Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Safra Kesesinden rahatsız olanlar...

herkese selam, safra taşı için bir yakınım bitkisel ilaçlara başladı, sarılık da geçirdi defalarca acile de gitti, en sonunda safra taşı olduğu ultrason sonucu ortaya çıktı. 2 ayrı aktardan 2 ayrı tarif aldık, karma bir şekilde kullanıyoruz, 1,5 cm kadar taş var ultrason sonucuna göre, yani bayağı büyük bir taş, hiç bir doktor ameliyat dışında çözüm önermedi. aktar ise ameliyatsız geçebileceğini söyledi, şu anda 2 haftadır kullanıyoruz, toplam 2 ay kullanacağız (aktarın biri 45 gün diğeri 2 ay sonra geçebileceğini söyledi) eğer olumlu sonuç alırsak buraya yazabilirim, bitkisel ilaçlarla Allahın izniyle geçeceğine inanıyorum, dua edin, herkese acil şifalar... bi de şu var, uzaktan bir akrabamızın safra taşı ameliyatsız erimiş, 7 gün lük bir diyet yapmış, beden temizliği diyorlar. bu sadece nisan ayında yapılabiliyormuş, bitkisel ilaçlar çözüm olmazsa beden temizliğini de denemeyi düşünüyor....

Son düzenleme:
safra keseniden rahatsız olanların günde mutlaka 2 fincan papatça çayı ve sabahları 1 tatlı kaşığına bal ile 1 tatlı kaşığı limonu karıştırın yiyin. ihmal etmeden.. inş faydası olacaktır. tabi tedavinize destek amaçlı...

ameliyatımı oldum kurtuldum ağrım desen hiç olmadı allahıma şükür :KK69: sizede tavsiyem kesinlikle korkmayın amel,yattan sadece çok üşümüşüm çişimi yapamadım 10 saat kaldırmadılar ertesi günde çıktım sadece dikişlerimden göbek deliğinin ordan kesilen yer oturup kalkarken yardım gerektiriyor yatarken çok acıyo hep oturuyorum gece zorlanıyorum size tavsiyem kesinlikle ertelemeyin faydadan çok zararı dokunmasın sonra:KK69:

Hastaneye yatışımı yapmışken, hatta kan tahlillerimi vermişken doktorumu arayıp erteledim ameliyatı. En büyüğü 7.2 mm çok sayıda taş var safra kesemde. Yabancı forumları okudum saatlerce, yüzlerce hatta binlerce kişi zeytinyağı, limon ve magnezyum sülfat içerek acısız ağrısız kurtulmuş bu taşlarından. Doğal yöntemleri denemeden ameliyat olmamaya karar verdim. Çünkü sonradan pişman olabilirim. İngilizce bilenler gallstone flush yazarak aratabilirler. Doktorum 5mm'ye kadar olan taşlarda denenebilinir bu yöntem ama sen risk almış olacaksın dedi. Taşın kanalda sıkışıp kalma ihtimali de var çünkü.taşları yüzde sekseni kolesterol taşı yüzde 20 si de pigment taşı oluyormuş. Eğer bendeki taşlar kolesterol taşı ise kolayca kanaldan geçip ince bağırsağa inebilirler. Çünkü doktorum da kolesterol taşlarının sert olmadığını , dokununca dağılabilen formda olduğunu söyledi. Asıl sorunu pigment taşları oluşturuyor. Ama bir kere takıldı aklıma yapmazsam rahat edemiyeceğim. Safra kesesi hayati bir organ olmasa da bir organ sonuçta ve orda olmasının bir nedeni olmalı diye düşünüyorum.
Sadece magnezyum sülfatı bulamadık hala. Yurtdışında marketlerde, eczanelerde satılan şeyi burda neredeyse hiçkimse bilmiyor. Aktarlarda satılanlara da güvenemedim, endüstriyel tipini satıyorlar çünkü. Bakalım yarın Kadıköyde deneyimli eczacılarda bulmaya çalışacak babam.
Bir an önce deneyip olumlu - olumsuz sonuçları yazarım inşallah. :nazar:

Bu arada şu anki doktorumun bilgi ve tecrübesine çok güvensem de her doktorun teşhisine ve kararına güvenmemek gerektiğini düşünüyorum. Ameliyat düşünen arkadaşlar da mutlaka 2. hatta 3. bir doktorun görüşünü alsınlar. Gerçi ülkemizde doktorların çoğu hemen ameliyat gerekli diyorlar o ayrı.

Hastaneye yatışımı yapmışken, hatta kan tahlillerimi vermişken doktorumu arayıp erteledim ameliyatı. En büyüğü 7.2 mm çok sayıda taş var safra kesemde. Yabancı forumları okudum saatlerce, yüzlerce hatta binlerce kişi zeytinyağı, limon ve magnezyum sülfat içerek acısız ağrısız kurtulmuş bu taşlarından. Doğal yöntemleri denemeden ameliyat olmamaya karar verdim. Çünkü sonradan pişman olabilirim. İngilizce bilenler gallstone flush yazarak aratabilirler. Doktorum 5mm'ye kadar olan taşlarda denenebilinir bu yöntem ama sen risk almış olacaksın dedi. Taşın kanalda sıkışıp kalma ihtimali de var çünkü.taşları yüzde sekseni kolesterol taşı yüzde 20 si de pigment taşı oluyormuş. Eğer bendeki taşlar kolesterol taşı ise kolayca kanaldan geçip ince bağırsağa inebilirler. Çünkü doktorum da kolesterol taşlarının sert olmadığını , dokununca dağılabilen formda olduğunu söyledi. Asıl sorunu pigment taşları oluşturuyor. Ama bir kere takıldı aklıma yapmazsam rahat edemiyeceğim. Safra kesesi hayati bir organ olmasa da bir organ sonuçta ve orda olmasının bir nedeni olmalı diye düşünüyorum.
Sadece magnezyum sülfatı bulamadık hala. Yurtdışında marketlerde, eczanelerde satılan şeyi burda neredeyse hiçkimse bilmiyor. Aktarlarda satılanlara da güvenemedim, endüstriyel tipini satıyorlar çünkü. Bakalım yarın Kadıköyde deneyimli eczacılarda bulmaya çalışacak babam.
Bir an önce deneyip olumlu - olumsuz sonuçları yazarım inşallah. :nazar:

yabnacı bi yere baktım, googleden aratınca ilk karşıma çıkan site. magnezyum sülfattan bahsetmiyor, sadece sızma zeytin yağı (yarım litre) ve 250 gr taze sıkılmış limon suyu. nane yağı ve ananas suyu da mide bulanması esnasında içilebilirmiş. uygulama öncesi 1-2 hafta bol miktarda elma ve havuç suyu içilecek diyor, saat 12:00 dan sonra bi şey yenmeyecek 18:30 dan sonra da bi şey içilmeyecek. saat 19:00 olunca 4 yemek kaşığı zeytinyağı ardından 1 veya iki yemek kaşığı limon suyu içilecek. her 15 dk da bir yapılacak bu. dik oturarak iç ve içtikten sonra uzan diyor. saat 22:30 olunca geri kalan limon suyu ve zaeytinyağının hepsini iç bitir diyor. ardından tuvaletin gelene kadar sağ tarafına yat ve uyu diyor. gece 2-3 gibi taşlar hareket edip düşecek diyor. o gece de tuvalete gidebilir ya da ertesi gün 11:00 a kadar tuvalete gidebilirmişsin. tuvaletini bir kaba yap ve taşları tutması için ağ gibi bi şey kullan diyor, böylece düşen taşları da görebilir mişsin.

aynen bunları yazmışlar. sonra da sayfa altında okuyucu yorumları var. bunu deneyenler taşından kurtulmuş. önceden yedikleri zaman dokunan yemeklerin artık dokunmadığını falan yazmışlar.

taşı büyük olanlar denemesin bence, safra kanalı tıkayablir, taşı küçük olanlar için denemekte yarar olabilir.

deneyen olursa buraya sonucu yazsın lütfen , ingilizce sayfayı çevirdim, özet olarak yukarıda belirttiğim şeyleri söylemiş.

safra kesemde polipler bulundu iki tane şu anda 5mm falan en büyüğü ameliyat dediler bi tane olsa 10mm altındakiler izleniyormuş ama bende birden fazla olduğu için sen bunu eninede sonunda olacaksın o yüzden vaktinle ol kurtul dediler dr karar senin ya izleyelim büyüyüp büyümediğine çoğalacakmı ona bakalım ama ben büyümeyenini görmedim sen bunu eninde sonunda olacaksın dedi ve ben ameliyattan çok korkuyorum safra kesesinin tümü alıncak aranızda olan varmı nasıl ağrısı oluyormu

bende de aynı belirtiler var ve babam da sarılık geçirdi ve safra kesesi lındı... ancak ultrasonda bir şey gözükmedi, iltihapsa gözükmeme olasılığı var mı?

Yaklaşık 2 ay kadar önce acayip derece mide ağrısı ve yanmayla başladı peşine sağ tarafta da ve sırtta da devam etti bana gastrit ve ülser başlangıcı dendi kullandığım ilaçlar acillerde yediğim iğneler bile ağrımı dindirmedi dr. ultrason istedi devlet hastanelerinde biraz geç randevu alabiliyorsun gittiğimde de safra kesemde taş olduğunu ve hamile olduğumu öğrendim öncelik hamilelik ti gittiğim dr.lar kalp atışı olmadığını almamız gerektiğini söylediler devlet hastanesinde dr seçme şansımız pek yok özele gittim ama hiç tavsiye etmem ben devlet hastanesinde de sıra bekliyorum 1.sinde olmamış 2 kere bana narkoz verdiler konfor iyi ama hizmet sıfır şuan hasteneyi ,doktoru ve ilgili hemşireyi şikayet ettik safra kesemi aldırıcam ama devlet hastanesinde ..

ALLAH safra kesesi ağrısı çekenlere yardım etsin birde benim merak ettiğim ameliyattan sonra çok kilo alınıyormuş dediler ameliyat olanlar bilgi verebilir mi ?

yok anneminde alınmış daha ben olmadan 2-3 ay önce ama kilo almamış

yok anneminde alınmış daha ben olmadan 2-3 ay önce ama kilo almamış

annenin kilo almadığına sevindim teşekkür ederim
bende cuma günü hastanedeydim ön tetkikler felan yapıldı salı günü ameliyat için randevu alıcam kartal devlet hastahanesinin de çok iyi olduğunu duydum ameliyatı numunede yaptırıcam bana yakın olduğu için bana dua edin ameliyat ve sonrasını çıkınca anlatırım...

Arkadaşlar dün aşırı ağrıyla acile çıkınca gece saatlerce kıvranma sonucu ultrasonda safra kesesi taşının o yol tıkadığını gördü dr. Acil ameliyat dedi tabi hafta son olduğu için iyi bir dr blmak zor. Siz hangi hastanede oldunuz acaba. Özel bir hastaneyi aradım 1500 tl civarı istedi. Devlette yaptırıp memnn olan ve az yada hiç ücret ödemeyen varmı acaba?

Arkadaşlar dün aşırı ağrıyla acile çıkınca gece saatlerce kıvranma sonucu ultrasonda safra kesesi taşının o yol tıkadığını gördü dr. Acil ameliyat dedi tabi hafta son olduğu için iyi bir dr blmak zor. Siz hangi hastanede oldunuz acaba. Özel bir hastaneyi aradım 1500 tl civarı istedi. Devlette yaptırıp memnn olan ve az yada hiç ücret ödemeyen varmı acaba?

öncelikle geçmiş olsun o ağrı insanı yaşamaktan soğutur yaşayan bilir :KK43: inşallah bir daha yaşamazsın. bende geçen ay safra kesemde taş olduğunu öğrendim. bayramdan sonra ameliyat için gün aldım.bayramın ilk günü bi atak geçirdim.iki gün acillerde geçti, ağrıyı kesemeyince genel cerrahiye yatırdı doktor. taş safra kanalımı tıkamış sonra sarılık oldum. 3 gün yattım, kan değerlerim AST,ALT ve GGT değerlerim epey yüksekti, doktor kan değerlerim normale dönmeden beni ameliyata alamayacağını söyledi. bende yeni ameliyat günümün gelmesini bekliyorum. sana tavsiyem bir kaç doktora git kan değerlerini kontrol ettir ve işin uzmanına ameliyat ol. tekrar geçmiş olsun.En Büyük KK

MErhaba arkadaşlar.ben yeni doğum yaptım.(48 gün önce)Doğumdan sonra sağ kaburgamın altına bir ağrı saplanıyor.bazen nefes bile alamıyorum.Bütün sırtım böbreklerim ağrıyor.o kadar kötü oluyorum ki bir gece acile bile gittik. ben hep sezeryan sonrası gaz sancısı diye avuttum kendimi.sonra dayanamadım doktorumu aradım dedi ki ne gazı bu zamana kalmaz.öyle diyince ve artık ağrılar dayanılmaz olunca doktora gittim.maalesef safra kesem küçük küçük bir sürü taşla dolmuş :KK43: genelde hamilelik tetiklermiş.taşlar küçük olduğu için kanala kaçıp tıkama ihtimali çok yüksekmiş o yüzden hemen ameliyat olup safra kesemi aldırmam iyi olurmuş. Bir sürü doktora gittim hepsi aynı şeyi söylüyor. o kadar canım sıkkın ki anlatamam. aslında ameliyat basitmiş ama kızımı düşünüyorum.ya sonra sütüm giderse ve emziremezsem. bir taraftanda zaten yeni sezeryan oldum yeni bir ameliyata hazır değilim gibi hissediyorum kendimi.ne yapıcam bilmiyorum :KK43:(

MErhaba arkadaşlar.ben yeni doğum yaptım.(48 gün önce)Doğumdan sonra sağ kaburgamın altına bir ağrı saplanıyor.bazen nefes bile alamıyorum.Bütün sırtım böbreklerim ağrıyor.o kadar kötü oluyorum ki bir gece acile bile gittik. ben hep sezeryan sonrası gaz sancısı diye avuttum kendimi.sonra dayanamadım doktorumu aradım dedi ki ne gazı bu zamana kalmaz.öyle diyince ve artık ağrılar dayanılmaz olunca doktora gittim.maalesef safra kesem küçük küçük bir sürü taşla dolmuş :KK43: genelde hamilelik tetiklermiş.taşlar küçük olduğu için kanala kaçıp tıkama ihtimali çok yüksekmiş o yüzden hemen ameliyat olup safra kesemi aldırmam iyi olurmuş. Bir sürü doktora gittim hepsi aynı şeyi söylüyor. o kadar canım sıkkın ki anlatamam. aslında ameliyat basitmiş ama kızımı düşünüyorum.ya sonra sütüm giderse ve emziremezsem. bir taraftanda zaten yeni sezeryan oldum yeni bir ameliyata hazır değilim gibi hissediyorum kendimi.ne yapıcam bilmiyorum :KK43:(

öncelikle tebrik ederim canım.bebeğini hayırlısıyla büyüt inşallah. bende ekimde ameliyat oldum. taş kanalı tıkadı sarılık oldum türlü sıkıntı çektim.ameliyatı gözünde büyütme hiç. hem vücudum hazır değil hem de bebeğimi emziremem diye korkuyorsan bebeğin 6 aylık olana kadar beklersin. ama yiyip içtiklerine çok dikkat etmen lazım safra ağrısını çeken bilir :KK43: tekrar geçmiş olsun

öncelikle tebrik ederim canım.bebeğini hayırlısıyla büyüt inşallah. bende ekimde ameliyat oldum. taş kanalı tıkadı sarılık oldum türlü sıkıntı çektim.ameliyatı gözünde büyütme hiç. hem vücudum hazır değil hem de bebeğimi emziremem diye korkuyorsan bebeğin 6 aylık olana kadar beklersin. ama yiyip içtiklerine çok dikkat etmen lazım safra ağrısını çeken bilir :KK43: tekrar geçmiş olsun

Çok teşekkür ederim. Gerçekten feci bir ağrı.Daha önce böbrek taşı da düşürdüm ama o bile böyle değildi.

Arkadaşlar ben acil olarak ameliyata alındım.Çok şükür iyiyim sütüm de gitmedi.Allah herkese şifa versin.

safra sıvısı karaciğerde üretilir ve safra kanalı yolu ile safra kesesine aktarılarak orda depolanır yemek sonrası yaglı besınler ince bağırsağa geçtiğinde safra kesesikasılarak uyarılır ve safra sıvısı ince bağırsağa aktarılarak yagları sindirir bu safra sıvısı hazır safra kesesınde depo halınde oldugu için cok cabuk sekılde bagırsaga gecer safra kesesı taslarında safra yemek sonrası kasılır fakat görevını yapamaz ve bır takım sorunlar olusur bunlar hazımsızlık ağrı yag sındırmı olusmadıgı için bulantı mıde sorununa benzer seyler baslar safra kesesi alındaktan sonra ıse karaciğer ürettiği safrayı depo edecek organ olan safra kesesını bulamayacagı için yemek sonrası ince bağırsağa besınler geldıgınde depo organ alınmıs oldugu için kraciğer safrayı üretip o anda bagırsaga verir ve bezınler sındırılır işte karaciğerden bagırsaga safra sıvısı üretilipde gelene kadar bız hazımsızlık cekerız zamanla karaciğer bugöreve alısır ve cabuklasır safra kesesını bır çeşit üstlenmiş olur yani amalıyat sonrası bır muddet yağlı yemeyecegız yumurta yemeyecegız dıkkat edecegız bır dıger konuda acık ve kapalı amelıyat her ıkısndede işlem aynı safra kesesını almaktır kapalı olmak daha avantajlıdır daha az kesi yeri olur daha cabuk iyileşme sağlanır ve enfeksıyon rıskı azalır her yönden iyidir gunumuzde artık herhangı bır aksilik olmadıgı sürece açık amelıyat yapılmakatadır amelıyat sonrası dikiş yerleri düzenli pansuman yapılmalıdır bazen amelıyat sonrası dayanılmaz şiddetli ağrılar olabılır amelıyat sonrası gazdan yada safra yoksunluguna tepkıden yada yapısıklık olusursa olabılır yada en önemlisi safra kanalı denılen ve hala içerde duran kısmın yaralanmıs olması yada sızıntı oluyor olmasından dolayıda agrı olabılır ultrason yada emar ile tesbıt edılmektedır eger sıkayet gaz sebeplı ıse buscopan adlı draje gunde 3 defa tok alınarak gıderılmesıne yardımcı olur safra taşı genelde bayanlarda ve kılo sorunu olanlarda cok olur bunun dısında yaglı yıyenlerde yumurtayı fazla tuketenlerde ve duzensız yemek yıyen uzun sure aç duran kişilerde daha cok olusma riski vardır herkese geçmiş olsun diyorum
Dr.Asya

X