Yks ve gelecek dertleri

Emily19

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
342
361
Merhaba . Biliyorum aynı başlığı defalarca kez açtım ama iyi şeyler duymak istiyorum . Bu sene mezuna kaldim (19). Derece yapmak istiyorum . Çalışıyorum da iyi kötü ama yeterli gelmiyor gibi. Birseyler eksik ve daha fazla çalışmam gerekiyor gibi hissediyorum . Ve sonra bıkıyorum bu halimden . 1 gün çalışıyorum ertesi gün mola veriyorum . Verimli bi çalışma olmuyor . Bide çevremdekilere derece yapacağım dedim. Sozelim iyi. Coğrafya turkce edebiyat yapabilirim . Matematiğe de biraz bakarsam yaparım. Yapacağımı biliyorum ama belki buna güvendiğin için çalışmıyorum...
Biraz da korkuyorum. Ankara, antalya eskisehir veya mugla düşünüyorum. Oralara gidersem ne yapacağım tek başıma. Nasıl yaşayacağım ya yapamazsam . Tek çocuğum ve aileme çok düşkünüm . Biraz da ozguvensizim. Tek başıma bir yere gidip gelemem öyle. Bunları düşündükçe kahroluyorum ve bütün çalışma hevesim heyecanım kaçıyor. 6 ayda derece olur mu sizce ea bölümünden. Kafamdaki bölüm bile net değil. Sadece çok iyi bir puan tutturup seçeceğim en iyi bölüm ve üniyi seçmek istiyorum. Bana biraz tavsiye verir misiniz?

Son düzenleme:
Merhaba . Biliyorum aynı başlığı defalarca kez açtım ama iyi şeyler duymak istiyorum . Bu sene mezuna kaldim (19). Derece yapmak istiyorum . Çalışıyorum da iyi kötü ama yeterli gelmiyor gibi. Birseyler eksik ve daha fazla çalışmam gerekiyor gibi hissediyorum . Ve sonra bıkıyorum bu halimden . 1 gün çalışıyorum ertesi gün mola veriyorum . Verimli bi çalışma olmuyor . Bide çevremdekilere derece yapacağım dedim. Sozelim iyi. Coğrafya turkce edebiyat yapabilirim . Matematiğe de biraz bakarsam yaparım. Yapacağımı biliyorum ama belki buna güvendiğin için çalışmıyorum...
Biraz da korkuyorum. Ankara, antalya eskisehir veya mugla düşünüyorum. Oralara gidersem ne yapacağım tek başıma. Nasıl yaşayacağım ya yapamazsam . Tek çocuğum ve aileme çok düşkünüm . Biraz da ozguvensizim. Tek başıma bir yere gidip gelemem öyle. Bunları düşündükçe kahroluyorum ve bütün çalışma hevesim heyecanım kaçıyor. 6 ayda derece olur mu sizce ea bölümünden. Kafamdaki bölüm bile net değil. Sadece çok iyi bir puan tutturup seçeceğim en iyi bölüm ve üniyi seçmek istiyorum. Bana biraz tavsiye verir misiniz?
anksiyetesi aşırı yüksek birisi olarak söyleyebileceğim tek şey çalışmaya devam etmen. ne oluesa olsun çalışmaya devam et. ama şu da bir gerçek ki eninde sonunda ailenden ayrılman gerekecek yani er ya da geç bir şekilde ailenden ayrılacaksın ileride -eğer istersen tabii- evleneceksin vesaire. 19 yaş artık çok küçük bir yaş değil yavaştan korkularının üzerine gitmen lazım. karakter tahlilini iyi yap ve ona göre bir bölüm seç. benim tavsiyem de ileride çocuk sahibi vs. olmak istiyorsan zaman zaman uzaktan online olarak çalışabileceğin psikologluk, diyetisyenlik, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği tarzı bir bölüm seçebilirsin normal zamanlarda da uzaktan çalışabilirsin kafana göre. ya mesela doktor bile olmak istiyorsan eninde sonunda uzaktan çalışabileceğin psikiyatristliği düşünmeni tavsiye ederim elbette bu bir tavsiye uymak zorunda değilsin ama izin almak vs zor olduğu için nedense böyle bir tavsiyede bulunasım geldi özellikle bilgisayar mühendisliği/ yazılım mühendisi. tavsiye ederim maddi getirisi diğerlerine göre çok yüksek ve şu anda türkiyede oldukça revaçta bölümler. hakkında en mutlu olabileceğin yer senin için hayırlısı olsun, sevgiler

Bir gün çalışıp bir gün bırakırsan derece olmaz. Otur bir dene çöz eksiklerini gör ondan sonra çalışmaya basla haftalık deneme ile de takıp et 6 ay kalmış arkadaslarin konuları bitirmiş sadece denemeye başlamıştır bile.

Derece yapmak ilk 10’a girmek değil mi? Hatta ilk 3 bile olabilir. Neyse bunu geçiyorum, sınavda sayılı okullara girmek için düzenli bir çalışma gerekiyor. Yani öyle bir gün var, bir gün yokla olmaz. Olayın ciddiyetinin farkına varmanız lazım.

Bir gün çalışıp bir gün bırakırsan derece olmaz. Otur bir dene çöz eksiklerini gör ondan sonra çalışmaya basla haftalık deneme ile de takıp et 6 ay kalmış arkadaslarin konuları bitirmiş sadece denemeye başlamıştır bile.
Daha Ayt konuları bitmemiştir çoğu kişinin konu sahibine tavsiyem deneme netlerin kötü olsa bile çalış ve asla pes etme.

Daha Ayt konuları bitmemiştir çoğu kişinin konu sahibine tavsiyem deneme netlerin kötü olsa bile çalış ve asla pes etme.
Valla derece yapan ogrencilerin bu kadar geride olduklarını düşünmüyorum. Lise 3 den başlayan var hedefi yüksekse ortalamanın üstünde çalışması lazım. Ben popohlamayi sevmiyorum kalmış 6 ay bir dünya konu hedef derece o zaman kimildamaya değil koşmaya başlamasi lazim

Oğlum tek çocuk . Çok çalıştı inanın Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birine girdi. Bölüm birincisi olarak mezun oldu. yüksek lisans için hep yurt dışı planı vardı lise 1. sınıftan beri onuda yaptı . Şu anda yurtdışında yüksek lisans öğrencisi.

Sadece istedi inanın yeri geldi pes etti , yeri geldi buraya kadar yeter yoruldum dedi ama inancı hep vardı.

Ama anne baba olarak hep destekledik hiç öyle tek çocuk muhabbetine girmedik.

whatsapp var , telefon var hergün görüşüyoruz.

Ve üniversite için şehir dışına ilk gittiğinde ütü bile yapamıyordu ama şimdi benim yaptıklarımı beğenmiyor.

önünüze bakın hasret biter gider odaklanın ve önce istediğiniz bölüme karar verin nacizane fikrim.

zorlu bir süreç ama zaman akıyor ...........

Birde bu sınavda sakin olmak çok önemli

Valla son 2-3 ayda bile derece yapılır ama önemli olan verimli nasıl çalışılırı bilip bilmediğiniz. Siz bilmiyor gibi duruyorsunuz. Bir konuyu öğrenmenin en etkili yolu sık tekrar ve aktif olarak hatırlamaya çalışmak, o konu üzerinde kafa yormak. Böyle 1 gün çalışır 1 gün çalışmazsanız kazanamazsınız. Sonra çok pişman olursunuz, benim gibi. Zaman hızlı geçiyor. İngilizceniz varsa "active recall" ve "spaced repetition" ile alakalı yazılar okuyup videolar izleyebilirsiniz, size daha doğru çalışmayı ögretecek bilimsel yöntemler bunlar.

X