşterinin bazen iptal ediyorum , getirme gitti diyorum. Zaten nadiren 1 çay, 1 kahve getiriyor müşteriye, haftada bir kaç kere öyle söyleyeyim yani. Her gördüğümde telefonla sohbet ediyor.

Neyini motive edeceksiniz ki? Ki zaten bu kişilere biz ekstra para da veriyoruz cebimizden.

kendi cebinizden para vermek zorunda değilsiniz, vermek istemiyorsanız vermezsiniz ama hediyeleri müdür kendi parasıyla almış buna da bozulmaya hakkınız yok diye düşünüyorum.

Bir kutu çikolataya mı bozuldunuz yani siz çalışanlar, gerçekten dünyada ne kadar tuhaf insanlar var! onure etmiş müdürünüz de sevinmiş garibanlar

Ya buyuk kutu meselesi degil de is yapmayan adami sirkette neden tutarlar hic anlamam.. is yapan biri olsaydi (ki ilk mesajdan anlasilmiyor) evet ona verilsin derdim de hem is yapmasin hem de hediye alsin cok benlik degil ya.. gara galpli ofis bildirdi :KK53:

Valla okurken büyük kutuları kıdemlilere verecek sandım genelde öyle olur. Helal olsun müdüre bozulacak bi durum yok motive etmek istemiş.

Ben de kendine ve müdür yardımcısına alacak büyük kutuları sandım

Motive etmeye çalışıyor sorunlu çalışanları işte

Bir de Cidden Nasıl kutu bu büyükleri 150 TL daha pahalı

Küçükleri de en az 100 TL eder

Çikolatalar altın varaklı mı

öff herkezmi böyle arkadaş haksız olmaya gelemiyorsunuz hemen konumu kapatlara geliyor laf.

Hayır sayın üye, daha fazla açıklama yapamıyorum şirket kuralları sonuçta, baktım anlaşılmıyor bu şekilde, konumu kapatın dedim. Haklı ya da haksız değil burda olay, hediye eşit yapılır çalışanlar arasında, artı hediye yapmak isteyen de kendi parasıyla yapar, başkasının ortak parasıyla hava atmaz yani.

Daha demin ballandıra ballandıra bana laf atıyordu büyük kutu alan çalışan, herkese hava atmışda bilmem neymiş bize farklı onlara farklıymış. Evet ben haksızım çünkü, o hava atıyor o haklı, hıhı evet.

Sizin kişisel paranızı kullandıysa haklısınız. Almadan önce para topladığı kişilere danışmalıydı. Ben şirketin bütçesinden alıyor sanıp öyle yorum yapmıştım. Ama neden sizin paranızla size hediye alıyor o kısmı anlamadım.
Ya bayan haksız çıktı ya bence abarttı bu ney konu müdür dü şimdi güvrnlikçinin iş yapmamSı oldu çok saçma

Ya buyuk kutu meselesi degil de is yapmayan adami sirkette neden tutarlar hic anlamam.. is yapan biri olsaydi (ki ilk mesajdan anlasilmiyor) evet ona verilsin derdim de hem is yapmasin hem de hediye alsin cok benlik degil ya.. gara galpli ofis bildirdi :KK53:

İş yapmayan insana ekstra kılım, bir de bunlara prim verilmesine ekstra ekstra kılım. Daha demin hava attı hepimize ben hepinizden farklı aldım diye. Evet kötü kalpliyim evet evet ben çok kötüyüm, hem işten kaytarıp hem ödüllendirilen, bunu da bizim gözümüze sokan çok temiz kalpli, gariban, hıhı...

İş yapmayan insana ekstra kılım, bir de bunlara prim verilmesine ekstra ekstra kılım. Daha demin hava attı hepimize ben hepinizden farklı aldım diye. Evet kötü kalpliyim evet evet ben çok kötüyüm, hem işten kaytarıp hem ödüllendirilen, bunu da bizim gözümüze sokan çok temiz kalpli, gariban, hıhı...

Ya bilmiyorum ben calisanlar arasi esitlikten yanayim ama hani ilk mesajda cayci, guvenlik deyince asgari alan insanlar akla geliyor herkes o yuzden yurumus.. bende is yapmadiklarini okuyana kadar diger kizlara hak verdim ama hem is yapmayip hem de herkesten farkli odullendirmek benim is anlayisima cok uymuyor.. sonucta sizde sirkete ortak degilsiniz, maasli calisansiniz.. belki ayin/ yilin elemani gibi bir- iki kisi secilip ona gore verilse daha iyi olurdu.. ama dert edilecek bir durum degil, sallayin gitsin..

Benimle aynı yerde mi çalışıyorsunuz ki haksız çıktı diyebiliyorsunuz, iki üye yorum yaptı diye haklı ya da haksız olmuyorum.
Ozaman konuyu direk müdür ortak hesaptan çalışmayan personele iki katı hediue aldı diye açsaydınız ,yani gözümde haksızsınız

Ya bilmiyorum ben calisanlar arasi esitlikten yanayim ama hani ilk mesajda cayci, guvenlik deyince asgari alan insanlar akla geliyor herkes o yuzden yurumus.. bende is yapmadiklarini okuyana kadar diger kizlara hak verdim ama hem is yapmayip hem de herkesten farkli odullendirmek benim is anlayisima cok uymuyor.. sonucta sizde sirkete ortak degilsiniz, maasli calisansiniz.. belki ayin/ yilin elemani gibi bir- iki kisi secilip ona gore verilse daha iyi olurdu.. ama dert edilecek bir durum degil, sallayin gitsin..
Vallaha konuyu gidişata göre uyarlıyor gibi

Ya greengrill orası banka değil mi

Yani güvenlikçi ya da çaycı diğerlerinin dengi mi

Çalıştığım şirketlerde çaycıya Ramazan kolisi vs verilirdi ya da işte müşteriler zekat modunda birşey getirirdi hiç bize neden yok demedim

Ben de çalışanım o da ama

Amasını ikimiz de biliyoruz statüsel mesleksel farklar

Para ortak para olduğu için kızmışsınız ama müdür de bunu tahmin edip kendince açıklamış

Bir de herkese eşit alsa da kızacaktınız muhtemelen iş yapmıyorlar ödül gibi hediye alıyorlar diye

Bir de hava atıyor vs demişsin de ne havası ya verin cevabını

Müdür sizin ihtiyacınız vardır diye onları verdi size der susarsın olur biter

Müdürün tavrı deyince bende size asıldı sandım en başta :skandal: ya bu tarz olaylar neden iş yerlerinde polemik olur neden iş yerleri normal hayatın önüne geçip orada yaşananlar dert olur işinizi yapsanız mesai bitiminde oh şükür bugünde bitti diyip normal hayatınızın dertlerini düşünseniz orası iş yeri sonuçta yada normal hayatınız o kadar mükemmel de dert mi arıyorsunuz kendinize:KK14:

Çaycı, güvenlikçi deyince herkesin gözünde gariban, mazlum birileri canlanmıştır.
Dediğiniz gibi işini hakkıyla yapmayan, gelip hava atacak kadar da lakayıt insanlarsa içten içe can sıkıcı bi durum olabilir.
Ama en fazla o olur yani.
Herkesin bozulacağı, fikir verdiğiniz için kendinizi suçlu hissedeceğiniz, hatta dile getirilecek kadar bile önemli değil bence. Alt tarafı çikolata, kahve.

Çaycı, güvenlikçi deyince herkesin gözünde gariban, mazlum birileri canlanmıştır.
Dediğiniz gibi işini hakkıyla yapmayan, gelip hava atacak kadar da lakayıt insanlarsa içten içe can sıkıcı bi durum olabilir.
Ama en fazla o olur yani.
Herkesin bozulacağı, fikir verdiğiniz için kendinizi suçlu hissedeceğiniz, hatta dile getirilecek kadar bile önemli değil bence. Alt tarafı çikolata, kahve.
Fikir verdi diye büyük paketi ona vermelerini istiyor galiba

Canım , eşit alırım ve eşit almasam bile göstere göstere vermem. Haketseler zaten biz kendimiz vazgeçerdik onlara verirdik hakkımızı. Saygıları yok ne bize ne işlerine, işten kaçma, dedikodu, tüm gün telefonla konuşma mesajlaşma hepsi mevcut,gayet de rahatlar kimse iş buyurmuyor, görevlerini bile yapmıyorlar doğru düzgün.

Bu insanları ödüllendirmek, herkesin içinde yüceltmek akıl karı mı sizce?

Bilmiyorum belki de ben yanlış düşünüyorum.
Belki de vicdan azabı duysunlar da işlerine daha sıkı sarılsınlar diye yaptı.
Ofisiniz kıskanç insanlarla dolu bence, müdür kimseye hesap vermek zorunda değil iyilik yaptı diye.

X