20'lik ve gömük Dişlerle ilgili paylaşım alanı

benımde daha yenı cıkıyorlar kac yasına geldık 20lik dişler yeni cıkmaya basladılar. benim abmin karısınında kist yapmış 20lik dişi ameliyatla yararak almışlar acmadı mı diye soruyorum yoo diyor bende dişçiye gitmeye korkuyorum cok agrı yapıyorlar :KK43:

hamileyim ve 20 lik diş çıkarıyorum ya çok canım acıyor ilaçta alamam buz koyuyorum uyuştursun diye çektirememde ne yapacağım ??????? lütfen yardım

Allah kahretsin bu 20lik dişleri, geçen hafta ikinci alt 20liği aldırdım, sol taraftakini geçen sene aldırmıştım, sağ taraftaki öyle sıkıntılı oldu ki... Ağzım yırtıldı, çenem çıkıyo sandım, az kalsın hasta koltuğundan inip doktoru evire çevire dövecektim, adamdan çıkartıcaktım hırsımı. uğraştı durdu garibim, nihayetinde kanırta kanırta söktü yerinden. 3 kez morfin yapmak zorunda kaldı. 1 haftadır ancak ağzımı açabiliyorum, aç kaldım, suratım şişti, tansu çiller gibi bişey oldum, bir ağrı, bir ağrı...antibiyotikler, ağrı kesiciler, buz torbaları. üstüne bir de sağ alt dudağım ve çenemde hala uyuşukluk hissi var, hissizlik var, telaşlandım, doktoru aradım, meğerse sinirler tahrip olduğunda (ki travmatik bi operasyondu diyor) 4 aya kadar süren öyle uyuşukluk ve / ya da hissizlik olabilirmiş, korkulacak birşey yokmuş. yarın ağzımı o kadar açabilirsem inşallah dikişleri aldırıcam. of be, bitti de kurtuldum, üsttekileri aldırmama gerek yokmuş, çok şükür. benim tecrübem de böyle...

arkadaşlar bişeyi merak ediyorum.24 yaşındayım ve hiç 20lik dişim çıkmadı.ağrı falan da olmuyo.neden çıkmadı acaba benimkiler?yoksa çıkmicak mı?inşallah çıkmaz yazılanları okudum da korktum valla..

Allah kahretsin bu 20lik dişleri, geçen hafta ikinci alt 20liği aldırdım, sol taraftakini geçen sene aldırmıştım, sağ taraftaki öyle sıkıntılı oldu ki... Ağzım yırtıldı, çenem çıkıyo sandım, az kalsın hasta koltuğundan inip doktoru evire çevire dövecektim, adamdan çıkartıcaktım hırsımı. uğraştı durdu garibim, nihayetinde kanırta kanırta söktü yerinden. 3 kez morfin yapmak zorunda kaldı. 1 haftadır ancak ağzımı açabiliyorum, aç kaldım, suratım şişti, tansu çiller gibi bişey oldum, bir ağrı, bir ağrı...antibiyotikler, ağrı kesiciler, buz torbaları. üstüne bir de sağ alt dudağım ve çenemde hala uyuşukluk hissi var, hissizlik var, telaşlandım, doktoru aradım, meğerse sinirler tahrip olduğunda (ki travmatik bi operasyondu diyor) 4 aya kadar süren öyle uyuşukluk ve / ya da hissizlik olabilirmiş, korkulacak birşey yokmuş. yarın ağzımı o kadar açabilirsem inşallah dikişleri aldırıcam. of be, bitti de kurtuldum, üsttekileri aldırmama gerek yokmuş, çok şükür. benim tecrübem de böyle...

offf korkuyodum zaten iyice kötü oldumm :1shok: :çok üzgünüm:

tarçın, kötü olma, sonuçta aldırıp kurtulmak gerekiyor, şimdi kimsenin de cesaretini kırmak istemem. hem herkesinki benimki gibi ağrılı sancılı olacak diye birşey de yok. yıllarca ağrısını çektim, artık kurtuldum, yine de buna seviniyorum. üstelik bugün tam 1 hafta oldu aldıralı ve iyileştim bile sayılır, tekrar aynı şeyleri yaşayacağımı bilsem bile yine de tekrar aldırırdım, çünkü bunlar yüzünden çektiğim ıstırap bitecek. bitti yani...

arkadaşlar bişeyi merak ediyorum.24 yaşındayım ve hiç 20lik dişim çıkmadı.ağrı falan da olmuyo.neden çıkmadı acaba benimkiler?yoksa çıkmicak mı?inşallah çıkmaz yazılanları okudum da korktum valla..

aynen canım bende 23 yaşındayım bende de hiç çıkmadı ağrı filanda olmadı.herkeste çıkıyormu bu 20lik dişler çoktan çıkması lazımdı bende de ama tık yok.eğer bukadar kötü olacaksa çıkmasın zaten daha çok memnun olurum

bende 20 yaşındayım 20 lik dişimi 16 yaşında çıkarmaya başladım o da köşeden damaktan çıktı geçen sene çektirdim o dişimi çektirdiğim sıralar bu sefer sağ üst köşeden bi diş çıkıyodu dr a öteki dişimi çektirirken sormuştum kimi insanda 4 tane 20lik diş çıkarması acaba doğrumu şimdi de sağ alt köşeden diş çıkıyo ya ha bire diş çıkıyor benden

aynen canım bende 23 yaşındayım bende de hiç çıkmadı ağrı filanda olmadı.herkeste çıkıyormu bu 20lik dişler çoktan çıkması lazımdı bende de ama tık yok.eğer bukadar kötü olacaksa çıkmasın zaten daha çok memnun olurum

endişelenmeyin bazı insanlarda daha geç yaşlarda kimi kez 30lara doğru çıkar bu dişler.aslında tamamen insan evrimiyle alakalı. bu dişin şu saatten sonra size bir yararı olmayacak ve diğer dişleri sıkıştırması ihtimali dolayısıyla çektirmeniz gerekebilir. kimi kez pek ağrı yapmadan çıkar ama bazen de diğer dişlere baskısı dolayısıyla ağrılı bir süreçtir.

çekimi konusunda da hiç enişe etmeyin. ben hissetmedim bile. sadece diş etinin iyileşmesi bir hafta kadar sürer. etkin bir bakım ve gargara ile bu süre de sorunsuz atlatılır

Demek ki sen evrimini tamamlamış ve medenileşmişsin,sengözlerimebaksanab
Bir diş hekiminin yazısından alıntı.
Medeniyetin gelişmesiyle birlikte insan dişleri azalmaya başladı. İnsanlar eskiden 32 değil, belki 40, 44 dişliydi. Ama evrim geçire geçire ve gıdaların yumuşamasıyla dişlerin sayısı azaldı. Pekçok kişide 20 yaş dişlerinin hiç çıkmadığını görürsünüz. Tomurcuğu bile yoktur yani... Benim de bir tek 20 yaş dişim var. Bu yüzden sağolsun arkadaşlarım, `Sen dörtte bir akıllısın` diyor. Çünkü biliyorsunuz bu dişlerin bir diğer adı da akıl dişi. Ben de onlara diyorum ki, `Medeniyetle birlikte insanların dişleri azalıyor. Demek ki, ben sizden daha medeniyim!`
Ben henüz medenileşemeyenlerdenim.

20lik diş ihmale gelmezmiş. Yeni çıktıgında aldırmakda fayda varmış. Annem geçenlerde dişim ağrıyor doktora gideyim diyordu. O günün akşamı bygınlık geçirdi doktora götürdük. 20lik diş sinirleri çok fazla baskı yapmış.Buymuş nedeni.mirmirmirmir

Gömülü Diş" ne demektir ?
Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere " gömülü dişler" denir. Üçüncü büyük azı dişleri ( yirmi yaş dişleri veya akıl dişleri olarak da bilinir ), en sık rastlanan gömülü dişlerdendir. Üçüncü azı dişlerinin sürebilmesi için ağızda yer bulunmuyorsa ve kişi 25 yaşına geldiği halde halen sürmemişse, " gömülü " olarak değerlendirilirler. Bazen de bu dişler kısmen sürer, ancak hiçbir zaman tam yüksekliğe ulaşamazlar. Üçüncü azılarınız henüz sürmemişse, dişhekiminizi ziyaret ederek durum hakkında bilgi edinebilir ve gömülü kalan dişlerin neden olabildiği ağrı, şişme, enfeksiyon, çürük ve dişeti hastalıkları gibi bazı problemler ortaya çıkmadan etken dişin çekilmesini sağlayabilirsiniz.
Üçüncü azılar neden düzgün bir şekilde sürmezler?
Evrimleşen insanoğlunda çene kemikleri gittikçe küçülmeye başladığı halde azı dişlerinde sayıca azalma tam olarak gerçekleşmemiştir. Bunun sonucu olarak günümüz insanında ağızda son süren üçüncü azı dişleri için genellikle yer kalmamaktadır. Bilindiği gibi üçüncü azı dişleri 15 ile 25 yaşlar arasında sürebilirler.

Gömülü üçüncü azılar ne tip sorunlara yol açabilir ?
Gömülü üçüncü azıların çevresinde kist ve tümörler oluşabilir. Öte yandan, kısmen sürmüş üçüncü azılar da ciddi bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu tip dişler ağrının yanında dişeti problemleri ve apselere yol açabilirler. Ancak her üçüncü azı da bu problemlere neden olmayabilir.

Sadece Antibiyotik kullansam olmaz mı?
Antibiyotikler yanlızca kısa bir süre için rahatlama sağlayabilirler. Toplumumuzda bilinçsiz ve çok çeşitli antibiyotik kullanımı yaygın olduğundan, alınan antibiyotikler şikayetlere yol açan mikroorganizmalara her zaman etki etmeyebilir. Üstelik etkili olsalar bile, gerçek problemi ortadan kaldıramazlar. Diğer bir deyişle, antibiyotik alınsa da probleme yol açan diş hala ağızdadır.
Çekim ne zaman gereklidir ?
Üçüncü azı dişlerinin çekilmesi için mutlaka problem yaratmalarını beklemek yanlıştır. Dişhekiminizin de önermesi koşuluyla erken dönemde yapılacak üçüncü azı çekimlerinin ileride doğabilecek pek çok problemi önleyeceğini unutmayınız. Örneğin, gömülü üçüncü azılar, ikinci azı dişlerine zarar verebilirler. 16 yaşından önce yapılan çekimlerde iyileşme son derece hızlı olmaktadır. Daimi ikinci büyük azılar sürdükten sonra üçüncü büyük azıların alınması mümkündür. Bu da 11-12 yaş civarında gerçekleşir. Dişhekiminiz, bu dönemde alacağı röntgenler ile üçüncü azı dişlerinin sürmesi için yeterli yer olup olmayacağını tayin ederek çekim için gerekli öneride bulunacaktır.
Eğer şikayetim yoksa ne yapmalıyım?
Ağrı, şişme ve enfeksiyon şikayeti olan kişiler, üçüncü azılarını en kısa sürede çektirmelidirler. Ancak hiçbir şikayet söz konusu değilse, ileride oluşabilecek sorunları önlemek veya olası bir çapraşıklık riskini ortadan kaldırmak için bu dişlerin alınması yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, şikayete yol açmayan gömülü üçüncü azıların erken dönemde alınması ile; nedeni tespit edilemeyen çene ağrıları, hareketli protezlerin doku uyumsuzlukarı, dişeti hastalıkları ve tümör gelişimi gibi bazı riskler de ortadan kalkacaktır.
Gömülü dişler nasıl çekilir?
Gömülü dişin üzerindeki dişeti dokusu açıldıktan sonra kemik ve diş üzerindeki bağlayıcı dokular uzaklaştırılır. Ardından diş çekilir ve açılmış olan dişeti dikilir.

Bu operasyondan sonra hastanın dişhekimi tarafından önerilecek bazı ilaçları ( antibiyotik, ağrı kesici v.b ) alması gerekebilir. Genellikle 5. Günden sonra dikişler alınmaktadır.

Hazırlayan : Türk Dişhekimleri Birliği

Benim 20 lik dişim benimle resmen dalga geçiyor..
2 yıl önce yavaş yavaş çıkmaya başladı bu 2 yıl boyunca aralıklarla ciddi ağrılarım oldu 3 gün ağrıodu 1 ay ağrımıodu vs vs 2 yıl böle geçti ve diş hala tam çıkmadı yarısı dışarıda yarısı içeride..Çok korkarım dişçi koltuğundan napıcam bilmiyorum

Çok üzgünüm çoookgeçmiş olsun canım benimde 20 lik dişim ağrıyo birde çürümeye başladı çok zayıf oluyomuş 20 lik dişler doktorada gitmekten korkuyorum son gittiğimde doktor dişimi çekerken çok uğraşmıştı yarım saat kadar ve sonrasında çok acı issetmiştim şimdi bende korkuyorum senağlama

ya arkadaşlar bu dişi aldırmak için nasıl bi dişçi tavsiye edersiniz?ozel muayenesi olanlar mı yoksa buyuk hastaneler mi?

benimde 20lik dişim cok ağrio, ama bu işlem için nereye gitsem karar veremedim:KK43: istanbulda bildiğiniz deneyimli biri var mı?

ya arkadaşlar bu dişi aldırmak için nasıl bi dişçi tavsiye edersiniz?ozel muayenesi olanlar mı yoksa buyuk hastaneler mi?

benimde 20lik dişim cok ağrio, ama bu işlem için nereye gitsem karar veremedim:KK43: istanbulda bildiğiniz deneyimli biri var mı?

bence diş hastanesine git artık ordada hem tedavi yöntemleri hemde alamazlarsa sana direk söylüyorlar ama özelde böyle bi durum yok para var sonuçta

selam ben 20liğimi çektireli 2 hafta oldu benimkinide cerahi müdahaleyle aldılar çok korkuyodum ama korktuğum gibi değilmiş. keşke bunca sene boş yere beklemeseydim şimdi rahatım yavaş yavaş kapanıyor 3 gün zordu biraz ama dedim ya korktuğum kadar değilmiş tavsiye ederim çektirmeni en güzeli artık nefes kokusu diye birşey kalmıyor.çünki yediğim herşey diş etinin arasına kaçıyodu ve temizleyemiyordum doğal olarak hem acı çekiyordum hemde nefes kokusu oluyordu.hiç korkmayın tavsiyelerimi dinlemenizi tavsiye ederim.

Arkadaslar, 20'lik dislerin cekimi sirasinda ve sonrasinda yasanacak zorlugun derecesi disin "impacted" yani kemige yada dokuya gomulu olup olmadigina ve bir de kisinin bunyesine bakar. O yuzden hic zor degilmis, cok kolaydi, gibi yorumlar arkadaslarimizi husrana itebilir.

Ama gercek olan su ki eger 20'lik disler rahatsizlik vermeye basladi ise, dis, ve hatta genel saglik icin "hemen" hic vakit kaybetmeden cektirilmelidir. Ben cektirdigimde genel anestezi ile cektirdim, yurtdisinda oldugum icin bu mumkundu. Sanirim Turkiye'de bu mumkun degilmis. Firsatiniz var ise, yada yapabilecek doktoru bulabilirseniz kesinlikle genel anestezi ile yaptirin. Ben bu sekilde uc 20'lik disi ayni gunde ve ayni seansta cektirdim.

Ameliyat o kadar rahat gectiki uyandigimda doktora soyledigim "Ne kadar cabuk oldu!" idi ki aradan herhalde 45 dakikalik derin bir uyku gecmisti. Sonrasi ise cok olmasada problemli idi. Gecici sure ile acikta kalan kemik dilimi fena sekilde rahatsiz etti ve beni surekli uyumayi ayakta durmaya tercih ettirecek noktaya getirdi. 4. gunden sonra ise rahattim.

Ama simdi baktigim zaman bu gecici rahatsizliga degdigini anliyorum. Istisnasiz her sene kisin bogazlarimdan ve sinuslerimden hasta olurdum. 20'lik dislerimi aldirdigim senenin sonrasinda hicbir sekilde bu tur bir rahatsizlik gecirmedim. Inaniyorum ki tam olarak olmasada bu olayda kismen 20'lik dislerin cekilmis olmasinin payi var.

X