Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
kızlar ben taktırdım 1 hafta oluyor adetliyken takılmıştı adetim bitti sonra tekrar oldu yani ikikez adet gördüm bir de bel ve karın ağrısı yaptı adetim olurken

slm, ben 3 gün önce taktırdım. dradetli olmana gerek yok dedi. ilk gün çok sancılı adet görüyormuş gibi bi ağrım vardı bi ağrı kesici aldım geçti.3 gündür kanamam var. acaba ne kadar sürecek diye merak ediyorum.
bide dr. ağır birşey kaldırma kaymasın dedi. karın egzersizlerimede bir iki hafta ara versem iyi olacağını..ama ben tam gaza gelmiştin spor için bende sadece yürüyüş yapıp bacak kalça hareketleri yapıyprum.ama bi yandan da tırsıyorum olmayacak şey gelip beni bulur diye..:uhm:

ben ılk adetımı bol kanamalı yasadım kızlar.gun artmadı ama kanama arrtı.bıde cok pıhtı halınde kanama oldu 2-3 gun.
hıc ara kanama agrı flan da olmadı sımdılık bakalım knntrole gıdıcem hafta ıcı ne alemde acaba???

slm, ben 3 gün önce taktırdım. dradetli olmana gerek yok dedi. ilk gün çok sancılı adet görüyormuş gibi bi ağrım vardı bi ağrı kesici aldım geçti.3 gündür kanamam var. acaba ne kadar sürecek diye merak ediyorum.
bide dr. ağır birşey kaldırma kaymasın dedi. karın egzersizlerimede bir iki hafta ara versem iyi olacağını..ama ben tam gaza gelmiştin spor için bende sadece yürüyüş yapıp bacak kalça hareketleri yapıyprum.ama bi yandan da tırsıyorum olmayacak şey gelip beni bulur diye..:uhm:

dr banada yapma dedi
bende plates yapıyordum bıraktım.
bıaz dıkkat eet sonra tam yerleşince kaymaz dha ahat olursun dedı.ılk zamanlar tehlıkelıymıs..

kızlar ben taktırdım 1 hafta oluyor adetliyken takılmıştı adetim bitti sonra tekrar oldu yani ikikez adet gördüm bir de bel ve karın ağrısı yaptı adetim olurken

bunlar zamanla geçecek haayatım.. ben ilk taktırdığımda bi zaman öyle olmuştumm .. hatta 15 gunde bir adet oldum ama şimdi herşey eskisi gibi alştı vuucudum artık.. çok rahatlık yaa herkese tavsiye edermm.. ben taktıralı birbuçuk yıl oldu bu arada

gerçi biraz geç oldu ama yazayım dedim..akıntı rahim ağzı yarasının en önemli belirtisi..spiral bu yaranın oluşumuna kolaylık sağlayabiliyomuş..bi doktora git derim ben..kaydirigubbakcemile5

merhaba shr_nhr,spiral taktıran her 100 kadından 1'inde gebe kalma olasılığı vardır.ancak ben uzun yıllardır aile planlaması hizmeti veren bir kurumda çalışıyorum sadece 1 vaka ile karşılaştım.bence adet olur olmaz bir aile planlaması merkezine gitmelisin.eğer 4-5 gün adet görüyorsan adetinin 3.günü takılıyor spiral.seni orada bilgilendirirler.endişelenmene gerek yok.görüşmek üzere..

--------------------------------------------------------------------------------

merhabalar benim rahim ağzı yaram varmış..bunu spiral taktırdıktan 3 ay sonra falan tesadüfen öğrendim..yani tam bir ihmalkarlık..şimdi bir kez yaktırdım..spirali çıkartmadı yakarken..fitil ve kremde verdi...yara çok büyükmüş..tahminen 1 yıllık mış en az..ama ben inanılmaz çook sancı çekiyorum..bir kez doğum yaptım ama yemin ederim doğumdan beter sancı çekiyorum..lütfen tecrübelerinizi esirgemeyin benden..ne yapacam şaşırdım valla..hergün ağrı kesici içmekten bıktım..siz hemşireymişiniz bana bir akıl verin lütfensenağlama

bebeğim 3 aylık oldu artık bende ria taktırmayı düşünüyorum ama korkuyorumda normal doğum yapanlarda daha kolay takılyomuş diye duydum.........
bide yeni spiral taktıran bi arkadaşımdan duydum eşi şikayet ediyomuş ilişki sırasında battığını söylüyomuş..........
sahiden böyle bişey varmı acaba???:1shok:

ya bu spiral hakkında öyle saçmalıklar varki..bi tanede ben söyleyeyim..kadın spiral taktırmış ve kocasıyla ilişki esnasında kocasına batmış..o vaziyette ge üstlerine battaniye örtüp acile götürmüşler..yaa ben anlamıyorum..küçücük bişey..hiç hissetmedim bile ben taktırırken..eşimede sordum hiiiç bi fark yok..bence sen bunları düşünme bile..ama sonrasında bazı kişilere iyi gelmeye biliyor..bunuda taktırmadan anlayamazsın..bi dene derim..korkacak bişey yok..bende normal doğum yaptım..hiç acı hissetmedim takarkeen.

ya bu spiral hakkında öyle saçmalıklar varki..bi tanede ben söyleyeyim..kadın spiral taktırmış ve kocasıyla ilişki esnasında kocasına batmış..o vaziyette ge üstlerine battaniye örtüp acile götürmüşler..yaa ben anlamıyorum..küçücük bişey..hiç hissetmedim bile ben taktırırken..eşimede sordum hiiiç bi fark yok..bence sen bunları düşünme bile..ama sonrasında bazı kişilere iyi gelmeye biliyor..bunuda taktırmadan anlayamazsın..bi dene derim..korkacak bişey yok..bende normal doğum yaptım..hiç acı hissetmedim takarkeen.

valla merak ediyodum
teşekkür ederim

şuan emzirdiğim için adet görmüyorum ben .
illa adetliykenmi takılcak ki
bide sağlık ocağında taktırmaya korkuyorum acaba doğumevinde mi yoksa özel muyenehanede mi taktırmak daha güvenli

Bende bi şey duydum,özel muayenehanedekiyle hastanedekiler aynı olmuyormuş,özel tipi ve halk tipi varmış.Özel tip olan özelde 250 lira civarındaymış ve iyisiymiş.Bu konuda bilgisi olan var mı?

bende iki sene önce doğumdan 6 ay kadar sonra taktırmıştım.hemde özel bi hastanede.doktorumda doğumumu yaptıran çok iyi bi doktordu üstelik.takilırken çok acı duydum.buz gibi terler döktüm.ve 2-3 saat kendime gelemedim.doktorda rahmimin dar olduğunu ondan çok zor taktığını söyledi.o kadar zahmet ve para bi yana 1 ay sonra spiral düştü.ve bir daha asla taktırmam.zaten bi arkadaşımda spiralle hamile kalmıştı.çünkü spiral kaymış ve farkında olmamış.yani ben kendi tecrübelerime dayanarak tavsiye etmiyorum.

doğumdan sonra bi süre adet görmedim görmeye başladıktan sonra ana sağlığa taktırmıştım hiç acımadı fakat 5-6 ay sonra doktoruma gitmek zorunda kalmıştım muayene için bana hiç korumadığını kaydığını söyledi... yani allah korumuş ..bebeği küçükken kim yeniden hamile kalmak ister ki.....:emir_bebek:

Bende bi şey duydum,özel muayenehanedekiyle hastanedekiler aynı olmuyormuş,özel tipi ve halk tipi varmış.Özel tip olan özelde 250 lira civarındaymış ve iyisiymiş.Bu konuda bilgisi olan var mı?

Hiç duymadım açıkcası ama olabilir sonuçta ama aynı işi görüyor tedbir alıyor tafekkürü Mevlaya bırakıyoruz ister haktipi olsun ister özel :jeyyar: sonuçta her ikisindede bi risk var biz tedbirimizi alalımda Mevlam korusun

merhaba,
bana doktorum bakır spiral takabileceğini, ama altın olmayan küpelerin kulağına alerji yapan kadınlarda (ki ben öyleyim) bakır spiral kullanmanın çokta doğru olmadığını aynı reaksiyonu çok büyük ihtimal rahiminde vereceğini söyledi. Doğum yapmadığım için hormonlu da takamıyor. Bakır spiral kullanan arkadaşlara sormak istiyorum, özellikle alerjik bünyelilere çok sorun yaşadılar mı??

canım bende 20 gün önce taktırdım.metale karşı alerjim var sahte takılar takamıyorum ne kolye ne küpe ne saat.spiralden dolayı herhangi bir şikayetim olmadı ama acaba acı kaşınma hissi olmadan rahimde yara yapar mı bilmiyorum.bu konuda bilgisi olan birileri varsa yazabilir mi

kızlar ben sezeryanla doğum yaptım bu adetimde ria taktırmak için sağlık müdürlüğüne gitim baya ilgilendiler 10dk eğitim verdiler sonra iş riayı takmaya gelince takamadılar nedeni ise o kadar korkunç bi ağrı ki anlatamam canımın acısından dudağımda yara çıktı düşünün üstelik acı eşiğimde çok yüksektir kolay kolay canım yandı demem bu kadar ağrımasının nedeni akıntının fazla olması ayrıca sezeryan olduğu için rahim çok küçük ondan ağrın çok riaya uygun değilsin jinekoloğuna git ilaç versin akıntı için dediler bende jinekoloğuma gittim riaya engel olacak akıntın yok ki dedi vajinal fitil verdi yinede bunu kullan illa taktırıcam diyosan dedi rahim çok küçük o ağrı yapar takılırken dedi
şimdi sormak istediğim herkes kolay diyor neden bu kadar ağrı oldu sezeryan sonrası ria taktıranlar cevap verirse sevinirim bide dr'um ria takıldıktan sonra karında şişlik yapıyor dedi doğru mu acaba zaten hormon ilaçlarından dolayı karnım 7 aylık hamile gibi sizdede böyle bi şişlik oldumu bu sorum genel cevap verirseniz çok sevinirim kızlar

ay ay ne bu kadınların çilesi ya bende saglık ocagında taktırmıştım 4 ay sonra bir kanama anlatamam bacaklarımı tutup yürüyemez oldum hst gittik kaymış ve hemen çıkartılar biraz zaman geçti busefer hst taktırdım 2 sene durdu ama ilişkye girdigimde çok fena canım yanıyordu onuda çıkartım buseferde yara yapmış anlıcanız bana iyi gelmedi zaten şimdide hamile kalamıyorum sebepsiz interfilite oldum kızım kardeşi istiyo bi korunmak için çare arıyoz bide olsun diye of of

ilk kez ria taktırırken benim de canım çok acımıştı,hatta kalkınca bayılmıştım
ama kaydığı için 1 ay sonra tekrar başka birine taktırdım inanın hissetmedim diyebilirim
yani bu biraz da takan kişiyle alakalı
akıntı var takamam diyen doktora da şaşırdım,benim doktorum ria yı taktı ve akıntın var şu şu ilaçları yazıyorum iç dedi:))))gerçi ben o fitili 2 kere ancak yapabildim:KK43:(
özel muayenede mi taktırsam diyenlere de sağlık ocağını tavsiye ederim çünkü sağlık ocaklarının temel
görevi aile planlamasıdır,oradaki ebeler ve hekimler bu konuda daha tecrübelidir

X