Doğuma Hazırlık Kötü anlamli ve anlami yanlış bilinen isimler (Ecrin, Aleyna, Irem, vs)

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

yaa ne kadar ağır bi dille yazmışsınız mafoldumben

Ben yazmadım canım, alıntı yaptım... Ama yazılanların doğru olduğunu biliyorum.
Irem Şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe
(Şeddad 'kafir' demek)
Başka bir alıntı:
Çok eskiden Yemen'de Âd Kavminin hükümdarı Allah'a isyan ederek
Cennet'e benzetmek iddiasiyle İrem bağını yaptırmış, bu bağdaki köşke girmeden kavmi ile yani taraftarlariyle birlikte gazaba uğramış, çarpılmış, yerin dibine geçmiştir. (Bak: Enaniyet)

kızlar yasın suresınde gecıyor ecrin arapca ve turkce meaili..

( innema tünzirü menittebe azzikre ve hasiyer rahmane bilgayb febessirhü bimagfiretin ve ecrin keriym )

(Sen yanliz kabul edenleri, zikre uyanlari ve Rahmân’dan hasyet duyanlari gayblari ile uyarabilirsin. Onlari bagislanma ve sonsuz ecir ile müjdele.)

kızlar yasın suresınde gecıyor ecrin arapca ve turkce meaili..

( innema tünzirü menittebe azzikre ve hasiyer rahmane bilgayb febessirhü bimagfiretin ve ecrin keriym )

(Sen yanliz kabul edenleri, zikre uyanlari ve Rahmân’dan hasyet duyanlari gayblari ile uyarabilirsin. Onlari bagislanma ve sonsuz ecir ile müjdele.)

Ecrin Kuran'da geçmiyor diyen yok zaten, canım..
Evet, Ecrin Kuran 'da geçiyor, fakat anlamı sanıldığı gibi Allahın hediyesi değil.
Belki bu yazıyı okunca ne demek istediğimi daha iyi anlarsın

Ecrin ne anlama gelir?
Ecrin ‘ecr’ kelimesinden gelir ve ‘ücret, karşılık, bedel’ gibi anlamlar taşır.
Ecrin’in Kuran’da geçtigi bir ayet: قُلْ مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ
(Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne))
Türkçe’de anlamı: De ki: Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim.

Ecrin Allah’ın hediyesi değil mi yani?
Hayır, Ecrin ‘Allah’ın hediyesi’ anlamına gelmiyor, bu bir yanlış anlaşılmadır
Yasin suresinin 11. ayetinde ‘ecrin kerim’ yazıyor, Kerim Allah’ın isimlerinden biri, Ecrin’in anlamını ise yukarıda görebilirsiniz.
Bu durumda ecrin kerim ‘Allah’ın verdiği karşılık’ (veya bazıların yorumladığı gibi ‘Allah’ın hediyesi’ ) demektir.
Ecrin tek başına ise ‘Allah’ın hediyesi’ diye bir anlam taşıyamaz!

O zaman kızıma Ecrin ismini, oğlumada Kerim ismini veririm.. Nasıl fikir?
Düşünce güzel, fakat Kerim Allah’ın isimlerinden olduğu için oğlunuza bu isimi koyamazsınız.
‘Allah’ın kulu’ anlamına gelen Abdülkerimi koyabilirsiniz, ama bu isim sizin tercihiniz olacağını sanmıyorum..

Soyadımız Kerim, bu yüzden kızımıza Ecrin ismini vermek istiyoruz. Bu sizce nasıl bir fikir?
Bu düşünce de güzel, fakat unutmayın ki kızınıza Ecrin Kerim diye değil, Ecrin (ücret) diye sesleneceksiniz.
Kısacası bu fikiri uygulamamanızı tavsiye ediyorum.

Araplar Ecrin’i isim olarak kullanıyorlar mı?

Hayır, Ecrin Araplar için güncel hayatlarında kullandıkları bir kelime.
Biz nasıl ücretten bahsediyorsak, Araplar da ecrinden bahsediyor.
Düşünün, Araplar kızlarına Ücret ismini verseler, biz nasıl komik buluruz..
Bizde Ecrin ismiyle böyle komik bir duruma düşüyoruz.

Bir yerde Ecrin’in ‘hurma kurutma yeri’ olduğunu okudum. Bu anlam doğru mu acaba?
Evet, yaygın kullanılmasa da Anadolu’nun bazı kısımlarında Ecrin ‘hurma kurutma yeri’ demektir.

Ecrin ismini koymak günah mı?
Hayır, Ecrin ismini koymak günah değil, ama sevapda değil..
Ecrin’den daha güzel anlamlı bir isim koymak elbette daha doğru olur.

Ecrin’in anlamını Allah’ın hediyesi sanarak bu isimi kızıma verdim.Gerçek anlamını öğrendikten sonra çok üzüldüm. Ne yapmam gerekiyor?
Siz Ecrin ismini iyi niyetinizle koymuşsunuz, kendinizi böyle üzmeye gerek yok, yapılacak birşey yok.
Eğer Ecrin isminden gerçekten çok soğdusanız, kızınızın ismini değiştirebilirsiniz.
Ilerde bir çocuğunuz daha olursa, o’nun ismini daha iyi araştırdıktan sonra koymanızı tavsiye ediyorum.

Ecrin ve Ecre(n) aynı manaya mı gelir?

Evet, Ecrin/Ecren/Ecre ‘ücret, karşılık, bedel’ manasına geliyor.

Ecrin ismini değil de, Ecrinnur ismini kızıma koysam nasıl olur?

Günümüzde kötü anlamlı isimlere Nur eklenmesi çok yaygın oldu.
Evet, Nur güzel anlamlı bir isim, fakat Ecrin isminin arkasına Nur yapıştıralak,
Ecrin iyi anlamlı bir isime dönüşmez.
En iyisi şu Ecrin isminden vazgeçmek

Ecrin ismi sizce neden bu kadar popüler oldu?
Ecrin ilk başta Allah’ın hediyesi olarak isim piyasasına bomba gibi düştü.
Anne ve babalar ‘kızımız Allah’ın bize verdiği bir hediye, bu yüzden Allah’ın hediyesi anlamına gelen Ecrin ismini koyduk’ gibi cümleler sarfettiler.
Ecrin’in gerçek anlamı bilindekten sonra pek koyulacağını sanmıyorum.
Bu yüzden son aylarda bu isimde bir düşüş var ve bu düşüş önümüzdeki aylarda da sürecektir.

sabriye 1970 arkadaşım bilgiler için sağol .çok güzel açıklamalar beni gerçekten aydınlattın bu konuda körü körüne inanmamak gerek herşeye:1hug:a.s.

Yakın bir arkadaşım da kızının ismini MİNEL koymayı düşünüyor kendisini uyaracağım minel in hiç bir anlamı yok inertenette yazan herşeye güvenmemek lazım bu aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler sevgili sabriye devamını beklerim :)

Son düzenleme:
Sabriye_1970 bılgılendırdıgın ıcın tşk ben ecrin in tek basına allahın hedıyesı olarak gectıgını sanıyordum asagıdakı yazıyı okuduktan sonra bana mantıklı geldı.

Ecrin Allah’ın hediyesi değil mi yani?
Hayır, Ecrin ‘Allah’ın hediyesi’ anlamına gelmiyor, bu bir yanlış anlaşılmadır
Yasin suresinin 11. ayetinde ‘ecrin kerim’ yazıyor, Kerim Allah’ın isimlerinden biri, Ecrin’in anlamını ise yukarıda görebilirsiniz.
Bu durumda ecrin kerim ‘Allah’ın verdiği karşılık’ (veya bazıların yorumladığı gibi ‘Allah’ın hediyesi’ ) demektir.
Ecrin tek başına ise ‘Allah’ın hediyesi’ diye bir anlam taşıyamaz!

bu kadar detaylı bilmesemde
gecelnerde tv de bir hoca anlatıyordu samanyolunda sanırım kuranda gecen her isim cocuklarımıza konmaz
ve kurandaki her sürenin adıda cocuklarımıza konmaz demişti
ona bakılırsa şeytanında adı kuranda geçiyor demişti
ve ayelna gibi isimlerden bahsetmişti aklımda kalan sadece alyena oldu zaten hiç sevmem aleyna ismini
bilgilendirdiğin için saol

bu kadar detaylı bilmesemde
gecelnerde tv de bir hoca anlatıyordu samanyolunda sanırım kuranda gecen her isim cocuklarımıza konmaz
ve kurandaki her sürenin adıda cocuklarımıza konmaz demişti
ona bakılırsa şeytanında adı kuranda geçiyor demişti
ve ayelna gibi isimlerden bahsetmişti aklımda kalan sadece alyena oldu zaten hiç sevmem aleyna ismini
bilgilendirdiğin için saol

evet canım ya banada tanıdığımız bir hoca söyledi kurandan isim koymak diye birşey yok bilip bilmeden isimler koyuyorlar diye :bbo::bbo:

Yakın bir arkadaşım da kızının ismini MELİS ya da MİNEL koymayı düşünüyor kendisini uyaracağım melisin anlamı bal arısı diye geçiyor oysaki şişman tembel kişi imiş ne kadar yanıltıcı .... minel in de hiç bir anlamı yok inertenette yazan herşeye güvenmemek lazım bu aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler sevgili sabriye devamını beklerim :)

Melis Köken: Rum.

1. Bal, tatlı şey, sevgili, can. 2. Bal arısı. 3. Çayır, çayırlık. 4. Oğul otu.

TDK dan alıntıdır.. 23 senedir taşıyorum bu ismi.. İlk defa tembel, şişman anlamına geldiğini duyuyorum ve inanmıyorum.. Hiç bir yerde de rastlamadım diğer anlamına..
Türkiye'de yaşıyorsam benim için ismimin Türkçe anlamı önemlidir.. Gerisi fasa fiso..

Anlamı bildiğimiz ya da kolaylıkla öğrenebileceğimiz Türk isimleri varken niye tarihin her döneminde bizi arkamızdan vurmuş Arapların isimlerini koymaya bu kadar meraklıyız anlamıyorum.

bu yazıyı gördüğüm iyi oldu oldum olası son moda uydurma isimlere karşı antipatim var. isimler insanlara yakışmalı. anlamını bilmediğimiz saçma sapan arap isimlerini koymakta niye bu kadar ısrarlıyız anlamıyorum. araplar bile bu isimleri koymazken biz niye bu kadar meraklıyız çözemedim. isim kıtlığında kaldık sanki

yazılan anlamların çoğunu bende duymuştum.özellikle irem in yalancı cennet olduğunu çok duydum.ama bence iyi araştırılması gerçekten anlamlarını çıkarabilecek birilerine sormak lazım.internettede çeşit çeşit yazı var,emin olamayız.bazıları banada gerçekten uydurma geldi...

Anlamı bildiğimiz ya da kolaylıkla öğrenebileceğimiz Türk isimleri varken niye tarihin her döneminde bizi arkamızdan vurmuş Arapların isimlerini koymaya bu kadar meraklıyız anlamıyorum.

çok haklısın canım katılıyorum a.s

ayrıca archimim sana da katılıyorum a.s

ben bu bilgilerin doğru olduğuna inanmıyorum..
bu bilgilerin kaynağınıda yazmalısın bence..herksin aklını karıştırmaya gerek olmadığını düşünüyorum.benim kızım yok bu isimlerde tanıdığımda yok ama kızım olur die düşünerek ufak çaplı araştırma yapmıştım..ve çok güvendiğim bilindik hocalardan netten değil tabi... kiii ecrin dualarda da geçer ve kötü bi anlamı yok evet aleynanın,kezbanın kötü isimler olduğunu biliyorum ama bu yazdıklarının içinde uzaktan yakından ilgisi olmayan isimlerde var bazı arkadaşlarımız aa ben bu ismi koycaktım demesi yerine evet ben bunu bi araştırayım demesi gerekir bence..nette yazılanlar herzamn doğru değildir..birde bi arkadaşım da arap isimlerini koymaya ne kadar meraklıyız türk isimleri varken yazmış herkesin kişisel görüdür yaşayışıdır ama elhamdulillah müslümanız ve özümüz olan ve arapça olan kuran-ı kerimden koymamız merakla değil çocuklarımızın ismiylede sual oluncağımız içindir .bunları düşünmek ve yakışır şekilde koymamız gerekiyo..herşeyden sual oluncağımız gibi isimiylede sual olacağımızı unutmayalım lütfen.kerim ismi ALLAHIN ismi ama ALLAHIN ismi konulmaz die bişey varmı samette,esmada ALLAHIN isimlerinden ozaman onlarda koyulmamalı LİBYANA arkadaşıma sonuna kadar katılıyorum çok doğru kelimeler seçerek yazmış sölemek istediklerimin yarısının aynısını yazmış tekrar okumanızı tavsiye ediyorum.. biraz uzun oldu ama yazmak istedikelrim dahada uzun ama bu kadarı yeterli olur die düşünüyorum arkadaşlar ben size özet olarak çok iyi araştırmanızı tavsiye ediyorum her duyduğunuza da inanmayın derim ben....ve ben bu bilgilerin kaynağını bilmek isterim vede bu bilgilerinin hepisinin olmasa bile doğruluğuna inanmıyorum...yerimsenibena.s.

1- bu acayip acayip isimler furyasına
2- çift isim koyma modasına
SİNİR OLUYORUMMM!

Bende!
Simdi ben Alisya diye bir isim var, anlami da 'Cenneteki meleklerin en güzeli' desem, kesinlikle bu isimi koyan insanlar olur...
Anlatmak istedigim, herkes böyle isim ve anlam uydurarak isim sözlüklerine koyabilir...

merhaba konuyu şimdi gördüm ben ilahiyat okuyorum ve tabii ki dolayısıyla arapçada görüyoruz.Aleyna arapça da ve manasına gelir yani bağlaçtır....

Ayrıca arapça o kadar geniş değişik ve hoş bir dil ki bir kelimenin yazılışı örneğin ecrin bukelimenin sonunda çift ötre olması ile hemze olmasıyla başındaki elifle ve kullanıldığı cümleye göre anlamı o kadr değişir ki size anlatamam

yukarıdada yazdığınız gibi ayetlerin kiminde cevrilirken ücret diye cevrilmiş kimisiinde mükafat diye kimisindede hediye diye cevrilmiş biraz öncede dediğim gibi bütün manaları doğrudur fakat değişik şekillerde kullanıldığından ve harekelerinden ayrıca okunmayan harekelerinden dolayı da anlamı değişebilir bilgilerinize :)

eşimde kız çocuğumuz olursa irem koyucam diyordu
çok iyi araştırmak gerek bu isim konusunu
şahsen allahın sevmediği anlamı kötü olan isim koymak istemem çocuğuma

X