Yaprak sarmasının Püf Noktası

YAREM

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
406
5
41
selam arkadaslar, cogu ev hanımı gıbı bende gunumun cogu vaktını mutfakta gecırıyorum.....baska bılen var mı bılmıyorum ama... yaprak sarmasını ben artık tencereye dık yerlestırıyorum...yanı mum gıbı dıkıyorum...boylece heryerı bır pısıyor...aklınızda bulunsun... bu arada mutlaka lımon dılımlerı yerlestırıyorum aralarına,, bır de suyunu cekmesıne yakın... yag kızdırıp sarmısaklı kırmızı bıberlı sosu uzerıne dokuyorum..benım gıbı yemeklerde kırmızıyı sevenler deneyebılır...afıyet olsun...

Son düzenleme:
bende bazen boyle yapıyorum bır arkadasım solemıstı ıse yarıyor dıgrusu

ben evlendigimden beri bu şekilde yaparım hemde düdüklü tencerede herkes şaşırır:1shok: nazar degmese bari :nazar:çokta begenirler dik oldugu zaman her tarafı bir pişiyora.s

selam canım elıne saglık,, bu arada duduklude nasıl pısırıyorsun ne kadar tutuyorsun... hava vermeye baslayınca altını kısıyorsun degılmı sende... kıstıktan sonra kac dk daha pısırıyorsun..bende denerım bu sekılde...

Arkadaşlar yatık konunca da her yei pişiyor ne demek istediğinizi anlayamadım ama bir de sizinkini deneyeceğim bakalım farklı mı?

hayır canım en alttakıler bıraz daha lapa kalıyor, ustte kalanalar daha dırı oluyor ya ondan bahsedıyoruz.. dık olunca suyun ıcınde kalan yerı cok az oldugundan heryerı bır pısıyor canım... faydasını goreceksın Afıyet olsun..:içelim:

selam arkadaslar, cogu ev hanımı gıbı bende gunumun cogu vaktını mutfakta gecırıyorum.....baska bılen var mı bılmıyorum ama... yaprak sarmasını ben artık tencereye dık yerlestırıyorum...yanı mum gıbı dıkıyorum...boylece heryerı bır pısıyor...aklınızda bulunsun... bu arada mutlaka lımon dılımlerı yerlestırıyorum aralarına,, bır de suyunu cekmesıne yakın... yag kızdırıp sarmısaklı kırmızı bıberlı sosu uzerıne dokuyorum..benım gıbı yemeklerde kırmızıyı sevenler deneyebılır...afıyet olsun...

ama ben birinde yaktım.haberiniz olsun yanarsa hepsi yanar.

ya ben anlamadım sımsıkı birbirlerine yapıştırmak gerekiyo galiba di mi?bi resim olsaydı keşke

Arkadaşlar ben içini nasıl hazırlıyorum bakın çiğ pirinç,küp küp doğranmış domates,biber(ince kıyılmış),maydanoz,sarımsak,soğan,kimyon,karabiber,tuz..v.s,zeytinyağı,salça,tavul bulyon 1 tane....

Tencereye döşerken tencerenin dibine yaprağı saplarını döşeyin,üzerine yuvarlak patates dilimleri,sonra yaprakları dizin normal yatay..Hepsi güzelce pişer ve tadına inanamayacaksınız.....

Ben yatay diziyorum ama altına bir sıra açık yaprak döşüyorum.Çok kısık ateşte kontrollüce pişirince bir problem çıkmıyor.

inanırmısın dün yaprak sardım bayram için ve bir saat önce kendi kendime ''acaba birdahaki yaprak sarmama dik dik yerleştirsem olurmu? '' demiştim valla şimdi okuduğum iyi oldu birdahaya kesin öyle yapıcam sağol canım...

YA bide içini nasıl hazırladığını yazan arkadaşda demişki küp küp patates doğruyum kız onu nasıl sarıyon rendelense neysede

Bana diyorsun sanırım canım o patates değil domates,içi hazırlarken zaten elle yoğuruyosun.Çok kolay sarılıyor merak etme...

kızlar bende size bir zeytinyağlı yaprak sarması tarifi veriyim ama dikkat edinde parmaklarınızı yemeyin sırnaşık şey
yarım kilo falan pirinçi sıcak suda ıslatın ve 6-7 tane orta büyüklükte soğan olsun soğan ne kadar çok olursa sarmamız o kadar lezzetli olacaktır
ıslatmış olduğumuz pirincin suyunu süzerek biraz ıslak şekilde tabiki tavaya koyup altını açın biraz o ıslaklıkla pirinçlerimiz şişsin,sonra üstüne bol miktarda zeytinyağı pirincin üstüne gelene kadar ama isterseniz yarısı mısır özü yarısı zeytinyağı falanda olabilir bi su bardağı falan oluo sanırım pirinçle karıştırdık hemen üstüne küpküp doğradığımız soğanı ekleyip bi kere daha karıştıralım,üstüne maydonoz doğrayalım istersek kuru maydonozda süper oluo ve bol miktarda nane,karabiber,tarçın,kuş üzümü(isteğe bağlı)tabiki zeytinyağlı dedik şekersiz olmaz :1closedeyes: bir yemek kaşığı kadar şeker ve istediğiniz kadar tuz ekleyin karıştırın ve bi su bardağı kadar su döküp karıştırdık suyunu çekene kadar durcak çekince altını kapatın sonra yaprak yada lahana ile sarın ve afiyetle yiyin cokacimcoook
birde bizim köydeki değişik sarma tarifini vercem erçekten süper oluo

yarım kilo bulgura yarım kilo kıyma soğan ve karabiber karıştırın çiğ olacak bunun içi
birazda salça ekleyin sonra yaprağı sardık pişirirken dananın iç yağı(bizim orda gömlek yağı derler) onu üstüne koyarak pişirceksiniz of of yemeye doyum olmuyo bizim köyde böle düğünlerde falan sarıolar bi güzel oluoki üfffffffs cokacimcoook

Karadenizli arkadaşlar bilirler, paralel olarak dizdiğiniz dolmaları da her tarafı eşit olarak pişirebilirsiniz. Tenceredeki dolmaları biraz pişirdikten sonra yani pirinçler şişip dolmanın dışındaki yaprağı sıkıştırınca, tencenin kapağından bastırarak dolmaları hoplatırsanız içindeki dolmalar yer değiştirecek ve her yeri eşit olarak pişecektir.

benim yaptıgım yaprak sarması mukemmel olur.içini hafif acılı yaparım yatay olarak dizerim dizme işlemi bittikten sonra üzerine zeytinyagı gezdırırım yumusacık olsun dıye ara sıra salçalı sos yapar üzerine dökerim en önemliside güveçte pişiririm agzınıda alimınyum folyo ile kapatırım kısık ateşte yavas yavas pişer lokum gıbı oluyor deneyin derim

ben de bu gün komşularım için yaptım.herkes çok beğendi.tencerenin altına maydanoz döşerim,üzerine sarmaları dizer,zeytin yağı ile kısık ateşte pişiririm.birde içine mutlaka sarımsak ve tavuk bulyon koyarım.daha lezzetli oluyo:)

X