2013 Şubat Anneleri....

HANGI DOGUMU TERCIH EDERSINIZ

• normal dogum

OY: 67 56,8%
  • sezeryanla dogum

OY: 30 25,4%
  • basarili gectikten sonra farketmez

OY: 21 17,8%

• Ankete Katılan
    118
  • Anket Kapalı .
Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

Normal seyrinde bir gebelikte doğum 37. ile 42. haftalara arasında herhangi bir gün olabilir. O nedenle özellikle ilk defa hamilelik yaşayan anne adayları doğumun başladığını anlayamamaktan korkarlar. Aslında en korkulan şey hastaneye gitmekte geç kalınması durumunda evde veya yolda doğurma ihtimalidir. Doğum başladıktan sonra çok kısa süre içerisinde doğurmak ilk hamileliklerde mümkün değildir. Doğum ancak rahim ağzı açıklığı 10 cm olduğunda gerçekleşir. İlk hamilelikte 1- 1,5 saatte rahim ağzı ancak 1 cm açılır. Yani ilk hamilelikte gerçek rahim kasılmaları başladıktan sonra doğum yaklaşık 10 saat kadar sürer. Onun için evde veya yolda doğurma telaşına gerek yoktur. Bunun yanında hastaneye gitme zamanını bilmek de oldukça önemlidir. Kadın doğum doktorları takip edilen hamileliklerini genellikle 35. haftadan sonra bu konularda uyarırlar. En önemli uyarılar, bebek hareketlerinin azalması (günde 10 defadan az), suların gelmesi (vajenden gelen durdurulamayan su), düzenli kasılmalar (her 10 dakikada 1-2 defa veya daha sık), miktarı ne olursa olsun vajinal kanama, nişan gelmesidir (rahim ağzı hamileliğin başından itibaren vajenden gelebilecek mikroplara karşı bebeği korumak için koyu kıvamlı, jelöz bir yapı ile tıkanmıştır. Doğum başlayıp rahim ağzı açılmaya başlayınca bu yapı vajenden dışarı atılır. Bu duruma da nişan gelmesi denir.) Bu durumlardan herhangi biri ile karşılaşan anne adayı zaman kaybetmeden doktor kontrolüne gitmelidir.

aaaa ben de sancılanınca birkaç saat içinde doğurursun hastane uzak nasıl yetişeceğim diyordum :) ne cahilmişim... :):KK52:

gunaydinlar. bende persembe doktora gittim kizlar. bebek buyumus. 29+6 idi gittigimde ve bebek 1520 kilo 42 cm olmus. bebek hala oturuyor. dogum pozisyonu almamis. doktor bey degisme ihtimali var ama gittikce yeri daraliyor e hareketleri azaliyor dedi. ayaklari ile yuzunu kapamiz kizim. saclari cikmis. donmezse yapacak birsey yok sezeryan dedi. malesef. hic istemiyorum.

Merhaba. Istedigin zaman zor lutfen, seni en iyi Ben anlarim. Yasa sali yada carsamba oylanip cumhurbaskanina gidecek. Surada 1 hafta kaldi. Iceridekilere daha zor, bilgi kirliligi var, her kafadan bir ses cikiyormus, biraz geciktigi icin esimin morali dusmus ama 10 gun daha sabredecek. Size gelince, bence bastan hata yaptiniz, teslim oldugunda savciyla konusup ona gore cezaevi talep edecektiniz. Zaten 6 ay erteleme hakki vardi, ondan da gebelik raporunla yararlanirdiniz. Walla kocan bosuna iceride, ben o zaman bunlari sana detayli yazdigimi hatirliyorum ama rapor bile goturmemistiniz galiba. Zaten basit suc oldugundan adamlar haline aciyor. Acikta olsaydi 30 gunu dolunca 4 gun izin hakli da olacak. Aciga gecirmemelerinin nedeni de yakinda serbest birakacak olmalaridir. Esin de bosuna kendini uzmesin artik. Az daha sabredelim. Cumaya kadar netlesecek, sen de uzulme, Ben umutluyum:KK66:

yok canım ertelemediler elimizden geleni yaptık savcının inisiyatifinde olduğundan adam kendi ölüm falan filan harici ertelemem deyip azarlamıştı zaten... savcıdan savcıya değişiyor... 41 gün oldu yaaa... daha 1 kere görebildim. perşembe 2. kez açık görüşüne görmeye gideceğim. inşallah ben gitmeden çıkar. dediğin gibi her kafadan bin ses çıkıyor... ümitlerim giderek kırılıyor... bu yasa kesin çıkıacak da marifet ben doğurmadan çıksa :KK43: ama ocağa kalmaz diyorlar... bilmiyorum... haftaya diyor kimisi de dediğin gibi... bizim zaten 5 te 1 i kapalıda olmalıymış. ondan mecbur açığa zaten gidemezdi...5 te 1 i yeni doldu anca açık cezaevi hakkı verdiler. ona da göndermiyorlar 11 gündür... bekle yasayı bekliyoruz diyorlarmış... gerçi o da diyor belki böyle hayırlı açık cezaevleri çok doluymuş burdan kötüymüş inşallah gitmeden direkt çıkarım ama be yine de ümitlenme dedim.. bugün yarın bugün yarın olmuyorrr :KK43:((( offfff.... dayanamıyorum artık. perşembe de gideceğim için çarşambadan yarın için rapor almam lazım. aile hekimine rica etsem durumu anlatsam verir mi acaba? bir de vermezse... :KK43:

Merhaba kızlar;
uzun zamandır giremiyorum foruma taşınmaev telaşı bi de interneti kapattık iyice koptum buralardan.Umarım herkes iyi herşey yolundadır.

yok canım ertelemediler elimizden geleni yaptık savcının inisiyatifinde olduğundan adam kendi ölüm falan filan harici ertelemem deyip azarlamıştı zaten... savcıdan savcıya değişiyor... 41 gün oldu yaaa... daha 1 kere görebildim. perşembe 2. kez açık görüşüne görmeye gideceğim. inşallah ben gitmeden çıkar. dediğin gibi her kafadan bin ses çıkıyor... ümitlerim giderek kırılıyor... bu yasa kesin çıkıacak da marifet ben doğurmadan çıksa :KK43: ama ocağa kalmaz diyorlar... bilmiyorum... haftaya diyor kimisi de dediğin gibi... bizim zaten 5 te 1 i kapalıda olmalıymış. ondan mecbur açığa zaten gidemezdi...5 te 1 i yeni doldu anca açık cezaevi hakkı verdiler. ona da göndermiyorlar 11 gündür... bekle yasayı bekliyoruz diyorlarmış... gerçi o da diyor belki böyle hayırlı açık cezaevleri çok doluymuş burdan kötüymüş inşallah gitmeden direkt çıkarım ama be yine de ümitlenme dedim.. bugün yarın bugün yarın olmuyorrr :KK43:((( offfff.... dayanamıyorum artık. perşembe de gideceğim için çarşambadan yarın için rapor almam lazım. aile hekimine rica etsem durumu anlatsam verir mi acaba? bir de vermezse... :KK43:

burda herkes senin icin dua ediyo canim. kendini de bebisi de fazla uzme.:KK39:

$IMAG0577.jpg
kizlar dun bebek sekerlerinddn bahsetmissiniz. bu keceden kus da bana gelmisti. bebek sekeri olarak.arkasi miknatisli. ben de bundan yapmayi dusundum ama vaktim olmayacak galiba:KK17:

ben de dalinin deterjanini alicam. renkli ve ve beyazlar icin ayri mi oluyo yoksa tek deterjan mi. aldiklarimi ilk yikamada Mahvederim diye korkuyorum :KK54:

bence de öyle yap oma yılların deterjanı kesin lekeler için çok etkilidir ilk aylar da çok lekelenmiyor zaten dalini kullanırsın zorlu lekeler için omo yu kullanırsın ben dalanın sabun tozu var ondan da alıyorum eloşun çiş lileri için anam benim kız çok sıvı tüketiyor hep geçiriyor üstüne bez almak tan iflahım kurudu
Ben salıhte sabun tozu aldım çamasır makınesı ıcın olanlardan ama sabun tozu tam erımemıs makına da ve gıderını tıkamıs kalıp halınde cıkarttılar ıcınden o yuzden bı daha kullanmadım sımdılık bende dalın sıvı alayım omo kenarda kalsın o zaman akmaz kokmaz nasıl olsa:26:

Günaydın kızlar...
İstanbul bugün çok yağmurlu ama harika... kek yaptım börek yaptım şimdi aşkımla yicez tabii ooğluşumla da... :)

[h=5]Benim Adım Defne
Bi dakka bi dakka, bu benim 18 aylık hayat hikayem. Önce annecimin karnındaydım,miniciktim benle komik komik konuşuyolardı, hepsini duyuyodum, akşamları babam gelip bi kızım diyordu, bi oğlum diyordu, halbuki ben minik bi kız bebktim.
Herkes anneme kesin erkek diyordu, onlar dedikçe ben de içerden sesleniyodum , diil annecim ben senin küçük kuzu kızınım diye, annem beni duymuyodu ama içten içe o da biliyordu kız olduğumu :)
Büyürken annecimi hiç üzmedim, o kadar az mide bulantısı yaptım ki hem annemi, hem babamıi hem de arkadaşlarını şaşırttım, sonra kımıldamaya başladım, annem kelinikarnına koyup beni sevmeye çalışıypdu, ben de içerden hemen başımı uzatıyodum annemi hissedebilmek için, yavaş yavaş vakit geçti anneme iyice kilo aldırdım , yataktan tek başına zor kalkar hale getirdim ama ben napiim artık sığmıyodum ki, annemi babişkomu görmek istiyodum,nasıl biryer diye merak ed,yodum dışarısı. Oysaki aslında annemin içinde ne kadar da rahatmışım, ekmek elden su gölden yaşıyodum, şimdi yine biraz toparladım o ayrı , artık istediğim gibi koşuyorum, kendi kendime konuşuyprum anlamıyolar beni ama ben onları anlıyorum, istediğimi yapmazlarsa basıyorum çığlığı :)
Ama doğduğum günü unutamam ki, hiçbişeyden haberim yok, annemi yavaş yavaş zorlamaya başlamışım,birden çok soğuk çok aydınlık bir yere çıktım, napim bende hemen ağlamaya başladım,2 saat de sürdürdüm bu ağlamalarımı. Ama bir ara beni annemin kucağına verdiler ,işte o an hemen susutum. ne güzel sıcacıktı annem , üstelik bitek onu görebiliyodum, sesinden tanıdım onu, belli çok mutluydu kavuştuğumuz için :)
sonra beni yine annemden ayırdılar, yıkadılar, topuklarıma iğneler soktular, annem nerde ya , özledim onu ama üstelik karnımda acıktı..
ohh neyse sonunda buluşabildik, hemen saldırdım anneme , zaten süt kokusu geliyodu burnuma, koklaya koklaya yolu buldum. karnımı doyurdum, bi sıcaklık bastı üzerime uykum geldi, uyumadan önce çevreme bir bakayım dedim, ananem, ninem, babanem , dedelerim başıma toplanmış aman da aman diyerek beni seyrediyorlar.
Acaba bu kadar güzel miyim?
[/h]

Benim Adım Defne
Bi dakka bi dakka, bu benim 18 aylık hayat hikayem. Önce annecimin karnındaydım,miniciktim benle komik komik konuşuyolardı, hepsini duyuyodum, akşamları babam gelip bi kızım diyordu, bi oğlum diyordu, halbuki ben minik bi kız bebktim.
Herkes anneme kesin erkek diyordu, onlar dedikçe ben de içerden sesleniyodum , diil annecim ben senin küçük kuzu kızınım diye, annem beni duymuyodu ama içten içe o da biliyordu kız olduğumu :)
Büyürken annecimi hiç üzmedim, o kadar az mide bulantısı yaptım ki hem annemi, hem babamıi hem de arkadaşlarını şaşırttım, sonra kımıldamaya başladım, annem kelinikarnına koyup beni sevmeye çalışıypdu, ben de içerden hemen başımı uzatıyodum annemi hissedebilmek için, yavaş yavaş vakit geçti anneme iyice kilo aldırdım , yataktan tek başına zor kalkar hale getirdim ama ben napiim artık sığmıyodum ki, annemi babişkomu görmek istiyodum,nasıl biryer diye merak ed,yodum dışarısı. Oysaki aslında annemin içinde ne kadar da rahatmışım, ekmek elden su gölden yaşıyodum, şimdi yine biraz toparladım o ayrı , artık istediğim gibi koşuyorum, kendi kendime konuşuyprum anlamıyolar beni ama ben onları anlıyorum, istediğimi yapmazlarsa basıyorum çığlığı :)
Ama doğduğum günü unutamam ki, hiçbişeyden haberim yok, annemi yavaş yavaş zorlamaya başlamışım,birden çok soğuk çok aydınlık bir yere çıktım, napim bende hemen ağlamaya başladım,2 saat de sürdürdüm bu ağlamalarımı. Ama bir ara beni annemin kucağına verdiler ,işte o an hemen susutum. ne güzel sıcacıktı annem , üstelik bitek onu görebiliyodum, sesinden tanıdım onu, belli çok mutluydu kavuştuğumuz için :)
sonra beni yine annemden ayırdılar, yıkadılar, topuklarıma iğneler soktular, annem nerde ya , özledim onu ama üstelik karnımda acıktı..
ohh neyse sonunda buluşabildik, hemen saldırdım anneme , zaten süt kokusu geliyodu burnuma, koklaya koklaya yolu buldum. karnımı doyurdum, bi sıcaklık bastı üzerime uykum geldi, uyumadan önce çevreme bir bakayım dedim, ananem, ninem, babanem , dedelerim başıma toplanmış aman da aman diyerek beni seyrediyorlar.
Acaba bu kadar güzel miyim?
evet çoook güzelsinn :KK16::KK16:

Ben salıhte sabun tozu aldım çamasır makınesı ıcın olanlardan ama sabun tozu tam erımemıs makına da ve gıderını tıkamıs kalıp halınde cıkarttılar ıcınden o yuzden bı daha kullanmadım sımdılık bende dalın sıvı alayım omo kenarda kalsın o zaman akmaz kokmaz nasıl olsa:26:

kız benim ki de bozulmasın ben de kaç aydır kullanıyorum ben de bari sıvı deterjana geçeyim
Günaydın kızlar...
İstanbul bugün çok yağmurlu ama harika... kek yaptım börek yaptım şimdi aşkımla yicez tabii ooğluşumla da... :)

afiyet bal şeker olsun canım ya kıskandım şimdi bitek topikte ben çalışıyorum cumartesileri akşama kadar :KK43::KK43::KK43::KK43::KK43:

X