Yol gösterin lütfen

İstememe sebebiniz ne peki? Altında yatan sebebi bulursanız bence çözüm de önünüze çıkar. Belki eşinize güvenmediğinizden, belki çocukluk travmalarınızdan, belki bir çocuğun sorumluluğunu almak istemeyişinizden. Bunu tespit edin önce. Bir terapist bu konuda yardımcı olacaktır size.
Kendime güvenememem. Bir insanın sorumluluğunu almak istememem. Özgürlüğüme düşkün olmam. Ömür boyu bir canlıya bağlı kalmak istememem. Ona yeterli eğitimi verebilecek miyim? Geleceğini kurabilecek miyim? Ya çocuğum hasta doğarsa? Okb hastasıyım. Tüm bu stres eşimle aramı bozarsa vsvs. Sanırım ben bu kadar ince düşündüğüm için linç yiyorum:) Pata küte doğurmak lazdım düşünmeden, kadın olmak galiba böyle olmalı...

Konu sahibi olmak, bunun düşüncesi bu şekilde değişen bir şey değil. Mesela bir olay yaşarsın fikrin değişir. Ama senin öyle değil. Mesela fiziğini bahane etmişsin. Bu öyle bir fikir değişimi için anlamsız kalıyor. Sen belliki hem çocuk istemiyorsun hem adamdan ayrılmak istemiyorsun, hem adamda çocuk istemesin istiyorsun. Ama bu bencilce bir istek. Üstelik adam sana istemediğin konuda baskı yapıyor, sizin şuan bile oturmuş bir evliliğiniz yokki.
Evli misiniz bilmiyorum ama sanırım ütopyada yaşıyorsunuz. Karı koca arasında anlaşmazlıklar olur, bu aşırı normal. Bu evliliğin oturmadığı anlamına geliyorsa o zaman dünyada evliliği oturan bir çift yok. İki kişinin her konuda aynı düşünmesi nasıl mümkün olabilir ki?

Öncesinde evlenince 2,5 sene sonra yapıcaz çocuk diye senet mi imzalanmış? Konu sahibi ömrü boyunca çocuk sahibi olamayacak olsaydı da boşa adamı gitsin kendisine aile kursun mu diyecektik? Çocuk olmazsa bir kadın ve bir erkek aile olamıyor mu? İlla çocuk için mi evleniyoruz? O kadar belli ki kadının hazır olmadığı. Bu bebek saat başı uykudan uyanıp avaz avaz bağırdığında nasıl sabredecek? Aa ama kocasına söz vermişti dimi..
Teşekkür ederim anlayışınız için🙏🏻

Merhaba,çocuk meselesi evet içinden gelmeyince olmaz olmasında.Baştan istenmeyen çocuk sonradan da istenmiyor çok net… seviliyor doğunca,merhamet oluyor vs ama istenmek başka birşey.Her ne ise asıl meseleye dönecek olursak bir yıl korunma sağlayan spiraller var hatta minik çip gibi kolda deri altına yerleştiriliyor. 0,7 kalem ucu gibi düşünün… 5 yola kadar da koruyor.Tekrar istediğinizde çıkarttırılıyor,doktorunuz daha detaylı bilgi verir.Eşinize ayrıca çok üzüldüm sabırlar diliyorum kendisine.Ben çok çocuk istemiştim eşim istemese sanırım boşanırdım bir de benden gizli korunmayı vs düşünecek aman Allahım tam yıkım.Bu kısmı dediğim gibi konuşmak yersiz herkesin dinamikleri farklı tabi.. Burada kocam aldatıyor yok kocam başkasından çocuk yaptı yok onu etti buna baktı diye ağlaşan da çokta siz de o noktaya gelmeyin umarım
Yani o zaman çocuk için mi evlenmiş oluyorsunuz. Ben çocuk istemiyorum diye ona buna bakıp aldatıp üstüne çocuk yaparsa ağlaşmam direkt olarak boşarım neden ağlaşayım 😂

Hayır sakın ama sakın hele ki böyle bir konuda eşinize yalan söylemeyin. Günahtır ya bir insana bu yapılırmı çocuğum olmuyor pskolojisine sokulur mu bu sefer sizi ve kendini doktor doktor gezdirmek isteyecek iyi hadi olmuyormuş deyip oturacak mı yerine ..

evlenirkende çocuk istiyor modunda takılmışsınız adamcağız bastan kandırılmış.. yapmanız gereken adam akıllı ben anne olmayacağım bu konuda çok ciddiyim diye anlatıp duruma göre yollarınızı ayırabilirsiniz ..

Üzüldüm adamcağızın haline gerçekten çok üzüldüm evlat güzeldir. Ama bunu birinin demesiyle anlamanız imkansız ve doğunca tüm bu düşünceleriniz için deli gibi pişman olacağınıza yemin edebilirim ama ispatlayamam 🙂

Bence böyle adamlara çocuk doğurulmalı böyleleri baba olmalı böyleleri hakediyor. Cidden çok üzüldüm
Kandırmadım fikrim değişti anlatamıyorum sanırım.

Kendime güvenememem. Bir insanın sorumluluğunu almak istememem. Özgürlüğüme düşkün olmam. Ömür boyu bir canlıya bağlı kalmak istememem. Ona yeterli eğitimi verebilecek miyim? Geleceğini kurabilecek miyim? Ya çocuğum hasta doğarsa? Okb hastasıyım. Tüm bu stres eşimle aramı bozarsa vsvs. Sanırım ben bu kadar ince düşündüğüm için linç yiyorum:) Pata küte doğurmak lazdım düşünmeden, kadın olmak galiba böyle olmalı...
Çok doğru düşünüyorsunuz bence. Zaten pata küte düşünmeden doğuran kadınlar ve erkeklerin çocuk sorumluluğunu kaldıramayıp o çocuklara yaşattıkları yüzünden travmatik bir toplumuz. Yine de iyi bir terapiste gidin. Hayat boyu çocuk istemeyeceğinize emin olursanız bunu eşinize söylersiniz. Herkes kendi yoluna bakar.

Çok doğru düşünüyorsunuz bence. Zaten pata küte düşünmeden doğuran kadınlar ve erkeklerin çocuk sorumluluğunu kaldıramayıp o çocuklara yaşattıkları yüzünden travmatik bir toplumuz. Yine de iyi bir terapiste gidin. Hayat boyu çocuk istemeyeceğinize emin olursanız bunu eşinize söylersiniz. Herkes kendi yoluna bakar.
Çok teşekkür ederim mantıklı önerileriniz için❤️

Çok teşekkür ederim mantıklı önerileriniz için❤️
Feminist yazar Simon de Beauvoir, mealen“Kadının özgürlüğü karnından geçer.” der. Karnınızda bir çocuk taşımak isteyip istemediğinize kendi özgür iradenizle karar vermek istemek, en doğal hakkınızdır. Beden sizin, karar sizin. Kocanızın bu konuda bir tasarrufu olamaz. Ancak bu kararı net biçimde aldıktan sonra eğer kendisi çocuk istiyorsa yoluna gitme hakkı vardır elbette. Ben yine de bilinçaltınızda bu konuda eşinize güvenememe sorunu olabileceğini düşünüyorum. Belki de başka biriyle birlikte olsanız çocuk isteyeceksiniz. O nedenle terapiste gitmeniz çok önemli. Manipülasyonlara kanıp kendinizi asla suçlu hissetmeyin. Bilinçli bir kadınsınız belli ki. En doğru kararı vereceğinize inanıyorum. Sevgiler❤️

Feminist yazar Simon de Beauvoir, mealen“Kadının özgürlüğü karnından geçer.” der. Karnınızda bir çocuk taşımak isteyip istemediğinize kendi özgür iradenizle karar vermek istemek, en doğal hakkınızdır. Beden sizin, karar sizin. Kocanızın bu konuda bir tasarrufu olamaz. Ancak bu kararı net biçimde aldıktan sonra eğer kendisi çocuk istiyorsa yoluna gitme hakkı vardır elbette. Ben yine de bilinçaltınızda bu konuda eşinize güvenememe sorunu olabileceğini düşünüyorum. Belki de başka biriyle birlikte olsanız çocuk isteyeceksiniz. O nedenle terapiste gitmeniz çok önemli. Manipülasyonlara kanıp kendinizi asla suçlu hissetmeyin. Bilinçli bir kadınsınız belli ki. En doğru kararı vereceğinize inanıyorum. Sevgiler❤️
Ne güzel özetlediniz.. Öyle olduğunu düşünmüyorum ama kim bilir belki dediğiniz gibi de olabilir. Çok teşekkür ediyorum tüm desteğiniz için. Sevgilerrr❤️

Kandırmadım fikrim değişti anlatamıyorum sanırım.
TAmam diyelm kandırmadınız şuan kurduğunuz planın açıklaması nedir ? Dupeduz adami kandirmayi planliyorsunuz hemde igrenc bir sekilde bir çatiyi paylastigi eşim dediği innsanın yaptigi plana bak sakşaklayacak degiliz heralde şu tabloyu

yorumlara inanamadım gerçekten 😐
eşimize 24 yaşında evlat sahibi olabiliriz ileride diye söz verdiğimiz için hiç hazır olmadığımız halde bir çocuk sahibi olmayı normal mi karşılıyorsunuz?
insanlar değişir yani kim 24 yaşındaki fikirlerini taşıyor hala??
çok isteyerek çocuk sahibi olan insanların bile çocuk doğduktan sonra pişmanlık yaşadığını çok fazla gördüm çocuk sahibi olmak öyle toz pembe bir şey değil ve herkes düşündüğünüz kadar yoğun çocuk sevgisi de taşımıyor o hormonlar da her zaman oluşmuyor ...
her şeyi geçtim, maddiyatı da geçtim 2 yaşına kadar bir bebeğe bakmanin ne kadar zor olduğu bu ben tahmin bile edemiyorum gözlemliyorum ve korkunç bir şey olduğunu düşünüyorum
bunu çok ama çok istemeyen hiç kimsenin tahammül edebileceğini düşünmüyorum
ben de anne olmak istemiyorum hayatım boyunca hiçbir an istemedim ve bu çok normal bir şey.
24 yaşında birinde çok aşık olarak evlenseydim belki bu kadar net duramazdım bu çocuk konusunda ama şu an Ferhat olup dağları delsem yine de çocuk yapmam

Evet fiziğime dikkat eden biriyim, bunu da söyledim çok basit şeyleri bahane ediyorsun diyor. Yani o kadar duygusuzum ki kilo alıcam vücudum değişecek bunları bile takıyorum.

Gayet normal bir durum bu, tabi ki beden değişiyor, uyku düzeni kalmıyor, hazır olduğunda gözü karartıp bunları takmazsın zaten.

Bunları hiç hiç düşünmeden bu işe girmek anormal asıl🙄

Türkiyede öyle, çünku toplumun kadına yüklediği tek amaç var o da üremek. Sürekli bir an evvel evlen deniyor kadınlara, mutlu ol diye değil bir an önce üre demek için. Neden gerçekten bilmiyorum, her insanın hayatyolu farklı, farklı varoluş amaçlarımız var. Amma velakin topluma göre Türkiyede erkekler farklı şekillerde kendini gerçekleştirebilirken kadınların tek yolu var o da üremek. Yukarda bir üye madem evliliğin rahatlığındasın o zaman doğurcaksın yazmış, ne münasebet yahhuu konu sahibesi kuluçka makinesi mi???! Diğer yorumlar daha da beter ille de doğurcaksın, doğurcaksın, bahane edinme onu yapma bunu yapma boşan git... tanımadığınız kadının üstüne cullanmışsiniz resmen uyeler, siz iyi misiniz? Herkesin hayatı kendine, bu hınç niye inanılır gibi değil🙄

Son düzenleme:
Merhaba, lütfen linçlemeden yardımcı olur musunuz? Daha önce konu açmıştım hatırlayan vardır belki, eşimin çok çocuk istediğini ama benim hiç hazır hissetmemem üzerine. Öncelikle şunu söyleyeyim, eşim beni evet zorluyor, ısrar ediyor ama bu elbette boğazıma yapışarak vs değil. Tatlı dille beni ikna etmeye çalışıyor, ben istemiyorum dedikçe duygusal olarak çok manipüle etmeye çalışıyor. Ben kesinlikle hazır değilim ve istemiyorum şu an. Zaman istedim ama ben baba olmak istiyorum diyor başka bir şey söylemiyor. Doğum kontrol hapı kullanıyorum, bu ay bırakmamı söylüyor. Geçen gün konuştuk baya, ağladı ben aile olmak istiyorum kötü bir niyetim yok diye. Bana sürekli bebekle ilgili pozitif hikayeler anlatıyor. Geçen bir video görmüş, bir kadın istemeden hamile kalmış ama doğumdan sonra bebeğine çok bağlanmış ve o düşüncelerinden pişman olmuş vs. 2.5 yıllık evliyiz. Önceden bu zamanlarda çocuk düşünürüz diye konuşmuştuk ama benim fikrim değişti. Hem maddi hem manevi hazır değiliz bence. Ben daha önceki konumda bu konuda ne yapabilirim diye sizlerden fikir almıştım ama maalesef işe yaramadı. Yeri geldi kavga da ettik ama adam ben baba olmak istiyorum diye tutturuyor. Ben istemiyorum ama sana saygı da duyuyorum istersen ayrılalım dedim en son. Bir daha duymayayım o sözü dedi. Kesinlikle çocuğumun annesi sen olacaksın diyor. Aramız gayet iyi bu arada, mutluyuz bu konu dışında. Belki size yanlış gelecek ama o kadar çıkmazdayım ki ondan habersiz korunmayı düşünüyorum. Olmuyor diye bilsin istiyorum. Hap kullanırsam yakalanma ihtimalim yüksek diye şu an şu 3 aylık iğneleri düşünüyorum ama o da iğneyi bıraksanız dahi 1 yıl kadar hamile kalmanız çok zormuş ve bu süre uzayabilirmiş. Ayrıca tüpleri zayıflattığı için dış gebelik ihtimali oluşturuyormuş, zaten bir dış gebelik geçmişim var bir daha o acıyı yaşamak istemiyorum. Habersiz şekilde korunmak ne kadar mantıklı? Hata mı ediyorum böyle düşünerek. Offf başkası anlatsa bu durumu, ona kocanla konuş ve istemediğini söyle sana saygı duymak zorunda vs. derdim ama işin içinde olunca öyle olmuyormuş. Lütfen özellikle yaşça benden büyük hanımlardan öneri bekliyorum. 27 yaşındayım. Şu an psikolojik olarak da hassas bir dönemdeyim, ona göre yorum yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.
Benimde yaşım 28 2,5 yıldır evliyiz bazı maadi sorunlar yaşadık bunları aştık ben iş yönünden kısmetsizim denedim çoğu kez olmadı istediğim gibi.Evliliğin oturması maddi sorunların geçmesini beklemek iş için beklemek istemiştim bende ama eşim çok çocuk istiyordu ben korkuyordum sürekli olmayacak şeyleri sıralıyordum.Herkes aynı olamaz tabiki ama bende yaşım çok geçmeden ayrıca anlayışlı bir eşim mutlu bir evliliğimiz var tam tamam deneyelim artık dedim iş buldum gene erteledim ama süpriz oldu hamile kalınca işten çıktım.
Şunu söylemeliyim çok anneci bir yapıdayım çocukları çok seviyorum ve çok sabırlıyım onlara karşı zaten mutlaka bir gün olsun istiyordum.maddi olarakta çok bir sıkıntımız kalmadı bebeğe bakabiliriz dediğim zaman buna tamam dedim çok geç olmasını istemiyordum.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın🙏 Şuan 4 aylık hamileyim bambaşka bir duygu ben pişman olmadım sadece fikir verebilirim yardımcı oldumu bilmiyorum ama bence biraz baskıyı azaltmaya çalışıp olumlu tarafından düşünmeye çalışın.Eşinizle mutlaka konuşun bende iğneleri tehlikeli diye biliyorum gizli bir şey yapmayın bence.Sağlığınızı da tehlikeye atmayın🙏

Türkiyede öyle, çünku toplumun kadına yüklediği tek amaç var o da üremek. Sürekli bir an evvel evlen deniyor kadınlara, mutlu ol diye değil bir an önce üre demek için. Neden gerçekten bilmiyorum, her insanın hayatyolu farklı, farklı varoluş amaçlarımız var. Amma velakin topluma göre Türkiyede erkekler farklı şekillerde kendini gerçekleştirebilirken kadınların tek yolu var o da üremek. Yukarda bir üye madem evliliğin rahatlığındasın o zaman doğurcaksın yazmış, ne münasebet yahhuu konu sahibesi kuluçka makinesi mi???! Diğer yorumlar daha da beter ille de doğurcaksın, doğurcaksın, bahane edinme onu yapma bunu yapma boşan git... tanımadığınız kadının üstüne cullanmışsiniz resmen uyeler, siz iyi misiniz? Herkesin hayatı kendine, bu hınç niye inanılır gibi değil🙄
Maalesef klasik olacak ama kadının en büyük düşmanı yine kadın. Anne olmak istememeye hakkı yok bir kadının. Evlendiysen istemesen de çocuk doğuracaksın. O zaman evlenmeseydin, boşan. Nasıl bir mantık ben de anlayamadım.

Benimde yaşım 28 2,5 yıldır evliyiz bazı maadi sorunlar yaşadık bunları aştık ben iş yönünden kısmetsizim denedim çoğu kez olmadı istediğim gibi.Evliliğin oturması maddi sorunların geçmesini beklemek iş için beklemek istemiştim bende ama eşim çok çocuk istiyordu ben korkuyordum sürekli olmayacak şeyleri sıralıyordum.Herkes aynı olamaz tabiki ama bende yaşım çok geçmeden ayrıca anlayışlı bir eşim mutlu bir evliliğimiz var tam tamam deneyelim artık dedim iş buldum gene erteledim ama süpriz oldu hamile kalınca işten çıktım.
Şunu söylemeliyim çok anneci bir yapıdayım çocukları çok seviyorum ve çok sabırlıyım onlara karşı zaten mutlaka bir gün olsun istiyordum.maddi olarakta çok bir sıkıntımız kalmadı bebeğe bakabiliriz dediğim zaman buna tamam dedim çok geç olmasını istemiyordum.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın🙏 Şuan 4 aylık hamileyim bambaşka bir duygu ben pişman olmadım sadece fikir verebilirim yardımcı oldumu bilmiyorum ama bence biraz baskıyı azaltmaya çalışıp olumlu tarafından düşünmeye çalışın.Eşinizle mutlaka konuşun bende iğneleri tehlikeli diye biliyorum gizli bir şey yapmayın bence.Sağlığınızı da tehlikeye atmayın🙏
Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin🧿 Teşekkür ederim yorumunuz için🙏🏻

TAmam diyelm kandırmadınız şuan kurduğunuz planın açıklaması nedir ? Dupeduz adami kandirmayi planliyorsunuz hemde igrenc bir sekilde bir çatiyi paylastigi eşim dediği innsanın yaptigi plana bak sakşaklayacak degiliz heralde şu tabloyu
Siz hiç zor durumda kalıp yanlış olduğunu bildiğiniz bir şeyi yapmayı düşünmediniz sanırım. Hoş olmadığının farkındayım. Yapıcam demiyorum, bu fikre kadar düştüm diyorum.

Başta aldığınız ortak karardan caydığınız için kusurlu durumdasınız.
Bununla beraber insanların tercihlerini değiştirme hakkı var.
Kadınlar çocuk düşünmek konusunda eşinden daha fazla söz hakkına sahip.

Siz fikrinizde öngöremediğiniz değişiklikten dolayı yan çizmiş olmaktan eşinizin hakkına girmiş durumdasınız.
Ancak baskıya boyun eğerek istemeden çocuk sahibi olursanız
karı-koca hem kendinizin hem çocuğunuzun hakkına girmiş olmayacak mısınız?

Eşinizin baba olmaya hakkı var.
Bir çocuk yalnız bir tarafın isteği üzere dünyaya gelemeyeceğine göre şu durumda anne rahmine düşen çocuk yarı yarıya istenmeyen çocuk olmayacak mı? Hatalar25'in iyiki de anne olmuşum diyeceğini en fazla temenni ve umut edebiliriz. Peki kim garanti edebilir?

Bir diğer husus eşinizin net olduğunuz bir konuda duygusal manipülasyon yapması, size mühlet vermemesi, terapiyi kabul etmemesi, son çare olarak sunduğunuz boşanma teklifini reddetmesi.
Yani orta yolu kabul etmiyor.

Fikrinizi değıştirdiğiniz için hatalı iseniz madem, bu hatayı düzeltmek için kendinizi anne olmaya zorla ikna mı etmelisiniz?
Tinsel ve tensel kimyayı altüst eden bir süreçten bahsederken ilk şart kadının bunu gerçekten istemesi değil midir?
Ben eşinizin haklı bir yönü olduğunu kabul etmekle birlikte konunun nihai noktasında sizi haklı buluyorum.

Tavsiye istediğiniz konu için şunu eklemek istiyorum. Sizde oluşan gerginlik ne boyutta olursa olsun şeffaf olmamanız kabul edilebilir değil. Bazı tedaviler hastalıktan daha kötüdür.
Dürüstlükten uzak olan hamleler sizi haksız duruma düşürür.

Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin🧿 Teşekkür ederim yorumunuz için🙏🏻
Ne demek bir fikir olduysa ne mutlu.Teşekkür ederim çok olumsuz düşünmeyin sadece ve herşeyi eşinizle konuşarak yapın mutlaka istemediğiniz bir şey yapmak zorunda değilsiniz ama gizli olması beklenmedik daha büyük sorunşara yol açar. Beraber olmazsanız halledilecek şeyler değil.eşinizle mutluysanız beraber orta yolu bulmayı başaracaksınızdır.Elinizdekilerle odaklanın olmayan yada olmamış kötü şeylere değil.☺️

X