Yöresel Tarif Zeytinyağlı Yaprak Sarması(Tokat Asma Yaprağımın Sponsorluğunda)

Yöresel Yemekler
11 Mart 2013
9.601
12.963
Merhabalarrrr canlarr 2. tarifimle karsınızdayım.Zeytinyağlı yaprak sarmasi misss tokatimin yapragiyla ama ici trakya yoresine has tatli icli.
Malzemelerrr
6-7 baş sogan
2 su bardağı pirinç
1 su bardaģı zeytin yaģı
2 yemek kaşığı çam fıstığı
2 yemek kaşığı kuş üzümü
3 yemek kasigi seker
yarım kg salamur asma yaprağı
kafi miktarda dereotu, nane ve maydonoz(ben mevsiminde kuruttuklarimdan kullandim)
2 limon
tuz,karabiber,bahar,tarçın
20150304_224414-1.jpg
20150304_223135.jpg
20150304_223015.jpg
20150304_225530.jpg
20150304_230155-1.jpg
20150304_231259.jpg
20150304_231806.jpg
20150304_235034.jpg
20150304_235211.jpg
20150305_102546.jpg

index.php.jpg

Ise baslamadan once salamur yapragimizi oda sicakligindakisuda bekletiyoruz tuzunu atmasi icin.1.puf noktasi olarak.Soganlari ufak ufak dograyip tencereye atiyoruz uzerine su bardagindan 2 parmak az z.yagi ve fistiklari ilave ediyoruz.Oburyandan pirinci el dayanabilecek sicak su icinde 5 dakika islanmaya birakiyoruz.
soganin sulanmamasi icin hararetli ateste pisiriyoruz.pembelesince pirinc ve kus uzumunu ilave ediniz.5 dk daha pisdikten sonra uzerini kapatmak suretiyle kaynar su ilave edelim.seker ve tuzu ilave edip pilav gibi demleyiniZ.Kenara aldiktan sonra dere otu nane ve maydonozlari tazeyse dograyip kuruysa kurusunu ,karabiber ,bahar,tarcın ve 2 limon suyunuhepsini bir defada dokup karistiriniz.2. puf noktasi olarakta yapraklari sarmaya baslamadan tencerenin dibine dolmalarin yapismamasi icin yaprak serizin.Sarmaya basladikca istifleme fotodaki gibi yerlestiriyoruz.Limonu dilim dilim yapip uzerine seriyoruz kalan zeytin yaginizida izerine dokuyoruz.3.puf noktasi olarak sarma bittikten sonra porselen tabagi ters kapatiyoruz.yariya kadar sicak su ekleyip kapaginida kapatip pismeye birakiyoruz.Posdikten sonra limonlari uzerinden alip soğumaya birakiyoruz.Haydi afiyettt olsun.Ben Tokatliyim benim yoremde eksili etli baklali sarmalar yapilir ama ben tatli icli olanindaha cok seviyorum.
Herkeslere bolll sanslarrr.

Son düzenleyen: Moderatör:
:KK9::KK9::KK9::KK9:Yeminlen iyiki yöresel kazanmışş enfes tadlar ve görüntüler çıkıyorr..ellerine sağlık yavruuu..çok severim çokk evlerin vazgeçilmezlerindendir..Yarışmada başarılarrr..:KK36:

ellerinize sağlık başarılar dilerim..kendim katılsam bu kadar heyecanla beklemem 1.kim olacak diye :)

Bayilirim sarmaya hele bide yaprak eksiyse lezzetten yıkılır :kk77: bol sans:KK9:

Sarmanın böylesini hiç yemedim
eminim çok lezzetli oluyordur.Ellerine
sağlık.Yarışmada başarılar.:KK68:

Çok severim hem Tokat Yaprağını hem de Zeytinyağlı sarılmasını...

Ellerinize sağlık. :KK9:

Başarılar dilerim. :KK66:

Merhabalarrrr canlarr 2. tarifimle karsınızdayım.Zeytinyağlı yaprak sarmasi misss tokatimin yapragiyla ama ici trakya yoresine has tatli icli.
Malzemelerrr
6-7 baş sogan
2 su bardağı pirinç
1 su bardaģı zeytin yaģı
2 yemek kaşığı çam fıstığı
2 yemek kaşığı kuş üzümü
3 yemek kasigi seker
kafi miktarda dereotu, nane ve maydonoz(ben mevsiminde kuruttuklarimdan kullandim)
2 limon
tuz,karabiber,bahar,tarçınEki Görüntüle 1441666 Eki Görüntüle 1441667 Eki Görüntüle 1441668 Eki Görüntüle 1441669 Eki Görüntüle 1441670 Eki Görüntüle 1441671 Eki Görüntüle 1441672 Eki Görüntüle 1441674 Eki Görüntüle 1441675 Eki Görüntüle 1441683
Ise baslamadan once salamur yapragimizi oda sicakligindakisuda bekletiyoruz tuzunu atmasi icin.1.puf noktasi olarak.Soganlari ufak ufak dograyip tencereye atiyoruz uzerine su bardagindan 2 parmak az z.yagi ve fistiklari ilave ediyoruz.Oburyandan pirinci el dayanabilecek sicak su icinde 5 dakika islanmaya birakiyoruz.
soganin sulanmamasi icin hararetli ateste pisiriyoruz.pembelesince pirinc ve kus uzumunu ilave ediniz.5 dk daha pisdikten sonra uzerini kapatmak suretiyle kaynar su ilave edelim.seker ve tuzu ilave edip pilav gibi demleyiniZ.Kenara aldiktan sonra dere otu nane ve maydonozlari tazeyse dograyip kuruysa kurusunu ,karabiber ,bahar,tarcın ve 2 limon suyunuhepsini bir defada dokup karistiriniz.2. puf noktasi olarakta yapraklari sarmaya baslamadan tencerenin dibine dolmalarin yapismamasi icin yaprak serizin.Sarmaya basladikca istifleme fotodaki gibi yerlestiriyoruz.Limonu dilim dilim yapip uzerine seriyoruz kalan zeytin yaginizida izerine dokuyoruz.3.puf noktasi olarak sarma bittikten sonra porselen tabagi ters kapatiyoruz.yariya kadar sicak su ekleyip kapaginida kapatip pismeye birakiyoruz.Posdikten sonra limonlari uzerinden alip soğumaya birakiyoruz.Haydi afiyettt olsun.Ben Tokatliyim benim yoremde eksili etli baklali sarmalar yapilir ama ben tatli icli olanindaha cok seviyorum.
Herkeslere bolll sanslarrr.

hemen çayı da dele geliyorum:KK55::KK55::KK48:
hemen bacim gelll
eline sağlık canım, başarılar dilerim
sagol tatlim tesekkurlerr

Bir Tokatlı olarak mest oldum.:KK37:
Ellerinize sağlık.
Sagol hemsehrim gonul isterdi Tokatimin eksi kuru erikli dolmasini yapayim ama bir dahakine oda :KK66:
Çok severim hem Tokat Yaprağını hem de Zeytinyağlı sarılmasını...

Ellerinize sağlık. :KK9:

Başarılar dilerim. :KK66:

sagol cnmcmmmm
Eline saglik ...

Yaprak sarma konusunda bende iddaaliyimdir :)
Vakit bulup katilamiyorum yarismaya .

Basarilar .....
Sagol vnm senide gormekmisteriz aramizsa:KK19:

Ohh super görünüyo. Hamile hamile canimda oyle cekti ki :KK43: ellerinize saglik yarismada basarilar diliyorum :KK68:

X