Kirele yaplan reeller

SHXIXNE

O Artık 3 Ü 1 Arada
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2008
682
1
37
Kızlar bilenleriniz varmı bilmiyorum ama hani kireçle yapılan reçeller varya kütür kütür oluyor.Kullandıkları kireç nasıl kireç bizim bildiğimiz kireç mi ?
Bilen varsa elindede tarifi varsa bana yardımcı olabilirmi ?

Kızlar bilenleriniz varmı bilmiyorum ama hani kireçle yapılan reçeller varya kütür kütür oluyor.Kullandıkları kireç nasıl kireç bizim bildiğimiz kireç mi ?
Bilen varsa elindede tarifi varsa bana yardımcı olabilirmi ?

canım ben onu incir raçelinde biliyorum ama miktarını ve tam tarifi senin için arkadaşımdan alırım oçok güzel yapıyor ben sevmediğim için yapmıyorum.:eek:

karpuz kabugundan yapilirmis(adini bilmiyorum), tabi ben hic yemedigim icin bilmiyorum nasil bisey,
birde patlicanin recelini yapmisti komsum, kirecle.
ama nasil kirec kullandi onuda bilmiyorum.
ama tadi cok güzeldi patlican recelinin.

benimde teyzemler kayisi recelini kirec suyunda bekletip yaparlar.evet bildigimiz kirec kullaniliyor..
bir kaba kirecle suyu karistiriyorsun,sonra zaten kirec dibe cöküyor ve üste cikan kirecli suda kayisilari yaklasik 8 saat falan bekletiliyor.
tabii bekledikten sonra kayisilar yikanip kullaniyor recel icin.

Bu tip reçeller için sönmüş kireç kullanmak gerekiyor. Boyacılara falan sorarsan sana nerede bulabileceğini söylerler.
Karpuz kabuğu reçeli, patlıcan reçeli, domates reçeli ve kabak tatlısında kullanabilirsin.
Reçel veya tatlı yapacağın malzemeyi hazırlayıp bir gece sönmüş kireçte bekletmen yeterli.

X