bayat ekmekleri nasıl değerlendirirsiniz?

COpcU

Guru
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
1.538
8
bayat ekmekleri herkes evinde bir şekilde değerlendirir ben tost mak. biraz ısıtıyorum tazecik ve sıcacık oluyor
peki ya sizler bayatlayan ekmekleri ne yaparsınız nasıl değerlendirirsiniz yoksa çöpe mi atarsınız

bayat ekmekleri küp küp küçük prçalara bölüyorum ve fırında kızartıyorum iyice kuruyup kızarınca sogutup kavonoza koyuyorum .sonra tereyagında biraz döndürüp çorbaların üstüne koyuyorum çok lezzetli oluyor. buşekilde kızartıp rondodan geçirip galete unuda yapıyorum köfteye kulanıyoruma.s.a.s.

evet canım katılıyorum bende bu şekilde kullanıyorum bayat ekmekleri,birde dilimleyip yumurtaya buluyorum ve kızartıyorum çok lezzetli oluyor eşim bayılıyor,birde yine dilimleyip yumurta,peynir (arzuya göre baharat,sarımsak vs eklenebilir) üzerine sürüp fırında kızartıyorum kahvaltı misafirlerimde çok beğeniyor

Bendebayat ekmekleri elimle doğruyorum, hafif ıslatıyorum sonra tavaya tereyağ sıvı yağ karışık koyuyorum, eriyen peynir katıyorum,ekmekleri ilave ediyorum kavurur gibi karıştırıyorum yumurta kırıyorum yumurta pişene kadar karıştırıyorum,çocuklar bayılıyor.

Yada sütle ıslatıyorum yağlanmış tepsiye doğrayarak koyuyorum.Üzerine kabukları soyulmuş küp küp domates küçük doğranmış siviri biber yada çarlistonda olabilir biraz yağ arzu ederseniz sucuk kıymada katabilirsiniz yumurtada kırabilirsin baharatta ilave edin, karışım yapıp ekmeklerin üzerine dökün fırına sürüp pişmeye yakın çıkarıp kaşar serpip kaşar eriyene kadar fırına sürüp alabilirsiniz bir nevi pizza gibi.

Bayat ekmekler azsa öncelik çorbalarla yeriz çorbaya doğrayarak hoşumuz gider.

bayat ekmekler benim tereyağ sürmek için biçilmez kaftanımdır..
ısıtırım onları toz makinesinde..içine basarım tereyağını..mis gibi..
yada küp küp doğrayıp teyeağda kavururum..çorbalar için çok güzel oluyor..
en son ihtimalde yumurtalı erkmek olarak koyarım pazar sabahları masaya.cokacimcoook

Ben bayat ekmekleri kuruturum , sonra ufalarım , buzluğa atarım ve oğluma çorba yaptığım zaman çıkartır çorbanın içerisine katarım.

Ben bayat ekmekleri hic atmam azligina cokluguna göre degerlendiririm.
Ekmek baligi, yumurta tiriti, onlari islatir aldigi kadar unla yunurur yeniden hamur yapar kucuk kucuk acar tavada yagziz yufka gibi pisirir durum yaparim yada ekmek pizasi,galeta unu,firinda sicak sandevic.Yani anliyacaginiz ekmegi atmaya hic kiyamam.:))

annem bayat ekmekleri şöle değlernidiyor;
bir tencereye su dolduyor büyük tencere kayanatamaya bıraakıyor üsütnde kevgir koyyor kevgirin içine bayat ekmnekleri sertleşmeiş gibi olanları sonra onlaro tencrede kayanayan suyun buharı ile eski haline dönüyore taze gibi oluyor yada papara yapar kuru halle

bayat ekmekleri elimle parcalara bölüyorum herhangi bir kabin icine, ayri bir tencerede sogan ve sivi yagi kavuruyorum,cok az yag ve cok az salca kullaniyorum,su ilave ediyorum kaynatiyorum tuz katiyorum, sicakken ekmeklerin üzerine gezdiriyorum islanana kadar ve bolca , sarimsakli yogurt döküyorum üzerinede nane yakip döküyorum lezzetli oluyor...birde tost yaparim

bizim evde ben ekmek tüketmediğim için malum olarak ekmek çok kalıyor ve bende onları bir tepsiye koyup kurutuyorum köftenin içine koymak için blendırdan geçiriyorum. çoğunuda lokma lokam doğrayıp fırında peksimet haline getirip çorbalarda tüketiyoruz.

bayat ekmekleri elimle parcalara bölüyorum herhangi bir kabin icine, ayri bir tencerede sogan ve sivi yagi kavuruyorum,cok az yag ve cok az salca kullaniyorum,su ilave ediyorum kaynatiyorum tuz katiyorum, sicakken ekmeklerin üzerine gezdiriyorum islanana kadar ve bolca , sarimsakli yogurt döküyorum üzerinede nane yakip döküyorum lezzetli oluyor...birde tost yaparim

Canim sogani yagla biraz kavurunca ikide yumurta kir pisir olsun sana yumurtali tirit.Dene bak cok guzel oluyor.:))

ekmek ya sonuçta bir çok şeyde kullanılabiliniyor.
1- tost yapıyorum
2- rondodan geçirip buzluğa atıyorum köfteler için gerektiğinde kullanıyorum. oğlum küçükkende yemekleri çorbaları için de kullanıyordum.

3- ekmekleri dilimleyip yumrta sarısına bulayarak kızartıyorum.

4- ekmekleri dilimliyedikten sonra yumurta bulayıp kızarttıktan sonra ayrıca tepsiye dizip şerbet döküyorum. çok ağır olmıyan güzel bir ekmek atatlısı oluyor.

5- buharda süzgeç üzerinde tutmakda yumuşacık yapıyor.

6- küp şeklinde doğradıktan sonra fırında kurtmak ve gerektiğinde yağda çok hafif kavurarak çorba ekmek kıtırında kullanıyorum.

7- eklemkeleri dilimleyip üzerine yağ sürdükten sonra peynir,yumurta,az sıvıyağ,baharat v.s harç hazırlayıp ekmeklerin üzerine sürereke fırında kızartıyorum.(çok güzel oluyor.)

8- ekmekleri dilimleyip üzerine yağ sürdükten sonra en üste kaşar ekleyip fırında kaşar eriyene kadar kızartıyorum.
v.s

bayat ekmekleri elimle parcalara bölüyorum herhangi bir kabin icine, ayri bir tencerede sogan ve sivi yagi kavuruyorum,cok az yag ve cok az salca kullaniyorum,su ilave ediyorum kaynatiyorum tuz katiyorum, sicakken ekmeklerin üzerine gezdiriyorum islanana kadar ve bolca , sarimsakli yogurt döküyorum üzerinede nane yakip döküyorum lezzetli oluyor...

senin bu yazdığına biz papara diyoz

X