Benim mi psikolojim bozuk yoksa...

julianne

Guru
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2008
3.062
3
Kızlar bebeğim doğduğundan ve biz eve geldiğimizden beri eşimle birlikte yatıyorduk. O işe gitmesine ve benim i,stersen başka odada yat dememe rağmen 'Hayır ben sizin yanınızda uyuyabiliyorum. Sizden ayrı kalmak istemiyorum' diyordu. Ben de sevinmiştim.:1no2: Fakat dün gece ışık açık uyuyacaktık o yüzden biraz yatıp en iyisi ben içeri geçeyim dedi ve çıktı. O çıkınca ben de koca yatak bebek burada olursa emzirmem daha kolay olur deyip bebeği yatağa aldım.

Tam dalacağım içeri kayınvalidem geldi. 'Bebeği yatağa alma diye gelmiştim. Üzerine çökersin' dedi. Yok dedim zaten ameliyatlıyım biliyorsunuz, yattığım pozisyonu bile geceleri değiştiremiyorum üstelik yatak kocaman. Bunu söyledim gitti. İki dakika sonra eşim geldi. Kayınvalidemin lafıyla 'Bebeğin üzerine çökeceksin. Ne kadar bencilsin. Günlerdir burada yatıp uykusuz kalmamın nedeni senin böyle bir şey yapacağını bilmemdi' dedi. O kadar dokundu ki kızlar bu laflar. Haksız yere mi, zaten duygusalım diye mi yoksa haklıyım mı bilmiyorum. Ben eşimi kayınvalidemin yolladığını sanmıştım ama bana hayır annemi ben gönderdim bak diye dedi ki yalan. Kadının ayağı ağrıyor öyle bir şey için onu kaldırmaz ilk seferde kendi gelirdi. İlk kez böyle hissediyorum eşime karşı. O kadar içim soğudu ki. Günlerdir gece iki saat uyuyarak kızımı beslemeye çalışıyoırum. Ameliyatlı olmama rağmen kimseden bir yardım istemiyorum ve bana kalkmış bencilsin çocuğa zarar vereceksin diyor. İçime dert oldu kızlar.. Kimseye anlatamadım sizlerle paylaşmak istedim aklıma geldikçe ağlıyorum... senağlama

Ha bu arada eşim hastanede okumuş loğusa 6 hafta bebeği yatağına almasın yazıyormuş. Haklı sebebi de buymuş.

bebeğinin yanı annesinin yanı doğal olarak...sen de onlar kadar hatta onlardan bile fazla bu konuda hassassın, bunu farkında diiller mi..annesin sen..unutmuş olamazlar!
bende kızımla yatardım eşimde doğuda görevliydi o sıra..uykum ağırdı normalde ve deli yatan bir tipim ama uyurken bile bebeğimin yanımda olduğu bilincini hiç kaybetmedim..uyurken bile onu düşünürüz biz...ben çok kez uyudum bebeğim ayağımda,çok kez göğsümde uyuduk beraber saatlerce tek kişili koltukta..yattığımız gibi de kalktık...burnu bile kanamadan, mutlu uyandı kızım...
haklısın sen! lütfen takılma ve anne olduğunu hatırlat...

şu anda hassas olmn çok normal ama bir anlık dikkatsizlik bile olabilir aslında !
bunları düşünmüş bence eşin benimde başıma geldi ,benim uyuyp eşimin uykusuz ve kayınvalidemin bizimle beraber yatak odamızda yere yatak yapıp yattığı! kötü mü oldu hayır bazen insan başkalarının açısındanda olumlu bakmayı ve görmeyi öğrenmeli... bence buna kızacak bir durumda değilsin senin olduğu kadar babasınında evladı ve belkide kızacak birisi varsa eşin kızabilir buna ...çünkü bebek aslında senin yatağında değil kendi beşiğinde uyumalı ki; emzirmek asla uyku halinde değil uyanık halde olmalı ....böyle bebek ölümleri ve annenin uyuYAkalma hikayeleri etrafta çok dolaşıyor! boğularak ölme riski var, annesinin süt kokusuna asla göğüste yatakta uyuyarak alışmamalı bebek senin için çözülmez bir problem olup çıkacaktır...
Bence eşin ve kayınvalidene bunları okuduktan sonra hak vermelisin.....

Son düzenleme:
Kızlar bebeğim doğduğundan ve biz eve geldiğimizden beri eşimle birlikte yatıyorduk. O işe gitmesine ve benim i,stersen başka odada yat dememe rağmen 'Hayır ben sizin yanınızda uyuyabiliyorum. Sizden ayrı kalmak istemiyorum' diyordu. Ben de sevinmiştim.:1no2: Fakat dün gece ışık açık uyuyacaktık o yüzden biraz yatıp en iyisi ben içeri geçeyim dedi ve çıktı. O çıkınca ben de koca yatak bebek burada olursa emzirmem daha kolay olur deyip bebeği yatağa aldım.

Tam dalacağım içeri kayınvalidem geldi. 'Bebeği yatağa alma diye gelmiştim. Üzerine çökersin' dedi. Yok dedim zaten ameliyatlıyım biliyorsunuz, yattığım pozisyonu bile geceleri değiştiremiyorum üstelik yatak kocaman. Bunu söyledim gitti. İki dakika sonra eşim geldi. Kayınvalidemin lafıyla 'Bebeğin üzerine çökeceksin. Ne kadar bencilsin. Günlerdir burada yatıp uykusuz kalmamın nedeni senin böyle bir şey yapacağını bilmemdi' dedi. O kadar dokundu ki kızlar bu laflar. Haksız yere mi, zaten duygusalım diye mi yoksa haklıyım mı bilmiyorum. Ben eşimi kayınvalidemin yolladığını sanmıştım ama bana hayır annemi ben gönderdim bak diye dedi ki yalan. Kadının ayağı ağrıyor öyle bir şey için onu kaldırmaz ilk seferde kendi gelirdi. İlk kez böyle hissediyorum eşime karşı. O kadar içim soğudu ki. Günlerdir gece iki saat uyuyarak kızımı beslemeye çalışıyoırum. Ameliyatlı olmama rağmen kimseden bir yardım istemiyorum ve bana kalkmış bencilsin çocuğa zarar vereceksin diyor. İçime dert oldu kızlar.. Kimseye anlatamadım sizlerle paylaşmak istedim aklıma geldikçe ağlıyorum... senağlama

Ha bu arada eşim hastanede okumuş loğusa 6 hafta bebeği yatağına almasın yazıyormuş. Haklı sebebi de buymuş.

merhaba julianne öncelikle tebrik ederim yaradan bebişinizle eşinizle bir ömür boyu mutluluk nasip etsin.

evlilik doğum sorumluluklar vs..

hamilelik doğum hem en özel mucizevi muhteşem bir olay hemde insanı hormonel yönden değiştirdiği için duygusal iniş çıkışlar yaşatan bir evre. sizin yaşadığınız olay da elbette sizin kırılmamanız olasılık dışı zaten kırılgan ve zor bir dönemdesiniz birde bu olay tuz biber olmuş.ama biliyormusunuz yabancısından yerlisine her nerede olursanız olun en kültürlüsünden en cahiline her kes aynı şeyleri yaşıyor. evlilik zaten farklı adaptasyon dönemi isteyen rayına oturana kadar ruhen yoran bir süreç tam herşey yoluna girer ve siz artık evliliğinizi taçlandırmak istersiniz hadiii bir adaptasyon dönemi daha anneliğe babalığa alışacaksınız birbirinizin muhalifi olacaksınız vs vs.yapılan davranışı haklı çıkarmaz ama en azından ruhunuzu bu kadar yormayın bu mesele ile siz hayatınızın en güzel en özel olayına adapte edin kendinizi kim ne derse desin boşverin zaten bu doğurduktan sonraki dönemde akıl veren çok olur herkes prof kesilir siz olursunuz bir kara cahil.

loğusalığı atlatıp toparlayınca püskürtürsünüz muhteşem kadın zekanıza eklenmiş anneliğinizle tüm olanları güçlü olun kavgasız halledin ki evliliğiniz bu güzel olaydan olmayacak bir şekilde yıpranmasın kolay gelsin siz ne yapacağınızı nasıl bir taktikle hareket edeceğinizi kısa zamanda kurgularsınız eminim kadınlığınıza birde annelik eklendi varmı sizden güçlüsü sevgiyle kalın

canım benim sakın kendini üzme biz emziriyoruz ve şuan sitressiz olmalıyızki bebekte huzurlu olabilsin konuya gelincede biz şuanda çok hassas bir dönemdeyiz çok duygusalız en ufacık bir şeye alınıyor en ufacık şeye ağlıyooruz eşin seni ve bebeğini düşündüğü için bunu söylemiş oda senin kadar endişeli ve onu düşünüyor eğer allah korusun bişey olursa sende üzülüp kendini sorumlu tutarsın bu yüzden oda senin yorgun olabileceğini düşünüp böyle bir şeyi söylemiş ve haklıda bende geçen gece emzirirken bebek göğsümde emerken uyumuş bende uyumuşum bir uyandım ödüm patladı allah korumuş gerçektende dikkatli olmak gerekir sakın üzülme olurmu

canım bi ara banada oldu.herkesin lafı batıyordu.durup dururken ağlıyordum.eşimde ağladığım için kızıyordu.bende kızdığı için yine ağlıyordum.ama bikaç gün içinde geçti.bende zaman zaman koynuma alıyorum kızımı.eşim ezersin diyor aldırmıyorum bile...hiç ezermiyim,kımıldamadan yatıyorum...

birde ezersin bişiy olurdan ziyede yanına alma derim anne kokusuna alışınca kendi yatağında uyuyamıyor ve hep anne yanını istiyor biliyorum çok güzel bişiy birlikte aynı yatakta yatmak ama ileriyi düşün cinsel problemlere kadar gider çünkü çocuk sürekli rahatsız eder genede sen bilirsin sevgiler.

Julicim canim benim,bizde arada bir aramiza aliyoruz Denizi,bir-iki saat yatiyor yanimizda.Her ne kadar ikimizde bu durumdan hosnutsuz olsakta kiyamiyoruz inanki.Alismiycagini bilsek hic koymuycam bile yatagina.

Hepimiz cok hassas bir dönemdeyiz,lohusalik psikolojiside herkezden herkeze farkli seyrediyor malesef.Esin hakli Allah korusun ne olur ne olmaz o da cok endiseleniyordur ama sanirim biraz yanlis ve zamansiz ifade etmis bunu.Eee onlarida anlamak lazim,biz 9 ay tasidik icimizde annelik hislerimiz iyice oturdu ama eslerimizde babalik duygulari yeni yeni ortaya cikiyor..üzme kendini lütfen olurmu?

Senin suanda psikolojinin cok iyi olmasi ve hakikaten cok mutlu hissetmen gerekiyor kendini cünkü melegin herseyi hissediyor ve anliyor..Bunu esinle yalnizken daha detayli konus ve kirginligini belirt.Eminim alicaktir gönlünü.

Birde ben ne olursa olsun,lohusalik dönemini es disinda kimseyle atlatilmasindan yana diilim.Cünkü bebek icin her söylenen iyi seyler bile yen ianne olmus bizleri cok rahatsiz edebiliyor.Canim ben Allah yardimcin olsun,ÿineliyorum üzülme olurmu?

ayy cnm üzülme ya şuan çok hassas bir dönemdeyiz eşinde kötü niyetle söylememiştir elbetteki ama biz öyle hassasızki bişey demelerine gerek kalmadan bile ağlıyoruz enazından ben öyleyim(yalnız deilsin yani)özellikle yeni doğurduğumda daha kötüydüm kayınvalidemi bile azarladım bu yüzden ve yanımda kimseyi istemedim çünkü herkes okadar çok şey biliyoki şöyle tut şöyle emzir senin bişey yapmana fırsat bile vermiyolar kaynanam nerdeyse ver ben emzireyim diycekti.tabikide yardım etmeye çalışıyolar ama dozunu ayarlayamıyolar.ama bu dönemde geçicek cnm daha çok taze anneyiz yavaş yavaş toplıycaz kendimizi üzülme sakın.

Eşiniz hastanede okumuşsa ve annenin bebeğini yanına alması sakıncalı ise sizi uyarmalarının ne sakıncası var anlamadım. Duygusal bir dönemde olabilirsiniz ama risk almaya değermi?
Bebeğinizi güle güle büyütün.

canım evet sen çok hassas bir dönemdesin şu anda ama eşinde çok sert çıkmış doğrusu
Evet şu konuda haklılar çünkü geçen ay bir tanıdığımız uykusunda bebeğini boğmuş yanında yatarken aman canım sen yine onları dinle allah göstermesin sen al tedbirini
Güzel günlerde büyüt bebeğini

canım arkadaşım sakın üzülme geçecek bunlar..bende yaşıyorum buna benzer olaylar ama takılmamaya çalışıyorum ..hiç kimse ben ve kızım arasına giremez bu kişi baba da olsa buna izin vermiyorum..bizim gibi hissedemez kimse ..sen haklısın bu konuda sana sonuna kadar hak veriyorum..ama dediğim gibi umursama ..geçecek bu günler ..her kafadan bir ses çıkacak yok öyle yok böyle ..sen rahat ol stres yapma sakın ..kızının tadını çıkar ..

canım juliciğim yaa benim kaynanam durmadna eziceksin çocuğu alma yanına diyip duruyo enfeksiyon korkusundan sadeceben ilgileniyorum bebekle geceleri özellikle..eşimi gönderiyorum bebeğide uzağıma alıyorum biraz.göğüsümde falan yatmamaya çalışıyorum ama dün gece eşim gitmedi mehmet de sürekli ağlıyodu koynuma aldım sonra irkilerek bi uyandım battaniyeyle kapamış suratını o kadar uyku sersemi oluyoruzki canm Allah korusun bi daha aynı şeyi asla yapmayı düşünmüyoum.ama senin yaptığını genelde yapıyoruz çünkü sürekli beşikten almak çok zor oluyo zaten sınırlı uyuyabiliyorum bu şekilde zamandan tasarruf ettiğimi düşünüyorum.eşine de kızma boşver oda yeni baba işte biizm ilk oğlumuzdaki halimizi düşününce ona hak veriyorum canm insan tecrübesiz olduğu için her şeyi düşünüyorsun eğer 2.bebeği düşünürde yaprsan ne demek istediğimi anlııcaksın .takma kafana sütüne yazık boşver canım benim

canım arkadaşım haklısın alınmakta bende alınırdım senin yerinde olsam hele ki bu kadar hassas bi psikolojin varken.senin bebeğinin iyiliğini senden çok kim düşünebilir ki?bence eşini karşına al ve güzelce bi konuş bu yaptığının onu çok kırdığını ve seni düşüncesizlikle suçlamasının seni nekadar üzdüğünü anlat.bu bebeği 9 ay sen karnında taşıdın ve şuan onu senden çok kimse düşünemez bunu anlat ona.eminimki anlıycaktır şuan o da heyecanlı ve neyapıcağını bilememenin şaşkınlığını yaşıyodur.ve bizim hassaslığımızın 10 da biri bile onlarda yok maalesef.oyüzden konuşmazsan o da asla nekadar üzüldüğünü bilemez canım.

cnm sen haklısın bende yattım kızımla 2 ay boyunca çok deli yatardım ama yanımda kızımın yattıgını bildigim için uyuyo uyumuyo gibiydim ama hiçbirşey olmadı zaten tam uykuya dalınca bebekler uyanıyo o yüzden zararı yok

Herbirinize tek tek teşekkür ederim cevaplarınız için. Evet haklısınız ben çok hassasım hatta bu konuda biraz aşırıya kaçmış bile olabilirim. Yine de bu akşam eşimle konuştum. Çünkü eğer konuşmasak aramızdaki uçurumu büyütmüş olacaktım. O kadar sert konuşmasının nedeninin beni caydırmak olduğunu söyledi pişmanca. Ben çok inatçı olduğum için beni ancak böyle ikna ettiğini bildiği için bunları söylediğini anlattı. Sanırım hala farkında değil benim ne kadar hassas olduğumun. O da çok yoğun bir dönemde. İş hayatındaki yoğunluğa bir de babalık eklenince o da benden anlayış bekliyor. O açıdan da onu anlamaya çalışıyorum en azından tadımızın bozulmaması için. Ama eminim bir ay sonra üçümüz yalnız kalıncaya kadar evimizde pek çok şey düzene girmeyecek. Çünkü biliyorum ki ancak o zaman aileyiz diyeceğiz ve bundan sonra böyle devam edecek yaşamımıza ilk adımı o zaman atacağız. Şimdi annelerden bi,r şey anlaşılmıyor ama buna da muhtacım. En azından sadece yemek bile yapsa şu halde çok büyük faydası dokunuyor bana.

Desteğiniz için tekrar sağolun. Bu arada dün gece yatağımda yatırmadım kızımı. Bundan sonra da yatırmayı düşünmüyorum en azından geceleri. Mmmf deneyimini anlattığın için sağol. Dikkat et canım sen de...

canım gösterdiğin tepki o kadar normalki şu an çok duygusalsın beni göreceksin daha doğumu yapmadan saçma sapan şeylere hüngür hüngür ağlıyorum hiç canını sıkma 1-2 hafta sonra bunlara gülüp geçeceksin

julicim bencede mantıklı olarak yanında yatırman sakıncalı olabilir.ama duygusallığın yüzünden bukadar tepki vermende normal.hiçbir zaman tedbiri elden bırakmamakta fayda var.benim arkadaşım nasıl insanları idare edeceğini ve kızı için en doğruyu bilir ve yapar..:-)

Julicim ben doğurmadan bu stresleri yaşamaya başladım ..çok fenayım..bence sorun annesinin önce gelip sonra eşinin gelmesi sana batmıştır..Benim de kendi annemler yanımdalar.Ama insan yanında eşini daha çok istiyor sanki..beni ondan başka kimse sakinleştiremiyor..o yanındayken daha huzurlu oluyorum..ama vicdan azabı da duyuyorum bu durum karşısında .off ne bileyim ya..psikoloji ne yapsın bu hormon iniş çıkışlarına..

bebeğin hayırlı olsun canım evet annelik içgüdüsüyle bebeklerimizin küçük bir hışırtısına bile uyanıp onlarla ilgileniyoruz ama bebeğini gece emzirirken ya da yanında yatırırken başlarına kazalar gelen birçok insan ar eşin de buna dayanarak seni uyarmak istemiş belki seni deneyerek annesini göndererek değil de direk söyleseydi daha iyiydi ama olmuş bir kere sen annesin o da babası bu dönem de kırılgan olman çok doğal takmamaya çalış bebeğini de güle güle büyüt

X