Vefasız arkadaşlarınız oldu mu?

G

gelecekkorkusu

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi gelecekkorkusu
Bir zamanlar dertlerine kendi derdiniz gibi ortak oldugunuz
size gelip agladiklarinda, sevgilileri ile sorunlarini vs anlattiklarinda en guzel tavsiyeleri verdiginiz, kafa yordugunuz, arkadas dediginiz insanlar kendi hayatlari duzene girince sizi hic tanimazmis gibi oldular mi? Sevgilisi, nisanlisi ile sorunlarini size aktarip mutsuzluklarini size de bulastirip, negatif enerji ile sizi doldurduktan sonra birden biz baristik, cok iyi gidiyo deyip evlendiklerine sizi tamamen unuttular mi?

Kendileri mutlu hayatlarini surerken size bir nasilsin diye mesaj veya telefonu esirgedikleri oldu mu hic?

Ve siz nasil tepki verdiniz veya verdiniz mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
ne yazikki artik bunlari yasamayan yok denecek kadar cogaldi cünkü para maddiyat herseyin onüne gecti. ben bu durumdaki arkadaslarimi hala ariyorum hal hatir sorumyorum her ne kadar onlar hic arayip sormasalarda ne yapim insanlik bende kalsin

sadece 1 tane oldu..
8 yıllık dostum..3 kişiydik.kardeşten öteydik.ötekiyle 15 senedir kardeşiz zaten..
yapılan tüm iyileri unutup,ağlamaları,gecelerce uykusuz kalmaları,derman olunacak şeyleri bulana kadar kafa patlatmalarımızı sadece 1 cümleyle bitirdi..:çok üzgünüm:
biz her zaman birlikteydik.üçümüzdük..iki kişi buluşur üçüncüye baskın yapardı.aramızda çok farklıydı herşey.
kötü günler geçiriyordu..yanındaydık..:teselli:
kendini iyi hissetmeye başladığında söyledi o cümleyi..
ve benim için bitti..
üzüldü mü yoksa üzülmedi mi bilmiyorum..nerde ne yapar onu hiç bilmiyorum..
ama benim içimi çok yaktı dediği cümle..
tepkimi mesaj atarak bildirdim..o da bana yazdı..okumadan sildim..ne yazdığını ise hiç merak etmedim..benneyaptımki

ne yazikki artik bunlari yasamayan yok denecek kadar cogaldi cünkü para maddiyat herseyin onüne gecti. ben bu durumdaki arkadaslarimi hala ariyorum hal hatir sorumyorum her ne kadar onlar hic arayip sormasalarda ne yapim insanlik bende kalsin

benim icimden gelmiyor aramak
insanlar nasil bu kadar vefasiz olabiliyorlar, zannedersin ki sen ona dostluk degil dusmanlik yaptigin icin boyle davraniyor...
hatta sana karsi iyilik yapmis bir insana vefa gostermeye calistiginda bile ters tepiyor

benimde vardı liseden o üniversiteye başladı ben çalışmaya elimden geldiğince her zaman aramaya gayrat ettim aMAya cefelerde saatlerce bekletrildim yada son anda gelemeyeceğim yanıtnı aldım şimdi evliyim benim msn sürekli açık açtığını görüyorum selam bile göndermiyo ve bu arkadaşım la kardeştende öteydik ...

ben bu tarz şeyleri sorun etmeyen bi insanım...
derdiyle dertlenip çareler aradıgım hatta müşküliyetini gidermek için kendimi zora soktugum ama sonunda unutuldugum, aranmadıgım arkadaşlarım illa ki oldu...
fakat yapı itibarıyle umursamam, herkesin kendince bi sebebi vardır diye düşünürüm
2li ilişkilerde herkes kendinden sorumludur önce
sen arkadaş olarak elinden geleni yapıp vefasızlık gördü isen eyvallahın olmasın
cunku ne üzülmen, ne sitem etmen ne de iğnelemen bi fayda etmeyecektir.
evvela sen vefayı bileceksin ki vefa göresin...
ayrıca şunları paylaşmak istiyorum kısaca;

Giderken arkada bıraktıklarına son bir kere bakıp da öyle gitmeli insan. Yaşadıklarını, paylaştıklarını gönül heybesine yerleştirmeli. Paylaşılan andır, zamandır, dönüşü olmayandır. Paylaşılan hayattır can!

Vefâ, sadece ‘has’ların vasfıdır, nisyan (unutmak) ise ‘ham’ların...

Dostlarını daima vefâ ile hatırla can! Arayan sen ol, bulan sen; tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefâsı olmayanın Hakk´a vefâsı olmaz.

Vefa nedir, bilir misin? Vefâ arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefâ; dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefâ; ötelerin sonsuz mükafatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır.

velhasıl-ı kelam; vefa'yla kalın :içelim:

dedim ya vefa gosterdiklerin bile bu vefayi istemeyebiliyor
belki daha fazlasini ister diye korkuyor
bi bilse sadece vefa oldugunu
ama artik insanlar iyiligin bile arkasinda birseyler arar oldu

dedim ya vefa gosterdiklerin bile bu vefayi istemeyebiliyor
belki daha fazlasini ister diye korkuyor
bi bilse sadece vefa oldugunu
ama artik insanlar iyiligin bile arkasinda birseyler arar oldu

aslında şu var
bence bu tamamen karşimizdaki insanin kişiliği ile değil de biraz da yaşadigimiz zamanla ilgili...
insanlar artık eskisi kadar gereksinim duymuyor arkadaşa, dosta...
yalnızlıgını giderecek bir çok yöntem var; televizyon, bilgisayar vb.
ve artık kimsenin kimseyi menfaatlerden arınmış bir ruhla sevebilecegine olan inancımızı yitirdik sanıyorum:çok üzgünüm:
ayrıca gamzelim arkadaşımızın da söyledigi gibi maddiyat bi çok şeyin önüne geçti ne yazık ki...
mesela ben üni birinci sınıfta iken çok sevdigim ve beni sevdigine inandigim bi arkadaşıma yüklü bi miktar borç verdim
ki o zaman beni zora sokacak bi mebla idi bu, bi çok mecburi harcamamı yapamadım zoraki olarak
nerdeyse 6 yıl oluyo
o para mevzuundan bi süre sonra koptuk
ödemedi borcunu ki alışverişe çıktıgında 2-3 katını harcadigini bilirim
öyle maddi durumu kötü olan biri değildi oysa, babası Türkiye genelinde çok tanınmış bir firmada yönetici:ecrin_bebek:
ne ben aradım istedim ne de o
canı sağolsun
tabi bu olay bana ders olmadı dersem de atmış olurum :nazar:
artık kankalarım dısında birine 20 ytl bile vermiş olsam istiyorum :roflol:

Son düzenleme:
Karşılık bekleyerek yapmamalı iyiliği
Yani sonradan "ben senin dertlerine ortak oldum..sana şu kadar iyiliğim dokundu" dersen ne anlamı kalırki iyiliğin?
Allah rızası için yapmalı
Burdan kastım tabii ki nankörlük değil
Ama bazen bu kadar beklenti içinde olmak ve karşındaki insan için"kendini hayatının merkezinde"gibi düşünmek yanlış olur.
O kadar iyilik yaparsın öyle bir cümle kurarsın ki karşındakine
Herşey bir anda yıkılır..paramparça olur..anlamı kalmaz
Herkes yerini bilmeli
Zaten ortada bir dostluk varsa dağlar gibidir..
Hiç birşey yıkamaz
Ama gereksiz beklentiler de hayal kırıklığı yaratabilir:kahve:

Karşılık bekleyerek yapmamalı iyiliği
Yani sonradan "ben senin dertlerine ortak oldum..sana şu kadar iyiliğim dokundu" dersen ne anlamı kalırki iyiliğin?
Allah rızası için yapmalı
Burdan kastım tabii ki nankörlük değil
Ama bazen bu kadar beklenti içinde olmak ve karşındaki insan için"kendini hayatının merkezinde"gibi düşünmek yanlış olur.
O kadar iyilik yaparsın öyle bir cümle kurarsın ki karşındakine
Herşey bir anda yıkılır..paramparça olur..anlamı kalmaz
Herkes yerini bilmeli
Zaten ortada bir dostluk varsa dağlar gibidir..
Hiç birşey yıkamaz
Ama gereksiz beklentiler de hayal kırıklığı yaratabilir:kahve:

hayır tam olarak karsilik beklemek degil dedigim sey
sadece biz iyi dost degil miydik, ne oldu da benden koptu birden, aramizda kotu hicbirsey gecmedigi halde dusman gibi aramaz sormaz oldu, sadece bunun uzuntusu...

Ben dertlerini paylastigim insanlara iyilik yapmis olarak gormem kendimi, zaten ilk yazimda da iyilik kelimesi bile gecmiyor...Iyilik edeyim diye yapmamisimdir zaten o anda gercekten derdini paylasmak icindir, gercekten onu kendim kadar dusundugum icindir...

Ama sanki cok kotu birsey yapmisim gibi birden alaka kesilir ve insan sorgulamaya baslar ne oldu diye...Ve su gercegin farkina varir; o insanin hayatindaki uzuntulu donem bitmistir, yeni bir donem baslamistir, o donemle birlikte, Onun icin, ben de bitmisimdir...

Bugun dertlesmek istiyorum ya ben :)
Bir ornek vereyim kendimden
Bir arkadasim vardi 4 yil boyunca universite hayatini paylastik. Sonra ben ise girdim, o da is ariyordu, calistigim yerde ona referans oldum o da girdi ayni yere. Isyerine geldiginde, surekli benle olmasini beklemedim ama en azindan arasira yanima gelmesini konusmamizi istedim. Hic ugramazdi, ben giderdim yanina hep...O hep yogundu, biz degildik :)

Sonra ben is degistirdim, bi sure sonra bi mail attim, nasilsin diye. O da sen bana ne zaman sorsan ben hep kotu zamanimda oluyorum, hissediyorsun herhalde dedi, benim de hosuma gitti. Derdini paylastik, nisanlisiyla ilgili birseyler vardi, benden tavsiye istedi, git nisanlina soyle soyle dedim, cok ta ise yaramis...

Uzaktan duyuyordum evlenecekmis artik tabi sorunlar bitince beni hic aramadi, sonra duydum evlenmis. Dugunune cagirmadi, unutmus...

Bugun dertlesmek istiyorum ya ben :)
Bir ornek vereyim kendimden
Bir arkadasim vardi 4 yil boyunca universite hayatini paylastik. Sonra ben ise girdim, o da is ariyordu, calistigim yerde ona referans oldum o da girdi ayni yere. Isyerine geldiginde, surekli benle olmasini beklemedim ama en azindan arasira yanima gelmesini konusmamizi istedim. Hic ugramazdi, ben giderdim yanina hep...O hep yogundu, biz degildik :)

Sonra ben is degistirdim, bi sure sonra bi mail attim, nasilsin diye. O da sen bana ne zaman sorsan ben hep kotu zamanimda oluyorum, hissediyorsun herhalde dedi, benim de hosuma gitti. Derdini paylastik, nisanlisiyla ilgili birseyler vardi, benden tavsiye istedi, git nisanlina soyle soyle dedim, cok ta ise yaramis...

Uzaktan duyuyordum evlenecekmis artik tabi sorunlar bitince beni hic aramadi, sonra duydum evlenmis. Dugunune cagirmadi, unutmus...
şimdi düğüne çağırmama konusunda benimde gerçekten o heyecandan ututtğum kişiler çok oldu..
ama insan sorunları bitip karşısındakinden alacağını alınca işi bitiyor gördüğün gibi..
vicdanı da çok rahattır..hatta ne yaptıki diyordur eminim senin için..

tabiki ve malesef...
biri benim için aşk kelimesinin karşılığı olan adamla çıkmaya başladı...gözümün içine baka baka...
o kaybetti...
diğerini de bugünlerde yaşıyorum...
her canı yandığında her kahkaha attığında yanındaydım...her an...bazen o aramadan hissettim koştum...
ben tek başınayken o yoktu...hiç olmadı...aynı şehirde yaşamamıza rağmen evime bir kez gelmedi...ne bir damla gözyaşımı sildi...ne bir kahkahama eşlik etti...hep mazeretleri geçerli sebepleri vardı ona göre!!!
şimdi arıyor...ve hatta bugün buluşmak istiyor...gider miyim...galiba hayır...
hayatta birkaç şeyden eminim kendimle ilgili...
eğer dostsam sonuna kadar oldum...hesapsız kitapsız...düşünmeden...kendimden ödün vererek bazen...
almak için vermemiştim aslında ama nankörlüğün boyutu aşınca istesen de devam etmiyor...edemiyor...
sevdiğin daha çok acıtıyor canını çünkü...paylaştığın, değer verdiğin daha çok yıkıyor seni...

tabiki ve malesef...
biri benim için aşk kelimesinin karşılığı olan adamla çıkmaya başladı...gözümün içine baka baka...
o kaybetti...
diğerini de bugünlerde yaşıyorum...
her canı yandığında her kahkaha attığında yanındaydım...her an...bazen o aramadan hissettim koştum...
ben tek başınayken o yoktu...hiç olmadı...aynı şehirde yaşamamıza rağmen evime bir kez gelmedi...ne bir damla gözyaşımı sildi...ne bir kahkahama eşlik etti...hep mazeretleri geçerli sebepleri vardı ona göre!!!
şimdi arıyor...ve hatta bugün buluşmak istiyor...gider miyim...galiba hayır...
hayatta birkaç şeyden eminim kendimle ilgili...
eğer dostsam sonuna kadar oldum...hesapsız kitapsız...düşünmeden...kendimden ödün vererek bazen...
almak için vermemiştim aslında ama nankörlüğün boyutu aşınca istesen de devam etmiyor...edemiyor...
sevdiğin daha çok acıtıyor canını çünkü...paylaştığın, değer verdiğin daha çok yıkıyor seni...

benim duygularim bunlar birebir

almak icin vermiyorsun kesinlikle evet dedigin gibi nankorluk hat safhada olunca artik sen de geri cekiliyorsun...

ayni benim yasadigim seyler, bana birkere bile gelmeyen ama yuzume gulen sozde dostlar...

of of

yakın arkadaşlarımdandı....neredeyse hergün,iş dönüşü bana gelirdi,hatta kalırdı...3 senelik oldukça sorunlu bir ilişkisi vardı...hergün dinlerdim,sorunu çözmeye çalışırdım...sabahlara kadar çene yorardım...3 sene bu böyle devam etti...ve bir gün ben bir problemi paylaşmak istedim..ilk defa...bendeydi yine. yine aynı konular devam etmekteydi...anlatmaya başladım ve lafımı kesti... ben çok gerginim... hiç iyi değilim..sorun duymak istemiyorum..psikolojimi iyice bozuyor...ben şoka girdim o an...peki dedim...ve o oldu yavaş yavaş kendimi çektim ve şu an görüşmüyorum....demek ki sadece kullanılmışım. sadece dertlerini anlatacağı ve rahatlayacağı biriydim ben onun için...10 yıllık arkadaşlığımı bitirdim...çok acı verdi.tabii......

almak icin vermiyorsun kesinlikle evet dedigin gibi nankorluk hat safhada olunca artik sen de geri cekiliyorsun...

çok doğru katılıyorum arkadaşım.dostluklar böyle başlamaz.çıkarın söz konusu olduğu yerde dostluk zaten barınamaz.
malesef canım dediğim 2 can dostumdan hiç ummadığım nankörlükler gördüm ve ikisini de içim kan ağlayarak çıkardım hayatımdan.çok acıdır ki asla benim iyiliğimi istememişler.onların durumu iyi iken iş-sevgili sahibi iken sırdaşları oldum her dertlerine ortak oldum.seve seve hem de.benim ne işim ne eşim vardı.
sonra zamanla kendi hayatım yoluna girmeye başladığında ise hiç göstermedikleri çirkin yüzleri ortaya çıktı.anlamam kabullenmem zaman alsa da gerçekler ortadaydı.insan dostunu kıskanır mı mutluluğunu kıskanır mı.insan dostu evlenirken benden önce evleniyo diye hırsından çatlar mı.bu derece basitleşebilir mi...
oluyor işte oluyor.insanoğlu çiğsüt emmiş dedirtiyolar insana.bir daha bu derece güveneceğim bir dostum olur mu.olmaz artık.

hepsi vefasız çıktı :nazar: hayat devam ediyor..

olmaz mı var
hemde öyle yaktı ki canımı
kendi kaybetti ben çabuk toparlandım çocukluk arkadaşım okul arkadaşım sırdaşımdı
meğer alttan alttan beni yiyip kemirmiş geç farkettim ama olsun sağlık olsun
dün aradı buluşalım ihtiyacım var dedi
ben seni hayatımdan çıkardım benim sana ihtiyacım yok
senin gibi birini bul dedim
haketti mi evet
acıdım sonra ama
hayatımdan çıkardığıma pişman değilim yerimseniben

Ben hep almaktan çok veririm.
Kolay kolay hiç kimseye derdimi anlatamam, o denli ince düşnürüm çünkü karşimdaki daha çok üzülmesin diye.
Ama ben hep dinlerim.
Bir gün bi arkadaşim ama kardeşten öte, çok büyük psikolojik sorunlar yaşiyordu.
Annesi onu yaşadiği yerden uzaklaştirip tatile götürmemi istedi bende aldim onu çiktik yola...
Orda yaklaşik 2 ay kaldik.
Arkadaşim kendini topladi,hatta bi sevgili bile buldu.
Ama arkadaşim bana ne yapti biliyormusunuz, benden yaşça çok büyük olan o adam beni kardeşim diye sevmesini kaldiramadi ve bana ondan hoşlandiğim yönünde iftira atti.....
Ben o anda yikildim, işimi,gücümü,ailemi birakip peşinden gittiğim,gerçekten abim kadar iyi bir insanla beraber oldu ve hala yetinmeyip bana iftira atti...
O olayi adam duyunca ayrildi ondan, şuan kiz arkadaşim aradan 10 yil geçmesine rağmen beni görünce boynuma sarilir özür diler.bende selam veririm ama yoluma devam ederim.

benim gibi vefasiz dostlara sahip olmus ne cok kisi varmis...ben de birtek benim saniyordum...
peki vefasizlik gostermis olan hic yok mu burda? mutlaka vardir, belki de farkinda bile degilizdir yaptigimizin kimbilir belki de bir baskasi bizim icin boyle dusunuyordur su anda...olabilir mi?

bir de sunu soylemek istiyorum, ben tek basima yasamama, yanimda bir destegim olmamasina ragmen, annesi babasi kardesi yaninda yasayip ustelik bir de sevgilisi olanlara dahi moral vermisimdir...Ve farkettim ki ben onlar kadar cabuk yikilmiyorum hayat karsisinda, bu da yalniz yasamanin bunca yil bana kattigi bir deger...Onlarin mutsuzlugundan kendime pay cikarmiyorum bunu dusunurken sadece benim tutunacak dalim olmadigini bildikleri halde, onlarin en zor gununde yaninda oldugum halde bu vefasizlik cok aci...

X