Tuvalet Eğitimi geçmeyen kabızlık ( 3 yaş )

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
merhablar arkadaşım senin halini benden iyi kimse anlamaz çünkü 3 yaşındaki kızmın 1 senedir tek problemi kabızlık sorunu ancak ben lagman yada fitil atarsam yaptırabiliyordum ki buda kızımda psikolojik olarak tuvalet alışkanlığını etkiledi götürmediğim doktor kalmadığını düşünüyordum ancak bir çoçuk gastroenteroloji uzmanına götürene dek ve alahıma şükürler olsun ben bu ğünleri asla yaşamayacagımı zannederken kabızlık sorunumuzun çoğunu hallettik lütfen çoçuklarımızı bu problemi inceleyen bir doktora götürelim malesef aynı hatayı bende yaptım ve çoçuk pediatrisine götürdüm ilaçlar ve fitil veriyorlar ama buradaki doktorumuz bize bir diyet listesi yazdı aslında diyet listesi denemez bunun adı bence saglılı beslenme ve kesinlikle lagman fitil yapılmaması gerektiğini bagaırsaktaki faydalı sıvıların lagmanla atıldığını söyledi 3 ayımızın içindeyiz ve kızım 2 gün aralıklarla kendisi tuvalete yapıyor burdaki amacın sadece lifi hücrelere metobolizmaya depolamak olduğunu ve takiben ne kadardır kabızsa iyleşmeninde o kadar zaman alacagını söyledi ve bu diyetin dışında agız yoluyla alınan sadece gliserin şurubu verdi ve şu anda o kadar rahatızki tuvalet korkusunu yenmiş devamlı karnındaki şişlikten dolayı ağlayan bir çoçugumuz yok sizede geçmiş olsun diliyorum

merhaba, listede neler vardı, nasıl harfi harfine uyabildiniz

merhaba arkadaşım seninde sanırım çoçuğunda aynı sorun var liste iki bölümden oluşuyor yenilmesi ğerekenler ve kesinlikle yenmemesi gerekenler yogurt süt beyaz peynir tarhana çikolata özelikle sütlü olanabur cubur pişmiş havuç hazır çorbalar elma ayva nar salatalık şeftali çay kola asitli içecekler vs... yasak eger süt içiyorsa öğle yemeğinden hemen sonra bir çay bardagı akşam kesinlikle degil yemesi gerekenler enginar brokoli patlamış yada haşlanmış mısır kabak fındık ceviz semizotu yemegi yada çigsi taze bezelye incir kuru kayısı erik çavdar ekmegi çavdar unundan hazırlanmış çorbalar aklıma gelenler uzayıp gidiyor yanlız hepsi zeytinyağlı olacak ve sabah öğlen akşam 3 öğünü hiç atlamadan yedireceksin ve her yemek sonrası tuvalete olsun yada olmasın 10 dakika götüreceksin bunları yedirmeyi nasıl başardın dersen aslında kolay olmadı ama aç kalıp başka bir şey yemeyince mecburen yiyor ve inan alışıyor o düzene takiben 20 gün sonra sen bu iyleşmeyi görüyorsun çünkü kabızlıktan eser kalmıyor bu yasak olanlarıda arada çok bunaltmamak için az miktarlarda verebilirsindoktorumunda bana söylediği gibi büyük bir sabır göstereceksin ilk 15 gün çileli oluyor çoçuğun yemek istemiyor aglıyor falan ama ben çok şükür çok rahat günlere eriştim geçmiş olsun

ı

Daha önce de yazdığım gibi bizim de bu sorunumuz var.15 gün önce Çapa tıp.fak.hast.Çocuk cerrahına gittik.Yine diyet listesi verildi (21 günlük) uyguluyoruz sorunuz yok gibi birşey artık,diyetin bitmesine 1 hafta var.kontrole gideceğiz.
Çapa'ya ilk defa gittik,ama kapısından giren şifamı buluyor ne, çocuğum akşamına kaka yaptı,hemde diyete tam anlamıyla başlamamıştık,diyet öğünlerinden 1 öğün yemişti.
Güzel kuşum nazar değmesin hergün kakasını yapıyor.ınşallah diyet bitiminde bu böyle devam eder.
Ama diyete kesinlikle uyulması gerekiyor,
Herkese şifalar olsun,yaşayan anneleri çok iyi anlıyorum....

Bu sorunu aşmanın yolu diyet diye düşünüyorum..

Daha önce de yazdığım gibi bizim de bu sorunumuz var.15 gün önce Çapa tıp.fak.hast.Çocuk cerrahına gittik.Yine diyet listesi verildi (21 günlük) uyguluyoruz sorunuz yok gibi birşey artık,diyetin bitmesine 1 hafta var.kontrole gideceğiz.
Çapa'ya ilk defa gittik,ama kapısından giren şifamı buluyor ne, çocuğum akşamına kaka yaptı,hemde diyete tam anlamıyla başlamamıştık,diyet öğünlerinden 1 öğün yemişti.
Güzel kuşum nazar değmesin hergün kakasını yapıyor.İnşallah diyet bitiminde bu böyle devam eder.
Ama diyete kesinlikle uyulması gerekiyor,
Herkese şifalar olsun,yaşayan anneleri çok iyi anlıyorum....

Bu sorunu aşmanın yolu diyet diye düşünüyorum..

merhabalar arkadaşım sizin diyet listenizde benim yazdıklarım gibimi yada farklı şeyler varmı

merhabalar arkadaşım sizin diyet listenizde benim yazdıklarım gibimi yada farklı şeyler varmı

hemen hemen aynı şeyler.[Bize verilen bir takip çizelgesi var.şöyle:

1-sabah aç karnına ballı süt veya ılık süt içilecek.
2-Hergün kayısı,erik,incir marmelatı veya kompostosu yenilecek
3-hergün 4 pors.sebze veya meyve yenilecek
örn.2armut,2 tabak sebze yemeği
4-haftada en az 2 kez kuru baklagil yenecek.(nohut,mercimek)
5-kabuğu ile yenilen sebze ve meyveler tüketilecek(elma -salatalık)
6-fındık fıstık şeker yemek araları verilebilir
7-hergün en fazla 2 dilim kepek ekmek yenebilir
8-bol su ve sulu gıdalar alınmalı (kola vs.hariç)
9-hareket arttırılmalıdır.
10-her yemekten yonra yarım saat tuvalette dışkılama için oturulmalıdır.

Kesinlikle yenmeyecek gıdalar şunlar:

1-makarna pilav şehriye nişastalı gıdalar,pirinç unu
2-pasta kek börek çörek simit bisküvi beyaz ekmek
3-jöleler pelteler
4-kabuksuz elma muz kızılcık
5-patates havuç
bunlarla beraber kakasının hergün yapılıp yapılmaması ile ilgili takip çizelgesi
yaptığı günler artı(+)yapmadığı günler(-)işaretlerle işaretlenecek...[/B]

Son düzenleme:
teşekkür ederim arkadaşım bizim diyetimizle aynı şeyler var çok şükür faydasınıda gördük sizde iyleşme kaydetmişsiniz çok sevindim bu nasıl bir dert biliyorum çünkü sağlıklı günler dilerim

slm protein ve 2006model,aynı sorunlar bizdede var bizde diyet uyguluyoruz her doktor farklı veriyor şaşırdım kaldım.ama biz çözüm bulamadık hala kaka yapmıyor ilaç,agrı kesici şurup,krem,kayısı marmalatı ama nafile kafam karıştı.birde elma ve salatalık birinizde yasaklı listesinde digerinde verilecekler listesinde,birde patlamış mısır verme demişti doktoru sizde verilecek listesinde .birde kesinlikle 3ögün yiyecek dedi 4e çıkmayacakmış sizde nasıl?teşekkürler

Liste gerçekten çok güzel ama evde ne kadar dikkat edersem edeim okulda mecburen yiyiyor bu yenmeyecek yemekleri hayırlısı ile o da biticek ama işte...

slm protein ve 2006model,aynı sorunlar bizdede var bizde diyet uyguluyoruz her doktor farklı veriyor şaşırdım kaldım.ama biz çözüm bulamadık hala kaka yapmıyor ilaç,agrı kesici şurup,krem,kayısı marmalatı ama nafile kafam karıştı.birde elma ve salatalık birinizde yasaklı listesinde digerinde verilecekler listesinde,birde patlamış mısır verme demişti doktoru sizde verilecek listesinde .birde kesinlikle 3ögün yiyecek dedi 4e çıkmayacakmış sizde nasıl?teşekkürler

merhaba arkadaşım şimdi şöyle söyleyim sorun kabızlık ama herkesin farklı farklı mutlaka benim kızım mesela diyete başlamadan önce 1 hafta boyunca ben fitil atmazsam yapmıyordu kakasını kakası geldiğinde çok af buyrun ayakta bir yere dayanarak domalır faziyette ter içinde yapmaya çalışıyordu bunun yanında farklı şikayetlerde varsa sanırım diyet ona göre degişiyordur benim doktorum bagarsak tembelliği geçene dek diyete devam edecegimizi bir süre sonra metobolizmaya lif depolanın bırakacamızı söyledi aylık kontürollere gidiyoruz ve durum degerlendirmesi yapıyor kaka yapma aralıklarını takvim yapyoruz zaten ilk ay 1 haftadan 3 gün ila 4 arasında degişiyor sonra ki aylar birergün arayla ilerliyorsun en azından bizimkinde öyle şu an bizimki 2 ğün aralıkları şeklinde patlamış mısıra gelince benim doktorum ğün aşırı yagsız şekilde çerezlerle birlikte vermemi hatta bol bol ay çekirdegi çitlemesini söyledi ve yapıyoruzda işede yaradı salatalık ve elma bizde yasak çünkü salatalık gaz şişkinlik yaptığını elmanında lif içerdiğini ama bagırsak için faydalı olan eriyen lifin bulunmadığını söyledi hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum ankara içerisindeysen doktorumuzu tavsiye edebilirim birde bize ilaç sadece gliserin verdi aslında ilaç özeliği bile olmayan yağ kıvamında bagarsaktan geçişi kolaylaştırsın diye ben kızımı yanılız genel cerrahiye yada çoçuk doktoruna götürmüyorum çoçuk gastroentoroloji bölümüne götürüyorum allah yardımcın olsun çok zor benim kızım kurtuldu darısı bu sıkıntıyı yaşayan tüm miniklere olsun

merhaba arkadaşım şimdi şöyle söyleyim sorun kabızlık ama herkesin farklı farklı mutlaka benim kızım mesela diyete başlamadan önce 1 hafta boyunca ben fitil atmazsam yapmıyordu kakasını kakası geldiğinde çok af buyrun ayakta bir yere dayanarak domalır faziyette ter içinde yapmaya çalışıyordu bunun yanında farklı şikayetlerde varsa sanırım diyet ona göre degişiyordur benim doktorum bagarsak tembelliği geçene dek diyete devam edecegimizi bir süre sonra metobolizmaya lif depolanın bırakacamızı söyledi aylık kontürollere gidiyoruz ve durum degerlendirmesi yapıyor kaka yapma aralıklarını takvim yapyoruz zaten ilk ay 1 haftadan 3 gün ila 4 arasında degişiyor sonra ki aylar birergün arayla ilerliyorsun en azından bizimkinde öyle şu an bizimki 2 ğün aralıkları şeklinde patlamış mısıra gelince benim doktorum ğün aşırı yagsız şekilde çerezlerle birlikte vermemi hatta bol bol ay çekirdegi çitlemesini söyledi ve yapıyoruzda işede yaradı salatalık ve elma bizde yasak çünkü salatalık gaz şişkinlik yaptığını elmanında lif içerdiğini ama bagırsak için faydalı olan eriyen lifin bulunmadığını söyledi hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum ankara içerisindeysen doktorumuzu tavsiye edebilirim birde bize ilaç sadece gliserin verdi aslında ilaç özeliği bile olmayan yağ kıvamında bagarsaktan geçişi kolaylaştırsın diye ben kızımı yanılız genel cerrahiye yada çoçuk doktoruna götürmüyorum çoçuk gastroentoroloji bölümüne götürüyorum allah yardımcın olsun çok zor benim kızım kurtuldu darısı bu sıkıntıyı yaşayan tüm miniklere olsun

saolasın canım,valla allah razı olsun hemen ay çekirdegi alayım ,artık çocuk kaysı suyunu görünce ögürmeye başlıyor onu veremiyorum.şu kakada su tutan şekerli şurubu günde 3kez 10ml veriyorum sabakları sorunlu çıkıyor,ama şükürler olsunki kanama geçti agrısıda azaldı canım.ama şu diyette sonuç vermezse senden ricam doktor konusunda bana yardımcı olursan sevinirim .dilegine katılıyorum ve şu miskinlerin sorunlarından kurtulmasını bende diliyorum ve çokk teşekkür ediyorum :1hug:

iyi akşamlar canım benım kızımda aynı sorunu yasamıştı dogdugundan berı hatta bagırsaklarından parca bıle aldılar arastırdılar sımdı kızım ıkı yasını bıtırdı tuvaletını ögrendıgınden berı allaha sukur hergun aglamadan kendısı yapıyor aynı sorunları bende yasadım bu yasına kadar nerde nne doktor duydugumuzda gıttık ama yınede kendı yapmaya baslayınca duzelıyor senınkı kendısı yapıyormu tuvaletını

20 günlük diyetin sonunda bugün kontrole gittik.tekrar 20 günlük yine aynı diyeti verdi ve en az 3-6 ay devam etmemiz gerektiğini söyledi.her 20 günde bir kontrole gideceğiz.

slm. benim kızımda 2 yaşında anüste çatlak var. sen oğlunun neden kabız oldupunu yazmamışsın. benim kızımda5 - 6 aydır kabız 4-5 günde bir yapıyor. ne kullandıysam fayda etmedi. doktoru bepanten ve anestol dan başka birşey vermiyor. fitil ilk zamanlar denedim şimdi bırktım baktım hep onunla yapıyor. osmolok diye bi şurup var nadiren onu veriyorum. bende şu karpuzların kavunların çıkmasını bekliyorum belki o zaman düzelir.

merhabalar bizde dokora kontrolümze gittik diyete devam ve çok şükür her şey yolunda hele yaz geldi su tüketmi daha fazla ve meyva çeşidi daha çok olduğu için diyetle birlikte çok işimize yara oldu hoşçakalın

selam öncelikle ..3.5 yaşında bir oğlum var şu an..yaklaşık 2 ay önce kaka yapmadaki sorunu bitti...şükür rabbime...9 aylıkken başlamıştı,bizde lavman ve duphalac tedavisi gördük.Ama malesef hiçbiri uzun süreli bir sonuç vermedi...çok zor günler yaşadık..7-8 güne kadar kakasını yapmadığı oluyordu...bazen gıdalarına çok dikkat ettiğimiz zamanlarda kakasını farketmeden kendisi yapıyordu,ağlamıyoduda.bizde bundan durumun psikolojik olduğunu anladık.ancak 40 aylık olunca tuvalete kakasını yapmaya başladı.bizim sevincimizi gördükçe tekrar tuvalete yapmak istedi ,derken günlük tuvalet alışkanlığı gelişti..malesef aklı erene kadar ilaçlar bi fayda etmiyor durum psikolojik olunca..duphalacta bir yere kadar,vücut belli bir zaman son4ra onada bağışıklık kazanıyor hiç bir etki göstermiyor dolayısıyle..acil şifalar herekin bebeğinede..bende tecrübemi paylaşmak istedim..byss...

Benim kızımda 2,5 yaşında kadar kabızlık sorunu vardı. Karnı öylesine şişiyordu ki her gece hastanelerin acil bölümündeydik. Doktorlar toplanırdı başına ben ağlardım kızım ağlardı. ışten ayrılmak zorunda kalmıştım bu yüzden çünki gece bir gr uyumazdık. Berbat günlerdi Allah göstermesin bir daha. Ne fitiller, ne ilaçlar, ne şuruplar. Hiç biri fayda etmedi. En son gittiğimiz gastroentereloji bölümündeki doktor muayeneden sonra, tuvalete alıştırmak şart dedi. Tuvaleti olsun olmasın günde 3 kere tuvalete oturtacaksınız ve bekleyeceksiniz 10 dakika. Ve beslenmesi. Bütün yemekler zeytinyapı ile pişecek. Tek tip beslenme olmayacak. Her besinden yiyecek. Belli birşey yasaklamadı yani. Bütün yemekleri zeytinyağıyla yaptım, tuvalete alıştırdım kızımı. 10 gün içinde sorun çözüldü çok şükür. Şuan 8 yaşının içinde. O gün bugündür kabızlık sorunumuz yok. Sevgiyle kalın...

benim kizimda kabizlik sorunu yasamisti su an 3 yasinda ve allaha sükür sorunumuz yok artik.
doktor söylemisti bize bol bol elma suyu icirin diye vallahi kizlar benim kizima cok iyi geldi.

sabah ac karnina saf zeytin yagini bir cay kasigi icirirsen cok kolay kakasini yapar cunku yumusatiyor kolay cikmasini saglar birde poposuna zeytin yagi sur cok faydasini gorursunuz zeytin yagi bagirsaklari calistiriyor oyuzden kati yapamaz cocuk veye eriskinlerde de ayni sorun oldugu zaman bunu kullanabilirler ben ogle yaptim 1kere kabiz olmusdu cocuk simdi iyi baskada olmadi ALLAH yardimciniz olsun

Canım Aynı sorun bizdede var doktorumuz kolonoskopi yapılmasını istedi bende Ankarada yaşıyorum ve sanırım sadece Gazi ve Hacettepe bakıyormuş çocuk olduğu için bişiler yazın ne olur giden yaptıran varmı?????:gitme:

X