yüzümdeki asimetrinin psikolojimi çok bozması

parvati

Guru
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2010
314
35
Aralık 2020 güncelleme:
arkadaşlar şunu belirtmeyi borç bilirim: görüştüğümü belirttiğim ve kararsız olduğumu, karar vermediğimi ifade ettiğim, benzer problemi yaşayan arkadaşlara da muayene olup fikir alabileceğini önerdiğim doktorlardan biri hakkında hem konu altında hem de online başka platformlarda fazlaca olumsuz paylaşıma rastladım. bazı arkadaşlar da bu başlık altında ilgili kişi ile ilgili deneyimlerini paylaştılar yorumlarda inceleyebilirsiniz.
kişisel olarak belirtmeyi borç bilirim ki ben seneler önce muayene olup çok kararsız kaldığımı ifade ettim ve sonuç olarak herhangi bir işlem yaptırmadım. herhangi bir tedaviyi bu başlık altında bahsettiğim hiçbir hekime de olmadım.

zaten çeşitli hekimleri ihtimal olarak listelerken dikkat ederseniz hiçbir zaman 'şu kişi iyi bir doktor', 'beğendim ve öneriyorum' şeklinde hiçbir zaman paylaşmadım. internette bulabildiğim benim de yeterince fikir sahibi olmadığım kısıtlı kişileri ''fikir alabilmeniz açısından görüşmenizi öneriyorum'', ''en azından kafanızda bir şeyler şekillenir problemi anlayabilmek adına'' şeklinde paylaştım. bu konu ile ilgili (ağız çene cerrahisi ve craniofacial cerrahi) çok az hekim biliniyordu. çoğumuz problemimizin bile tam olarak ne olduğunu bilmiyorduk benim paylaştığım zamanlarda. ben bu konuyu bir fikir alışveriş ortamı olur, bildiğimiz-duyduğumuz doktorları listeleriz, görüştüysek de görüşme deneyimlerimizi aktarırız. hatta belki birimizin bulduğu hekimle bir kaç kişi görüşür, durumunu danışır burada paylaşıp herkes deneyimini aktarır bizim de aklımızda iyice oturur hekimlerin nasıl bir tavırda-yaklaşımda olduğu, ortak bir kanıya sahip oluruz diye düşünmüştüm. bu çeşit bir fikir alışverişi yapıp birbirimize destek oluruz diye açmıştım. ki iyi ki açmışım -yapılan bu güncel yorumlar buraya bakıp fikir edinecek kişiler için çok değerli oldu. burada bizi deneyimleri ile bilgilendiren herkese teşekkürler. olumsuz deneyimleri olan arkadaşlar için çok üzgünüm en kısa zamanda iyi olmaları dileklerimle.

bu durum güncellemesini kendi vicdanım adıma yapma ihtiyacı duydum. herkese sağlıklı günler dilerim.

----

selamlar kk sakinleri,
çok uzun süredir asimetriyle ilgili araştırma yapıyorum bununla ilgili çene, ortodontist, estetik cerrah gitmediğim doktor kalmadı ve kimsenin benim derdimi, problemimi anlamaması, bana bir çözüm önerisi sunmaması, dahası zaten takıntı olan bir şeyi takıntı olması üzerinden ötelemeleri artık sinirlerimi gerçekten çok yıpratmaya, beni de bir umutsuzluğa sürüklemeye başladı.
şöyle ki, yüzümde herkeste de olduğu gibi asimetri var, fakat o kadar talihsiz bir asimetri ki, yüzüm yatay olarak çevrilse bu asimetri hiçbir şekilde çirkin gelmiyor. yani aynaya baktığımda bu asimetri bana gayet yakışıyor, fakat kendimi insanların gördüğü gibi, kamera ekranından gördüğüm zaman çok kötü oluyor. yani yüzümün sağı solunda, solu sağında olsa bu asimetrikliğin bir çirkinlik nedeni olmayacağından eminim.
bu asimetri öyle bir durum ki, insanlar beni doğal halimle, üç boyutlu olarak gördüklerinde fark edemiyorlar. fakat bu iki boyuta yani fotoğraf ve videoya inince, bu asimetri çok ortaya çıkıyor. insanları bu sıkıntımı ancak fotoğraflarımı ve videolarımı ters/düz göstererek ikna edebiliyorum. öbür türlü ''sen kendin takıyorsun, yok öyle bir şey'' diyorlar fakat ben takıyorum bu ayrı, olduğu da su götürmez gerçek yani.
kaç kere fotoğraflarımdan tanınmadım, ki alalade fotoğraflar öyle kimlik, vesikalık gibi herkesin bi başka çıktığı fotoğraflar değil. son derece günlük hayattan fotoğraflarımda insanlar ''ne kadar farklı çıkmışssın'' demeden edemiyor. benim bu konuya getirdiğim yorum, asimetrimin iki boyutlu ortamda ortaya çıkması, zira fotoğrafta alan derinliği yüzeysel bir şeye indirgeniyor.

neyse. şu an moral olarak o kadar düşüğüm ki. zaten 21 yaşındayım, ve senelerdir, kendimi bildim bileli bütün fotoğraflardan, videolardan kaçıyorum. bunun için 17 yaşımdan beri araştırma yapıyorum.

önce ağzımın, gülüşümün ve dudağımın yamuk olması dikkatimi çekti, dişlerimden ötürü zannettim. tel taktırdım, tel takdırdığım doktor çenende sıkıntı var ameliyat olman gerek dedi ama o zaman asimetrinin bir tedavisinin de bu olduğunu zannetmiyordum, bana iş çıkarmaya çalışıyor gibi algılamıştım zaten baya da küçüktüm. şimdi ise gittiğim hiçbir doktor asimetri oranım düşük olduğu için bu tedaviyi bana söylemiyor fakat o doktor söylemişti. neyse sonra dişlerim düzelince bu sıkıntının ortadan kalmadığını fark edince araştırıp yüzümdeki sıkıntının asimetri olduğunu anladım. sağ tarafımda yanağım, elmacık kemiğimin kulağıma doğru giden tarafı daha şişkin, sağ dudağım daha yukarıda ve sağ taraftaki kaşlarım da daha düşük. üç dört farklı doktora gittim hepsi oranın düşük olduğunu söyleyip bana bir tedavi önermediler. fakat onlar bana ben durağanken bakıyor fakat ben biliyorum ki bu en çok yüzüm hareketliyken özellikle de gülerken ortaya çıkıyor.

baya gevezelik ettim ama gerçekten çok ama çok sıkıldım, çok bunaldım bu duruma bir çözüm getirememekten.
benimle aynı problemi yaşayıp halleden, çözüme kavuşan, veya bu konu hakkında bir doktor önerebilecek olan var mıdır?

yüz asimetrisi, çene asimetrisi, yüz iskeleti restorasyonu, yüz iskeleti esteteği, profiloplasti... hangi isimlerde, tedavilerde arasam bir netice bulamadım. bir doktor bulamadım. bilmiyorum. çok mutsuzum. artık bir çare, bir çözüm istiyorum...

Son düzenleme:
asimetri sikayeti olan kimse olmadi mi hic dertlessek bile rahatlarim yahu gelin :/ ben yine bulabildigim bilgiyi hep buralarda bulabilmistim Nerelerdesiniz

Off tam bunu dusunurken karsima bu konu cikmasi saka gibi..Duygularima tercuman oldun az once resimlere bakiyordum.Bildigin burnum sola dogru kaymis gibi.Sinirsen oluyorum bakamiyorum resmen.Ama uc boyutlu gayet normal kimse hani bunu anlamiyor.Cok dikkatli bakmak gerek ama bildigin yamuk bunu ben aynaya baktigimda da goruyorum.Dudaklarim da burnuma oranla yanlis yerlestirilmis sanki..Offf bilmiyorum ne olacak.

Benim tam olarak seninkiyle aynı sorunum arkadaşım. Çenem öne kaymaya başlamıştı 19 yaşımda tel taktım. Bu sefer çenemi hafif sağa oturttular, çene sıkma problemim başladı. Şuan 22yim ve alt çenemde bir tarafımda bariz (fotolarda hele) bir şişkinlik başladı. Aynı şekilde sağ elmacık kemiğim daha kısa ama çıkık ve sağ kaşım daha düşük o yüzden gözlerim de farklı boyuttalarmış gibi görünebiliyor. Bir de benim yüzümün sağ tarafı sol tarafından çok çalışıyormuş. dudağımın sağ alt tarafı konuşurken aşağı çekmeye başladığında farkedildi bu durum, onun için bir kere botoks yaptı doktor düzeldi ama bunu hep yaptırmam gerekiyormuş. Fizik tedaviye gittim, yüz felci tedavisi uygulanıyor. Bunun için de hep gitmek lazım, Ankara'da okuyorum odtüde ve yurtta kalıyorum. Her gün çayyoluna gitme şansım da olmuyor. Hacettepe'de diye bi doktora gittim, tel takılmadan öcne olsa çene ameliyatı önerebilirdim dedi ama şuan o simetri çok düşük derecede dedi. Ama var cidden suratm sanki aşağı doğru bir tarafa kayıyor gbi. Botoksun etkisi geçince bir daha gidicem dudağmdaki deformasyonu farkedemedi çünkü. SEni çok iyi anlıyorum! Hele bir de yaşmız genç olunca her türlü tedavi için tereddütlü yaklaşıyorlar ama asıl yaşı genç olanlara lazım biz daha ömrümüz yeterse kaç sene yaşayacağız. Böyle mi yaşayalım yani. Şuan etki geçti benim botoksun ve dudağım bildiğin kapalıyken bile sağ tarafa doğru aşağı kayıyor gibi. Hani :/ şu var ya aha tam öyle :KK70:

Son düzenleyen: Moderatör:
Gel birlikte araştırmaya devam edelim. Ben yarıyıl tatilinin sonunda hocayla bidaha görüşmeye gidicem. Bana gittiğimde herkesin suratında asimetriler vardır dedi ama ben hç yüz şeklinde bu kadar çok asimetri görmedim. Gözlerim umrumda değil yani yüzümün düzgün bi şekli olsun istyorum. Benim elmacık bölgem çok çıkık da değil bir de, onunla ilgili de görüşücem. Sana da bilgi verebilirim istersen

Benim tam olarak seninkiyle aynı sorunum arkadaşım. Çenem öne kaymaya başlamıştı 19 yaşımda tel taktım. Bu sefer çenemi hafif sağa oturttular, çene sıkma problemim başladı. Şuan 22yim ve alt çenemde bir tarafımda bariz (fotolarda hele) bir şişkinlik başladı. Aynı şekilde sağ elmacık kemiğim daha kısa ama çıkık ve sağ kaşım daha düşük o yüzden gözlerim de farklı boyuttalarmış gibi görünebiliyor. Bir de benim yüzümün sağ tarafı sol tarafından çok çalışıyormuş. dudağımın sağ alt tarafı konuşurken aşağı çekmeye başladığında farkedildi bu durum, onun için bir kere botoks yaptı doktor düzeldi ama bunu hep yaptırmam gerekiyormuş. Fizik tedaviye gittim, yüz felci tedavisi uygulanıyor. Bunun için de hep gitmek lazım, Ankara'da okuyorum odtüde ve yurtta kalıyorum. Her gün çayyoluna gitme şansım da olmuyor. Hacettepe'de bi doktora gittim, tel takılmadan öcne olsa çene ameliyatı önerebilirdim dedi ama şuan o simetri çok düşük derecede dedi. Ama var cidden suratm sanki aşağı doğru bir tarafa kayıyor gbi. Botoksun etkisi geçince bir daha gidicem dudağmdaki deformasyonu farkedemedi çünkü. SEni çok iyi anlıyorum! Hele bir de yaşmız genç olunca her türlü tedavi için tereddütlü yaklaşıyorlar ama asıl yaşı genç olanlara lazım biz daha ömrümüz yeterse kaç sene yaşayacağız. Böyle mi yaşayalım yani. Şuan etki geçti benim botoksun ve dudağım bildiğin kapalıyken bile sağ tarafa doğru aşağı kayıyor gibi. Hani :/ şu var ya aha tam öyle :KK70:

Gel birlikte araştırmaya devam edelim. Ben yarıyıl tatilinin sonunda hocayla bidaha görüşmeye gidicem. Bana gittiğimde herkesin suratında asimetriler vardır dedi ama ben hç yüz şeklinde bu kadar çok asimetri görmedim. Gözlerim umrumda değil yani yüzümün düzgün bi şekli olsun istyorum. Benim elmacık bölgem çok çıkık da değil bir de, onunla ilgili de görüşücem. Sana da bilgi verebilirim istersen

ya hem benimle aynı durumda olan birini görünce üzüldüm hem de yalnız olmadığıma sevindim. çok sağol yazdığın için, bir nebze olsun rahatladım. benim de genç ve obsesif oluşumdan ötürü ilgisiz kalan doktorlar ve seçeneksiz olmak acayip moralimi bozuyor. hani burnun kemiklidir, araştırır doktorunu seçer gider yaptırırsın. ama bizimki acayip arada kalmış bir durum. hem asimetrin az, hem kimsenin hakkında çok fikir sahibi olmadığı bir konu. yani estetik amaçlı gittiğim doktor bile bana asimetrin az o operasyonlar fazla gelir diyor. fazla geldiğini biliyorum ama asimetrimin az olması asimetrimi yok etmiyor maalesef. fotoğraflarda yıldız tilbe misali ağzım bir orada bir burada, aynada gördüğüm benden çook uzak bir beni görünce kendime yabancılaşıyorum, çok sıkıntılı bir hal gerçekten. insanın asabını bozan bir şey bu. bir de fotoğrafla, video ile işim hiç olmasa yine sıkıntı etmeyeceğim ama tam da bunun göbeğindeyim. gerçekten bunaldım bu açıdan.

şimdi serzenişimi bir yana bırakıp deva kritiğine geçiyorum :) gerçekten beraber araştıralım, bildiğimiz ne varsa paylaşalım. belki doktorların beceremediğini biz sağlayabiliriz birimizin bilmediğini diğerine aktararak.
bir doktor daha bana botoks önermişti fakat ben sürekli yapılması gerektiği için istememiştim. geçici olarak bile düzeltmiş olduğunu görmek güzel bir şey olmalı ama :) sen yine çene tedavisi olmuşsun bende o bile uygulanmadı, sadece ilk defa tel taktırdığım doktor söylemişti, teller çıktıktan sonra gittiğim bir kaç doktor fazla bir operasyon senin asimetrine dedi. şimdi dişlerimin tekrar bozulmasından ötürü diş doktoruma tekrar gideceğim. hem yeniden tel taktırıp şu çene olayını tekrar ona danışmak istiyorum. bir netice alırsam yazarım buraya :) bu arada yüz durumumuz aynı neredeyse. ben bunun kemiklerle mi yoksa yumuşak dokuyla mı alakalı olduğuna kesin olarak emin olmak istiyorum. eğer öyleyse bazı operasyonlarla düzeltilebilir sanki bu. yani yanaktan yağ alma, elmacık kemiği törpüleme gibi. bunun için yüz iskeleti restorasyonu ve profiloplasti denilen meseleler var. bunlar aslında burun ameliyatı olmuş ama yüzünde kayda değer değişiklik olmamış insanlara daha etkili sonuç almak için üretilen tedavi sistemleri. yani diyorlar ki, yüzünü bir bütündür. size sıkıntı burundan kaynaklı gibi gelir ama aslında orantısız yüz hatları da burnunuzu çirkin gösterebilir, önce onları düzeltelim minvalinde türemiş. ben burundan alakasız olarak bir kaç doktora gideceğim. araştırdığım süre boyunca şu doktorları bulabildim.

istanbulda bu doktorlar:
bahadır baykal (yüz iskeleti restorasyonu)
ismail kuran (yüzün her kısmında işlem yapan bir doktor)
mert demirel (profiloplasti)

coşkun erçel var ama gaziantepte

bir de dudaktaki sıkıntı için ben çok tesadüfi bir şekilde lip-lift diye bir şey buldum. türkiye'de bunu uygulayan neredeyse kimse yok. şurada çok tesadüfi görmüştüm : http://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/ust-dudak-kaldirma.827243/

araştırırken bir asimetrik dudağın düzeldiği fotoğrafa rastladım: lip lift - Google'da Ara

ve tıklayıp şu videoyu izledim:

yani dudak kenarlarından asimetriyi dengeleyebiliyorlarmış.

bunun yanında o kadar araştırma sonucunda bulduğum bir başka yöntem de face-yoga denilen yüz kaslarını çalıştırarak yüz şeklinde değişiklikler yaratılmaya çalışan yöntem. ama bu çok sabır ve düzenli uygulama istiyor. bir de ben bazen gerçekten işe yarayıp yaramadığından emin olamıyorum doğrusu. fakat bu yargımın arkasında da güvenilir bir fikir olmadığını söylemeliyim, zira düzenli olarak hiç denemedim. ama bir üç ay kendimi buna adamayı düşünüyorum. yaza kadar bunun için kendi kendime uğraşacağım düzenli olarak zaten başka seçeneğim de pek yok şu an için:

şimdi olayı bir şöyle toparlıyayım :)
ben sıkıntımın tam olarak kemiklerimde mi, yumuşak dokumda mı, kaslarımda mı olduğumu bilmiyorum. bunu bilsem, ona göre bir yönteme eğileceğim tüm enerjimi ona yönelteceğim fakat şu an kafam çok karışık. bunu anlamak için ne yapmalıyım sence. bir de fizik tedavi yöntemi nasıl oluyor acaba, ne şikayetiyle, nasıl gitmiştin, uygulanan tedavi nasıl bir tedavi, acaba yüz yogasıyla bir alakası var mıdır, benzer midir yönetmleri?
soru bombardımanına tuttum biraz kusura bakmayasın, benden biri bulmanın heyecanını yaşıyorum :)
umarım benim bulduklarım bir işe yarar. :)
bu arada sürekli burada olmazsan belki, iletişim bilgilerimizi de alalım muhakkak :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Off tam bunu dusunurken karsima bu konu cikmasi saka gibi..Duygularima tercuman oldun az once resimlere bakiyordum.Bildigin burnum sola dogru kaymis gibi.Sinirsen oluyorum bakamiyorum resmen.Ama uc boyutlu gayet normal kimse hani bunu anlamiyor.Cok dikkatli bakmak gerek ama bildigin yamuk bunu ben aynaya baktigimda da goruyorum.Dudaklarim da burnuma oranla yanlis yerlestirilmis sanki..Offf bilmiyorum ne olacak.

selam :)) aynen bu durumu ancak sen, fotoğraflarda keşfedebiliyorsun derinlik kısaldığı için. başkaları anlamaz, bir şey yok sen büyütüyorsun diyip can sıkarlar sadece. bir şey var, ben büyütüyorum çünkü memnun değilim ama bir şey var. rahatsızlık sadece bedenen olan bir şey değil, hastalığın tanımında var ruh ve beden sağlığı diye. bu insanın kafasına fazladan takılıyorsa kurtulmak istemesi çok normal. ben mesela kendimi gördüğüm gibi gözükmemekten bunalıma girdim, kendime yabancılaştım, kendimi tanıyamaz oldum. bunun psikolojik yansıması çok büyük gerçekten. öyle basit bir obsesyon değil ne yazık ki. benim kendimce önerim, eğer sıkıntı sadece burnundaysa ya da ana sıkıntı oysa geri kalan asimetri çok ayan değilse, bence bunun tedavisi çok daha kolay ve mümkündür. hiç doktora gittin mi bununla ilgili, burun yamukluğuna dair? :)

göz olayı için bir de şunu buldum, köşede kalsın. yüz asimetrisi hakkında da tıbbi tanımından da bahsetti:

Ya o zaman be im de yuxum asimetrik ....
ama durum bende tersi
fotoda bi guzel bir fotojenik cikiyorum ki
ben bile sasiriyorum...ve kimse inanamiyor....
ama gercekte durum o kadar degil...
hic alakam yok fotolarla :KK70:

selam :)) aynen bu durumu ancak sen, fotoğraflarda keşfedebiliyorsun derinlik kısaldığı için. başkaları anlamaz, bir şey yok sen büyütüyorsun diyip can sıkarlar sadece. bir şey var, ben büyütüyorum çünkü memnun değilim ama bir şey var. rahatsızlık sadece bedenen olan bir şey değil, hastalığın tanımında var ruh ve beden sağlığı diye. bu insanın kafasına fazladan takılıyorsa kurtulmak istemesi çok normal. ben mesela kendimi gördüğüm gibi gözükmemekten bunalıma girdim, kendime yabancılaştım, kendimi tanıyamaz oldum. bunun psikolojik yansıması çok büyük gerçekten. öyle basit bir obsesyon değil ne yazık ki. benim kendimce önerim, eğer sıkıntı sadece burnundaysa ya da ana sıkıntı oysa geri kalan asimetri çok ayan değilse, bence bunun tedavisi çok daha kolay ve mümkündür. hiç doktora gittin mi bununla ilgili, burun yamukluğuna dair? :)
Gitmedim ama cok gitmek istiyorum ve yaptirirsam en dogal sekilde olmali.Bu da bayaa yuklu bir miktar demektir benim icin.Yoksa inan bana 1 dakika bile aynaya bakmaya yada telefonun on kamerasiyla yuzumu cekmeye tahammullum kalmadi ! :KK70:

Yüz asimetriliği bende de var ama sadece çenede. Sağ çenem daha geniş. Bunu bugüne kadar sadece bir dişçi farkedip söyledi bana, o da muayene ederken falan değil, muayene harici bir sohbette söylemişti. Ben tabi farkındayım uzun süredir. Onun dışında ağzımda gözümde falan asimetrilik yok. Yine de resimlerde ben anlıyorum. Asimetrilik yanında sol çene eklemimde de sorun var. Bu zaman zaman ağrı yapıyor. Ekmek arası falan kalın şeyler ısırırken soldaki eklemin dengesi bozuluyor ve bir süre ağrı yapıyor. Şuan ağrı dönemindeyim bir kaç haftadır ayarı bozuldu. Bu tarz şeyleri ciddi rahatsızlık vermediği sürece ameliyat yapmıyoruz demişti bir doktor. Ben de ameliyat düşünmüyorum. Bununla yaşamaya alışmaya çalışıyorum. Asimetrilikten yana kafama taktığım bir şey yok, çene eklemim de çok sık ağrımıyor zaten. Ama şimdi tel taktırıyorum, inşallah daha büyük sıkıntı çıkmaz.
Aynaya baktığında ve resimlerde farklı görmenin sebebi 3 boyut algısından falan ziyade şöyle, aynaya baktığında yüzünün sağını aynada da sağda görüyorsun, alıştığın görüntü bu. Ama fotoğraflarda yüzünün sağını solda görüyorsun. Alıştığının görüntünün tam simetrik hali, başkalarının seni gördüğü şekil de böyle. Başkaları seni fotoğrafta ve baktığında aynı şeyi gördüğü için fotoğrafta farklı çıktığını düşünmüyorlar. Aslında herkes seni resimlerde gördüğün gibi gördüğü için başkaları seni, senin sandığın gibi garipsemiyor.

Kızlar ben de buna benzer bir konu açmıştım fakat kendi derdimi bu kadar net anlatamadım demek ki kızlar benim özellikle kaşım da bir sorun var kaşlarım asimetrik hiç bir kuaför de düzeltemiyor estetik de yaptıramam of bu aralar farklı şeylere de sıkkın canım hep neden ben durumundayım

herkese merhaba ^^

Canım şimdi şöyle ki ben de hiç yüz iskeleti röntgeni falan çektirmedim hayır derdimi anlayan bi doktor bulsam kendisi isteyecek zaten zira realself diye bir site var doktorlara resim atıp soru sorabiliyorsun, oraya sorduğumda hepsi önce iskelet röntgeni lazım demişti. Bu doktorların biri de asimetri herkeste var demese olmaz! Benim yüzüm ince bir de o yüzden bu asimetri beni çok rahatsız ediyor. Öyle pek yüzüme kilo alan bir tip de değilim ama verince de hep yüzümden verdim, kilo almak da istemiyorum. Neyse bir kaç foto ekliyim bari ^^ elmacık bölgemin düzlüğü ev çöküklüğünü de görebilirsin canım. Gün ışığında bu kadar görünmüyor ama sonuçta oldukça düz yüzümün üstü. O düzgün elmacıklı yüz ifadem yoktur

Eklentiler

• userimage-1153243.png
    userimage-1153243.png
    70,2 KB · Görüntüleme: 1.573
  • userimage-1334517.jpg
    userimage-1334517.jpg
    38,7 KB · Görüntüleme: 2.140
  • userimage-1334516.jpg
    userimage-1334516.jpg
    32,2 KB · Görüntüleme: 2.114
Yüz asimetriliği bende de var ama sadece çenede. Sağ çenem daha geniş. Bunu bugüne kadar sadece bir dişçi farkedip söyledi bana, o da muayene ederken falan değil, muayene harici bir sohbette söylemişti. Ben tabi farkındayım uzun süredir. Onun dışında ağzımda gözümde falan asimetrilik yok. Yine de resimlerde ben anlıyorum. Asimetrilik yanında sol çene eklemimde de sorun var. Bu zaman zaman ağrı yapıyor. Ekmek arası falan kalın şeyler ısırırken soldaki eklemin dengesi bozuluyor ve bir süre ağrı yapıyor. Şuan ağrı dönemindeyim bir kaç haftadır ayarı bozuldu. Bu tarz şeyleri ciddi rahatsızlık vermediği sürece ameliyat yapmıyoruz demişti bir doktor. Ben de ameliyat düşünmüyorum. Bununla yaşamaya alışmaya çalışıyorum. Asimetrilikten yana kafama taktığım bir şey yok, çene eklemim de çok sık ağrımıyor zaten. Ama şimdi tel taktırıyorum, inşallah daha büyük sıkıntı çıkmaz.
Aynaya baktığında ve resimlerde farklı görmenin sebebi 3 boyut algısından falan ziyade şöyle, aynaya baktığında yüzünün sağını aynada da sağda görüyorsun, alıştığın görüntü bu. Ama fotoğraflarda yüzünün sağını solda görüyorsun. Alıştığının görüntünün tam simetrik hali, başkalarının seni gördüğü şekil de böyle. Başkaları seni fotoğrafta ve baktığında aynı şeyi gördüğü için fotoğrafta farklı çıktığını düşünmüyorlar. Aslında herkes seni resimlerde gördüğün gibi gördüğü için başkaları seni, senin sandığın gibi garipsemiyor.

Canım merhaba benim de aynı durumum var, sağ çenemde. Ve çene eklemlerim ağrı yapar. Tel de taktırdm o zaman daha belirgin oldu gibime geliyor çünkü çenem sağa oturtuldu ancak öyle kapanıyormuş. Neyse işte eğer çeneni takacak olursan botox ile küçültülebiliyormuş ordaki kaslar. Benim diş sıkma sorunum da var doktor o yüzden ağrım olduğunu söylemişti bana da

En çok mavili fotoda belli olmuş ve az çok da öyle. Daha sonra başka fotolarımı da atarım ^^

Selamlar herkese;
Bu durumdan muzdarip ama halini anlatamayanlara anlamayanlara burda yazılanları dikkatle okudum bende bu durumdan cekiyorum rahatsızım anlatamıyorum derdımı ya da anlamayıp başlarından mı savıyorlar bilemedim.Çok takıntılıyım bu konuda doktorlara gittim araştırdım hepsi aynen dediğniz gibi herkeste asimetri var güzel bir bayansın deyip yolluyorlar herkeste ortalama bir asimetri vardır belkı bizdeki bi tık üstedir bende parvati gibi cok araştırıyorum dokuda mı kasta mı kemıkte mı ilk önce bunu bilmek gerekir benımki sanırım kemikle ilgili kafa ve yüz şeklini ilgilendiren komplike bir durum bu konuyla ılgılı doktorlara gittim mail attım fotograf gönderdım cogunluk yağ enjeksıyonunda hem fikir en son Ali Mezdeği ile görüştüm çene törpülemeden bahsetti ama sadece çene törpületmeyle sorunun hallolacagını ya da beni tatmin edeceğini sanmıyorum gelgelelim parvati senin durum doğustan mı fibröz displazi ,plagiosefali ya da hipertrofi olabilir bunlar kemiksel durumlar bıde yüz yogasından bahsetmişsin yüz yogası sanırım kas yapısını ilgilendiren bi şey kırışıklık ya da yüz kasıyla ilgildir kemiği etkileyeceğini sanmıyorum bır de üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ve panaromik görüntüleme çektir bence durum daha acık ortaya cıkacaktır

Bende şunu keşfettim kızlar burnuma hızma taktıracağım düşünüyorum sağ mı sol mu taksam diye dedim sağa taksam karşımdaki insan soluma takmıştım gibi görecek soluma taksam karşımdaki insan sağıma takmışım gibi görecek işte aynadaki görüntü ve normalde ki olanı böyle düşünerek anlayalım ve hızmayı soluma takıcam :KK70:
Her aynada aynıyım başkasının çektiği bazı resimlerimi çok seviyorum beğeniyorum bazılarını beğenmiyorum
Ben dudaklarımdan şikayetçiyim çok inceler bide kaşlarım düşük çözümü var tabi biri dudak dolgusu biri kaş kontürü ama ne gerek var diyorum
Acaip işler...:KK71:

parvati parvati arkadaşım sanki beni anlatmışsın. Okadar kötü durumdayımki anlatamam. Resmen Fotoğraflara Küstüm. Hele birisi kendi telefonuyla benimde fotoğrafımı çekmek istediğinde kaçacak yer arıyorum ama nafile kaçınılmaz son oluyor ve kendimi orada gördüğüm andan itibaren çıldırıyorum bütün gün ve gece çenemi sıkmaktan sağ tarafındaki gerginlik ve Ağrı çekilemez oluyor. Şuan dizlerimde tel var. Diş doktorum burnumun ucunda Eğrilik olduğunu söylemişti ama bu asimetriyi konuşmamıştım. Bugünkü son fotoğraf Çekilme kabusundan sonra bu konuyu daha Detaylı araştırmak için karar aldım ve dişçimdeki bir sonraki randevumda bu konuyu mutlaka dile getireceğim. Bunları yaşayan ve çözebilen Arkadaşlarımında yardımlarımı bekliyorum. Bu arada benim sorunum yüzümün sağ tarafı daha gergin ve ağzımı kapattığımda Yüzüm sağa kayıyor resmen. Sol yanağım daha Tombul sağa göre. Bu konuyu açtığınız için tekrar teşekkürler. Umarım hepimiz doğru yolları bulabiliriz

Kızlar benim de özellikle kaşlar da sorun biri aşağı biri daha yukarı gülümseyince ortaya çıkıyor bu ve ağzı kapalı gülümseyince sol tarafıma daha çok kayıyor dudağım sizce ne yapmalıyım gidip güzel bir dişçi mi bulmalıyım önce ağzımdaki kayma için

Bu konu başlığını açan arkadaşlar nerdesiniz bi beyin fırtınası,sinerji yapalım hangı doktorlara gidelim ne yapalım gelin birlik olalım ya bu takıntıdan kurtulalım ya da çözüm bulalımEn Büyük KK:KK16:

X