Lekeler, Çiller Kimyasal peelingde kullanılan trikloroasetik asit (TCA) %15 Tca solüsyon

Lekeler, Çiller ve Cilt Rengi Sorunları
Arkadaşlar size tca hakkında sormak istediğim birkaç soru var.belki bu sorduklarım daha önce sorulmuştur aa inanın 104 sayfa okuyacak zamanım ne yazık ki yok :KK50:
1-tca işlemini nasıl sonlandırıyorsunuz?bazıları sadece suyla sonlandırıyor ama bu tür kimyasal işlemelrin sonlandırılmasında nötralize edici maddeler kullanılması gerektiğini söyleyenler de var?
2-tca dan sonra nemlendirici mi bepanthen mi kullanıyorsunuz?nemlendirici kullanıyorsanız markası yada özellikleri nasıl olmalı?
3-tca yı neyle uyguluyorsunuz bazı sitelerde normal pamukla uygulanmadığı yoğunlaştırılmış pamuk kullanılması gerektiği yazılmış?Eğer böyleyse nerden bulucaz bu pamuğu?
4-Güneş kremini ne zaman sürmeye başlayacağız ?bazı kişiler ilk 1-2 gün bepanthen kullanıp sonra güneş kremi kullanmaya başlamış.
5-tcanın yüzümüzde ne akdar kalması gerektiğini nasıl belirleyeceğiz?bazıları beyazlaşma olana kadar diyor,bazılarıda beyazlaşma olmuyor 5-6 dk beklet diyor.

Arkadaşlar çok soru sordum ama kusura bakmayın :KK3:

Az önce bi sitede okuklarımı paylaşmak istiorum belki yardımcı olur
Kimyasal “peeling”, bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal “peeling”te amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.
“Peeling”, uygulanan maddenin içeriğine, konsantrasyon ve uygulama yöntemine bağlı olarak epidermise, papiller ve retiküler dermise kadar penetrasyon gösterebilir. Kimyasal peeling uygulamaları penetrasyonun derinliği, oluşturulan hasar ve etkinlik derecelerine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üç grupta toplanır:

A) Yüzeysel “peeling”;Stratum korneumun soyulması, daha kalın bir epidermal tabaka oluşumunun uyarılması ile deri yapısının düzeltilmesidir. Yüzeysel soymada, trikloroasetik asit (TCA) %10-25, Jessner’in solüsyonu, alfa hidroksi asit (AHA), salisilik asit ve tretinoin solüsyonu kullanılabilir.

B) Orta derinlikteki “peeling”;Papiller ve üst retiküler dermiste harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede ve ayrıca aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir.

C) Derin “peeling”; Epidermis, papiller ve retiküler dermiste nekroz ve inflamasyon oluşturarak şiddetli fotoyaşlanmada uygulanan etkili bir yöntemdir.
Orta ve derin kimyasal soyma işlemi için; %35-50’lik TCA, Jessner’in solüsyonu ve %35’lik TCA kombinasyonu, %70’lik glikolik asit ve %35’lik TCA kombinasyonu veya %88’lik fenol kullanılabilir.

Hazırlık
Kimyasal soyma işleminden bir veya iki hafta öncesinde işlemin etkinliğini artırabilmek amacı ile tretinoin %0.1 veya AHA krem uygulanabilir.

Uygulama
1-Uygun hasta seçimi yapılır
2-Hastaya işlem hakında bilgi verilerek onam formu imzalatılır
3-İşleme başlamadan önce iyi sonuç alınabilmesi için ön hazırlık yapılır;
a) Hastanın saçı bone ile uzaklaştırılır
b) Hastanın yüzü alkol, eter ya da aseton ile temizlenir
c) Dudak, burun ve göz kenarlarına vazelin veya koruyucu krem sürülür
d) Gözler ve kulaklar pamuk ile kapatılır
4-Hazırlanan preparat seçilen kimyasal ajana göre pamuk uçlu aplikatör veya fırça yardımı ile istenilen bölgelere uygulanır
5-İlk uygulama süresinin 2 dakika olması hedeflenir
6-Uygulama sırasında hastaya hissettiklerini özellikle yanma hissini 1’den 10’a kadar değerlendirerek bildirmesi istenir
7-Eğer hasta yanma hissini 8-10 arasında değerlendirirse işleme hemen son verilir
8-Tekrarlayan uygulamalarda amaç yaklaşık 5 dakika bekleme süresini tamamlamak olmalıdır
9-Süre tamamlandıktan sonra yüze bikarbonat, nötralizan veya su uygulanarak asit nötralize edilir. Bu işlem seçilen ajana göre farklılık gösterebilir.
10-Yüze nemlendirici sürülerek en az bir hafta süreyle, deri normale dönünceye kadar hastadan nemlendirici kullanmaya devam etmesi istenir. Yapılan işlemin yüzeysel veya orta derinlikte olmasına göre derinin nemlendirme süresi farklılık gösterebilir.
11-“Peeling” seansları hastanın özel durumuna, cilt tipine ve toleransına göre kişisel olarak düzenlenir
12-Seanslar arasında yaklaşık dört haftanın olmasına dikkat edilir. Yüzeysel peelinglerde 2 hafta, orta derinlikteki peelinglerde 6 aydan önce işlem tekrarlanmamalıdır.

Arkadaşlar merhaba krem olarak bepanthene krem mi yoksa bepanthene plus mı kullanıyorsunuz? Ayrıca ciltte aktif küçük sivilceler varken tca uyguaması yapılablir mi?

Arkadaşlar size tca hakkında sormak istediğim birkaç soru var.belki bu sorduklarım daha önce sorulmuştur aa inanın 104 sayfa okuyacak zamanım ne yazık ki yok :KK50:
1-tca işlemini nasıl sonlandırıyorsunuz?bazıları sadece suyla sonlandırıyor ama bu tür kimyasal işlemelrin sonlandırılmasında nötralize edici maddeler kullanılması gerektiğini söyleyenler de var?
2-tca dan sonra nemlendirici mi bepanthen mi kullanıyorsunuz?nemlendirici kullanıyorsanız markası yada özellikleri nasıl olmalı?
3-tca yı neyle uyguluyorsunuz bazı sitelerde normal pamukla uygulanmadığı yoğunlaştırılmış pamuk kullanılması gerektiği yazılmış?Eğer böyleyse nerden bulucaz bu pamuğu?
4-Güneş kremini ne zaman sürmeye başlayacağız ?bazı kişiler ilk 1-2 gün bepanthen kullanıp sonra güneş kremi kullanmaya başlamış.
5-tcanın yüzümüzde ne akdar kalması gerektiğini nasıl belirleyeceğiz?bazıları beyazlaşma olana kadar diyor,bazılarıda beyazlaşma olmuyor 5-6 dk beklet diyor.

Arkadaşlar çok soru sordum ama kusura bakmayın :KK3:

1-suyla veya bepanten kremle sonlandırabilirsin. ben genelde suyla yıkayıp kurulayıp bepanten sürüyorum.2-nemlandiriciye gerek yok günde 2-3 defa bepanten kullanman yeterli başka bi nemlendirici kullanılmıyor genelde.3-kulak pamuğu ile uygulayabilirsin.4-ben soyulduktan sora kullanmaya başladım soyulmadan kullanmak manasız bence zaten o kısım soyulacak oraya güneş kremi sürmeye gerek yok.5-ilk seansta 1dk geçme daha sonra cildini tanıyıp yavaş yavaş süreyi uzatabilirsin. çok bekletmek ciltte kalıcı deformasyona sebep olabilir tca daha fazla alt katmana inip yanık oluşturabilir.sen genel süreyi aşma 1-2 dk yı yani

Son düzenleme:
Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için :KK55: bi de bu tca yı kırışıklıkları için kullanıp güzel sonuçlar alan var mı?

Kızlar ben de tca kullanmak istiyorum, ama peeling yapmak için doğru zaman değil diye düşünüyorum. Sizce başlamak için kış aylarını mı beklesem? (ama bi yandan da çok sabırsız biriyim:KK34: )

O süre boyunca zaten evden çıkabileceğinizi zannetmiyorum :nazar: Bu mevsimlerde yapabilirsiniz.Ben daha yeni uyguladım.Bugün 5. günüm.Soyulma neredeyse bitti sayılır.

bencede cıkamadıgın icin sorun olmuyor :KK70: ben gecen gün sisemi kırdım dibinde kalmıstı ama yinede 3 kere 4 kere daha yapardım :S artık %20 lik alcam ve mayısa kadar degerlendircem :)

kızlar size birşey sormak istiyorum...ben çalışıyorum..
acaba bu uygulamayı hangi gün yapsam ki yüzümün en kötü hali haftasonuna denk gelse ? ortlama kaç günde soyuluyor?
bir de yapar yapmaz mı yüzüm insan içine çıkılmayacak kadar kötü olucak ? işe gidebilir miyim ?

tourmaline Öncelikle calısıyosan tavsiye etmem cünkü dısarı cıkmayı engelliyo gercekten yada illa yaparım diyosan carsamba yap soyulma pazara biter galiba tabi bu degisiyo bende 2. Gun soyulma baslıyo , bu kisiden kisiye farklılık gosteriyo.
Daraban kırısıklıklara iyi gelecegine eminim ama göz cevresi hassas oldugu icin tavsiye etmem ama alın burun kenarlarına iyi gelecektir :) ben derin izlerimden bile hemen hemen kurtuldum :)

tourmaline Öncelikle calısıyosan tavsiye etmem cünkü dısarı cıkmayı engelliyo gercekten yada illa yaparım diyosan carsamba yap soyulma pazara biter galiba tabi bu degisiyo bende 2. Gun soyulma baslıyo , bu kisiden kisiye farklılık gosteriyo.
Daraban kırısıklıklara iyi gelecegine eminim ama göz cevresi hassas oldugu icin tavsiye etmem ama alın burun kenarlarına iyi gelecektir :) ben derin izlerimden bile hemen hemen kurtuldum :)

ya peki boynuma uygulayabilir miyim acaba ?
boğazlı birşeyler giyerim kapatırım..ama boynumun bir tarafı beyaz bir tarafı başka renk kalır mı ? her yerine uygulamayacağım çünkü ?

ya peki boynuma uygulayabilir miyim acaba ?
boğazlı birşeyler giyerim kapatırım..ama boynumun bir tarafı beyaz bir tarafı başka renk kalır mı ? her yerine uygulamayacağım çünkü ?

Kalır renk farkı olur cunku ben butun yuzume uyguladım ve yuzumun rengi 2,3 ton acıldı. Ayrı ayrı yaparsan renk acılacaktır butun boynuna yapman en iyisi olacaktır senin icin. Soyulan yerlerde deri yenilendigi icin renk farkı cok oluyo :)

Kalır renk farkı olur cunku ben butun yuzume uyguladım ve yuzumun rengi 2,3 ton acıldı. Ayrı ayrı yaparsan renk acılacaktır butun boynuna yapman en iyisi olacaktır senin icin. Soyulan yerlerde deri yenilendigi icin renk farkı cok oluyo :)

ya canım o zaman çok riskli bütün boynuma uygulayamam ki :KK43: hem uygulasam da bu sefer de vücudumla boynum arasında çizgi şeklinde bir leke kalır :KK43:((

Arkadaşlar lütfen bilen biri cevap versin ben bu kimyasal peelingı yüzüme uygulamayı düşünmüyorum ama benim bacaklarım da yıllardır cok lekeler var şu çiçeği egzama batık bu tür şeyler de cok kasıttım aşırı leke var renkleri de cok koyu hatta delikler var aşırı derecede bacaklara iyi gelir mi bir anda içime ümit doğdu yıllardır utanıyorum küçücük çocukken bile etek giymedim bu lekeler yüzünden. Ayrıca fiyatı ne kadar cok pahalı mi.

Arkadaşlar lütfen bilen biri cevap versin ben bu kimyasal peelingı yüzüme uygulamayı düşünmüyorum ama benim bacaklarım da yıllardır cok lekeler var şu çiçeği egzama batık bu tür şeyler de cok kasıttım aşırı leke var renkleri de cok koyu hatta delikler var aşırı derecede bacaklara iyi gelir mi bir anda içime ümit doğdu yıllardır utanıyorum küçücük çocukken bile etek giymedim bu lekeler yüzünden. Ayrıca fiyatı ne kadar cok pahalı mi.

ben 2 gün önce aldım henüz elime ulaşmadı.gg den aldım fiyatı 65 tl,bilgine.

X