Çocuk Hastalıkları İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Merhaba asalp,
Umarım geçer, kurtuluruz bu durumdan.Sizin oğlunuz kaç aylık şu anda?Eğer geçerse genelde 2,5- 3 yaş civarında geçtiğini okumuştum.Benim kızım henüz 14 aylık.İnşallah geçer bir an önce.

Benim oğlum 6 aylık, biz 10 günlükken ağır bir idrar yolu enfeksiyonu geçirdik o şekilde öğrendik

merhaba benim bebeğimde 5,5 aylık.geceleri çok huzursuzdu,uyurken çok kötü bir yz fadesi oluyordu.ifadeyi görseniz anlarsınız ne demek istediğimi.acı çektiğini çok iyi anlarsınız.bugün hastaneye gittik idrar yolu enfeksiyonu çıktı.tedavi ne kadar sürüyo acaba?sizler ilaç dışında neler yaptınız?emziriyorum şu anda.özel çay içen var mı?

merhaba benim bebeğimde 5,5 aylık.geceleri çok huzursuzdu,uyurken çok kötü bir yz fadesi oluyordu.ifadeyi görseniz anlarsınız ne demek istediğimi.acı çektiğini çok iyi anlarsınız.bugün hastaneye gittik idrar yolu enfeksiyonu çıktı.tedavi ne kadar sürüyo acaba?sizler ilaç dışında neler yaptınız?emziriyorum şu anda.özel çay içen var mı?

1 hafta ya da 10 günlük antibiyotik kullanarak geçer.bol bol emzirmeye çalışın bence,anne sütüde idrar yolu enfeksiyonundan koruyor.

kızlar iye nin bebekleri zayıf düşürdüğü doğrumu,sizin kuzular ne alemde?...

evet doğru.tedavi edilmeyen enfeksiyon kilo alımınıda engelliyor.benim kızımın şu an kilosu çok iyi.ancak enfeksiyon olduğu 8.ayında sadece 250 gr almıştı.

Bizim kızımızda 7 aylık dun gece cok ateslendı 2 gundurde huysuzluk vardı bugun erkenden doktora gıttık ıdrar testı ve kulturu ıstedı sonucları aldık hemen ıdrar yolu enf. cıkmıs kultur sonuclarınıda 2 gun sonra alıcaz ozamana kadar ilaç verdı doktorumuz lokosıt sayısı10-12 cıktı sızlerde kac ??? bırde bunun nedenı nedır?? ayrıca ıslan mendıllerden de kaynaklanıyor olabılır mı acaba ben olabıldıkce sılmıyorum aslında yıkıyorum.

Bizim kızımızda 7 aylık dun gece cok ateslendı 2 gundurde huysuzluk vardı bugun erkenden doktora gıttık ıdrar testı ve kulturu ıstedı sonucları aldık hemen ıdrar yolu enf. cıkmıs kultur sonuclarınıda 2 gun sonra alıcaz ozamana kadar ilaç verdı doktorumuz lokosıt sayısı10-12 cıktı sızlerde kac ??? bırde bunun nedenı nedır?? ayrıca ıslan mendıllerden de kaynaklanıyor olabılır mı acaba ben olabıldıkce sılmıyorum aslında yıkıyorum.

canım ben ve kızlarımda sürekli bu hastalığı geçiren kişileriz,büyük kızım 3yaşındaydıilk olduğunda daha sonra sürekli tekrarladı,ayakları ıslandıkça....küçük kızımda daha 1.5yaşındaydı ilk olduğunda sonra ilaç bittikten bir kaç gün sonra tekrarlıyordu...bu durum 6 ay felan devam etti sonunda altan girerek kamarayla baktılar niye geçmiyor diye....doğuştan idrar yollarında yapışıklık varmış...önce açma yaptılar olmadı ...2nci kez içten keserek açtılar...yinedene arasıra oluyor...doktorun dediği genellikle bebekken başlayan idrar yolları ve sık tekrarlayan idrar yollarının kamarayla bakıp doğuştan bir neden var mı diye bakılması gerekir miş....tabiki ben asla ıslak mendil kullanmadım o bölgeye..o mendiller pek sağlıklı m değil..önden arkaya sildikten sonra sıcak yıkayın ...eğer yıkanmaya musait yerde değilseniz....gazlı beze sıcak su dökun bununla silin tabi önden arkaya....sık sık bezini değiştirin bir kere dahi işese bile....geçmiş olsun....

canım ben ve kızlarımda sürekli bu hastalığı geçiren kişileriz,büyük kızım 3yaşındaydıilk olduğunda daha sonra sürekli tekrarladı,ayakları ıslandıkça....küçük kızımda daha 1.5yaşındaydı ilk olduğunda sonra ilaç bittikten bir kaç gün sonra tekrarlıyordu...bu durum 6 ay felan devam etti sonunda altan girerek kamarayla baktılar niye geçmiyor diye....doğuştan idrar yollarında yapışıklık varmış...önce açma yaptılar olmadı ...2nci kez içten keserek açtılar...yinedene arasıra oluyor...doktorun dediği genellikle bebekken başlayan idrar yolları ve sık tekrarlayan idrar yollarının kamarayla bakıp doğuştan bir neden var mı diye bakılması gerekir miş....tabiki ben asla ıslak mendil kullanmadım o bölgeye..o mendiller pek sağlıklı m değil..önden arkaya sildikten sonra sıcak yıkayın ...eğer yıkanmaya musait yerde değilseniz....gazlı beze sıcak su dökun bununla silin tabi önden arkaya....sık sık bezini değiştirin bir kere dahi işese bile....geçmiş olsun....

çok teşekkürler ilgine...

canım çok geçmiş olsun.

sadece ıslak mendil kullanıyorsan ve iç kısımları iyice temizleyemediğin oluyorsa ondan kaynaklanmış olabilir.kakalıyken direk olarak yıkamak da doğru değil. önce önden arkaya silip sonra yıkamak daha iyi olur.

benim kızımda da böbrek reflüsü var. bizim de enfeksiyon geçirmememiz gerekiyor. o yüzden ben de alt temizliğine çok dikkat ediyorum. her kaka yaptığında önce silip sonra yıkıyorum. hergün banyo yaptırıyorum. küvete oturtmadan ayakta duş aldırıyorum. elimden geleni yapmaya çalışıyorum enfeksiyon olmasın diye. size de çok geçmiş olsun.

bebeğim 41 günlük.fışkırırcasına kusuyordu baştan bu yana.herkes geçer normaldir dedi bekledik meğerse mikrop varmış.kan idrar ve en fenası kültür alındı.öyle ağladı ki umarım bir daha yaptırmak zorunda kalmam.
sabah akşam yarım doz AMİKOZİT iğne vuruluyor.2 hafta kadar devam edecek iğneler.inşallah atlatırız
herkese geçmiş olsun ALLAH şifa versin.

aynı durumda olanlar lütfen kaç iğne yaptırdınız bilgilendirirmisiniz.bizim 12 kutu iğne sabah akşam yarım doz vurularak toplam 22 iğne oldu.

benimde bebeğim 3,5 aylık ve malesef idrar yolu enfeksiyonu oldu dr.iğne verdi hemde 10 tane şimdi onu yaptırıyorum yarında kontrolümüz var inşallah geçmiştir hepimize geçmiş olsun

en başta yapmamız gerekeni son olarak yaptık ve özel bir dr. gittik.meğerse devlet hast. yapılan müdahalenin çoğu yanlışmış.verdikleri doz günlük 7,5 cc olmalı iken 15 cc verilmiş.ayrıca iğneleri veren dr.tekrar kan ve sonda ile kültür alınmasını istedi 3.kez!!! bizde artık yarıda kesip özele gittik.o iğneleri kullandıktan sonrada şunu dedi ''AMİKOZİT İĞNELERİ BÖBREĞE YA DA İŞİTMEYE ZARAR VEREBİLİR''. çok canımız sıkıldı.özel dr.idrar tahlili istedi sonucunu yarın alıcaz. çok dikkatli olmak gerekiyor dr. hastane konusunda.

Son düzenleme:
en başta yapmamız gerekeni son olarak yaptık ve özel bir dr. gittik.meğerse devlet hast. yapılan müdahalenin çoğu yanlışmış.verdikleri doz günlük 7,5 cc olmalı iken 15 cc verilmiş.ayrıca iğneleri veren dr.tekrar kan ve sonda ile kültür alınmasını istedi 3.kez!!! bizde artık yarıda kesip özele gittik.o iğneleri kullandıktan sonrada şunu dedi ''AMİKOZİT İĞNELERİ BÖBREĞE YA DA İŞİTMEYE ZARAR VEREBİLİR''. çok canımız sıkıldı.özel dr.idrar tahlili istedi sonucunu yarın alıcaz. çok dikkatli olmak gerekiyor dr. hastane konusunda.

Canım çok geçmiş olsun.Umarım bir an önce iyileşir bebeğin.Nasıl böyle bir hata yaparlar anlamıyorum.İlaca sıkma canını kısa süreli kullanımda hiçbirşey olmaz.

Bu arada bence mutlaka bir böbrek ultrasonu çektirin.Belki gittiğiniz özel doktor da isteyecektir tedbir amaçlı.

mrb cevabınız için sağolun.
böbrek ultrasonu zaten devlet h. çekildi. 3.kez tahlilleri istediğinde böbrek filmlerine,kontrolüne devam edicez demişti ama yazdığım gibi yeter artık dedik ve ordan ayrıldık.özel doktorda yapılan idrar tahlili şimdilik iyi çıktı ama 1 ay sonra tekrar yapılacak.son durum bu.ALLAH herkese şifa versin.

Son düzenleme:
X