Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

kizlar benimde alismisti dislerim sonunda yemek yiyebiliyordum simdi tekrar agri basladi canim yaniyor yemek yerken dislerim aciyor arada dis etlerimde kasiniyor bi tuhaf hisediyorum yeni discikarmisbebekler gibiyim dislerimi skiyorum resmen kasintisi gecsin diye. ayrica ust disimde tel var boslukta duran iki disin arasi bos yaordan geciyor biras surttu yanagima ama simdi dahada keser oldu ozellikle geceleri canim yaniyor uykudan uyaninca

kizlar benimde alismisti dislerim sonunda yemek yiyebiliyordum simdi tekrar agri basladi canim yaniyor yemek yerken dislerim aciyor arada dis etlerimde kasiniyor bi tuhaf hisediyorum yeni discikarmisbebekler gibiyim dislerimi skiyorum resmen kasintisi gecsin diye. ayrica ust disimde tel var boslukta duran iki disin arasi bos yaordan geciyor biras surttu yanagima ama simdi dahada keser oldu ozellikle geceleri canim yaniyor uykudan uyaninca
Dişler genelde hareket edince ağrı yapar canım. Gecelerini canın yanmasının en büyük sebebide dişlerini çok sıkmandan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

teşekkürler sedu. 20 yaşındayım da internette de doktorun size verdiği tarihin en az altı ay sonrasını hesap edin. doktorlar en iyi ihtimali söylüyorlar diye okumuştum. o yüzden canım sıkıldı biraz. randevuyu da geç verince böyle.:KK53:

Canım ya, yaşın çok küçük 1,5 sene sürse ne olur. Belki inanmazsın 40-50 yaş aralığında iki tane hasta görmüştüm muayene için sıra beklerken. İlk randevuyu geç veriyor bazıları. Bir bildikleri vardır canım. Çok aklına takıldıysa keşke sorsaydın oradayken.

o acıyı biliyorum kesinlikle çok kötü. dudağının içinde resmen yol yapıyor o tel... oraya mum yapıştırmak da zor oluyor koca bi parçayı uzunlamasına telin üzerinden geçirerek yapıştırmayı dene..

doktorun köpek dişlerini geri çekmek için zincir lastiklerden takacaktır muhetemelen, o lastikler telin üstünden geçiyor, o zaman bu işkence bitiyor işte..

o acıyı biliyorum kesinlikle çok kötü. dudağının içinde resmen yol yapıyor o tel... oraya mum yapıştırmak da zor oluyor koca bi parçayı uzunlamasına telin üzerinden geçirerek yapıştırmayı dene..

doktorun köpek dişlerini geri çekmek için zincir lastiklerden takacaktır muhetemelen, o lastikler telin üstünden geçiyor, o zaman bu işkence bitiyor işte..

doktor henuzmum vermedi dediki yara olur bu normal daha dogrusu tahris olur dedi ama yaraya donusur ve canin cok acirsabana gel hemen dedi sanirim mum vermek icin.lastigi bilmiyorum ama dorduncu ayda yay tedavisi yapacagini soyledi yay takabilirmis damaga. ne olacak bilmiyorum arkadaslar ama o yayda cok yara yapiyor diye duyumlar aldim hatta gozlerimle gordum kizin birinde. agzinin ici yara icerisindeydi. arada kasinti oluyor sinirlerim bozuluyor canm yaniyor birsey yiyemiyorum canim cok istiyor yemek bu sefer iskence ceke ceke yiyiorum. bi defasindada yanlislikla pastanin icinde findik vardi onu isirdim tel v seklini aldi dis etime dayandi bosluktaki tel canim cok yandi kirildi yada ucu dis etime girdi sandim ama meger sekil degismis hemen eski haline getirdim doktora gitmedim suan eski hali gibi duruyor doktoragidince diyecegim zatn

2 ay oldu tellerim takılalı.öyle beni uyutmayacak ya da hayatımı sekteye uğratacak aman aman bi ağrı olmadı hatta yara filan hiç olmadı.forumu okyunca sanki yaranında ağrının olması gerekiyormuş gibi geliyor(doğrusu ağrı olması kısmen mutluluk verici).bişe danışmak istiyorum size.ortodontistim beni 2 haftada bi çağırıyor.sizce sık mı?

2 ay oldu tellerim takılalı.öyle beni uyutmayacak ya da hayatımı sekteye uğratacak aman aman bi ağrı olmadı hatta yara filan hiç olmadı.forumu okyunca sanki yaranında ağrının olması gerekiyormuş gibi geliyor(doğrusu ağrı olması kısmen mutluluk verici).bişe danışmak istiyorum size.ortodontistim beni 2 haftada bi çağırıyor.sizce sık mı?

yara benim de nerdeyse hiç olmadı ama ağrım çok olmuştu ilk takıldığında onun dışında kontrolden sonraki gün sadece biraz hassaslık oluyor dişlerimde.
benim de bir dönem 15 günde 1 çağırmıştı yaptığı tedavinin ilerleyişini anlayabilmek için. şimdi ayda 1 çağırıyor mesela. yani o an uyguladıkları tedaviye göre değişiyor bence çağırmaları.

doktor henuzmum vermedi dediki yara olur bu normal daha dogrusu tahris olur dedi ama yaraya donusur ve canin cok acirsabana gel hemen dedi sanirim mum vermek icin.lastigi bilmiyorum ama dorduncu ayda yay tedavisi yapacagini soyledi yay takabilirmis damaga. ne olacak bilmiyorum arkadaslar ama o yayda cok yara yapiyor diye duyumlar aldim hatta gozlerimle gordum kizin birinde. agzinin ici yara icerisindeydi. arada kasinti oluyor sinirlerim bozuluyor canm yaniyor birsey yiyemiyorum canim cok istiyor yemek bu sefer iskence ceke ceke yiyiorum. bi defasindada yanlislikla pastanin icinde findik vardi onu isirdim tel v seklini aldi dis etime dayandi bosluktaki tel canim cok yandi kirildi yada ucu dis etime girdi sandim ama meger sekil degismis hemen eski haline getirdim doktora gitmedim suan eski hali gibi duruyor doktoragidince diyecegim zatn

ben çerez de yerim elma da erik de zeytin de... ama telin eğildiği hiç olmadı. telin eğilmesi bana liginç geldi, çünkü pek eğilecek cinsten bişeye benzemiyor...

dediğim gibi benim tek derdim dış görünüşü bazen diyorum hani 1000 katı acısa da yine dışarıdan görünmese. lingual braket diye gittik normal tel taktılar. dişleri arkadan öne çekmek içinmiş lingual braket, ayrık dişleri birleştirirken kullanılmaz dedi doktor. o invisigalin dedikleri görünmez tel de çok çok çok küçük çarpıkları düzeltmek içinmiş. daha taktıralı bir hafta olmadı gün sayıyorum annem bir seneyi nasıl tamamlaycaksın diye azarlıyor hep :KK1:

dediğim gibi benim tek derdim dış görünüşü bazen diyorum hani 1000 katı acısa da yine dışarıdan görünmese. lingual braket diye gittik normal tel taktılar. dişleri arkadan öne çekmek içinmiş lingual braket, ayrık dişleri birleştirirken kullanılmaz dedi doktor. o invisigalin dedikleri görünmez tel de çok çok çok küçük çarpıkları düzeltmek içinmiş. daha taktıralı bir hafta olmadı gün sayıyorum annem bir seneyi nasıl tamamlaycaksın diye azarlıyor hep :KK1:

Zaman çabuk geçiyor. Keşke ailelerimiz ilgili olsaydıda çocukken takılmış olsaydı. Ben bir ortodontistin bana söylediğini yazayım sana " ben ergenlerde asla metal braket kullanmıyorum, yaş dolayısıyla güzel durmuyor, ne olursa olsun şeffaf kullanıyorum".
Neyse canım artık yapacak birşey yok. İnşallah 1 seneyi bulmaz diyeyim...

ben çerez de yerim elma da erik de zeytin de... ama telin eğildiği hiç olmadı. telin eğilmesi bana liginç geldi, çünkü pek eğilecek cinsten bişeye benzemiyor...

eğilmesi de bişey mi? 2 arkadasımın resmen kopmustu. şansını fazla zorlama yani :KK64::KK64: erik falan yeyince benim dr anlıyodu:84: çakalllll:KK52::KK52::KK52:

benim doktorum gözümü öyle bir korkuttu ki bir braket bile kırılsa bir gün bile braketsiz gezsen tedavi 1-2 ay uzar dedi. bana da pek inandırıcı gelmedi ama tedavim uzamasın diye elimden geleni ardıma koymaycağım hadi bakalım :KK76:

canım bence tellerini sevmeyi dene:)
benim seramikti çatur çutur kırıp durmuştum ( boğazımı tutamıyorum, erik,çerez,zeytin hatta elma:) ) o yüzden metalle değişti.
hem çok daha konforlu hem çok daha hızlı ilerleme var hem de yarattığı görüntüyü seviyorum çokkk:)
hatta çıktıkları gün eksikliklerini hissedecekmişim gibi geliyor.
çünkü tellerimle kendimi çoook sevimli buluyorummm:KK69::KK69:

ayrıca braket kırıldığında tedavinin uzaması olayı doğru malesef ki doğru, kırdım biliorum her kırılma 1 ay uzatıyor:S

Son düzenleyen: Moderatör:

telin eğilmesi olayını bilemem ama ben sabah kahvaltısında zeytin yerken braketimi koparmıştım. derhal doktoruma gittim. ilk ve son koparışım olur inşallah. bence de fazla zorlamayın şansınızı. :26:

dış görünüşü bu kadar rahatsız etmesin sizi. 1 sene sonra çıkacaklar ve sonucu mükemmel olacak bunu düşünün. zaman zaman insana bıkkınlık gelebiliyor ama sabırlı olun, bu çok önemli. :KK61:

benim doktorum gözümü öyle bir korkuttu ki bir braket bile kırılsa bir gün bile braketsiz gezsen tedavi 1-2 ay uzar dedi. bana da pek inandırıcı gelmedi ama tedavim uzamasın diye elimden geleni ardıma koymaycağım hadi bakalım :KK76:

benim lise hazırlık sınıfındayken dişlerinde tel olan bir arkadaşım vardı. 14 yaşındayız o zamanlar. arkadaşım doktorun söylediklerine hiç kulak asmıyordu. kontrollere düzenli gitmiyordu, takılan lastikleri çıkarıp atıyordu, tuhaf tuhaf hallere giriyordu. çünkü acıyormuş yemek yiyemiyormuş da bilmem ne. onlarla mı uğraşıcam diyordu. ama telleri lise son sınıfa geldik yani hala duruyordu. üniversiteye başladığı sene çıkartmış. yani 17-18 yaşında olmuş oluyor. belki tedavisi 1 senede biticekken kaç yıl tellerle geçirdi zamanını. bana dikkat etmem için en yakın örneğim herzaman bu durum oldu. netten de araştırma yapmıştım. gerçekten de tedavi süresini etkiliyor bu tür şeyler. :26:

tellerim çıktıııııı:KK66::KK66::KK64::KK64:
ama şimdi korkuyorum ya eski halıne donerse diyeee

gözünüz aydın çok güzel bi haber bu. umarım en kısa zamanda biz de bu günleri görürüz. :KK61:
böyle düşünmeniz de gayet normal. çoğumuz farkında olmasak da psikolojik açıdan zor bir dönem geçirdik. kısa süre sonra bu tür düşüncelerinizden de sıyrılırsınız..iyi günler :KK71:

sağol sedu ya çok rahatlattın içimi teşekkür ederim canım :)

Canım birgün ne kadar farkeder bilemem ama benimki 5 dakikalığına çıkarmıştı yerini değiştirmek amacıyla:)... Kendinle barışık ol canım, kimse aaa bu kız telli çok çirkin falan diye düşünmez. Artık insanlara çok normal geliyor.

tellerim çıktıııııı:KK66::KK66::KK64::KK64:
ama şimdi korkuyorum ya eski halıne donerse diyeee
Pekiştirme tedavisi yapılmıyormu canım?

arkadaşlar size ihtiyacım varrrrr!!benm teller takılalı beş gn flan oluo işte ama durum vahim teller iğrenç ötesi gözüküo ağzımda üstelik ağzımı kapatmak istesemde adam akılı kapatamıorum kapatsamda bi tuhaf duruo sğzım. teller iki dudağımın arasında kaldı ön dişler uzun olunca öle oluomuş:KK43:(gülüş hattına çekmek için dişin en ucuna taktı teli ya sorarım size bu uzun diş nası çıksın yukarı var mı böle bişe gerçekten????sonracıma çok acıo akıllı dişçi teli ucu az bırakmış batıp batıp duruo bal mumu kaç kutu hey gidi heyyyy:KK43:nasıl daynırım ben bu görüntüye bu acıya sosyal hayat mayat hak getirio depresyonlardayımmm:84::84::84:

X