misafire gelme denir mi cok mu ayıp bu durum

Profilinize memur olduğunuzu yazmışsınız. Başta da dediğim gibi, maaşınız çok yüksekse sizin için sorun olmaz. Ama memur biri için bu projenin mantıksız olacağı aşikar. Yoksa tabii ki işe başlarsınız, niye anormal olsun.
Hayır memur değilim. İşaretleyip geçmişimdir, öyle bir alan olduğunu bile bilmiyordum. Şu an öğrendim. Gerçi son zamlardan sonra memurlar da iyi kazanıyor gayet bu ücretleri ödeyebilirler.

İlk sayfalarda durumun tam tersini yaşadığımı anlattım, 1 odası full kolili olan bu sebeple de 1+1'e dönen eve eltim ve çocukları geldi geçen gün. Bebek sizin bebeğinizden küçük, 3 ay dolmamış daha. Bir yere koydular uyudu, ağladığı zaman dolaşmayı seviyormuş aldık kucağımıza dolaştırdık. Emmek istediği zaman yatak odasına geçti eltim emzirdi kalanında hepimiz destek olduk yani. Ben bebeli biri değilim, kendimden yorum yapamıyorum ama karşıdan baktığımda kadını ilk defa kahvaltı ederken gördüm bebesi ağladığında hemen koşması gerekmediği için. Kahvaltıya kayınvalidem de el attı yemek yaptı falan derken bitti gitti. İşinize de gelen durumları olmaz mı onu sormak isterim özetle 🤷🏿‍♀️
Ben de bu açıdan düşünüyorum. Evet otelde kalsalar direkt kendileri ayarlayarak olurmuş. Ama durum buysa işi kavgaya dökmeden değerlendirmek lazım. Ben küçük bebeğim varken biri gelsin, yanımda olsun, sohbet edelim çok isterdim. Hakikaten gelen misafirin de yardımı olurdu. Konu sahibi de samimi davranıp -ki yabancı biri değil eşinin ablası- yardımlaşırsa bir hafta belki değişiklik olur yani.

Arada kalmışlık bunun adı. Bir ayağımız avrupada bir ayağımız ortadoğuda. Evde misafir ağırlamayı medeniyetsizlik olarak görüp insan ilişkilerini sıfırlayacak kadar medeni iken diğer taraftan enişteyle aynı evde kalmaktan rahatsız olacak kadar muhafazakar, kapalı kafa yapısındalar.
Öyle deme enişte haram nikah düşüyor 🤣🤣🤣

Evine misafir odası yapan, en pahalı güzel eşyaları misafir için ayıran, bu hayatta güzel şeyleri kendine değil misafire layık gören arkadaşlar soruya doluşmuş! 1+1 evde oturmadan önce düşünecektiniz falan demişler bir de. Misafiri düşünerek çok odalı evler tutmamız gerekmiş. Bu kafaları yaşamak için siz ne yiyip ne içiyorsunuz ya? Evlenirken binbir masraf içinde bütçeleri 1+1 ev tutmaya yetmiştir ya da iş yerlerine yakın istedikleri semtte içlerine sinen ev bu olmuştur. Ev ararken misafiri rahat ettirme kriterimiz olduğunu bilmiyordum. Bunu da burdan öğrendim yani. Şaka gibisiniz. Heleki istanbul gibi büyükşehirde yaşıyorsanız zaten ya büyük ama çok eski bir evde oturacaksınız ya da amerikan mutfaklı balkonsuz küçük bir evde. Şu an yaşadığım semtte 2+1 ev dışardan içerden çok şık ve konumu harika ona rağmen onda bile balkon ve ayrı mutfak yok kirası da 42 bindi arayıp sorduğumda. Bu havadan konuşan arkadaşlar sanıyorum ücra şehirlerde yaşıyorlar. Ancak öyle yerlerde at koşturulacak büyük evler ve uygun kiralar var çünkü. Ama her ne olursa olsun o evi tutmadan önce düşünecektiniz ya da zaten misafir gelmesin diye o evi tutmuşsunuz gibi yorumlar çok çirkin. İnsanlar kendilerine yuva kuruyorlar sülaleye misafirhane değil. Ayrıca benim de sekiz aylık bir bebeğim var ve evde hala emzirme sutyeniyle dolaşırım. Bebeğimi her istediğinde çıkarır emziririm. Bir hafta boyunca emzirmek için soru sahibi kendini odaya kapatacak. Uyutmak için odaya kapatacak. Bebeği uyutup bir soluklanayım diyeceği yerde evi toparlaması, tuvalet ve banyoyu sık sık yıkaması, yemek hazırlaması gerekecek. Yurt dışından gelecek alışık olmadıkları bakteri ve virüsler heleki 5 yaşındaki kreş çocuğunun bebeğine ne hastalık getireceği de meçhul. Nerden tutsan elinde kalır. Eşiniz tüm gün işte olacak zaten o akşam eve gelince çayını içip sohbetini yapacak onun için bir sıkıntı zaten olamaz. Eğer eşiniz normalde bu kadar düşüncesiz bir adam değilse karşınıza alıp tüm bu durumları sakince anlatın ve size bir çözüm bulmasını isteyin. Düşüncesiz bir adamsa da akşam eve geldiğinde verin eline fırçayı süpürgeyi evi temizletin yemeği çayı ona yaptırın. Misafir ağırlasın madem bu kadar meraklı.
Birbirlerinin sınırlarına girmek, ağızlarının içine düşmek, her detaya hakim olmak "sosyallik ve iyi ilişkiler" olarak adlandırılıyor, o kadar komik ki. Ve en mantıklı gerekçe, "kötü gününde ne yapacaksın?" Bana çok hesap kitapçı geliyor bu mantık ya. Hadi eşinin ailesinden birilerini içinden gelir, karşılıklı seversin sayarsın, iyi ilişki kendiliğinden gelişir anlarım. Fakat her konuda "ağzının içine" giren insanları "ya bir gün kötü günüm olursa" diye çevrede tutmak bana "ay ne sağlıklı ilişkiler" olarak gelmiyor.
Bir diğer unsur; eşim 5 dk sohbet edenin sevdiği bir karakterdir, hep dalga geçerim bir yere gittiğinde amcalar, teyzeler ondan bir şey ister, sıcaktır. Fakat benim eşimin zor günü olduğunda eşim çok yakından bazı insanların -ki bu insanlara yıllarca koşturmuş, işe sokmaktan tut bilmem neye kadar kötü günlerinde yanında olmuş- "ölü taklidi" yaptığını görünce o insanları hayatından çıkardı. Benim eşim hesap kitapla yapmadı, ama benzer mantıkla "aile, yakınlar kötü günlerde birbirlerinin yanında olur" diyen bir adamdı, 40 yaşımda insanlara bakışım değişti dedi bana. Bu onun yorumu.

Özet olarak; insan sevdiği, değer verdiği ya da en azından onun hayatına saygı duyan insanlarla sosyalleşebilir. Sınır da bir nevi saygıdır. Ben küçük bebeği olan kardeşimin 1+1 evine gidip mülteci gibi yaşamam. Buna da "ben sevilmiyorum" diye bakmam. Kardeşim çok jest yapmak isterse tutsun bir otel, ben gideyim kalayım.

Sevdiğim insanlarla yakın olmam için ağızlarının içine girmem gerekmiyor. Benim ailem biz eşimle evlenip ilk evimize oturmaya geldiklerinde 100 kez ısrara rağmen haftaiçi sabah iş var diye akşam erken kalkıp kendi evlerine dönmüş insanlar. O gece biz sabah 5'e dek de otururduk onlar istese bize yük gelmezdi fakat beni ve eşimi düşünmeleri, bu nezaketleri bile bu anlamda ilişkileri çok daha güçlü yaptı, özellikle eşimle ailem arasında.

Ağız ağıza girmemek asosyallikse bence hiç sorun yok.

Biri mi? Kocanın kızkardeşi o😂 böyle düşünen varsa çocuğunu evlendirirken davet etmesin halayı
Hala yük olacaksa etmesin. Hala düşünceliyse, gelmesi güzel olacaksa etsin. Vala ben herkese bana bisey katio mu gözüyle bakiorum. Bir kahkaha da olsa faydalaniosam okaydir. Tam tersi benden götürenleri de babam olsa eliyorum.

Ben olaya gayet objektif bakıyorum
Haklı olduğunuz konu görümcenin eşi gelmeyebilir, bencede çok gereksiz. Ev müsait olsa onunda gelmesinde bir sakınca görmem ama daracık eve bari sen gelme demeliydi eşi. Ama onlar ne düşündü bilemem, belki karı-koca ayrı hiç takılmıyorlardır, seyahat etmiyorlardır. Benim öyle bir derdim yok, çocuğumu alır giderdim.
Halalık konusunda ise düşüncelerim aynı, bende olsam gider yeğenimi görürdüm belki bir hafta kalmazdım ama 3-4 durur dönerdim.
Sizin konularınızı hatırlıyorum, sürekli eş ailesi tepenizde olduğu için olaya farklı bir boyuttan bakıyorsunuz, ama konu ile sinizin durumunuz çok farkılı
evet ben böyle konuları okuyunca gözümün önüne benimkiler geliyor hemen cinlerim ayağa kalkıyor

Bir hafta mutfağa gidilmeyince, sürahide yatak odasına su getirilince ölünüyor mu çok merak ediyorum. Bu tür yorumları bir bu forumda görüyorum şükür çevremden duymuyorum
evet neden kendi evimde 1 hafta bu şekilde yaşamak zorunda kalayım ki? görüşmenin bi çok yolu var neden illa o evde dip dibe yatılı?

Yorumlar çok saçma olmuş. Tamam zorunluluk olsa ağırlanir da mevzu burda zorunluluk olmaması. Biz kardeşimin öğrenci evine bile sadece bir gün için gittik bir artı bir diye ev. Üstelik annem ve bendik sadece. Keza iki ayrı ülkede yaşadı. İkisinde de bir artı birdi. Biz gitmedik annem de gitmedi. Görümcesi gitti ama bekar kızdı o. Zorunluluk olsa giderdik. O zaten ülkeye geliyordu. Sırf onun ülkesini ve evini görmek için küçük evine gitmek istemedim. Geniş ev planları vardı ve geniş eve geçmesini bekledik. Bebeği olsa giderdik ama ben eşimi goturmezdim. Hatta büyük ihtimalle çocuklarımı da evde bırakırdım. Evi küçük 1+1 diye. Genis eve geceli baya oldu ama yine de çocuklar az büyüsün diye bekledim çünkü benim küçük gece ağlamaları olan bir çocuktu. 6 yaşına geldi daha anca bu yıl gitmeyi düşünüyorum.
Tamam misafir agirlayacak kişi art niyetli olmasın da misafir olacak kişi de ince dusunceli olsun. O ince dusunceli olmazsa fedakar olması gereken kişi neden misafir ağırlayan kişi oluyor. Acelesi yok ki. Hasta görmek vs gibi birşey değil. Taşınacaklarini bile bile geliyorsa en azından kocası olmadan gelmesi gerekirdi. Çocuklu bir kadın bebeği küçük bir kadının küçük bir evde rahat edemeyeceğini bilmesi gerekirdi.

Bebek görmenin acelesi yok mu😂 yorumlar beni benden alıyor valla. Herkes ecnebi olmuş da haberimiz yok

bebek görmenin ne gibi bir elzem yanı olabilir ki?
ben gerçekten bunu merak ederek soruyorum. Zira ben bebek ve çocuklara karşı kayıtsız bir insan olduğum için anlamıyor olabilirim. el kadar çocuk yatıyor ve ellerini, kollarını falan sallamaktan başka bi şey yapmıyor. görme becerileri gelişmediği için zaten dünya onun için bulanık. Görse dahi zaten anı hatırlamayacak. Hayata dair tek ihtiyacı da annesinden başka hiçbir şey değil.
Yetişkinler olarak koştura koştura bu sahneyi görmeye neden gidiliyor ve bunun neden elzem ya da acele olduğunu anlamak istiyorum.

bebek görmenin ne gibi bir elzem yanı olabilir ki?
ben gerçekten bunu merak ederek soruyorum. Zira ben bebek ve çocuklara karşı kayıtsız bir insan olduğum için anlamıyor olabilirim. el kadar çocuk yatıyor ve ellerini, kollarını falan sallamaktan başka bi şey yapmıyor. görme becerileri gelişmediği için zaten dünya onun için bulanık. Görse dahi zaten anı hatırlamayacak. Hayata dair tek ihtiyacı da annesinden başka hiçbir şey değil.
Yetişkinler olarak koştura koştura bu sahneyi görmeye neden gidiliyor ve bunun neden elzem ya da acele olduğunu anlamak istiyorum.
Nerde yaşıyorsunuz, ülkemizle bağınız var mı? Aileniz kardeşiniz falan var mı? Yoksa zaten mantık kurmaya çalışmayın size hitap etmez. Ülkemizde bu adettir

Nerde yaşıyorsunuz, ülkemizle bağınız var mı? Aileniz kardeşiniz falan var mı? Yoksa zaten mantık kurmaya çalışmayın size hitap etmez. Ülkemizde bu adettir

bunun ülke ile bağ ya da nerede yaşadığımla ne ilgisi var? soruyu soranın da ablası koştura koştura yurtdışından geliyor halbuki :olamaz:

bunun ülke ile bağ ya da nerede yaşadığımla ne ilgisi var? soruyu soranın da ablası koştura koştura yurtdışından geliyor halbuki :olamaz:
İlgisi var ki yurtdışından geliyor işte. Sizin bu üstten üstten yorumlarınıza katlanamayacağım kusura bakmayın

İlgisi var ki yurtdışından geliyor işte. Sizin bu üstten üstten yorumlarınıza katlanamayacağım kusura bakmayın

haddinizi aştığınızın farkındasınızdır umarım. sadece mantığını anlamak için soruyorum. demek ki mantıklı bir açıklaması yok.

Hayır memur değilim. İşaretleyip geçmişimdir, öyle bir alan olduğunu bile bilmiyordum. Şu an öğrendim. Gerçi son zamlardan sonra memurlar da iyi kazanıyor gayet bu ücretleri ödeyebilirler.
Memur değilseniz 2 yıl ücretsiz izin nasıl oluyor? Benim bildiğim bu hak özelde değil kamuda var

haddinizi aştığınızın farkındasınızdır umarım. sadece mantığını anlamak için soruyorum. demek ki mantıklı bir açıklaması yok.
İyi de zaten kimse gelmesin demiyor ki gelsinler hatta bebekle gezilsin kadın da biraz nefes alsın hiç değilse üstüne hediyeler verilir vs ama 1+1 amerikan mutfaklı hemen yanında wc banyo olan eve 6 kişi kaçak göçmenler gibi yaşayamaz normal bir insan…
Kadın muhtemelen emziriyor bir sürü insanın içinde göğsünü açıp emziremeyeceğine göre odaya tıkılmak zorunda kalacak ecnebilik veya türklük mevzusuna girersek zaten burda ilginç bir paradoks ortaya çıkıyor.
Otel deyince neden öcü gibi bakılıyor mantıklı bir yanıt yok.

İyi de zaten kimse gelmesin demiyor ki gelsinler hatta bebekle gezilsin kadın da biraz nefes alsın hiç değilse üstüne hediyeler verilir vs ama 1+1 amerikan mutfaklı hemen yanında wc banyo olan eve 6 kişi kaçak göçmenler gibi yaşayamaz normal bir insan…
Kadın muhtemelen emziriyor bir sürü insanın içinde göğsünü açıp emziremeyeceğine göre odaya tıkılmak zorunda kalacak ecnebilik veya türklük mevzusuna girersek zaten burda ilginç bir paradoks ortaya çıkıyor.
Otel deyince neden öcü gibi bakılıyor mantıklı bir yanıt yok.
Bu arkadaşlar enişteyle bu şekilde yaşamayı, altı kişi bir göz odada yaşamayı normal buluyor. Üstelik bir zorunluluk veya mecburiyet durumu yokken. Bunu normal bulmayanları güya çok avrupalısınız ama enişteyi uzak görüyorsunuz asıl muhafazakar sizsiniz diyorlar. Bizim kavram karmaşası yaşadığımızı düşünüyolar. Oysaki elmayla armutu karıştıran onlar ama haberleri yok.

X