Tüp Bebek Merkezleri Maya Tüp Bebek Merkezi'nde tedavi görenler burada buluşalım

merhaba maya tüp bebek merkezinde tedavi gören arkadaşlar burada buluşalım. yaşadıklarımızı paylaşalım.

Merhaba Orkide76 bende 3. denememi maya tüpte yaptıracağım ilk muayenemi Adnan bey yaptı. HAyırlısı kan sonuçlarım var onların çıkmasını bekliyorum.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı yüzde 33 arttıran teknik Türk doktorlarca geliştirilerek, bilim dünyasına sunuldu. Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan MACS (Manyetik hücre seçici) adı verilen yöntemle, baba adaylarının spermleri arasından kaliteli olanlarını, yani dünyaya bebek getirme yeteneği en yüksek olanları seçmek artık mümkün.

-Dr. Enver Kerem Dirican ve Op. Dr. Osman Denizhan Özgün tarafından klinik çalışmaları gerçekleştirilen ve yayınlanan MACS tekniği ile, tüp bebek tedavisinde embriyo oluşturma ve gebelik oranlarında yüzde 33 başarı oranı ile anne baba adaylarının bebek sahibi olmaları kolaylaşıyor.

-Erkek kısırlığında kullanılan bu yönteme yurt dışından birçok hasta rağbet gösteriyor. Bu hastalardan biri olan ve Almanya’da yaşayan Kazım-Gülçin Kalaycı Çifti, Almanya’daki 9 denemede de başarısız olmuş; ancak Türkiye’de uygulanan bu yöntemle ilk denemede başarı elde edilmiş. Gülçin Kalaycı şu anda 3 aylık hamile.

– Tüp bebek tedavisinde başarıyı yüzde 33 arttıran teknik Türk doktorlarca geliştirilerek, bilim dünyasına sunuldu. Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan MACS (Manyetik hücre seçici) adı verilen yöntemle, baba adaylarının spermleri arasından kaliteli olanlarını, yani dünyaya bebek getirme yeteneği en yüksek olanları seçmek artık mümkün. Dr. Enver Kerem Dirican ve Op. Dr. Osman Denizhan Özgün tarafından klinik çalışmaları gerçekleştirilen ve yayınlanan MACS tekniği ile, tüp bebek tedavisinde embriyo oluşturma ve gebelik oranlarında yüzde 33 başarı oranı ile anne baba adaylarının bebek sahibi olmaları kolaylaşıyor.

Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden tüp bebek-mikroenjeksiyon başarısını yüzde 33 oranında artıran yeni yöntem bilim dünyasına sunuldu. Dünyada ilk kez, özel bir tüp bebek merkezinde Dr. Enver Kerem Dirican ve Op. Dr. Osman Denizhan Özgün tarafından klinik çalışmaları gerçekleştirilen ve yayınlanan MACS (Manyetik hücre seçici) tekniği ile baba adaylarının spermleri arasından dünyaya bebek getirme yeteneği en yüksek olanlar seçilebiliyor. Bu kaliteli spermlerle döllendirilen yumurtalardan oluşan embriyoların ise gebelikle sonuçlanma şansı artıyor. Yöntem, dünyada tüp bebek-mikroenjeksiyon tedavisinin başarısını artıran bir teknik olarak, infertilite alanında önde gelen süreli yayınlardan biri olan "Journal of Assisted Reproduction and Genetics" dergisinde de yayınlanmak üzere onaylandı.

-“BAZI SPERM HÜCRELERİ KENDİLERİNİ ÖLDÜRMEYE KODLUYORLAR”-

Dr. Enver Kerem Dirican, Türkiye’de şiddetli erkek kısırlığını yaşayan yaklaşık 500 bin hastanın olduğunu söyledi. Dirican, MACS yönteminin tüp bebekte erkek kısırlığı halinde kullanılabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Erkek kısırlığının tek çözüm yöntemi olan ICSI işlemini uygularken aklımızda sürekli şu soru vardı: ‘Neden aynı kriterlerle seçtiğimiz spermlerin döllediği yumurtalardan oluşan embriyoların bazıları gebelikle sonuçlanırken, bazılarında sonuç alınamıyor?’Çalışmalarımızda, spermlerin kullandığımız mikroskoplarla görülemeyen bazı özelliklerinin bulunduğunu saptadık. Bizim üzerine yoğunlaştığımız soruya da cevap teşkil edecek bu çalışmaların kanıtladığı ve bizi çok heyecanlandıran önemli bir sonuç vardı. Sperm değerleri düşük olan vakalarda spermler “hücre intiharı” diye nitelendirebileceğimiz bilimsel adı “abortive apoptosis” olan bir davranış gösteriyorlardı. Yani kendilerini yaşamaya değil öldürmeye kodluyorlardı. Neden bazı spermler bu davranışı gösteriyor sorusunun cevabı ise çok çarpıcıydı. Bir sperm hücresi, bazı genetik faktörler nedeniyle veya bazı dış etkenlere bağlı olarak hasar gördüğünde, hasarlı yapısını, oluşacak bebeğe taşımamak için kendisini öldürme eğilimi geliştiriyordu. Böylece sağlıksız döllenme ve gebeliklerin önüne geçecek doğal bir filtreleme sistemi oluşuyordu. Ekim 2007’den bu yana 122 hasta üzerinde uyguladığımız MACS yönteminin, klasik sperm seçme yöntemiyle karşılaştırıldığında, daha başarılı olduğu görüldü. MACS yöntemiyle saptanabilen ölüm sürecine girmemiş sağlıklı spermler anne adayından elde edilen yumurtalara enjekte edildiğinde ise gebelik oranlarında eskisine oranla yüzde 33’lük gibi büyük oranda bir artış sağlandı. MACS yönteminin ICSI işleminde kullanılarak gebelik oranlarını arttırması dünyada bir ilk olması açısından büyük önem taşımaktadır.”

-“AMACIMIZ SON YILLARDA ARTAN ERKEK KISIRLIĞINI TAMAMEN ORTADAN KALDIRMAK”-

Yöntemin diğer bir mimarı olan Op. Dr. Osman Denizhan Özgün ise, son 20 yıldır sperm seçimi üzerine başarısı kanıtlanmış yeni bir teknik gelişme olmadığı gibi tüp bebek tedavisinde de başarıyı bu oranda etkileyen yeni bir uygulama da geliştirilemediğini söyledi. MACS’ın bu nedenle erkek kısırlığının çözümünde ICSI-Mikroenjeksiyon’dan sonra atılmış en önemli adım olduğuna işaret eden Op. Dr. Özgün, “MACS, Dünya’da ilk kez merkezimizde gerçekleştirilmiş ve başarısı kanıtlanmıştır. Çalışmanın sonuçları uluslararası bilimsel camiada kabul görmüştür” dedi. MACS tekniğini daha da ileri noktaya taşımaya yönelik ar-ge çalışmalarının TÜBİTAK destekli olarak devam ettiğini kaydeden Op. Dr. Özgün şunları söyledi: “Bu çalışmanın ekibimize ait olması ve dünyada takdirle karşılanması bizleri motive etmekte ve yeni araştırmalara yönlendirmektedir. Amacımız gelecekte sperm yapısından kaynaklanan erkek kısırlığını tamamen ortadan kaldıracak teknikler geliştirerek insanlığın hizmetine sunmaktır. Son yıllarda yapılan araştırmalar erkek kısırlığında belirgin bir artış olduğunu gösteriyor. MACS yöntemi bugün özellikle sperm değerlerinde düşme belirlenen olgulara öneriliyor. Bunun nedeni, sperm değerlerinde düşme gözlenen olgularda, ölüm sürecine girmiş sperm oranlarının artış göstermesi. Tekniğin uygulanabilmesi için baba adayının menisinde veya testislerinde tüp bebek-mikroenjeksiyon uygulanabilecek sayıda yeterli spermin olması gerekiyor.”

-YENİ YÖNTEMLE ALMANYA'DA 9 DENEMEDE SAĞLANAMAYAN GEBELİK, TÜRKİYE'DE İLK DENEMEDE GERÇEKLEŞTİ-

Gülçin-Kazım Kalaycı çifti, MACS yöntemiyle gebelik elde edilen çiftlerden biri. Almanya Bilim Araştırma Merkezi'nde 2003 yılından bu yapılan 9 ayrı tüm bebek denemesinde de gebelik sağlanamadı. Almanya'nın en iyi tüp bebek merkezi sayılan merkezden umudunu kesen 8 yıllık evli çift, tedavi için Türkiye'ye geldi. MACS yöntemiyle yapılan ilk denemede gebelik sağlandı. Gülçin Kalaycı şu an üç aylık hamile.

-“TABİAT SİZİN ÇOCUK SAHİBİ OLMANIZI İSTEMİYOR”

MACS yöntemiyle başarıyı yakalayan Kazım Kalaycı, Almanya'daki süreci “kabus” olarak değerlendirdi. 5 yıldır tedavi gördüklerini belirten Kalaycı, “Bir, iki üç derken tüm denemeler başarısızlıkla sonuçlandı. Tedavimizi yürüten doktor, 9'uncu denemenin de başarısızlıkla sonuçlanması üzerine, 'Tabiat sizin çocuk sahibi olmanızı istemiyor' diyerek hayallerimizi yıktı. Tabi her şey Allah'ın izniyle oluyor. Biz tedaviye devam kararı aldık” dedi. Türkiye'de uygulanan tedavi ile ilk denemede gebelik elde ettiklerini ve eşinin şu an 3 aylık hamile olduğunu ifade eden Kazım Kalaycı, ültrason resimlerini Almanya'daki doktora göstereceğini de ifade etti. Anne adayı Gülçin Kalaycı ise, Almanya'daki tedavi sırasında umutlarının kırıldığı anlar olduğunu, ancak vazgeçmeyerek tedaviye devam ettiklerini söyledi. Türkiye'deki tedavi ile umutlarının yeniden filizlendiğini ifade eden Gülçin Kalaycı, duruma hala inanamadığını da dile getirdi.

mrb ben 2 ay önce mayada tüp bebek yaptırım sonuç negatif ama 2. denemeyede oraya gitcem cok sıcak kanlılar güven veriyorlar insana ve hiç yanlız bıakmıyor

mrb ben 2 ay önce mayada tüp bebek yaptırım sonuç negatif ama 2. denemeyede oraya gitcem cok sıcak kanlılar güven veriyorlar insana ve hiç yanlız bıakmıyor

merhaba canım. sizde sorun neydi acaba? bende mayayı düşünüyorum da merak ettim

Merhaba Arkadaslar
Ben Izmırde 4 mıkro denedım Ilk ıkı denemede embryolar 1ç kalıteydı olmadı son ıkı denemede de embryolarda parcalanma oluyormus yanı hucrelerde bolunme yerıne parcalanma artık ızmırde umudum kalmadı heyet raporumda bıttı Ankara yada Istanbul dusunuyorum ıstanbulu hıc bılmıyoruz ve korkutuyor bızı Bahcecı yada Memorıal yada Ankara Maya burası nasıl cıddı bır yer mı basarı sansı nasıl Istanbulda da Memorıal yada Bahcecıyı dusunuyorum Artık maddı ve manevı dokulup sacılacak halım kalmadı dogru yere karar verıp deneyıp sonuc alayım ıstıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım Mayaya karar verırsem mısafırhanede kalacagım orası asıl bılen varsa benı yonlendırırse sevınırım

Merhaba Arkadaslar
Ben Izmırde 4 mıkro denedım Ilk ıkı denemede embryolar 1ç kalıteydı olmadı son ıkı denemede de embryolarda parcalanma oluyormus yanı hucrelerde bolunme yerıne parcalanma artık ızmırde umudum kalmadı heyet raporumda bıttı Ankara yada Istanbul dusunuyorum ıstanbulu hıc bılmıyoruz ve korkutuyor bızı Bahcecı yada Memorıal yada Ankara Maya burası nasıl cıddı bır yer mı basarı sansı nasıl Istanbulda da Memorıal yada Bahcecıyı dusunuyorum Artık maddı ve manevı dokulup sacılacak halım kalmadı dogru yere karar verıp deneyıp sonuc alayım ıstıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım Mayaya karar verırsem mısafırhanede kalacagım orası asıl bılen varsa benı yonlendırırse sevınırım

Merhaba Arkadaslar

canım bende mayayı düşünüyorum ama bildiğim şey misafirhanede kalma şartlarına uyuyorsanız diye bir madde var internet sitesinde sanırım ücretli. ama bilmiyorum yinede telefonda çok net açıklamıyorlar. bayramdan sonra gitmeyi düşünüyorum bakalım allah nasip ederse

mrb arkadaşlar.ben de mayada ilk mikro denememi yaptım kimyasal gebelik oluştu ve doktorum 15 gün sonra gel genetik test,immunolojik testlerden yapalım dedi.onun için gidicem bayram sonrası.ikinci denemyi de orda düşünüyorum.düşünenlere ilgi açısından ve hijyen açısından tavsiye ederim.tabi osman beyin ve adnan beyin uzmanlığına da güveniyorum.

arkadaşlar bu arada maya ile ilgili maddi açıdan tereddüt edenler için bişey söylemek istyorum.para canlısı değiller bence.ben devlet memuruyum ve raporla uğraşmadan doğrudan özel yaptırmak için mayaya gittim.ne derlerse almayı gözden çıkarmıştık ama onlar devlet imkanlarıyla alabileceğim ilaçlar konusunda beni yönlendirip yardımcı oldular.soymaya çalışmadılar.paylaşmak istedim...

arkadaşlar bu arada maya ile ilgili maddi açıdan tereddüt edenler için bişey söylemek istyorum.para canlısı değiller bence.ben devlet memuruyum ve raporla uğraşmadan doğrudan özel yaptırmak için mayaya gittim.ne derlerse almayı gözden çıkarmıştık ama onlar devlet imkanlarıyla alabileceğim ilaçlar konusunda beni yönlendirip yardımcı oldular.soymaya çalışmadılar.paylaşmak istedim...

merhaba canım. belki bende özel yaptıracağım. mayada ne kadar tuttu canım?

arkadaşlar ben daha önce mayada 2 sefer denemem olmuştu osman hoca sağlıklı yumurta çıkmadığını söylemişti ve kıbrısa gitmemi istedi.dahada önemlisi yumurta toplamadan sonra sedyede yatarken emriyolog üzerime NO OOSIT yazan kağıdı bırakmış bende okumuştum beni yukarı odaya dinlenmeye aldıklarında sordum hocaya yok öyle birşey ben yıkayıp temizliyeceğim dedi tabi sonuç olumsuz ama ücret tam alındı.ilgi alaka çok güzel ama başarı zayıf şimdi başka yerde oldum 2 yumurta 1 sınıf ve transfer oldum bekliyorum.

arkadaşlar ben daha önce mayada 2 sefer denemem olmuştu osman hoca sağlıklı yumurta çıkmadığını söylemişti ve kıbrısa gitmemi istedi.dahada önemlisi yumurta toplamadan sonra sedyede yatarken emriyolog üzerime NO OOSIT yazan kağıdı bırakmış bende okumuştum beni yukarı odaya dinlenmeye aldıklarında sordum hocaya yok öyle birşey ben yıkayıp temizliyeceğim dedi tabi sonuç olumsuz ama ücret tam alındı.ilgi alaka çok güzel ama başarı zayıf şimdi başka yerde oldum 2 yumurta 1 sınıf ve transfer oldum bekliyorum.
Merhaba arkadasim.No oosit nedemek anlamadim.Bende 3 defa 8 ayda tup yaptirdim Izmirde.Bir de 4 yil once yaptirmistim.Ilk iki denemede embryolar 1. kaliteydi.Son ikide embryolar icin bolunmuyor parcalaniyor dendi.Simdi ben de arayis icine girdim.Benim artik klasik seyler uygulayan bir merkez yerine extra teknoloji kullanan bir merkeze ihtiyacim var.Bu yuzden tv dan dinlemistim.Spermleri miknatisla secmeyi uygulayan mayayi tercih etmelimiyim diye dusunmeye basladim, acaba Maya ya mi gitsem yoksa Istanbul da bir merkeze mi gitsem.Bizdeki problem embryo rahme konduktan sonra yasamaya devam etmiyor oluyor.Sen benim icin ne onerirsin.

Merhaba arkadasim.No oosit nedemek anlamadim.Bende 3 defa 8 ayda tup yaptirdim Izmirde.Bir de 4 yil once yaptirmistim.Ilk iki denemede embryolar 1. kaliteydi.Son ikide embryolar icin bolunmuyor parcalaniyor dendi.Simdi ben de arayis icine girdim.Benim artik klasik seyler uygulayan bir merkez yerine extra teknoloji kullanan bir merkeze ihtiyacim var.Bu yuzden tv dan dinlemistim.Spermleri miknatisla secmeyi uygulayan mayayi tercih etmelimiyim diye dusunmeye basladim, acaba Maya ya mi gitsem yoksa Istanbul da bir merkeze mi gitsem.Bizdeki problem embryo rahme konduktan sonra yasamaya devam etmiyor oluyor.Sen benim icin ne onerirsin.

canım çok üzüldüm yaa çok ümitliydim senden yine olmadı demek nasıl memnun kaldınmı kentten kaç paraya çıktı sana sigorta karşıladımı yada bağkur

Meraba canim
Kent maddi yonden ve klasik mikro yontemiyle hamile kalabilecekler icin Izmir de bence eniyisi.Cunku gercekten bircok kisi hamile kaldi gitti.Ama sanirim bizim problemimiz icin daha fazlasi gerekiyor.Sanirim bizim embryolarimiz oluyor yasamina devam etmiyor.Bizim icin daha fazla bir teknoloji lazim,Oda izmir de yok.Birde problemi tespit etmek benim tedavimde yasayarak ogrenildi.Her denemede farkli bir seyler denedi ve olmadi.Ben kendimi maddi manevi kullanilmis gibi hisstemedim.Ama dedigim gibi benim daha fazlasina ihtiyacim var.Tek uzuldugum ben kendimi tup bebek hastasi icin sansli zannediyordum.Heyetle de 3 deneme yapmam sansim vardi.Kesin sonuca ulasacagima cok inancim vardi.Simdi soktayim.Artik kafamda bu olay imkansiz gibi kazindi.Simdi arayis icindeyim kendim icin en dogru yeri bulmaya calisiyordum.Doktorlar da sunu yapmiyorlar sizin icin su teknoloji basari sansini artirir isterseniz sunu yapin vs. gibi.Kentteki dr.um laporoskopi sonra uc ay dinlenme ve tup oneriyor ama ben ne yapacagima karar vermis degilim ama sanirim artik oraya gitmem.1850ytl ye maloluyor yaklasik200-250 ytl de ozel ilac aliyorsun.

Arkadasim Gul e
dDoktorlar sunu yapmiyorlar.Ilk iki denemede embryolar 1. kaliteydi olmadi.Belirsiz bisekilde olmadi dendi tamam dedik.Bu seferde son iki denemede bolunme degil parcalanma var dendi.Bu yuzden olmadi dendi.Iyi de bunu bana 4. denememin sonunda soyleniyor.Bana en azindan bir arastirma yapilmasi lazim.Simdi laporoskopi yapmayi oneriyor.Ondan once insan bir genetik acidan yada extra hormon tahlillerine bakilsa da sonr kesilsen bicilsen.Hazirlanan mikro brosurlerinde masallah yaziyorlarda yaziyorlar.Olmadiginda toplanti yapilirmis degerlendirme yapilirmis bu kismi uydurma.Olmadiginda onlarda uzuntunu paylasiyorlar ama kordinasyon falan yalan, sen kendin ariyip pesine dusuyorsun acaba sundan mi bundan mi ne yapayim ne arastiriyim genetik test yaptiriyimmi vs. diye cirpinip duruyorsun, onlarsa senin saydigin tum olasiliklara alakasi yok deyip geciyorlar bu kismi kotu ben de soyle bisey olustu ben 3 degil onuc deneme yapsam ayni teknolojiyle sonuc ayni olacak ve bunlar alakasi yok demeye devam edecekler.Bide kesilip bicildiginle kalacaksin kesilmeden tutmuyor kesilince sittin sene ugras tutar diye bekle

merhaba canım. belki bende özel yaptıracağım. mayada ne kadar tuttu canım?

canım,ben raporla uğraşıp zaman kaybetmek istemedim,tümüyle özel yaptırdık.4750 ytl'ye mal oldu.ama bende fazla ilaca gerek görülmedi.sanırım başkalarında ortalama 5000-6000 ytl arası bir miktar tutuyormuş.

HEIDICIK
Merhaba arkadasim.Size Macs uygulandi mi .Bu merkezde co-kultur uygulaniyor mu.Onerirmisiniz.Ankara genelinde basari orani nasil.Bilgilendirirseniz sevinirim.Psikolojik destek veriyorlar mi.Benim gibi 2 asilamasi 4 mikrosu negatif olan biri icin umut veriyormu

X