hamilelikte beslenme

basharfiben

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2007
35
0
46
Asagida gebeligin her üç aylik periodu için uygun olabilecek örnek diyet listeleri verilmistir .

Ilk Üç Ay:
Örnek 1 :
Kahvalti:1 yumurta ,2 dilim ekmek ( Peynir,yesillik,domates, tereyag veya bal ile birlikte olabilir ) , 1 bardak portakal suyu
Ara Ögün: 1 kase yogurt, 1 muz
Öglen: Peynirli makarna, salata , yenebiliyorsa etli bir sebze yemegi
Ikindi: 2 galeta ,beyaz peynir, 1 elma Aksam 1 porsiyon izgara balik, 1 ufak boy haslanmis patates, haslanmis brokoli
Gece: 1 orta boy portakal ,az yagli 1 bardak süt

Örnek 2:
Kahvalti: 1 dilim yagli ve reçelli (veya balli ) ekmek, 1 yumurta,1 bardak süt, 1 elma
Ara Ögün: 3 -4 tuzlu bisküi , 2 ince dilim peynir , 1 portakal
Öglen: 2 -3 köfte, salata , 2 ince dilim ekmek , yogurt veya ayran
Ikindi: 1 bardak meyve suyu veya süt ,bir ince dilim kek Aksam: Çorba, bir porsiyon sebze yemegi (Ispanak , fasülye vb), su
Gece : Bir porsiyon meyve, 1 bardak süt

Ikinci Üç Ay:
Örnek 1:

Kahvalti: 2 dilim ekmek veya yagsiz tavada yapilmis bir adet krep (peynir,domates veya balla birlikte) , 1 bardak portakal suyu , meyve çayi veya süt
Ara ögün: 1 bardak süt , 1 muz veya elmaÖglen: 2 ince dilim ekmek ,1 porsiyon etli sebze yemegi ,salata, 1 kase yogurt
Ikindi: 2 galeta ,1 elma
Aksam: Sebzeli tavuk, iki kasik pilav, 1 kase yogurt Gece : Ihlamur veya baska bir bitkisel çay, 1 dilim kek

Örnek 2:
Kahvalti: 1 orta boy az yagli çörek, 1 bardak greyfurt suyu, 1 bardak süt
Ara Ögün: Ufak boy peynirli tost, 1 elma Öglen: 3 orta boy köfte ,iki kasik pilav, salata,1 kase yogurt, su
Ikindi: iki dilim kek , bir portakal
Aksam: 2 dilim ekmek, çorba, sebze yemegi, salata Gece: 1 bardak süt

Son üç ay
Örnek 1:

Kahvalti: 1 kase meyveli müsli (sütle), 1 tatli kasigi bal, meyve çayi
Ara ögün: 3 galeta veye esdeger kraker,peynir , 1 elma Öglen : 1 dilim ekmek çorba1 porsiyon et yemegi, patates püresi, salata,
Ikindi: 2 orta boy çörek ,1 bardak süt Aksam: 2 dilim ekmek, 1 porsiyon sebze yemegi, 1 kase yogurt, 1 porsiyon meyve
Gece: 1 galeta 1 bardak süt

Örnek 2 :

Kahvalti: 2 dilim ekmek ,5-6 zeytin,peynir,1 yumurta,1 tatli kasigi bal, 1 bardak süt
Ara Ögün: 2 tuzlu çörek ,ayran veya meyve suyu Öglen: 2 dilim ekmek, 1 porsiyon et yemegi haslanmis sebze , yogurt, meyve
Ikindi: 1porsiyon dondurma,
Aksam: Iki dilim ekmek ,1 porsiyon balik,zeytinyagli sebze yemegi, salata, meyve
Gece: Meyve çayi, 2 çörek

Bu örnek ögünler yalnizca fikir vermek için düzenlenmistir. Gebeligin tümü boyunca siki listeli bir diyet uygulamanin çok dogru olmadigini ve stres arttirici etkisi olabilecegini düsünüyoruz. Bunun yerine dogru beslenmenin yukarida anlatilan temellerini benimsemek ve bunu hayat tarzi haline getirmek daha dogru olacaktir.Sosyal hayatin geregi olarak aldiginiz kalori miktarinin arttigi durumlarda uygun sekilde egzersiz yapmali ya da sonraki ögünlerde durumu dengelemeye çalismalisiniz. Unutmayin gebelik boyunca ideal oranda kilo almaniz hamileliginizin ve dogumunuzun sorunsuz geçmesi olasiligini arttiracaktir.Ayrica yine unutmayin ki kilo almamak vermekten her zaman daha kolaydir

bence hamilelik boyunca herşeyin yenmesi gerekiyor.
valla elimden geldigince herşeyin tadına bakıyorum ki bebegimde iyi beslensin.

bence hamilelik boyunca herşeyin yenmesi gerekiyor.
valla elimden geldigince herşeyin tadına bakıyorum ki bebegimde iyi beslensin.

slm dogru ama doktorlarda diyet veriyo resmen bana dedi kızarma çig köfte acı ekşi yaglı yemiceksin ve daha birçok şey. sırnaşık şeysırnaşık şey

bende ne olursa yiyorum bebegim faydalansın diye.mutlaka sütümü hiç aksatmıyorum.ama su iki gündür içesim gelmiyor.bulantıdan.ama bebişim için içmek zorundayım

kızlar bende yeni hamileyim. İnternette bu konuda araştırma yapacaktım tam zamanında açmışsın canım konuyu emeğine sağlık. Birde ceviz badem felan öneriyorlar hergün bir iki tane yemek bebeğin gelişimi için faydalı diyorlar bu konuda başka şeylerde bulursam mutlaka paylaşırım sizinle. Hepimiz rahat bir hamilelik dönemi geçiririz umarım a.s.

arkadaslar birde size şunu söyliiyim.çay içince hamileikte dogum daha kolay oluyormuş.bende duyar duymaz basladım çay a.tavsiye ederim.

arkadaslar birde size şunu söyliiyim.yeşil çay içince hamileikte dogum daha kolay oluyormuş.bende duyar duymaz basladım yeşil çay a.tavsiye ederim.

X