Daha önce Hollanda'da yaşamış ve Türkiye'ye kesin dönüş yapmış arkadaşlar var mı?

ben 98de buraya geldim,,,,
o gun nasi sevmedi isem ,bugunde sevmiyorum,her aksam Allahima yalvariyorum ne olur Turkiyeme temelli gidelim biran onca diye,,,,
sevemedim buralari ne yapayim,benim burda kimsem yok,hala sorarim kendime ne diye geldim buralara diye,icten ice annemede kizarim neden saclarimdan cekerek yolumdan cevirmedi beni,kader iste:nazar:yapcak bisey yok,,,
Annem babam yasarken ulkeme donus yapmak onlarda yasamak istiyorum,,evlatlarimi orda buyutmek istiyorum,2 odali evim olsun,soframda bi corbam olsun,ulkemde olsun ,annem babam ,evlatlarim yanimda olsun baska bisey istemiyom,,,,,
bigun bende kesin donus yapiyoruz diye yazarim iyisallah buraya:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

Slm Elis,

Allah insallah gönlüne göre verir..
bende hollandada dogdum büyüdum.. burada yasamak gercekten:1no2: cok daha guzel (keske birde akraba olsaydı buralarda 1 kişi olsa bile yeter..)

Slm Elis,

Allah insallah gönlüne göre verir..
bende hollandada dogdum büyüdum.. burada yasamak gercekten:1no2: cok daha guzel (keske birde akraba olsaydı buralarda 1 kişi olsa bile yeter..)

sagolasin bitanem,Allhim seninde gonlune gore versin,ne mutlu sana,beni ve benim gibileri dusun ve nekadar sansli oldugunu bil.umarim en kisa zamanda daha cok mutlu olursun,ah ben ulkemde olsaydimda,senin yanlizligini paylasirdim kiz,yeterki ulkemde olsaydim,,,,optum canim......

Günaydınlar, gurbet arkadaşlarım benim.:1hug:
kızlar ben iki gündür yoktum,hafta sonunu yoğun geçirdim,
ama güzeldi eşim ve çocuklar evde olunca,
ama ben yokken bile buraları yalnız bırakmamışınız,

elis hoş geldin.:1hug:seni çok iyi anlıya biliyorum,benim yaşadığımın tam tersini sen yaşamışın,ben ailemi hollanda'da bıraktım sense Türkiyede bırakmak zorunda kalmışın,üzülme arkadaşım,:teselli:
oralara alışmak zor ama,sana tavsiyem evde boş boş oturma imkan varsa çalış yada çeşitli kurslara git .Hollanda'da buralardan daha çok sosyal faliyet imkanları var biliyorsun.
yazını okurken için için duygulandım.

Hosgeldim Dagçiçegim..
Her ne kadar kendi vatanımızda yaşasakta anneden babadan ayrı olunca burasıda Gurbet oluyorsenağlama.. git gel yaptıkça alısıyorum..
zaten senin yazını gorunce uye oldum bende cunku bende vlaardingende yasıyordum..:)
ben Lara taraftayım sen neresinde yasıyorsun...?

gurbetkuşu,benim yaşadığım yeri sana özelden bildirdim,yerimseniben
kısmet olursa bir gün tanışırız,ve bol bol flamanca konuşuruz,ben gittikçe unutuyorum,bilgisayardan hollandaca derslerine çalışıyorum.

Anaa daçiçeği 2 kişinin üye olmasına sebep oldunuz :)

Gurbetkusu hoşgeldin.
Bende Schiedam da çalışıyordum, ama Den Haagta oturuyordum.
Schiedamda hani İndustriegebied var ya, orda bir Türk hazır mutfakçıda çalışıyordum.

uLKu,schiedamda babamın dr vardı yüksek bir binada,hatırladığım tek yer orası, birde alış veriş için çarşısına giderdik ortasından tramvay geçerdi,Rotterdam ve schiedam arasında yüksek 2 tane bina vardı.biz Türklerin taktığı isim bu Yüksek binalar,:roflol:

bende bu yazdan itibaren temelli gitmeyi dusunuyorum, ailecek tabi. bizim akrabalarin cogu tr de zaten. burda bi kactane amcam var okadar. alismak zor olcak orasi kesinde, mecburen aliscaaz. hollandanin en cok ozliicegim seyi drop olcak herhalde. baya bi sevdigim icin. artik doldurup doldurup gotururum tr ye.:KK70:

O 2 binalardan hatta 3 binalardan birinde ben okudum... kaydirigubbakcemile2

insallah tanısırız birgun dag çiçegi.. bende bazı kelimeleri unutuyorum ama, Türkçem bazen kendimi ifade etmekte zorlansamda çok daha iyi.. Hollandaya gittigimde duydugum şey Türkçemin güzellestigi..şakkıdı

bende bu yazdan itibaren temelli gitmeyi dusunuyorum, ailecek tabi. bizim akrabalarin cogu tr de zaten. burda bi kactane amcam var okadar. alismak zor olcak orasi kesinde, mecburen aliscaaz. hollandanin en cok ozliicegim seyi drop olcak herhalde. baya bi sevdigim icin. artik doldurup doldurup gotururum tr ye.:KK70:

Y.aMu_G,hoş geldin.. inş Türkiye'ye döndüğünde senin ve ailen için her şey hayırlı olur,, vatanımız gibi varmı demi,,
bak sabah sabah aklıma drop düşürdün, gidip bitane atimm ağzıma..:roflol:

O 2 binalardan hatta 3 binalardan birinde ben okudum... kaydirigubbakcemile2

insallah tanısırız birgun dag çiçegi.. bende bazı kelimeleri unutuyorum ama, Türkçem bazen kendimi ifade etmekte zorlansamda çok daha iyi.. Hollandaya gittigimde duydugum şey Türkçemin güzellestigi..şakkıdı

Gurbetkuşu o binalar ne zaman 3 tane olmuş,,:uhm:
biliyormusun orda benim dostum, kankam çocukluk arkadaşım çalışıyor.. ismini söylesem belki tanırsın.. onu çok özledim..senağlama ismi meral,,

Kız yoksa 2 miydi alla alla CADIARZU..

o binalardan biri okul biride isyeri.. insallah aynı binalardan bahsediyoruzdur..:)
Meral diye birini tanımıyorum canım..

Vlaardingenin neresinde yasamıstın?? tanıdıkların varmı daha orada..:)

Kız yoksa 2 miydi alla alla CADIARZU..

o binalardan biri okul biride isyeri.. insallah aynı binalardan bahsediyoruzdur..:)
Meral diye birini tanımıyorum canım..

Vlaardingenin neresinde yasamıstın?? tanıdıkların varmı daha orada..:)

valla gurbetkuşu ben 2 gibi hatırlıyorum ama benim dediğim taaaaa yıllar önce.
Vlaardingenden.1980 li yıllarda rotterdama taşınmıştık yani sokak ismini unuttum ama bildiğim.polis bürosu ve mezarlığa yakındı birde sokağımızda değirmen vardı..
a.s.

valla gurbetkuşu ben 2 gibi hatırlıyorum ama benim dediğim taaaaa yıllar önce.
Vlaardingenden.1980 li yıllarda rotterdama taşınmıştık yani sokak ismini unuttum ama bildiğim.polis bürosu ve mezarlığa yakındı birde sokağımızda değirmen vardı..
a.s.

aaay canım bende oralardan az geçmedim değil yani...
orda eski kolpabad vardı yüzme havuzu orası yıkıldı yeni evler yapıldı bizde orda kalıyoruz..:1rolleyes:

Dağ çiçeğim, mesajınızı çok değişik duygular içinde okudum. Hem güldüm, hem duygulandım.
Aslında en büyük zorlukları sizler yaşadınız. Teyzemlerde bazen anlatırdı Hollandaya ilk gittiklerinde yaşadıkları zorluklari. O zamanda hem gülerdim hem duygulanırdım.

Aman iyikide geldik buraya. En azından dilini, adetlerini biliyoruz. Kendi memleketimiz sonuçta. Kimse bize yabancı demiyor. Gerçi adımız Almancı kaldı ama neyse :)
Evet ilk başlarda zordu, mesela bir magazada veya eczanede birşey sorarken çok utanır sıkılırdım. Zaten çok utangacım. Ama artik birine birşey sorarken utanmıyorum, daha rahatım. :smiley-cool:

Bu arada 10 gün sonra Hollandaya tatile gidiyoruz. Size drop getiriyimmi :)

uLKu nerelerdesin..hollandaya uçtunmu yoksa..

Selamlar,
Ablacigim, su an Hollandadayim hihoyyyt
Pazar aksami geldik. Burda olmak garip, rüyami, gerçekmi belli degil :)
Sizler nasilsiniz, bir isteginiz varmi?

uLKu,ağlamak istiyorum bensenağlamasenağlama
ne güzel ordasın,sevdiklerinle birliktesin..:1hug:
senden bir isteğim yok canının sağlığı teşekkür ederim..a.s.
sadece benim için bol bol patat ye, ama geze geze oturmak yok..:roflol:
ne zaman dönüyorsun kısmetse,,
bol bol gez eğlen..benim gözümlede bak oralara..senağlamasenağlama

X